genç kız sığınma evi derneği...

EstetikEditor

ne mutlu TÜRKÜM diyene
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2008
6.986
145
Merhaba,
konuyu nereye açacağımı bulamadığım için buraya ekledim.. Ben böyle bir yeri az önce duydum ve sizlerle paylaşmak istedim. internet siteleri de var. Umarım kimsenin ihtiyacı olmaz..

GENÇ KIZ SIĞINMA EVİ DERNEĞİ

Ülkemizde, yetiştirme yurtlarında kalan, bakım ve himayesi sağlanan genç kızlarımız, orta öğrenim süresince 20, yüksek öğrenimde ise 25 yaşına kadar, himaye altında tutulmaktadır. Bu yaş sınırını geçen kızlarımızın yurtlarla ilişkisi, yasalar gereği kesilmektedir
Hiçbir yaşam güvencesi olmayan genç kızlar, acımasız yaşam koşulları ile bir başlarına yaşam mücadelesi vermektedirler. Belki; gidecek ne bir evi, ne de geçimini sağlayacak bir işi olmadan.

Oysa; genç kızlarımızın birey olarak, ihtiyaç duydukları donanımla, yaşamlarını sürdürebilecek kadar yetkinleştirilmesi, meslek edindirilmesi, eğitimleri devam edenlerin eğitimlerinin tamamlanıp, tek başlarına, kimseye muhtaç olmadan, yaşamda ayakta kalabilecek donanıma sahip olana kadar himayeleri gerekmektedir.

Ayrıca sadece yetiştirme yurdundan ayrılanlar değil; töre ve namus cinayeti tehdidi altında olan, aile içinde cinsel istismara uğrayan ve şiddet gören genç kızların da himaye edilerek, meslek edindirip, kendi başlarına yaşamlarını sürdürebilecek yetkinliğe kavuşturulmaları çok önemlidir.

Toplum vicdanını zedeleyebilecek hiçbir duruma ve spekülasyona izin verilmeden, sağlıklı bireyler olarak yaşama hazırlanmaları ve bunun için her türlü alt yapının oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

İş edindirilip, kendi başlarına yaşama başlayan genç kızlarımızın, artık tek başlarına, yaşamlarını sürdürebilecek kadar yetkinleştiğinden emin olunana kadar, gözetilmeleri ve kollanmaları ve asla istismar edilmelerine izin verilmemelidir.

Bu ivedi ihtiyacın görmezden gelinemeyeceğinin bilincinde olarak, yurt dışı ve yurt içindeki kadın kuruluşlarının da desteği ile, Genç Kız Sığınma Evi Derneği'ni 2006 yılında kurduk. Meslek kursları, eğitim bursları, psikolojik destek, sağlık tetkikleri, gerekiyorsa hukuksal sorunlarda uzman desteği ile ilgili çalışmalarımıza başladık. Hedefimiz hayata talihsiz başlayan genç kızlarımızı kazanmak.

DERNEĞİN AMACI

Yetiştirme yurdunda kalma süresi biten, ailesi tarafından şiddete ve cinsel istismara maruz bırakılan, töreler nedeniyle tehdit altında yaşayan ve zor durumda kalan 18-25 yaş arasındaki genç kızları sahiplenme, barındırma, eğitimine devam edenlerin eğitimlerini tamamlamasını sağlama, meslek edindirme ve toplumda birey olarak yaşamlarını kurabilmeleri için gerekli alt yapıyı oluşturmaktır.

PROJENİN KAPSAMI

Genç Kız Sığınma Evi'nde ikamet imkanının yanı sıra; psikolojik destek, sağlık tetkikleri ve mesleki eğitimler de sunulmaktadır. Hukuksal sorunlarda uzman desteği sağlanmaktadır. Sığınma evinde kalma süresi üç aydır. Ancak genç kızlara iş bulmaları, eğtimlerini tamamlamaları ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için destek ve takip sürdürülmektedir.

Projeye 18 yaş altındaki, genç kızlar dahil edilmemektedir. Bunun nedeni yasaların izin vermemesi ve 18 yaş altındakilerin Yetiştirme Yurdu'na gönderilmelerinin zorunlu olmasıdır.

