Bebek Beslenmesi Ek besin tarifleri (4.aydan itibaren)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Merhaba Arkadaşlar,
Çok güzel tarifler ama her bebek böyle karışık şeyler yemiyor. Mesela benim kızım bırakın karıştırmayı yemeğin yanında yoğurtu bile yemiyor. yemek yediriyrm aradan epey zaman geçincede yoğurdunu yediriyrmki öle karışık kahvaltıları asla yemiyorz.Bizim kahvaltımız mesela şöyle oluyor:
1 salatalık cam rendede rendeliyorum,
1 domates suyunu sıkıyorum,
Ya krem(Yörsanı beğendi) peynir ya da üçgen peynir
baharatsız sucuklardan ben özel yaptırıyrm 4 dilim kesiyorum biraz z.yağı birazda su koyuyorumki yumuşak olsun,
bir yumurta tereyağında sarısını çok pişirmiyorum öyle seviyor
pınar çocuk muzlu bir bardak
işte benimm kızımın kahvaltısıda böyle
yani büyük insan gibi aynı, asla karışık şeyler ya da pelte tarzı muhallebi flan hiç yemedi öğürüyor.
satın alınarak yediği tek mama biberon maması o da sütüm olmadı mecburen:KK43:
mesela böyle karmakarışık sebze çorbalarını da hiç yemedi ara ara halen deniyrm öğürüyor. Normal bizim yediğimiz çorbaları yiyor. Damak zevki büyük insanla aynı.bu tarz bebeği olan varsa birbirimize yardımcı ollaım tiyolar verelim lütfen.

merhabalar bende ek gıda dönemindeyim 1 aydır veriyorum farklı tarifler bakıyorum
kızınız kaç aylık merak ettim böyle ayrı yemeye ne zaman başlıyorlar ?

Bizim tontişe ne wersek yemek istio yemek yerken masaya gelmek için çıldırıo yanımıza alıyoruz.Mandila ekşibakalım ne yapcak die ağzına sürdüm hiç ekşimezmi suratı 1 parçasını eme eme bitirdi.Limon üzüm elma emio.Hatta dün et parçasını bile zor aldık elinden tadını alsın die ağzına sürdük dişleri kaşınıo galiba herşeyi ısırıo.Eşim doktoruna sordu herşeyden azar azar tattırın sonra yedirmek için peşinden koşarsınız demiş :)

Arkadaşlar oğlum 4,5 ay sadece anne sütüyle beslendi ve son 1,5 aydır da günde 2 defa biberon maması veriyordum.ek gıdaya başlayalı 1 hafta oldu ve oğlum 1 haftadır biberonla mama dahil hiçbirşeyi ( meyve suyu ) almayı reddediyor. Sizce ne yapabilirim?gamyoncuiremsu

Son düzenleme:
iki günde bir yapın tabi,
ama neden vaktin mutfakta geçiyoki mesela ben anlatayım ,sabah kahvaltı yapıyo kızım ,öğlen çorbasını veya yemeğini yapıyorum,akşamüstü yoğurt meyve,gece muhallebi ,yani bunlar için bütün gün mutfakta olmaya gerek yokki ..

bende o zaman bir kahvaltı tarifi vereyim ,benim kızım bunu çok seviyor çünkü ;

bebelac ballı irmikli kaşık maması
1 tatlı kaşığı pekmez
2 adet bebe bisküvisi
kibrit kutusu yarısı tuzsuz beyaz peynir
yumrta sarısının yarısı
çok az ekmek içi

karıştırıp veriyorum bayılıyor tavsiye ederim ,ayrıca yumurtayı gün aşırı veriyorum bazende bu karışıma ince çekilmiş ceviz katıyorum..
mamayı ballı irmikli yerine bazen sütlü pirinçli bazen pirinç unu ile bazen de armutlu muhallebi yada peynirli pekmezli muahellebi ile yapıyorum..

bebeğin kaç aylık acaba benımki 5,5 aylık böyle kahvaltıya baslamak istiyorum yavas yavas

efsuncum kaşık maması vermek istemiyorsan sana bir karışım önerim var hem doyurucu hem besleyici
bir kavanoza 4 kaşık un ,4 kaşık mısır unu ,4 kaşık pirinç unu ve 4 kaşık irmik koyup karıştırıyorsun ,her gün ya kahvaltı yada gece maması olarak hazırlıyosun ,hazırlanışı ise bir cezveye 1 bardak su koy ,içine 1-1,5 yemek kaşığı bu karışımdan koy içine bir tatlı kaşığı da şeker ( şeker koymak istemessen piştikten sonra pekmez koyabilirsin ) pişince afiyetle yedir kuzuna ..
ben birçok şeyi deneyerek öğrendim ,o kadar farklı tariflerim varki hep uydurmasyon ama çok besleyici ,özellikle sebze yemeklerim çok faydalı ..

slm benim bebegim 4 aylık verebilirmiyim bu tarifteki gibi yapsam
pekmez ve şeker demişsiniz onun için soruyorum

arkadaşlar 4. aydan itibaren demek 3. ayını doldurup 4 ten gün almasıyla mı yoksa 4. ayını doldurmasıyla oluyo kafam karışıyo bu konuda benım kızım 3. ayını doldurdu mamayla beslenıyo zaten ama muhallebi falan da vermek istiyorum doldurmasınımı beklemem lazım yoksa 3 bitip 4 e başladığı için verebilirmiyim lutfen benı bırı aydıtlatsınn:26:

arkadaşlar 4. aydan itibaren demek 3. ayını doldurup 4 ten gün almasıyla mı yoksa 4. ayını doldurmasıyla oluyo kafam karışıyo bu konuda benım kızım 3. ayını doldurdu mamayla beslenıyo zaten ama muhallebi falan da vermek istiyorum doldurmasınımı beklemem lazım yoksa 3 bitip 4 e başladığı için verebilirmiyim lutfen benı bırı aydıtlatsınn:26:

4.aydan itibaren demek, 3 bitipte 4.ayına girmesi demek.
yani şuan sizin bebeğinizde 4.ayının içinde oluyor.

ama benim nacizane fikrim muhallebi biraz ağır gelebilir bebeğinize bu ayında.
1 ay daha beklemenizde yarar var derim ben.
ama yinede siz bilirsiniz tabiki.
güle güle büyüsün bebeğiniz.:80:

4.aydan itibaren demek, 3 bitipte 4.ayına girmesi demek.
yani şuan sizin bebeğinizde 4.ayının içinde oluyor.

ama benim nacizane fikrim muhallebi biraz ağır gelebilir bebeğinize bu ayında.
1 ay daha beklemenizde yarar var derim ben.
ama yinede siz bilirsiniz tabiki.
güle güle büyüsün bebeğiniz.:80:

anladım çok teşekkur ederım

benim bebeğimde mamayla besleniyor.Doktor ek besine geçmesi için 4.ayını tamamlamasını bekledi.
4 ayımızı tamamladık.Beşinci ayımızın içindeyiz bir haftadır ek gıda alıyoruz.
Yarım fincan günlük yapılmış yogurt ve yarım fincan taze sıkılmış meyve suyu içecek.
sanırım muhallebi ağır gelir.
5.ayı bitirince doktorumuz ayrı bir liste verecek belki o zaman muhallebi falan verebilir diye düşünüyorum.Belkide muhallebiye 6.ayda geçer
sonraki listeyi verdiğinde bu forum başlıgını kaybetmezsem yine yazarım

X