Bebek Beslenmesi Ek besin tarifleri (4.aydan itibaren)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

eylul166

Guru
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2008
10.691
880
42
Muhallebi: 4-6. aydan itibaren başlanır. Genellikle akşam öğünlerinde yatmadan önce verilir.

Mama ile Muhallebi Hazırlanışı: İnek sütü 1 yaşına kadar önerilmediğinden mama ile hazırlanması önerilmektedir.

Malzemeler:
• 1 su bardağı su (200 ml)
• 3 silme tatlı kaşığı pirinç unu
• 6 ölçek Devam Biberon Maması*

Hazırlanışı:
1 su bardağı su ile 3 silme tatlı kaşığı pirinç unu pişirilir ve ocaktan indirdikten sonra içerisine 6 ölçek Devam Biberon Maması* ilave edilip, iyice karıştırılır.

Sebze Çorbası: 4-6. aylardan itibaren öğlen öğününde 1-2 tatlı kaşığı ile başlanır, gittikçe artırılır ve günlük olarak hazırlanmalıdır.

Malzemeler:
• 1 su bardağı su
• 1 orta boy havuç
• 1 küçük patates
• 1 tatlı kaşığı pirinç

Hazırlanışı:
Tüm malzemeler tencerede ağzı kapalı olarak pişirilir. Tel süzgeçten geçirilir, 1 çay kaşığı zeytinyağ ilave edilir. Bebek buna alıştıktan sonra azar azar diğer mevsim sebzelerinden de ilave etmeye başlayabilirsiniz.

Meyve Suyu ve Püresi: 4-6. aydan sonra başlanır. Elma, şeftali gibi meyvelerin suları 1-2 tatlı kaşığı ile başlanır ve yavaş yavaş artırılır.

Malzemeler:
• ½ elma veya armut veya şeftali

Hazırlanışı:
Meyve yıkanır, kabukları soyulur, cam rendede rendelenir ve tel süzgeçten geçirilerek suyu elde edilir. Günlük 50 ml. civarında verilebilir. Bebek bunu rahatlıkla almaya başladıktan sonra püre şeklinde de verilebilir. Meyve suyu veya pürelerine şeker ilave edilmemelidir.

Yoğurt: 5-6 aydan itibaren başlanır ve genelde ikindi öğününde verilir.

Hazırlanışı:
İnek sütü 1 yaşına kadar önerilmediğinden mama ile hazırlanması önerilmektedir. 100 ml. hazırlanmış Aptamil 2 içine ılık iken (43-44 C) 1 çay kaşığı yoğurt ilave ederek 3-4 saat süre ile sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakılır.

Bebeğiniz 12. ayını dolduruktan sonra süt ile yoğurt hazırlayabilirsiniz:

Süt kaynatılır, elin dayanabileceği sıcaklığa (43 C) kadar soğutulur. 200ml. süt içersine 1 tatlı kaşığı yoğurt 1-2 kaşık sütle sulandırılarak eklenir ve yavaşça karıştırılır. Hareket ettirmeden sıcaklığını koruyacak şekilde 4-5 saat beklenir.Daha sonra buzdolabında 2-3 saat dinlendirilir.

Kahvaltı Karışımı: (6.aydan itibaren)

Malzemeler:
• 150 ml. hazırlanmış Devam Biberon Maması
• 2-3 yemek kaşığı Milupa 8 Tahıllı ve Ballı Kahvaltılık Ek Besin
• 1/8 haşlanmış yumurta sarısı*
• ½ kibrit kutusu (yaklaşık 10 g.) beyaz peynir**
• 1 tatlı kaşığı pekmez

Hazırlanışı:
Devam mamasını(Aptamil 2, Milumil 2, Conformil 2 veya 8. aydan itibaren Aptamil 3 veya Milumil 3) kutu üzerinde yazan tarife göre hazırlayınız. Ilık iken içerisine tüm malzemeleri yavaş yavaş ilave edip, bir çatalla iyice karıştırınız.Bebeğiniz için lezzetli ve besleyici kahvaltı karışımı hazır..

*Yumurta önce 1/8 miktarında başlanıp daha sonra yavaş yavaş artırılmalıdır, gün aşırı verilmelidir. 8 aylık bir bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir, 12. aydan önce yumurtanın beyazı verilmemelidir.

**Beyaz peynirin tuzu akşamdan suda bekletilerek alınmalıdır. 7-8 ayında beyaz peynirin miktarını 1 kibrit kutusu (20 g.) büyüklüğüne çıkartabilirsiniz.