GÜNEŞ

İstanbul'da, Kadıköy ilçe sınırları içinde Güneş adını verdiğimiz sığınma evi açılmıştır. Güneş'in adresi gizli tutulmaktadır. Güneş'te bir müdür, iki güvenlik görevlisi, iki yardımcı anne ve bir psikolog görev almaktadır.

İstanbul'da Avcılar ve Taksim ile diğer şehirlerde de Güneş'lerin açılma çalışmalarına başlanmıştır.

Güneş'te kalma süresi üç ay olarak belirlenmiştir. Güneş'te kalabilmek için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Güneş'te kalırken uyulmasını beklediğimiz hususlar:
1- Güvenlik nedeniyle kalınan evin ve danışmanlık ofisinin adresi gizli tutulacaktır.
2- Ev içindeki günlük işler, aralarında paylaşıma dayalı olarak yapılacaktır.
3- Mazeret ve gidecekleri yer belirtildiğinde, kısa süreli ya da en çok üç güne kadar dışarıda kalınabilir.

Tvlerde cikmisti bu ev baya...
en etkileyicisi bence, bu evin masraflarini tamamen 2 kurucusunun üstlenmesi...
Halktan ufak tefek yardimlar geliyormus ama gerisini 2 kadin tamamen kendisi hallediyormus...

Gercekten örnek bi davranis, keske devletimizde yardima muhtac kizlarimiza bu kadinlar kadar sahip cikabilse...

arada bana mailler geliyor.. işte evimizim kuru erzağa ihtiyacı var falan diye.. hesap numaraları var elimden geldiğince ufak da olsa birşeyler göndermeye çalışıyorum..

bu kurumun mail grubuna nasıl katılabiliriz ? en azından bizler içinde fikir olur ne yapabiliriz diye bilgi verirsen özelden de olsa sevinirim...

DÜZELTME : GALİBA BULDUM :)

Son düzenleme:
mailime yanıt geldi ihtiyaç listesini göndermişler bir mail daha yolladım nasıl gönderim yapılabilir diye ona henüz cvp gelmedi kargo ile olabilir sanırım yanıtladıklarında yazacağım şuan bana gelen maile göre bazı eksikleri var

ilginiz için teşekkürler. bu maili bize yazmakla zaten mail grubumuza girmiş oldunuz. kahvaltılık, saç kremi, yumurta, tavuk, permatik, ağda, ağda bezi, çamaşır askısı, ütü masası,sebze, patates, soğan çobuk tükenen gereksinmelerimiz. katkı verirseniz sevinirim.

Gelen MAİL :
sevgili aslı hn. ister maddi yardım da bulunun istererzak yada giysi. kargo yoluyla tabi gönderebilirsiniz. ama sakın ödemeli göndermeyin. çükü derneğimizin nakiti yok denilecek kadar az.

gönderileri yapacağınız adres :
Koşuyolu Mh. Çetin Gümeç Sk. Başkanlar Sitesi A6-Blok Daire: 10 Koşuyolu - Acibadem /İSTANBUL

buradaki herkesten hiçbir farkı olmayan genç kızların tek farkı aslında şanslıkları en kısa zamanda iyi bişeyler yapmak dileğiyle...

ben teşekkür ederim sayende böyle bir şeyden haberdar oldum
biraz iş ortamım ama en çokda annemin çalıştığı yer dolasıyla biraz çevreye sahibim (hastane) o yüzden fazlaca kişiye ilettim yarın listedekilerin biçoğu geliyor tahmini en geç cuma günü ellerinde olucak bikaç paket hazırlıyoruz.Ama gönül ister ki sadece giyecek yiyecek olmasa da onlara birer iş imkanı sağlanabilse inanıyorum o da olucaktır. bir gün bizlerin başına gelmeyeceğini kimse garanti edemez...

bugün sözünü ettiğim şeyler yerine ulaşmıştır bilginize...yellow tekrar teşekkür ederim...
(konuyu 1 sayfa öne çekmek istedim)

Bu konu bence kimsenin görmek istemediği ama var olan bir soruna ışık tutmuş.....
Sevgili yellowcanary iyi ki açmışsınız bu konuyu....ciddi olarak bu tarz yerlere ihtiyacı olan genç kızlar var .Keşke olmasa, keşke her ergen evinde doğru koşullarda yetişkinliğe adım atsa ama olamıyor işte...inşallah adresi aldım elimden geleni yapacağım...çok teşekkürler duyarlılığınız için...

