Yeni doğan bebişler

_DURU_24

BÜYÜK VE KÜÇÜK AŞKNA AŞIK
Kayıtlı Üye
11 Kasım 2006
1.660
18
41
Merhaba arkadaslar.....10 gün önce dogum yaptım...annelik cokk güzel bir duygu bi okadarda zor tabi....

Benim sizlere sorum şu...kac saatte bir bebişleri emziriyorsunuz altlarını değiştiriyorsunuz...gece uykuları nasıl...gündüz uykuları nasıl...emzik vermeye ne zaman baslanmalı...
Ben 2 saatte bir uyandırıp emziriyorum ve altını değiştiriyorum geceleride aynı...emzik vermeye dün basladım..pek almıyor gerçi....

Nasıl alısabildinizmi bu marotona zor oluyormu...

Durucum bebişin hayırlı olsun , allah analı babalı büyütsün .
Bende 21 ocak da doğum yaptım . Ben her istediğinde meme veriyorum . 3 saati geçirmeden uyuyosa uyandırıyorum emziriyorum . Emzirmeden önce altını açıyorum . Şİmdi şimdi geceleri açmamaya başladım . Geç saatte bi kere değiştiriyorum .Bide sabah 6 da falan açıyorum. Gaz da başaldı bizimkinde ağlıyo bağırıyo :)
Emzik vermedim daha bence küçükler ve almıyo zaten benimki .
Gündüz daha güzel uyuyo , gece sık sık uyanıyo bizimki .
Bayağ zormuş annelik ya ama çok çok güzel bi duygu hiç yorulmuyorum .
Olmayan herkese versin allahım...

duucum yaklaşık 3 saatte bir meme veriyorum gerçi bizimki almıyor sağıp veriyorum mecburen baktım yalanıyo birde 30 cc lik mama her memeden önce altını açıyorum gece uyumuyo desem yeridir gündüz uykuları daha güzel.emziğide alıyor hem damak gelişimi açısındanda çok iyi

merhaba kızlar. benim bebişin sarılığı biraz ağır geçti. çok şükür düşmeye başladı hastaneye yatmaya gerek kalmadan. ama sarılık yüzünden biraz uykucuyuz. şimdi şimdi düzelmeye başladı.

3 saati geçirmemeye çalışıyorum. saatimi kuruyorum o kalkmazsa ben kaldırıyorum.

ayılması için önce altını açıyorum. cildi de çok hassas bebişimin o yüzden bekletmek istemyiroum. her seferinde bi kontrol ediyorum. genelde de bişeyler yapmış oluyo kerata.

bi de siz kaç dk. emziriyosunuz. bizimki her kalktığında toplam 25 dk. falan emiyo. gaz sancısı gelince ara verip tekrar emiyo. az emerse daha çabuk kaldırıyorum bi buçuk iki saatte kaldırıyorum az emdiğinde.

benim bi de sol göğsü tutmadı kerata. ama silikon uçla kandırdık biraz ara sıra yine huzursuzluk yapıyo solda ama genelde tutuyo onu da.

ne güzel bebişlerininz 3 saate uyuyo bi de saat kurup kaldırıosunuz, bizimki 2saatten fazla hiç uyumadı o kadar sık emiyo ki bazen bi saatte 3kez emzirdiğim oluyo, üstelik sütüm de gayet ii geliyo, kilo alımı da iyi. emzik başta aldı, şimdi almıyo.gece gündüz çok az uyuyo umarım 40ından snra değişir, bebeklerin huyu tersine dönermiş genelde

duucum yaklaşık 3 saatte bir meme veriyorum gerçi bizimki almıyor sağıp veriyorum mecburen baktım yalanıyo birde 30 cc lik mama her memeden önce altını açıyorum gece uyumuyo desem yeridir gündüz uykuları daha güzel.emziğide alıyor hem damak gelişimi açısındanda çok iyi

canım bende sağıp veriyorum, sağdığını biberonla mı veiyorsun, yoksa kaşıkla mı

benim bebek emmiyor, ama 2 saate bir muhakkak sağıp veriyorum, arkasından da doktorun isteği ile mama takviyesi yapıyoruz, her beslememden sonra altını değiştiriyorum, çünkü çok hassas bir teni olduğu için altını ıslak ıslak bırakmaya gönlüm elvermiyor, günde en az 10 bez kirletiyoruz, bizimkinde uyku problemi yok çok şükür, bütün gün, bütün gece uyuyor, beslenme saatlerinde ben uyandırıyorum, biizm banyo sıklığımız az malesef, doktor 4-5 gün e bir banyo yaptır dedi, keşke herün yaptırsak, n kadar banyo yaparsa o kadar rahatlıyor ama bu rahatlığı 4-5 güne 1 yaşıyor bebeğim malesef

