İp atlamanın faydalarını biliyormuydunuz?

nazarboncugum

naz kızım hoşgeldin......
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2009
10.682
4
39
1239nazar1wc0.jpg

İp Atlamanın Faydaları

Gerilim içinde oldunduğu zaman özellikle doğal olarak hoplama veya zıplama gibi hareketler yapılır. Bir oyun esnasında neşeli bir şekilde seyrederken hop oturup hop kalkılır veya önemli bir maçtan sonra kazanan oyuncular kanguru gibi sıçrarlar ya da televizyon programlarında büyük bir ikramiye kazanıldığında havalara sıçranır. Fizyologlar küçük sıçramaların kılcal damar dolaşımını geliştirdiği, kanın kalbe dönüşüne yardım eden calf ve thigh gibi kaslann tonusunu arttırdığını bildirmiştir.

Bazı ülkelerdeki okulların bir kısmında Beden Eğitimi programlarına ip atlama egzersizini koymuşlardır.

İp atlamaya hayatın her anında erken veya geç başlanılabilir. Egzersizler gruplar halinde antrenman proğramları olarak yapılabilir aynı zamanda diğer çalışmalarla da halledilebilir. Odada, büroda veya yatağın üzerinde zıplayarak çalışmaya başlanabilir.

İp Atlama

Alet: 3-5 metre ölçülerindeki bir alanda emniyetle yapılabilir. Ayakların altından geçecek koltuk altına kadar uzanan ipin olması yeterlidir. Spor mağazalarından hazır yapılmış atlama ipi rahatlıkla temin edilebilir.

İlk Hafta: İpsiz 50-100 defa sıçrama (her iki ayakla) ve daha sonra 50 ip atlama hangi hızla yapılırsa yapılsın, ilk başlangıç yavaş olmalı ve her gün 10 arttırılarak ip atlama bir hafta sonra 90'a çıkartılabilir.

İkinci Hafta: Isınma amacıyla yavaş olarak 50 sıçrama yapılır. İkinci hafta da ip atlama adımlı sıçrayarak yapılabilir. İlk gün 100 son gün 140'a çıkartılabilir.

Üçüncü Hafta: Genel ısınmayı yaptıktan soma ara vermeksizin 100 defa ip atlanılabilir. 15-30 saniye dinlendikten sonra ikinci 100 defa ip atlama yapılabilir.

Dördüncü Hafta ve Daha Sonra: Şu ana kadar dayanıklılığın gelişimine bağlı olarak daha az enerji ile daha fazla sıçrama gerçekleştirilebilir.

En Son Hedef:İp atlamayı hızlandırarak, günde 5 dakika içerisinde 500 ip atlama oluncaya kadar atlama ve dinlenme işlemi yapılır. Ulaşılan bu seviye ile uzun yıllar fiziksel uygunluk devam ettirilebilir.

Dozaj ve Yapılış Şekli:

*İp atlarken ileriye bakılır.
*Ayağın altından ipin geçmesi için (3-5 cm kadar) yukarı sıçranır.
*Terlik veya küçük ayakkabı giyilir.
*Topuklarla yapılmaz.
*Kollar çok fazla hareket ettirilmez.
*Eller dairelerle döndürülür.
*Sert yüzeyde sıçranmaz. İnce halı üzerinde sıçrama yapılır

Konu içeriğinden dolayı egzersizler bölümüne taşınmıştır konu sahibi ve editör arkadaşımın dikkatine

Egzersizler gruplar halinde antrenman proğramları olarak yapılabilir aynı zamanda diğer çalışmalarla da halledilebilir. Odada, büroda veya yatağın üzerinde zıplayarak çalışmaya başlanabilir.

Odada olabilir de büroda ve yatağın üstünde biraz sakıncalı gibisırnaşık şey

bir kac hafta öncesi bende duydum bunu bir yerde okudum ve aldim kendime bir ip, dijittal ekranli, yapilan km ve yakilan kaloriyi gösteriyor

ya sarkma yapıo mu cidden bu arada uygulamayı anladıkda tüm faydaları neler bn tam olarak anlayamadım kalori harcamaktan başka:uhm:

ip atlamayali yillar oluyo sanirim eskiden ne cok severdim ya sayende hatirlamis oldum:nazar:boncugum tsk ederim animcigima.s.
hatirlatdigin ve paylasdigin icin saola.s.

ya kızlar ip atlamayın ya gercekten goguslerde sarkmaya yol acıomus dsunsenıze tas gbı bacaklarınız poponuz karnınız var kollarınız yne aynı sekılde ama karnınıza kadar goguslernız var:1shok: hayr hayır atlamayın guzellerım bende atlıodum eskıden ama bıraktım

bir kac hafta öncesi bende duydum bunu bir yerde okudum ve aldim kendime bir ip, dijittal ekranli, yapilan km ve yakilan kaloriyi gösteriyor

Ciddi değilsin değil mi, sazan olmak istemem ama ben çok hoş bir espri olarak algıladım ve güldüm.. Çok hoşsun ya..kafamçokkarıştı

ben ip atlamanın çok çok faydalı olduğunu düşünüyorum. sarkma felan yapacağını da sanmam...

bak şimdi kafam karıştı :))

bu ip atlamak uzakdoğuda çok yaygınmış hatta gelenekmiş,o zaman bütün uzakdoğuluların göğüsleri sarkmış olmalı :))))

bunu akademi mezunu birilerine sorup netleştirelim yaa çünkü ip atlamak baya kalori yakıyormuş,değerlendirmek lazım.

kızlar spor akademisi mezunu bir kız arkadaşıma sordum,göğüste sarkma yapar mı diye;

sarkma yapmayacağını ama göğüste ağrı yapmaması için hem sıkı bir sütyen hem de yarım sporcu atletlerinden yani ikisini birlikte giymemi söyledi.

akademi mezunu iki ayrı kişiye daha sorucam,farklı fikirleri öğrenmek için.aramızda akademi mezunu varsa fikirlerini bekliyoruz.

X