ne olur yorum yapın ikili test sonucu

A

ademir

Ziyaretçi
şuan yaklaşık 15 haftalık hamileyim.geçen hafta ikili test sonuçlarımı aldım doktor pek bişey söylemedi sadece risk var dedi.ve aynı 20 sinde dörtlü test yapılcak dedi.bunu duyar duymaz dünyam başıma yıkıldı.hem benim hemde eşimin psikolojisi bozuldu.ogün ağlamaktan içim çıktı.diğer gün başka bi hastanede tekrar ikili test yaptırdık.şimdi onun sonuçlarını yarın alıcam.çok korkuyorum.sonuçlardanda pek anlamıyorum.benim değerler şöyle eğer bilgisi olan varsa bana yorum yapsın.fb-hcg 67.2 ng/ml CRL:69 mm
nuchal traslucency: 1,09 mm
biochem rick + nt :KK1:684
double test: 1:94
age risk: 1:1070
trisomy 18+ nt 1:10000

bu ne demek.bunu yaptırdım.doktor 4 lü test isteyince başka doktora yine yaptırdım.bu sonuçlar çokmu riskli .ne olur dua edin benim için:çok üzgünüm:

canım benden sana taviye bu testlee kafanı takıp kafa yorma.. burada önemli olan çocuğun ense kalınlığı.. ve burun kemiğinin oluşumu..gerisi kandan bakılan değerler.ona görede bu rsik sonucu çıkıyor.. zaten bu sadece risk göstergesi.. ben iannmıyorum.. bende bir yerde yaptırdım.. dr um riskli çıkmış dedi.. sonra inanmadım başka bir yerde daha yaptırdım.. daha güzel çıktı sonucum.. yani anlıyağın bunalr sadece para kapısı ticaret.. boşver.. takılma.. canaınıda bebebğiniede boş yere sıkma.. benden sana tavsiye..

bak ikinci bir yerde sende yaptırmışsın. bence o bile farklı çıkıcak.. inanma bunalara boşver canım sıkma canını..

çok kafana takma bence doktor yüzde yüz ihtimaller demiyo hem ayırıca bu testler istatiksel değerler tasıyormuş.olur demiyo ama ya olursa hani..bende hamileyim.test sonuçlarını bekle amniosentez yapılır dahası.hiç sorun etme ne olursa olsun bi sonuça göre hiç bi anne evladından vazgeçmek istemez ki..hersey yoluna girecek:)

insanın kafasını takmaması elde değilki.inanın heral aklımda ve her aklıma geldiğimde dua ediyorum.yaşım 22 ve ilk bebeğim eşimle aramda akrabalığım yok kan uyuşmazlığım yok.sanki bu doktorlar insanı korkutur gibi sonuçlar söylüyorlar.yarın hayırlısı ile olumlu sonuçlar alırım.ne olur benim için dua edin.

canım armaganım cok guzel acıklamıs
bu testler sadece tarama testı kesın bır sonuc ıcın amnıyosentez yaptırırsın
merak etme bısey olmaz allahın ıznıyle kendınıde bebegınıde uzme bosuna

ve dahası ilk doktor bebeğin ense kalınlığını 1,09mm ölçerken.diğer doktor 1,9 mm ölçtü.aralarıda 1 hafta var.burun kemiği oluşmuş dedi.ikinci doktor dediki bebeğin çok hareketli genelde o durumdaki bebekler hareketsiz olur dedi.ense ölçümü yaparken epey uğraştı hatta dediki bebeişim benle oyun oynuyo baksana ölçüm yaptırmıyo falan dedi.yani ikinci doktor biraz içime su serpti.hatta bi ara ölçüm yapamayınca göbeğime vurduda bebek durud o şekilde ölçü alabildi.insan yinede korkuyo nebiliyim.inanın şu ana kadar hiç hamile olduğumu anlamadım ama şu son 1 haftadır anne olmak hakikaten zormuş.annemler derdide anne baba olunca anlarsınız derdi.biz daha olmadan derdine düştük.ve ben hayatımda hiç eşimin ağladığını görmedim.onu öyle görmek belki daha çok etkiledi beni.