Son düzenleme:
bugün sözünü ettiğim şeyler yerine ulaşmıştır bilginize...yellow tekrar teşekkür ederim...
(konuyu 1 sayfa öne çekmek istedim)

Bu konu bence kimsenin görmek istemediği ama var olan bir soruna ışık tutmuş.....
Sevgili yellowcanary iyi ki açmışsınız bu konuyu....ciddi olrakr bu tarz yerlere ihtiyacı olan genç kızlar var .Keşke olmasa, keşke her ergen evinde doğru koşullarda büyümseni tamamlasa ama olamıyor işte...inşallah adresi aldım eliden geleni yapacağım...çok teşekkürler duyarlılığınız için...

arkadaşlar çok teşekkür ederim desteğiniz için.. valla çok duygulandım..

daha önceki mesajlarımda belirtmiştim derneğin mail grubuna üye oldum gelen mailleri paylaşıyorum arada belki bir faydası olabilir diye son gelen maili de ekleyeceğim. bununla ilgili bir gelişme olursa özelden bana da ulaşabilirsiniz siteye girip derneğe de ulaşabilirsiniz...belki eşi dostu bu gibi işlerle uğraşan birisi olur o yüzden ekliyorum Teşekkürler...

MAıL :
Dostlar, derneğimizin daha da fazla tanıtımı için acil ihtiyaçları var.

Bunlar, AFıŞ, BUROŞÜR, logomuzdan oluşan ve güneş simgesi de olabilecek, ROZET gibi.

Bu konuda bize destek verecek, MATBAA, GRAFıKER VE ROZET yapımcısı AMAÇ DOSTLARIMIZI arıyoruz.

Bu mesleklerin hiç birine sahip değilseniz, sponsor olabilirsiniz.

Teşekkürler.

GKSE // Genç Kız Sığınma Evi Derneği - Hoş Geldiniz

daha önceki mesajlarımda belirtmiştim derneğin mail grubuna üye oldum gelen mailleri paylaşıyorum arada belki bir faydası olabilir diye son gelen maili de ekleyeceğim. bununla ilgili bir gelişme olursa özelden bana da ulaşabilirsiniz siteye girip derneğe de ulaşabilirsiniz...belki eşi dostu bu gibi işlerle uğraşan birisi olur o yüzden ekliyorum Teşekkürler...

MAİL :
Dostlar, derneğimizin daha da fazla tanıtımı için acil ihtiyaçları var.

Bunlar, AFİŞ, BUROŞÜR, logomuzdan oluşan ve güneş simgesi de olabilecek, ROZET gibi.

Bu konuda bize destek verecek, MATBAA, GRAFİKER VE ROZET yapımcısı AMAÇ DOSTLARIMIZI arıyoruz

Bu mesleklerin hiç birine sahip değilseniz, sponsor olabilirsiniz.

Teşekkürler.

sitenin adresini aldım bende, birazda inceleme fırsatı buldum...teşekkürler paylaşımınız için tekrar tekrar...a.s.

biraz dikkat çekmesi için konunun bir şeyler yazmak istedim ...muhakkak yapaca k birşeyleri olanlar vardır...çünkü burası bir kadın sitesi nihayetnide..

Bugün Uğur hnm dan gelen bir mail !

Sizleri derneğimizin resmi üyesi olmaya çağırıyorum.

Biz çoğalırsak, GÜNEŞ EVLERDE çoğalacaktır.

Sizler üyemiz olursanız, daha gür çıkacak sesimiz.

Utanç anlarına tahammül etmek zorunda kalmayacak körpe bedenler. Üzerinde ki, ensest elleri kıracak fazla geç kalmadan.

Töre adına, fidanlarımız kırılmasın. ıntihara zorlanmasın kızlarımız. Cehaletin bedelini artık genç kızlar ödemesin.

Hadi gelin, ellerimiz çoğalsın. Kocaman olalım ki.

GÜNEŞ evler çoğalsın.

Sizleri derneğimizin resmi üyesi olmaya çağırıyorum.

SıZDE GÜNEŞıN KIZLARINA BıR EL UZATIN.

Üyelik formu resmi sitemizde mevcuttur.

Yıllık aidat=50TL

Üye giriş ücreti(Tek seferlik)=75 TL

X