Tatlı Tarifi Profiterol-Resimli

bebisim52

Tüm varlığım kızımmm...
Kayıtlı Üye
7 Aralık 2007
5.054
245
bir yemek sitesinden aldım tarifi yaptım süper oldu

1 su bardağı su
1 su bardağı un
yarım paket margarin(125 gr)
3 yumurta

İç kreması;
2,5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı un
5 yemek kaşığı tozşeker
1 paket vanilya

Su ve margarini bir tencereye koyup, orta ateşte kaynatın. İçine unu döküp, tahta kaşıkla hızlıca karıştırın. 1-2 dakika içinde un toparlanıp hamur oluşacaktır. Bu hamuru soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra 3 yumurtayı birer birer kırıp, karıştırarak hamura yedirin. (Bir yumurtayı iyice yedirmeden kesilikle diğerini eklemeyin) Yumurtaları iyice yedirdikten sonra yoğun ve yapışan bir hamur elde edeceksiniz.

Yumurtaları yedirme işlemini mikserin spiral şeklindeki yoğurma uçlarıyla yapıyorum, tahta kaşıkla da yapabilirsiniz ama biraz yorucu oluyor.

Fırını 180 derecede ısıtın.Hamurdan kaşık yardımıyla bir parça koparın. Ve başka bir kaşık yardımıyla yağlanmış tepsiye koyun.veya krema sıkma torbasına koyun ve sıkın. (Mümkünse elinizi değdirmeyin, çünkü çok yapışan bir hamur. Ayrıca hamuru elinize alıp yuvarlamaya çalışırsanız iyi kabarmayabiliyor) Hamurların şeklinin bozuk olması çok önemli değil, çünkü pek özgür kabaran bir hamur, pişerken istediği gibi şekil alıyor:)

Bu ölçüden yaklaşık 30-35 adet çıkıyor. Tepsiyi ısıtılmış fırına koyup kızarana kadar pişirin. (35-40 dakika)

İç kreması için, vanilya hariç diğer malzemeleri tencereye koyup, orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin ve ılınmaya bırakın. Ilınan kremaya vanilyayı ekleyip, çırpma teliyle biraz karıştırın. Pişen profiterol hamurlarını ortadan keserek arasına krema koyun.

üzerine çikolata sos yapın.ve üzerlerinden gezdirin.

dscf3429.jpg

dscf3434e.jpg

Son düzenleme:
yaptım güzel oldu ama kabartma tozunu unuttuğunu düşünerek ben kattım içine.bir de benim iç kremam birazcık katı oldu ve içlerine bol bol koyduğumdan tam yetmedi,ben kesmedim krema sıkma aparatıyla içlerini sıkıp doldurdum..sağol...

yaptım güzel oldu ama kabartma tozunu unuttuğunu düşünerek ben kattım içine.bir de benim iç kremam birazcık katı oldu ve içlerine bol bol koyduğumdan tam yetmedi,ben kesmedim krema sıkma aparatıyla içlerini sıkıp doldurdum..sağol...

cnm kabartma tozu kullanılmıyo tarifte

çok güzel görnüo ellerine sağlık canm... ilk fırsatta benmde deneyeceğim bir tatlıı hala ona fırsat bulamadım bu tarifle yapabilirim teşekkürler...

bayılrım profiterole bi keresinde kocaman bi tabakda aldım getirdimve hepsini yemek yapana kadar yedim eşim inanamadı nasıl miden var dedi:kedi:

bayılrım profiterole bi keresinde kocaman bi tabakda aldım getirdimve hepsini yemek yapana kadar yedim eşim inanamadı nasıl miden var dedi:kedi:

zaten bu malzemeyle en büyük yuvarlak borcamlar varya onun içi doluyo bol bol yersin
hemde evde kendin tertemiz yapmış olursun hayatım
ben ilk yaptım hemde bunu acemiliğide yok yani

tarifimi evde bulamamıştım siteden tekrar yazdım tarifimi birazdan yenisini yapıcam bakalım bu seferki nasıl olacak...iyiki tarifi yazmışım buraya.

yaptım harika oldu. hepsini eşim ve ben bitirdik. tarifi birebir uyguladım. çok güzel oldu. teşekkür ederim. her zaman zevkle yapacağım.

Eşim bayılır profitrole.Kesin deniycem bunu,deneyip resmini çekmeyi becerirsem de buraya koyarım ben de :KK1:

ayyy ben bunu bikez denedim herşey güzel gidiyodu attım fırına baktım pofuduk olmuş kabarmış pişme süresi bitti ben çıkarım fırından söndüler nerde hata yaptım bilmiyorum fırının kapağınımı erken açtım acaba biraz öle fırındamı dursalardı naptım bilemedim söndü gittiler ya

Kızlar bende yaptım muhteşem olduu :KK1:

Eklentiler

• $Fotoğraf0516.jpg
    $Fotoğraf0516.jpg
    90,9 KB · Görüntüleme: 135
  • $Fotoğraf0517.jpg
    $Fotoğraf0517.jpg
    104,2 KB · Görüntüleme: 72
  • $Fotoğraf0518.jpg
    $Fotoğraf0518.jpg
    61,3 KB · Görüntüleme: 113
  • $Fotoğraf0519.jpg