şuan yaklaşık 15 haftalık hamileyim.geçen hafta ikili test sonuçlarımı aldım doktor pek bişey söylemedi sadece risk var dedi.ve aynı 20 sinde dörtlü test yapılcak dedi.bunu duyar duymaz dünyam başıma yıkıldı.hem benim hemde eşimin psikolojisi bozuldu.ogün ağlamaktan içim çıktı.diğer gün başka bi hastanede tekrar ikili test yaptırdık.şimdi onun sonuçlarını yarın alıcam.çok korkuyorum.sonuçlardanda pek anlamıyorum.benim değerler şöyle eğer bilgisi olan varsa bana yorum yapsın.fb-hcg 67.2 ng/ml CRL:69 mm
nuchal traslucency: 1,09 mm
biochem rick + nt :KK1:684
double test: 1:94
age risk: 1:1070
trisomy 18+ nt 1:10000

bu ne demek.bunu yaptırdım.doktor 4 lü test isteyince başka doktora yine yaptırdım.bu sonuçlar çokmu riskli .ne olur dua edin benim için:çok üzgünüm:

Basitçe açıklamak gerekirse, ikili testte iki kan değeri ve ense kalınlığı ölçümüne bakıyorlar, ve bunların üçünü birleştirip down sendromu için bir risk değeri belirliyorlar.

Senin bebeğinin ense kalınlığı 1.09 mm. çıkmış ki, bu çok iyi bir değer, 3 mm.'den yüksek olunca doktorlar endişeleniyor, ama neredeyse 1 mm. çok iyi. Ve bu değer gerçekten çok önemli.

Sadece iki kan değerinin verdiği risk 94'te bir çıkmış. Doktorunu endişelendiren muhtemelen budur. Fakat dediğim gibi ikili testte önemli olan sadece kan değerleri değil, kan değerleriyle ense kalınlığının birlikte belirlediği risk, o da biochem rick + nt diye göstedikleri yani 684'te 1. Ense kalınlığı değerin çok iyi olduğu için, o sadece kandan gelen nispeten kötü değeri telafi edip daha düşük bir down ihtimali vermiş.

Özellikle kan değerlerinin yanlış sonuçlar verme ihtimali çok fazla, o nedenle anladığım kadarıyla doktorun gayet mantıklı bir seçim yapıp, önce bir de dörtlü testteki değerlere bakalım demiş, seni doğrudan amniyosenteze falan göndermemiş. Gerçi zaten 1:684 risk de amniyosenteze göndermek için yeteri kadar yüksek bir risk değil, genelde 200'de bir falan olunca amniyosentez diyorlar.

Hiç canını sıkma, şu an endişe edilecek bir durum yok, dörtlü test sonuçlarını bekle sakin sakin. Ayrıca şunu da söyleyeyim, dörtlü test çok iyi bir testtir, üçlü yerine dörtlü yaptırması da çok iyi doktorunun, adam demek ki bayağı ilgili bilgili bir insan. Dediğim gibi içini ferah tut, ense kalınlığı çok önemli bir veri ve maaşallah o konuda hiç bir sıkıntınız yok.

canım yani doktorda 684 i falan diye bişeyler söyledide ben alamadım zaten.yani şumu demek oluyo.ortada kötü bi durum yok.peki böyle riskler herkesde çıkabiliyomu.ense kalınlığı 1,09 mm evet diğer doktorda deiğim gibi 1,3 mm ölçtü.inan içimi öyle rahatlattınki anlatamam.çok sağol 1 hafta boyunca içim içimi yiyordu kimseyede söyleyemiyorum.sadece anneme anlattım oda uykulardan kesidi.herkese söyleyip kafamı karıştırmak istemedim.bide bişey sormak istiyorum.peki risk oranlarının nasıl olmadı gerekiyo.yani normal olması için.bana doktor dediki senin sonucların kötü değil sadece şüpeli dedi.sonuçlarda bi tablo var hani.yeşil sarı ve kırmızı bölümler benim ki yeşil geçip sarıya gelmiş.doktor da eğer kırmızıda olsaydı kötü derdim dedi.ama onun bana şüpeli demesi bile hayatımı zehir etti.şimdi kendimi yarınki sonuçlara hazırlıyorum.inşallah güzel sonuçlar alıcam.güzel düşünmek istiorum.