***10 ayından sonra tereyağ ve 1 yaşından sonra bal ilave edebilirsiniz.

ben kahvaltı öğününü devammaması yerine ıhlamurla hazırlıyordum çok severek yiyordu ve hasta olmuyordu tavsye ederim bunada öyle yapıcam eylülcüm çok sağol paylaşım için çok işimize yarııcak

canım sağol güzel tarifler vermişin.. ben şimdilik yoğurdu deneyeceğim devam mamasıyla..

bu ek gıdaların hepsini ablamın bebeklerine bakarken bizzat kendim yapmıştım ,hatta mevsim yazdı ve yoğurda çilek püresi de koyuyordum ..ayrıca sebze çorbasına başka sebzelerde ekliyordum ama önce bunlarla başlayıp bebeğin reaksiyonuna göre ekleme yapmak gerekiyor.

bugün şirket dr una sordum yoğurt sütle hazırlanabilir dedi mayaladığın yoğurt ile sütü mayalamaya devam et dedi

canım bir yaş altı bebeklere direk inek sütünden yoğurt mayalanmaz ,zaten tarifte de devam mamasıyla yapın deniliyor..

ben sımdıye kadar rezene harıcınde anne sutunden baska bırsey vermedım ogluma
bır kez elma havuc karısımını denedım agır geldı sanırım rahatsızlandı bır daha vermedım doktorda zaten bagırsakları hazır degıl henuz dedı
hıc mama kullanmadım artık takvıye olarak mama kullanmalımıyım?
aptamılın sıtesınde conformılı arastırdım sızce vermelımıyım?
yoksa meyve suyuna baslayana kadar anne sutu ıle devam mı edelım sasırdım artık

ben sımdıye kadar rezene harıcınde anne sutunden baska bırsey vermedım ogluma
bır kez elma havuc karısımını denedım agır geldı sanırım rahatsızlandı bır daha vermedım doktorda zaten bagırsakları hazır degıl henuz dedı
hıc mama kullanmadım artık takvıye olarak mama kullanmalımıyım?
aptamılın sıtesınde conformılı arastırdım sızce vermelımıyım?
yoksa meyve suyuna baslayana kadar anne sutu ıle devam mı edelım sasırdım artık

ben de senin gibi kararsızım.2 aylık kızım.ben de sadece rezene verdim ve 5. ayda işe başlıycam ama mama vermek istemiyorum.ek gıdalarıda doğal olarak alışmasını istiyorum ama işallah sütüm yeterde mamaya ihtiyacım olamz

ben de senin gibi kararsızım.2 aylık kızım.ben de sadece rezene verdim ve 5. ayda işe başlıycam ama mama vermek istemiyorum.ek gıdalarıda doğal olarak alışmasını istiyorum ama işallah sütüm yeterde mamaya ihtiyacım olamz

canım mama vermek istemiyorsun ama bebeğin daha küçük 4 aya kadar mama ver.ondan sonra ek gıdaya başla.anne sütü verüyormusun erken ek gıda başlarsın sütün daha da azılır ve bebeğin anne sütündeki yararlı birleşimlerden yeterince fayfalanamıyacak.ayracı midesi daha hazır değildir.böbreklerde ek gıdadan alıınan mineraller çok ağır gelecek ve onlara atamıyacak buda böbreklere zarar vercek.:1no2:

2. ay başlamak için erken tabi,ama 4.aydan itibaren (bazıları 6.ayda başlıyor ) önce yoğurt ve meyve suyu ile başlayın,yani bebeği yavaş yavaş alıştırın .doyacağı kadar vermeyin aksi halde sütünüzü reddeder ,haftada 2 gün 3-4 mama kaşığı yoğurt ile başlayın 5. ayda artıtın hergün verin,daha sonra önce elma suyu ile başlayın 25 cc 2 günde bir 5.ayda 50 ye çıkarın her gün verin böylelikle hem yavaş yavaş alışacak hem bunlarla doymayacak ve sütünüzü de alacaktır.

arkadaşlar eğer anne sütünüz yetiyorsa 6 aya kadar sadece anne sütü( işe başlama, sağlık sorunları anne sütünün azlığı, yetersiz kilo alımı vs gibi durumlarda 4. ayda başlanabilir)su bile vermeniz gerekmiyor. erken ek gıdaya başlamanın da zararları var özellikle anne sütü azalabiliyor bebek memeyi reddebiliyor sindirim sorunları olabiliyor.anne sütü yetmiyorsa mama takviyesiyle 4 ayı bitirin.çünkü özellikle meyvelerden sonra bebek tadlara alışınca mamayı ve anne sütünü reddiyor.bir yaşa kadar anne sütü ve mama hala önemli bir besin bebek için.(özellikle gece beslenmelerinde ek gıda veremiyorsunuz)
aynı durumu yaşadım bebeğim şimdi kesinlikle mamayı reddediyor.süt de veremiyorum gündüz bir şekilde katı gıdalrla geöçiştiriyoruz ama gece beslenmelerimiz allak bullak oldu.o yüzden mümkün olduğunca anne sütü vermeye çalışın.

X