Bende 7 gün oldu doğum yapalı ama bebişim mememin ucu olmadığından tutmadı bende ilk 2 gün pompa ile sağdım sonrada elek.ile sağıp vermeye başladım ama dünden bu yana göğsümü biraz biraz tutmaya başladı.emzik olayına gelince hastanede emziremeyince çenesi kuvvetlensin diye doktorumuz verdi emzik tuttu bebeğimde çok rahat oluyor uykusu ise maşallah iyi bende 2-3 saatte bir sütümü sağıp veriyorum artık gündüzleri memeyi tutuyor gerçi.gerçekten annelik çok zor ben çok duygusallaştım geçti şimdi ama herşeye değerler...

Benim kizim cok az uyuyor teyzeleri ya :çok üzgünüm: , Niye boyle bilmiyorum. Istiyor ki gece gunduz emeyim banada fenalik geliyor. Bu kiz buyumeyecek galiba? Buyume hormonlari uyurken salgilaniyormus, uyumuyorki hep kus uykusu?

Uyutmanin bi yolunu bilen varsa yardimci olabilir mi?

Benim kizim cok az uyuyor teyzeleri ya :çok üzgünüm: , Niye boyle bilmiyorum. Istiyor ki gece gunduz emeyim banada fenalik geliyor. Bu kiz buyumeyecek galiba? Buyume hormonlari uyurken salgilaniyormus, uyumuyorki hep kus uykusu?

Uyutmanin bi yolunu bilen varsa yardimci olabilir mi?

canım sen yine dua et emiyor benim kızım emmiyor sütüm var ama sağıyorumda veriyorum mecburen.çok nadir emiyor o zaman dünyalar benim oluyor.uykusu iyi maşallah.zaten gelen gidenin emzir demesi beni delirtiyor ben annesiyim istemezmiyim bebeğim emsin ama ne yapayım en azından sütüm geliyor bebeğimi aç bırakmıyorum yinede anne sütü ile besliyorum.

a.s.merhaba.hayırlı olsun _DURU_ abla.Allah analı babalı büyütsün inş.:ecrin_bebek:ben çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünde öğrenciyim.öğretmenimiz normal kiloda bir bebek her gün göğüsten 10-25 dakika emmekle 3,5-4 saatlik ihtiyacını karşılar demişti.fakat bebeklerin beslenme aralıkları bebeğin kilosuna, emiş gücüne, bebeğin ihtiyacına ve mide kapasitesine bağlıdır.düşük kilodaki bebekler 2,5-3 saatte bir emzirilir.normal kilodaki bebekler ise 3,5-4 saatte emzirilir.:CüvCüv: bana anne ve çocukla ilgili her türlü soru sorular sorabilirsiniz.inş. derste öğrendiğim kadar yardımcı olmaya çalışacağım.hayırlı akşamlar:emir_bebek:

a.s.merhaba.hayırlı olsun _DURU_ abla.Allah analı babalı büyütsün inş.:ecrin_bebek:ben çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünde öğrenciyim.öğretmenimiz normal kiloda bir bebek her gün göğüsten 10-25 dakika emmekle 3,5-4 saatlik ihtiyacını karşılar demişti.fakat bebeklerin beslenme aralıkları bebeğin kilosuna, emiş gücüne, bebeğin ihtiyacına ve mide kapasitesine bağlıdır.düşük kilodaki bebekler 2,5-3 saatte bir emzirilir.normal kilodaki bebekler ise 3,5-4 saatte emzirilir.:CüvCüv: bana anne ve çocukla ilgili her türlü soru sorular sorabilirsiniz.inş. derste öğrendiğim kadar yardımcı olmaya çalışacağım.hayırlı akşamlar:emir_bebek:

cnm öncelikle tşk ederim verdiğin bilgi biraz olsun beni rahatlattı.
benim bebeğim 4 kg doğdu herkez bana 2 saatte bir emzir filan dedi.zaten bebeğim mememi tutmadı ara ara tutuyor fındık.bende sağıp veriyorum bugün dr da anca emer çok küçük daha dedi.yani benim bebeğim 2 saatte acıkmıyor o zaman 3 saatte filan emmesi normal:1hug:

evet normal senemcik abla.a.sufaklık maşallah 4 kilo duğmuş.birşey sorabilirmiyim?sezeryanla mı doğum yaptın:uhm:

*Beslenme, sağlıklı ve düzenli olmalıdır.
*Her çocuğun doğumdan itibaren besin öğelerinden yeterli ve dengeli olarak alması gerekir.
*Bebeğin beslenmesi yaşına ve durumuna uygun olmalıdır.
*Doğumdan sonraki ilk günlerde salgılanan anne sütü (kolstrum=annenin ilk sütü)bebeğe mutlaka verilmelidir.koyu kıvamlı, limon sarısı renginde kolostrum halk arasında ağız olarak adlandırılır.
*Bebek iyi emiyor, büyüme gelişimi düzgün gidiyorsa altıncı aya kadar anne sütü yeterlidir.bebeğin beslenmesinde anne sütü tercih edilmelidir.
*İlk 1-1.5 ay bebek, her ağladığında emzirilmelidir.daha sonra 3-4 saat ara ile 5-6 öğün beslenmelidir.
*Emziklilikte meme bakımına ve temizliğe önem verilmelidir.
*Bebek, anne sütü aldığı sürece ek besinle kaşıkla verilmelidir.Çünkü çocuk biberona alışırsa anne memesini emmeyi bırakabilir.Anna sütünün devamı için de önemlidir.Ancak yapay beslenmede yiyecekler sedece kaşıkla değil ara sıra biberonlada verilmelidir, biberon kullanılmazsa daha sonra parmak emme olayı ortaya çıkabilir.
*Ek besinlere az miktarda ve teker teker başlanmalı, miktar hergün biraz daha arttırılmalıdır.
*Ek besinlerin seçiminde ailenin ekonomik gücü ve yemek alışkanlıkları dikkate alınmalıdır.
*Çocuğa beslenirken anne sevgi ve şefkat, göstermelidir.
*6-12 aylık çocukların beslenmesinde meyve suyu ve püresi, sebze çorbası ve yoğurtlu çorbalar ilkcbaşlanacak besinlerdir......:ecrin_bebek:

bebeğin protein ihtiyacı oldukça yüksektir.vücut dokuları büyümesi, devamlı protein sentezini gerektirdiğinden kaliteli ve yeterli protein alınması şarttır.Anne sütü yeni doğan için örnek protein niteliğindedir.örnek proteinin sindirim oranı %95 kadardır.hihoyyyt

ANNE SÜTÜ İLE BESLENMENİN SAYISIZ YARARI VARDIR.
-Bebek açısından yararı şöyle sıralanabilir-
*bebek için en uygun besindir.anne sütünde yer alan besin öğeleri, bebeğin normal büyüyüp gelişmesini sağlar.
*anne sütü en doğal ve en taze besindir.her zaman taze olan anne sütü hiç mikrop bulaşmadan doğrudan bebeğe ulaşır.
*ane sütü her zaman temiz ve mikropsuzdur.verilmesi biberon gibi araç gerktirmediğinden ağız yoluyla bulaşan enfeksyonlar görülmez.bebeği enfeksyonlardan da koruyucu maddeler içerdiği için hastalıklardan korur.
*anne sütü, tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir.böylece çocuk, çeşitli sindirim bozukluklarından(ishal, kabızlık,gaz) korunur.demirin emilim oranı yüksek olduğu için ilk 6 ayda anemi(kansızlık) oranı azdır.
*anne sütü bebekte alerji yapmaz.
*anne-çocuk ilişkisini güçlendirir.bebeğin duygusal doyumunu sağlar.temel güven duygusunu geliştirir.:nazar:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-anne sütü ile beslenmenin anne açısından önemini ise şu şekilde sıralayabiliriz:-
*anne sütü ile beslenme ekonomik, kolay ve güvenlidir..emziren anne, bebeğin besinini hazırlamak zorunda olmadığından az yorulur.
*annenin gebelik olasılığını azaltır.
*anne göğüs kanseri, over(yumurtalık) kanseri, idrar yolu enfeksiyonları daha az görülür.
*anna ve bebek arasında duygusal bağ gelişir.:1hug:

şimdilik benden bu kadar.sorularınız vvarsa elimden geldiği kadar yarımcı olurum Allah'ın izniyle...

arkadaşlar 3 ay önce sezeryan ile doğum yaptım.ve iki hafta önce kahverengi akıntı geldi iki gün kadar ve geçti.bu normal mi başına gelen var mı? bir eşim ile bir kere geri çekilme yöntemi ile birlikte olduk hamile kalırmıyım

X