canım yani doktorda 684 i falan diye bişeyler söyledide ben alamadım zaten.yani şumu demek oluyo.ortada kötü bi durum yok.peki böyle riskler herkesde çıkabiliyomu.ense kalınlığı 1,09 mm evet diğer doktorda deiğim gibi 1,3 mm ölçtü.inan içimi öyle rahatlattınki anlatamam.çok sağol 1 hafta boyunca içim içimi yiyordu kimseyede söyleyemiyorum.sadece anneme anlattım oda uykulardan kesidi.herkese söyleyip kafamı karıştırmak istemedim.bide bişey sormak istiyorum.peki risk oranlarının nasıl olmadı gerekiyo.yani normal olması için.bana doktor dediki senin sonucların kötü değil sadece şüpeli dedi.sonuçlarda bi tablo var hani.yeşil sarı ve kırmızı bölümler benim ki yeşil geçip sarıya gelmiş.doktor da eğer kırmızıda olsaydı kötü derdim dedi.ama onun bana şüpeli demesi bile hayatımı zehir etti.şimdi kendimi yarınki sonuçlara hazırlıyorum.inşallah güzel sonuçlar alıcam.güzel düşünmek istiorum.

Herkeste çıkabilir tabii ki. Hatta aynı kişide aynı gün alınan kan sonuçlarında değişik çıkabilir. Aynı gün farklı kişilerin yaptığı ense kalınlığı ölçümleri farklı çıkabilir. Çıkmaması umulur ama tıp 2 kere 2'nin 4 ettiği bir bilim dalı değil.

Mesela ense kalınlığı ölçümü bir hafta sonra biraz daha fazla ölçmüş, bu o kadar normal ki. Çünkü bebeğin büyüyor, doğal olarak ense kalınlığı da artıyor. Zaten bu testlerin belli haftalarda yapılmasının nedeni bu, yani 16. haftada gidersen doğal olarak 3 mm.den yüksek çıkar, o nedenle 11-14. haftalar deniliyor. Kriteri o çünkü, bu haftalar arasında 3 mm.'yi geçmesin isteniyor.

Bu kan değerleri ve ense kalınlığı birlikteliği ile herkesin çok farklı test sonuçları çıkabilir. Seninki gibi altıyüzde birler de çıkabilir, 4000'de bir de çıkabilir, 13500'de bir de çıkabilir. Ya da 350'de 1, 60'da bir de çıkabilir.

Eğer 200'de birden yüksek bir risk çıkarsa (mesela 1:50, 1:150, 1:170) o zaman doktorlar amniyosentez isterler. Bu 200'de bir çok yüksek bir risk diye değil. Tek sebebi şu: Amniyosentez biliyorsun karından su alınarak yapılıyor ve bu işlem sonucunda düşük yapma riski de 200'de bir. Doktorlar da diyorlar ki, o zaman eğer testlerde down sendromu riski 200'de bir çıkarsa, bu amniyosentezle düşük yapma riskiyle aynı, bari amniyosentez ile tam sonucu öğrenelim de, içimiz rahatlasın. Ama başka bir durum düşün,kan testleri sonucu seninki gibi yediyüzde bir geldi. Sen şimdi bu riskle gidip amniyosentez yaptırırsan, senin bebeğinin down sendromlu olma ihtimali, amniyosentez sonrasında muhtemelen sağlıklı bir bebeği düşürme ihtimalinden daha küçük. O zaman tabii ki amniyosentez riskini almayacak ve bu işlemi yaptırmayacaksın.

Biraz karışık gibi geliyor olabilir, ama dediğim gibi şu an canını sıkacak bir durum yok. Dörtlü testin sonucunu bekle şimdi, canını hiç sıkma. Bir şey sormak istersen, yardımcı olabildiğim kadarıyla cevaplarım.

canım çok sağol bu kadar bilgi sahibi değildim.valla içim gerçekten çok rahatladı.bu konuyu araştırmak için internet birçok siteye girdim ve benim gibi birçok kişi bu sorunu yaşıyor.sonkez bişey sormak istiyorum.benim testimde 1:94 dediği durum mu baz alınıyor yoksa 1:684 dediği durummu.farkındayım sürekli seni rahatsız ediyorum.çok sağol tekrardan.

canım çok sağol bu kadar bilgi sahibi değildim.valla içim gerçekten çok rahatladı.bu konuyu araştırmak için internet birçok siteye girdim ve benim gibi birçok kişi bu sorunu yaşıyor.sonkez bişey sormak istiyorum.benim testimde 1:94 dediği durum mu baz alınıyor yoksa 1:684 dediği durummu.farkındayım sürekli seni rahatsız ediyorum.çok sağol tekrardan.

1:684'ün baz alınması gerekiyor. 1:94'ü sadece merak etmiş doktorun, kan sonuçları neden böyle çıktı diye, o konuda emin olmak için de dörtlü test istemiş zaten.

