3Lü tarama testi

catcar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2009
13
0
43
Arkadaşlar bugün3 lü tarama testi sonucum dan sonra doktorum benden aminosentez için sıvı aldı... risk artışı nedeniyle yaptı bunu .. yaşıma göre risk 1:800 olması gerekirken benim 1:300 çıkmış bu nedenden dolayı aminosentez testi yaptı... 3 hafta sonra açıklanacakmış kafam iice karıştı.. 2 li tarama testinde sonuçlar çok iyiydi ama bu sfer neden böyle çıktı anlamadım???? yani down sendromu olmasa bile neden risk artışı çıkar.. Bilen veya tecrübesi olan birileri varsa bana yardımcı olabilirmi????:1no2::1no2::1no2:

Down sendromlu olmasa bile testlerde risk yüksek çıkabilir, bu da testin yanlış pozitiflik hatasından kaynaklanır. 3'lü testin yanlış pozitiflik oranı %15 civarındadır (ve oldukça da yüksektir). Bir başka deyişle bebeğinde bir şey olmasa bile 100 anne adayından 15'ine bebeğinizde bir şey olma ihtimali yüksek der. Bu yüzden de aslında dünyada terk edilmeye başlanan bir testtir, Avrupa bunu kullanmaz, sadece ikili test kullanır o yüzden.

Bu arada 1:300'lük bir oran için acilen amniyosentez yapılması konusunda bir şey diyemeyeceğim, çünkü genelde bu 1:200'ün üstündeki riskler için yapılır. Bunun da nedeniamniyosentez sonrası düşüğün 200'de bir olmasıdır. Yani kan testinde risk 200'de birin üstünde çıkarsa bebeğin bir sorunu olması ihtimali amniyosentezdeki düşük riskinden fazla olur ve amniyosentez uygulama riski alınır. Ama sizin durum biraz acil olmuş gibi geldi. Bir başka doktor amniyosenteze karar vermeyebilirdi. Ya da önce detaylı ultrasona sokup oradaki sonuçlara göre amniyosenteze yönlendirebilirdi. Böyle yapan doktorlar da var.

Umarım hayırlı güzel sonuçlar alırsınız ve bebeğiniz sağlıcakla doğar.

çok teşekkür ederim arkadaşlar..zaman geçmek bilmiyor.. dahaa 2 hafta var ve sonuç ne çıkarsa çıksın kafamda soru işareti kaldıı için herhalde bi 4 boyutlu ultrasona giricem...

canım geçen hafta bende 2 tarama yaptırdım sonuç kötüydü karnımdan su alınacaktı ama risk çok oldugu için tekrar 2 tarama yaptırdım sonuç iyi geldi şimdi hangisine inanacagımı bilmiyorum allah şifamızı vresin hiç birşey olmaz inşallah

bu gibi testlere pek güvenme cnm
muhtemelen amniyosentez sonucun temiz çıkacaktır
bu testlerin doğruluk oranı %60 yani %40 yanılma payı var bu da çok büyük bir oran
sakın endişe edip bebğini üzme

testler iyi ki yapılıyo da çokta takmayın bence bende yaptırdım.risk oranları falan istatiksel duyuyoruz bi çok kişiden birinde iyi çıktı birinde kötü vs.
takmayın bence Allah sağ salim kucağınıza almayı nasip etsin.sağlıkla inşallah..

hiç kafana takma canım ikitestım yapıldı benim 3lü yapılıcak şimdide
canım doktordan duydum her 3lü test problemli oldugunda hep problem olucak kötü olucak degil
böle düşünmeyin demişti oyuzden için rahat olsun

benim de 2li normal demişti doktorum şimdi 16+4 üm bu çrşmba 3lü istedi. baştan normal gerek yok dedi 4-5 hafta geçti her şey çok iyi diyor ama yine de 3lü yaptır dedi başka şeylere de bakılacak dedi anlamadım içim sıkıldı niye diye tedbir mi herkese mi yapılıyor nedir bilen var mı?yardımmmmmmmmm

X