Laparoskopi ne zaman, kimlere yapılır?

Kazen

Babalar ve Oğulları
Administrator
14 Kasım 2001
21.391
92.142
Laparoskopi, göbekten bir iğne ile girilerek karın içinin gözlenebildiği endoskopik bir ameliyattır. Tüplerle ilgili sıkıntı olan hastalarımızda tüplerdeki hasarı ve problemi ortaya koymada altın standard denilen en iyi yöntemdir. Genellikle yine adet bitimi bir hafta içinde ve anestezi altında yapılır. Hastanede 4-6 saat kalındıktan sonra eve gidilebilir. Fakat tüplerle ilgili ciddi problemler varsa, örneğin büyük bir hidrosalpenks çıkarılmış veya karın içi çok yapışık olarak tespit edilmiş ise, bu gibi durumlarda bir gece hastanede yatış ve gözetim önerilmektedir.

Yapılan değerlendirmeler neticesi hiçbir problem tespit edilmeyen çiftlerde de laparoskopi ile tüplerin durumu kesin olarak ortaya konabilir. Yani laparoskopi, çocuk sahibi olmak için başvuran ve yapılan testlerde problem tespit edilemeyen çiftlere, rahim filmi ile tüplerinde problem olduğundan şüphelenilen çiftlere, rahim filmi veya ultrason ile büyük hidrosalpenks tespit edilen ve bu yapıların çıkarılması gereken kadınlara önerilen ve faydası olduğu ortaya konan endoskopik bir ameliyattır.

Sanırım hastaların artık doktorlar kadar bilgi sahibi olması gerekiyor suistimale uğramamak için.4yıl boyunca aynı doktorla çalıştım tedavi için sol tüpüm kapalı olmasına rağmen laparoskopi kelimesini bile duymadım ağzından ve tüp bebeğe geçiş yaptık kolayca.Gerçekten yorumsuz kaldım.

Sanırım hastaların artık doktorlar kadar bilgi sahibi olması gerekiyor suistimale uğramamak için.4yıl boyunca aynı doktorla çalıştım tedavi için sol tüpüm kapalı olmasına rağmen laparoskopi kelimesini bile duymadım ağzından ve tüp bebeğe geçiş yaptık kolayca.Gerçekten yorumsuz kaldım.

Bana aşılamayla birlikte önerilenler arasında laparoskopi ve histereskopi vardı.Ben 3.aşılamayı yaptırcam ama laparoskopiye cesaret edemedim daha.Bende de sol tüp kapalı.

merhaba ben 2 yıl önce laporoskopi oldum.her şey normal çıktı.ama narkozun etkisini atamadığım için 1 hafta hastanede yatmak zorunda kaldım.şu anda göbeğimde ve sol yumurtalığımın üstünde 3er tane dikiş izi var.bence yararlı bir operasyon.SEBEPSİZ KISIRLIK hala bebiş peşindeyim.

Bende 3.5 yil once laparoskopi oldum,sag yumurtalikta cikolata kisti ve tuplerde tikanikliklar vardi,hepsi temizlendi ama hala hamile kalamadim maalesef,1 gun hastanede kaldim,1 haftada evde yattim...

bende pcos var
evli değilm
doktorum laporoskopi yaptırmamı önerdi
hatta samsuna sevk etti
yumurtalar yapışıkmı die bakılacakmış
birde küçük kistleri patlatacakmış
ama ben cesaret edemedim
zaten bekarım bu konuda cok sıkıntılarım var
böyle bir riski göze alamadım
doğrumu yaptım yanlışmı bilmiyorum:sm_confused::sm_confused:

merhaba ben 2 yıl önce laporoskopi oldum.her şey normal çıktı.ama narkozun etkisini atamadığım için 1 hafta hastanede yatmak zorunda kaldım.şu anda göbeğimde ve sol yumurtalığımın üstünde 3er tane dikiş izi var.bence yararlı bir operasyon.SEBEPSİZ KISIRLIK hala bebiş peşindeyim.

canım hiç üzülme zamanını bekliyordur ben laparokobiden yaklaşık 7 ay sonra hamile kaldım,darısı başına....