Bu arada hiç önemli değil, zihnindeki soruları biraz olsun giderebildiysem ne mutlu bana.

şimdi laboratuarı aradım test sonuçlarım çıkmış.yarın almaya gidicem.dua edin inşallah güzel sonuçlar alırım.

canım bunlar sadece istiksel sonuçlar. sonuçları iyi çıkanlarda bile risk vardır. gönlünü ferah tut Allaha dua edelim. ben dörtlü test sonuçlarının da güzel çıkacağına ve sağlıklı bir bebek dünyaya getireceğine inanıyorum.Kendini ve bebeğini üzmemeye , aklına güzel şeyler getirmeye çalış.Bu testler hepimizin aklını karıştırabiliyor. Güzel sonuçlarını bekliyoruz.

arkadaşlar hani demiştim ya başka hastaneye gittim ordada ikili test yaptırdım diye.ordaki sonuçlarım iyi çıktı çok şükür.doktor ilk gittiğim hastaneden için büyük bir hata bu dedi.benim 1 hafta psikolojimi bozdular.inanın kuş gibi hafifim.

arkadaşlar hani demiştim ya başka hastaneye gittim ordada ikili test yaptırdım diye.ordaki sonuçlarım iyi çıktı çok şükür.doktor ilk gittiğim hastaneden için büyük bir hata bu dedi.benim 1 hafta psikolojimi bozdular.inanın kuş gibi hafifim.

Tekrar geçmiş olsun, inşallah bundan sonra gayet sağlıklı bir gebelik geçirirsin.

canım testlerının ıyı cıkmasına sevındım ama nasıl oluyorda hastaneden hastaneye fark oluyor merak ettım acıkcası

inan HÜZÜNCÜM canım bende bilmiYorum.aslında doktorun hatasıda değil.sadece labaratuarın hatasıymış.ne biliyim bana büyük bir hayat tecrübesi oldu.bide sui arkadaşıma bişey sormak istiyorum.benim bugünki test sonuçlarım şöyle.

CRL: 75.9 MM
HCGB: 35.739 MG/ML 1.17 MOM
PAPP-A: 1767.5 MU/L 0.53
NT: 1.3 MM 0.75

DOWN SENDROMU: T21 1:8300 YAŞ RİSKİ 1:1500
T18 1:10 0000 YAŞ RİSKİ:13000
T21 BİYOKİMYA 1:1600 YAş riski 1:1500
T18 BİYOKİMYA 1:99000 YAŞ RİSKİ 1:13000

BU SONUÇLAR ÇIKTI İKİNCİ HASTANEDE.SUİ SANIRIM SENİN BU KONULARLA EPEY BİR BİLGİN VAR.UMRIM BANA YİNE O GÜZEL YORUMLARINDN YAPARSIN ŞİMDİDEN SAĞOL.

Muhtemelen şu nedenledir, şimdi bu verilen riskler aslında istatistik. Diyelim ki sizin kan değerleriniz ve ense kalınlığı değerlerinizde bir başka hasta tahlil yaptırmıştı önceden, o kaçta bir ihtimalle down sendromlu çocuk sahibi oldu? Buna bakılıyor. Şimdi doğal olarak her bir değer için böyle bir verinin toplanabilmesi ya da en azından yakınlığının hesaplanabilmesi için, o testi yapan laboratuvarın daha önceden ciddi anlamda test yapmış olması gerekir, ya da dünyada bu testi yapan yerlerle kendi veri tabanını eşlemesi gerekir. Bunu yapmazsa sizi başkalarıyla doğru kıyaslayamaz ve yanlış sonuçlar verebilir.

Misal, ben laboratuvar açsam ve ilk gelen hasta siz olsanız, elimde de hiç öncesinin verisi olmasa, sizin kan&ense kalınlığınızı neyle kıyaslayıp nasıl down sendromu riski vereceğim? Böyle bir şey yani.

Başka ihtimaller de olabilir tabii, mesela kan testinizi okuyan makinenin ayarları doğru yapılmamıştır (bu makineleri her gün kalibre etmek gerekebiliyor doğru ölçmeleri için mesela, ciddiye almayan bir lab olabilir). Başka şeyler olabilir.

Bir yakınım vasıtası ile bu laboratuvar işlerini çok yakından biliyorum, kendisi mesela Türkiye'deki laboratuvarların hiç birinin sonuçlarına güvenmiyor. O nedenle böyle şeyler mümkün yani.

X