Doğum sonrası saç dökülmesi..:(

mrsQECTION

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2007
22
2
Merhaba bayanlar lutfen bana yardım edin bundan 4 ay evvel dogum yaptım ogunden beri saçlarım avuç avuç dökülüyor bununla ilgili bana yardım eder misiniz yoksa kel kalacagım

Merhaba bayanlar lutfen bana yardım edin bundan 4 ay evvel dogum yaptım ogunden beri saçlarım avuç avuç dökülüyor bununla ilgili bana yardım eder misiniz yoksa kel kalacagım

Canım,öncelikle mesajını "Doğum sonrası saç bakımı"na taşıdım.
Çünkü burada senin sorununla ilgili pek çok bilgi paylaşımı var.
Diğer taraftan doğumdan sonra özellikle de 4. aydan itibaren saçların dökülmesi normail canım.
Korkma,çünkü hepimiz bunu yaşıyoruz maalesef.
Sebebi de hamilelik boyunca annelik hormonları sayesinde canlanıp hiç dökülmeyen saçlarımızın,doğumdan sonra hormonların etkisi geçtiği için toplu halde dökülmesi..:çok üzgünüm:

kızlar merak ediyorum,doğumdan sonra saç dökülmesi oluyor ya,hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar dökülüyormuş.
hamilelikten sonra saç dökülmesi yaşamayan var mı aranızda,kesin mi dökülüyor herkeste
:sm_confused::uhm:

Valla seli mesajın benıde rahatlattı cunku bende 4 bucuk ay once dogum yaptım yaklasık bır aydır saclarım benımde avuc avuc dokuluyo ozelllıkle banyodan sonra gun ıcınde ıse elıme hep gelıyo canım cok sıkılıyordu sayende bende bıı nebze rahatladım :çok üzgünüm:

merhaba benımde cocugum 3 ay 1 haftalık ve bende dogumdan sonra sırı derecede saç dokulmesı oluyo yıkanmak sacımı taramak ıstemıyorum fakat ben hamıleykende saçlarım kuruyor ve dokuluyordu ama bu kadar deıl sızce buda gecıcımıdır?

5 aylık kızım halaa sacım dokuluyor yatagımda uzerımde banyoda heryerdeeeeeeeeeeeeeee sınır bozucu

Merhaba arkadaşlar, ben de 3,5 ay önce doğum yaptım. Hamileyken hiç dökülmeyen, pırıl pırıl parlayan saçlarım şimdi avuç avuç dökülüyor:KK43: Ama herkes bunun normal olduğunu söylüyor. Fakat bunun için bir bakım yapma şansımız yok mu?

merhaba aynı sorun bende de var 5 aylık bebeğim var sanırım 2 aylık olduktan sonra dökülmeye başladı saçlarım hamilelikte dökülmemişti çok sinir oluyorum heryer saç oluyor biraz koca karı lafı olcak ama bebek anneyi tanımaya başlayınca dökülürmüş saç sonra dökülmesi geçiyormuş:KK43:(

evet benimde 4 aylık bir kızım var, saçlarım deli gibi dökülüyor, ama merak etmeyin kadınlarda dökülen saçlar yeniden çıkıyormuş :))

evet benimde 4 aylık bir kızım var, saçlarım deli gibi dökülüyor, ama merak etmeyin kadınlarda dökülen saçlar yeniden çıkıyormuş :))

inşallah çünkü benide acayip dökülüyo 4 buçuk ay oldu doğum yapalı hamileliğim boyunca 1 tel bile dökülmemişti saçlarım çok sık ve çok canlıydı

doğumdan 4 ay snra saçlar dökülmeye başlar.hem sizin hem de bebeğinizin aynı anda.benim de aynı şey başıma gelmişti

aynı sorun bende var ne yazıkki :KK50: ama benim doğum yaptığımdan beri yani 3 buçuk aydır dökülüyor saçlarım. banyo yapmak istemiyorum elimi her saçıma attığımda tutam tutam geliyor. eskiden çok gür saçlarım vardı düğünümde postiş mi taktın diye soranlar olmuştu. ama şimdi o saçlarımın yarısı bile yok :KK50: üstelik alın bölgemde yanlardan açılma var. emzirdiğim için kesinlikle ilaç kullanma dedi doktorum yerine daha sağlamları çıkarmış peki ne zaman? yakında kel kalıcam sanırım :KK14:
bugün oğlumun ağzında saç yakaladım o kadar dikkat ettiğim halde :KK50:

Aynı durumdan bende şikayetçiyim oğlum 6 aylık 4.aydan sonra aşırı dökülmeye başladı bugun kısacık kestirdim inşallahh yenileri çıkar nefret ettim saçlarımdan heryerde saçç .aile hekimim kan ilacı verdi kullanmam için

aynı sorun bende var ne yazıkki :KK50: ama benim doğum yaptığımdan beri yani 3 buçuk aydır dökülüyor saçlarım. banyo yapmak istemiyorum elimi her saçıma attığımda tutam tutam geliyor. eskiden çok gür saçlarım vardı düğünümde postiş mi taktın diye soranlar olmuştu. ama şimdi o saçlarımın yarısı bile yok :KK50: üstelik alın bölgemde yanlardan açılma var. emzirdiğim için kesinlikle ilaç kullanma dedi doktorum yerine daha sağlamları çıkarmış peki ne zaman? yakında kel kalıcam sanırım :KK14:
bugün oğlumun ağzında saç yakaladım o kadar dikkat ettiğim halde :KK50:

merhaba bende 3 ay önce dogum yaptim 1 aydir saclarim fena dökülüyor ama bu normalmis umarim cabucak gecer ... gecenlerde bende oglumun agzinda sac gördüm alayim derken hoooop dilini cikardi agzini yaladi vee yuttu:KK53: ne yapacagimi bilemedim cikaramadimda, annem yanimdaydi korkma kizim o kakasiyla cikar dedi ertesi gün baktim cikmisti rahat bi nefes aldim. bende cok dikkat ediyorum hatta artik evde basimi baglayip öyle dolasiyorum yoksa herye sac

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi
Önemli Noktalar
• Doğum sonrası saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesi değildir
• Saç derisinde normal olarak yaklaşık 100 bin saç teli büyür ve hergün genellikle 50 ila 200 saç teli dökülür
• Hamilelik sırasında hormon düzeylerindeki artış saçların normalden daha fazla büyümesine yol açar
• Doğum yaptıktan sonra hormon düzeyleri normale döner ve iki üç ay sonra, üç ila altı ay boyunca aşırı saç dökülmesi olur
• Saçların büyümesi, dökülmeye başladıktan sonra üç ila altı ay arasında normale dönecektir
• Doğum sonrası saç dökülmesi her hamilelikte olabilir

Doğum sonrası saç dökülmesi nedir?
Birçok kadın hamileliğin ardından saçlarının döküldüğünü farkedecektir. Hamilelik sırasında artan hormonlar deride ve vücudun birçok yerinde değişikliklere yol açmaktadır. Artan hormonlar, saçın, yaşam döngüsünde büyüme aşamasına girmesini sağlarlar. Birçok kadın hamileliği sırasında saçlarının gürleştiğini farkedecektir. Bebeğin doğumundan sonra, saç tellerinin çoğu büyümez ve iki ya da üç ay sürecek olan bir dinlenme aşamasına girer. Saçın yaşam döngüsü yeniden başladığında, saçlar büyüme aşamasına girecek ve eski saçlar hemen dökülecektir. Dökülen saç miktarı, bazılarında az, bazılarında çok olmak üzere kadından kadına farklılık göstermektedir. Eğer, kadında bu konuda kalıtsal bir yatkınlık varsa, doğumdan sonra saçları çok daha fazla dökülebilir. Doğum sonrası saç dökülmesi, genellikle iki ila üç ay sürer ve daha sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar. Birçok kadında saçlar hemilelik öncesi durumuna geri döner.

Nasıl tedavi edilir?
Doğum sonrası saç dökülmesi için herhangi bir tedavi uygulanması gerekmez. Bu, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle saçın yaşam
döngüsünde oluşan geçici bir durumdur. Saçları aşırı fırçalama, kolaylıkla dökülmesini sağlayacak ve normalde iki ya da üç ay sürebilen dökülme sürecini hızlandıracaktır. Bu durum saçlara hiç bir şekilde zarar vermez. Vitamin almanın ya da baş derisini özel ilaçlarla ovmanın hiç bir yararı olmayacaktır. Bazı kadınlarda her hamileliğin ardından saç dökülmesi görülür.

merhaba aynı sorun bende de var 5 aylık bebeğim var sanırım 2 aylık olduktan sonra dökülmeye başladı saçlarım hamilelikte dökülmemişti çok sinir oluyorum heryer saç oluyor biraz koca karı lafı olcak ama bebek anneyi tanımaya başlayınca dökülürmüş saç sonra dökülmesi geçiyormuş:KK43:(

evet canım banada öyle diyorlar çevremdekiler çok kötü dökülüyor duş alırken bacaklarımın arasından akıyor topağıyla sanki kesmiş gibi zaten saçım kıvırcık olduğu için tararken çok dökülürdü şimdi dahada fazlalaştı

benim de bebeğim 3 aylıkken dökülmeye başladı ve 9. ayındaydı dökülme kendiliğinden durdu.. hiçbir şey yapmadım sebebi hormonal diye... şimdi 19 aylık oldu kızım.. benim de uzun saçlarımın aralarında yüzlerce !! kısa saçım var, geçen ay biraz kestirdim fön de çektirdim... kısalar elektriklenip ayağa kalktı, görüntüm şok ediciydi..

ben de doğum sonrası saçı dökülenlerdenim..bi başlıkta çörekotu yağı kullanan bi arkadaş çok faydasını gördüğünü söylüyo..denicem ben de napıyım..yoksa kel kalıcam..:KK37:

merhaba arkadaşlar, benim de doğum sonrasında oğlum 3-4 aylıkkken saçlarım dökülmeye başladı, hem de çok dökülüyordu. Ama merak etmeyin geçici bir süreç bu. 3 ay kadar devam etti, saçlarımı hep toplamak zorunda kalıyordum. sonrasında dökülen saçlarım tekrar çıktı. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok, kafaya takmayın fazla.

X