Sabahattin Ali-Kürk Mantolu Madonna

dilekkaranfil

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2009
21
0
size bu kitabı ve yazarı nasıl anlatsam diye düşünüp duruyorum... çünkü burdaki tüm üyelerin okuması gerektiğine inandığım bi yazar. özellikle bu kitabını elinizden düşüremiyeceksiniz ve tekrar okumak isteyeceksiniz. belki içinde sizden bir aşk bulucaksınız belki de sizden bir insan. kitabın içinden seçtiğim birkaç cümleyi buraya yazıcam inşallah en kısa zamanda temin edip okursunuz emin olun tadını hiç unutmıcaksınız...

arka kapak.

Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum Kürk Mantolu Madonna'yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum.' imi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. apıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.

içinden seçtiklerim

hayatta yalnız kalmanın esas olduğunu hala kabul edemiyor musunuz? bütün yakınlaşmalar, bütün birleşmeler yalancıdır. insanlar ancak muayyen bir hadde kadar birbirlerine sokulabilirler, üst tarafını uydururlar; ve günün birinde hatalarını anlayınca, yeislerinden herşeyi bırakıp kaçarlar.

Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rasgeldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyla öteye geçiveriyoruz

seni seviyorum; deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum

dibinde bi ejderhanın yaşadığı bilinen bir kuyuya inecek kahramanı bulmak, muhakkak ki dibinde ne olduğu bilinmeyen bir kuyuya inmek cesaretini gösterecek insan bulmaktan kolaydır...

Kısa bir zaman önce okumuştum kitabı :KK66: gerçekten harika bir kitap :) roman oldukça kısa, hiç bitmesin dedirtiyo insana =) bnde herkesin okumasını tavsiye ederim!

şimdi aramızda noksan olan şeyin ne olduğunu biliyorum. bu eksik sana değil, bana ait. bende inanmak noksanmış... beni bu kadar çok sevdiğine bir türlü inanamadığım için, sana aşık olmadığımı zannediyormuşum... bunu şimdi anlıyorum. demek ki, insanlar benden inanmak kabiliyetini almışlar... ama şimdi inanıyorum... sen beni inandırdın. seni seviyorum... deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum... seni istiyorum... içimde müthiş bir arzu var... bir iyi olsam

Harika bi kitap.defalarca sıkılmadan okuyabilirim..

----------

tipello.net - i am not referring you, i just DO recommend it.

dünyada sizden, yani bütün erkeklerden niçin bu kadar çok nefret ediyorum biliyor musunuz? sırf böyle en tabii hakları imiş gibi insandan birçok şeyler istedikleri için... beni yanlış anlamayın, bu taleplerin muhakkak söz haline gelmesi şart değil... erkeklerin öyle bir bakışları, öyle bir gülüşleri, ellerini kaldırışları, hulasa kadınlara öyle bir muamele edişleri var ki... kendilerine ne kadar fazla ve ne kadar aptalca güvendiklerini farketmemek için kör olmak lazım. herhangi bir şekilde talepleri reddedildiği zaman düştükleri şaşkınlığı görmek, küstahça gururlarını anlamak için kafidir. kendilerini daima bir avcı, bizi zavallı birer av olarak düşünmekten asla vazgeçemiyorlar. bizim vazifemiz sadece tabi olmak, itaat etmek, istenilen şeyleri vermek... biz isteyemeyiz, kendiliğimizden bir şey veremeyiz... ben bu ahmakça ve küstahça erkek gururundan tiksiniyorum.

böyle güzel bir paragrafı vardır bu kitabın. nedense okurken bir sonra olacakları hep tahmin ettiğim kitaptı, ya çok Türk filmi izlediğimden, ya çok karamsar olduğumdan, bilmem..

X