Bebek Beslenmesi Ek besin tarifleri (4.aydan itibaren)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
güzel tarifler buda benden...

ben kızıma daha vitaminli olsun diye kaarışık yapıyorum ve çokca yapıp buzluğa atıyorum tazeliğini koruyormuş...
tavuklu karışım..
tavuk göğsü
havuç
patates
elma
bulgur
pirinç
irmik
makarna
biraz su
hepsini temizleyip soyup bütün olarak sebzeleride içine koyup düdüklüde 15dk.haşla süzgeçten geçir püre yap ve çorba kıvamında yedir buna bal kabağı yada ıspanakta kelenebilir...

ayrıca anne sütü almayanlara tavsiye benim kızım almadığı için sadece 4 aya kadar en azından mama verin hangi marka olduğu farketmezz bebeğinniiz hangisini severse hepsinin içeriği aynıymış...6.aydan sonra ek gıdalara geçin mamaları eksiketmeyin vitamin açısından...

karamsarcım paylaşım için sağol canım bebeğim ek gıdalara geçsin e tabi biraz da abla olsun bu mamayı muhakkak yapıcam..

kızlar ne olur yardıcı olun benim oglum 3 ayını bitirmek üzere 4 cu aydam başlım yoksa bitirdiyi zaman mı şimdi mama veriyom cvp bekliom yardımcı olun

karamsar senin bebişin kaç aylık ben ek gıdalara 4. ayda başladım benim üçüzlerim var malum 3 ay azar azar emzirebildim daha sonra mamaya geçtik yoğurt olayını doktora sordum sütle mayalıyabilirsiniz doktor direkt süt farklı yoğurt farklı şey dedi ayrıca kahvaltıda bir gün peynir bir gün yumurta verilmesi gerekiyor ikisi aynı anda karıştırmamalı.karamsar karışımı beğendim ama bu kadar çok şey birarada birbirlerinin vitaminini öldürmezmi bence makarna gereksiz olmuş

arkadaşlar kızımm 6 aylık ek gıdaya yeni yeni geçtim emziriyorum kaşık mamasıda vermem gerekirmi acaba

kızım 9 aya girdi ayrıca vitaminlerin hepsi birbirine karışmasıyla bir ilgisi olamaz çünkü sadece karışıyor o kadar öyle olsa hazır mama larad aynı şekilde değişik şeylerle karıştırılıyor...

canım ayrıca sana kalmış bir karışım zaten her ne katarsan kat çeşitli ve haşlanmış tuzsuz oluyor bizm yemeklerimizden farklı ...
karamsar senin bebişin kaç aylık ben ek gıdalara 4. ayda başladım benim üçüzlerim var malum 3 ay azar azar emzirebildim daha sonra mamaya geçtik yoğurt olayını doktora sordum sütle mayalıyabilirsiniz doktor direkt süt farklı yoğurt farklı şey dedi ayrıca kahvaltıda bir gün peynir bir gün yumurta verilmesi gerekiyor ikisi aynı anda karıştırmamalı.karamsar karışımı beğendim ama bu kadar çok şey birarada birbirlerinin vitaminini öldürmezmi bence makarna gereksiz olmuş

ben de yeni başlıyorum ek besinlere.
bebeğim 6 aylık.
bu kahvaltı olayını anlamamıştım.
yumurtayı falan mamaya karıştırmak çok garip gelmişti. ama demek doğrusu buymuş. tarif için teşekkür.

peki bu malzemeleri ne zaman ayrı ayrı vermeye başlayacağız?

aslında kahvaltıda verilen herşeyi önce ayrı ayrı denemek gerekiyor. bebeğin her bir gıdanın tadına alışması ilerisi için önemli. eğer ayrı ayrı yemeyi reddederse karışım hazırlanmalı. bizim doktorumuz ve diğer arkadaşlarımın doktorlarının önerisi bu yönde.

kimileri 4. ayda başlayın bebeğin tad alma duyusu gelişsin ve ek gıdaları reddetmesin diyor kimi 6. ayda diyor.kızım 4 aylık ve biz yavaş yavaş elma ve havuç suyuna başladık,yoğurt sebze ve meyve püresi 2 hafta sonra

canım başta ayrı ayrı başlayuacaksın çünkü bebeğine aleji yapabilir ayrıvca karıştırırsan neyin aleji yaptığını anlayamazsın...

arkadaşlar doktorunuz söylediğine göre hareket edin en iyisini onlar bilir yani anne sütüne devam diyorsa boşuna bebeğe başka şeyler yüklenmeyin unutmayın ki anne sütü bulunmaz bir nimet ve sadece hayatlarının belirli bir bölüünde alabiliyor bunu bebişler diğerlerini hayatları boyunca yiyecekler zaten:)

bizim doktorumuz da ek gıdalara 6.ayından sonra başlattı. Sütüm de yeterliydi, hatta fazlasını sağıyordum bile. 6.aydan önce başlanırsa sindirim problemleri yaşanabileceğini söyledi. Demir damlasına bile 6.aydan sonra başlattı.
Bir de ben yoğurdu light süt ile mayalıyorum, yağsız olduğu için. Doktorum olur demişti.

Sebze Çorbası: 4-6. aylardan itibaren öğlen öğününde 1-2 tatlı kaşığı ile başlanır, gittikçe artırılır ve günlük olarak hazırlanmalıdır.

Malzemeler:
• 1 su bardağı su
• 1 orta boy havuç
• 1 küçük patates
• 1 tatlı kaşığı pirinç

Hazırlanışı:
Tüm malzemeler tencerede ağzı kapalı olarak pişirilir. Tel süzgeçten geçirilir, 1 çay kaşığı zeytinyağ ilave edilir. Bebek buna alıştıktan sonra azar azar diğer mevsim sebzelerinden de ilave etmeye başlayabilirsiniz.

canım senın bu tarıfe havuz yarıne bir iki dal brokoli koydum daha cok guzel oldu oglum severek yedi

X