Şimdi 2 kişi hala negatifte.
2 kişi hala karar verememiş laparoskopiye.
1 kişi pozitif sonuç almış.
Karar:
Ben biraz daha düşüneyim laparoskopiyi :KK43:(

dark canım neden kararsızsın anlamadım
doktorun sana gerekli dedi ise; olmalısın -güvenmiyorsan faklı doktora gitsen iyi olur-

laparoskopi tanı koymak için en güvenli yol

ben eğer lap. olmasaydın boşuna 3 aşılama olacaktım
rahatsızlık 1.evre gözükürken 4 evre olduğunu öğrendim
evet şu an hamiş olmama bir etkisi yok çünkü kist alınamadı, yumurtalık rezervini etkilemesin diye ama direk tüpbebeğe geçtik o iyi oldu yoksa boşuna yıpranacaktım

lap. den kokma bak aynı gün bırakıyorlar zaten evde dinleniyorsun

hangi nedenle lap. ol dediler?

Ben doktorlarıma laparoskopi istediğimi söylüyorum onlar da ne gerek var aşılama ve tüp bebek yapalım diyor.Buyrun şimdi,hangisi doğru.

bence önce lap. ile teshis daha doğru

öyle olmasa ben 3 kere aşılama olacaktım
dr açısından bu önemsiz olabilir ama gereksiz 3 aşılama bizi her yönden yıpratıyor

bence önce lap. ile teshis daha doğru

öyle olmasa ben 3 kere aşılama olacaktım
dr açısından bu önemsiz olabilir ama gereksiz 3 aşılama bizi her yönden yıpratıyor

Haklısın canım çok doğru söylüyorsun.Yarıyıl tatili bi yaklaşsın o zamana kesinleşir kararım artık.

Fiyat verebilecek misiniz.Yani laparaskopi yerine fiyat daha uygun diye aşılama veya tüp bebek öneriyor olabilirler mi doktorlar?ne dersiniz?

Fiyat verebilecek misiniz.Yani laparaskopi yerine fiyat daha uygun diye aşılama veya tüp bebek öneriyor olabilirler mi doktorlar?ne dersiniz?

300-500 civarıdır heralde laparoskopi.Tam bilmiyorum.Ben olmadım.
Başka sebeplerden diye düşünüyorum ben.Benim bi doktor şiddetle karşı çıkmıştı.Ama o infertilite ile ilgilenen bir doktor değildi kadın doğumcuydu sadece.Sen kobaymısın felan demişlerdi.Sonrasında yapışıklık olabilir demişti.
Başka bi doktorum da yine Ben laparoskopi önermiyorum tüpe yönlendiriyorum dedi.Sanırım yapışıklıktan çekiniyor istemeyen doktorlar.Belkide işe yaramayacağını düşünüyorlardır.Bana tavsiye eden üniversite hastanesi olduğu için ticari bi kaygıları yoktu.Ve ondan dolayı mantıklı geldi laparoskopi olmak.Ama korku başa bela olamadım.
Olmak yönünde tavsiye edenlerde tüp te yada aşılamada o an gebelik elde edilebilir ama sonrasında tekrar gebelik için yine tedavi gerekiyor.Oysa laparoskopi ile sorun halledilebilecek bir şeyse istediği gibi hamile kalma sansını elde ediyor kaDINLAR.değilse de en azında içerinin durumu daha iyi değerlendirilip tedaviye ona göre devam ediliyor.
Aşılama benim 150 ye felan maloluyor ilaçlar da 200ytl 2 aşılamaya yetecek ilaç.

bende 20 gun kadar once laparoskopi oldum. basit bir ameliyat denebilir.
tek tupum tıkalı diger tupun kesin olarak durumuna bakmak için birde tıkanıklık acılabilirmi umudu ile oldum ama acılamadı maalesef çokda umudumuz yoktu en ince noktda tıkanıklık oldugu için. ama kesin tanı konması digeriinn acık oldgunun bilmem ad ına çokyararı oldu benim ruhuma en azından. o dr a mı gitsem bu laproskopi oneriyor bu onermiyor ne yapsam olsammı olmasammı fikirleri kafamda u çusmuyor artık. oldum kurtuldum su an dogal yoldan bekliorum olmazsa tup yapmayı dusunuyorum
benim gibi ilki normal hemen olup ikinci için tup yapan baska insanlar varmıdır acaba diyede çok merak ediyorum :9
bu arada ben laparoskopiyi yeni ol du m medikal park goztepe de 1700 ytl kusur du
birde aynı ameliyatla histeroskopi de oldum o da 800 gibi bir rakamdı sanırım
toplam 2500 ytl ye mal oldu bana

X