4 Tehlikeli Kilo Verme Yöntemi

Angjel

BiLMeM
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2007
4.514
73
45
Çoğumuz kilo vermede sağlıklı yolun aşamalı bir süreçte olması gerektiğini ve sağlık için ömür boyunca bunun dikkate alınması gerektiğini bilir. Ama bazı insanlar kilo vermede bundan tatmin olmazlar; çabucak ve çok tehlikeli bir şekilde incelmek için aşırıya kaçan yollara baş vururlar. Ölçüyü kaçırmış diyetçiler kilo kaybederken hayatlarını da kaybedebiliyorlar. Aşağıdaki dört tehlikeli kilo verme metodlarından uzak durunuz.

1- idrar söktürücüler
ıdrar söktürücüler veya su tabletleri, idrar atımını arttıran bir ilaç olarak sınıflandırılmışlardır. Benimsenmiş düşüncenin tersine, idrar söktürücüler gerçekten vermek istediğiniz kilolardan kurtulmanızı tam olarak sağlayamazlar. Verdiğiniz kilo sadece suyun ağırlığıdır.
Idrar söktürücülerin kullanımından aşırı su kaybı neticesinde bünye birkaç gün sonra tekrar su tutmaya başlar ki bu da ilaç kullanıcısını sudan kaynaklanan kilolardan kurtulmak için daha fazla ilaç kullanmaya iter.
Su kaybı sorunu idrar söktürücüleri kullanmanın en yaygın etkisidir. Bu, yaşamı tehdit eden bir duruma dönüşebilmektedir. Böylece idrar söktürücü kullanıcıları kilo verme yerine elektrolitler gibi hayati önem taşıyan sıvıları kaybederler. Elektrolitler kalbin, böbreklerin ve karaciğerin düzenli çalışmaları için gereklidir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi önemli mineraller için de bu durum geçerlidir.

2- müshiller
Müshiller kalın bağırsağın boşaltılmasını çabuklaştırmak için alınırlar. Gerçek anlamda kilo vermede çok az etkileri vardır. Bunun sebebi, aldığınız besinlerin ve kalorilerin müshiller etkisini gösterene kadar ince bağırsakta emilmiş olmasındandır.
Kendinizi daha incelmiş hissetseniz bile, kilonuza tek etkisi idrar söktürücülerde olduğu gibi kaybedilmiş suyun ağırlığından başka bir şey değildir. Sonuçta su tutmaya başlarsınız, bu da sizin hem şişmiş görünmenize hem de kendinizi şişmiş hissetmenize yol açar. Ve böylelikle, su tutmayla savaşım için müshillerin kullanımında bir kısır döngüye başlarsınız.
Müshillerin kullanımındaki tekrarlar yan etkiler yol açabilir. Bazı yan etkileri oldukça kötüdür.
ılaç kullanıcılarında bir süre sonra müshil kullanmadıkları zaman bağırsaklarda hareket olmadığı görülür. Kalın bağırsaklarınız kalıcı bir zarara uğrar. Ve ilerlemiş vakalarda sonuç ölümdür.
Ayrıca doku/organ sıvılarında dengesizlik, aşırı su kaybı, kabızlık, kanlı ishal, şiddetli karın ağrıları, mide bulantısı ve kusma bu tür ilaçların yaygın yan etkilerindendir.
Bu ilaçların devamlı kullanımından kurtulmak çoğu zaman bir doktorun yardımını gerektirmektedir.

3- kusturucu şurup
Genellikle zehirlenmeler karşısında kullanılır.
ABD’de oburluk sendromuna yakalananlar bunu devamlı kullanım sonucu ölmüşlerdir. Bu sendromdaki kişiler genellikle genç ve normal kilodaki hanımlardır. Fazla yedikleri zaman derin pişmanlık, depresyon ve kendilerinden tiksinme gibi haller karşısında kendilerini kusmaya zorlarlar. (Bunu anoxeria ile karıştırmayın. Anoxeria’da psikolojik olarak kusmalar olur. Daha çok genç hanımlarda görülen bir psikolojik bozukluktur.)
Kusturma şurupları bütün vücut sisteminde toksinler oluşmasına, kalb yetmezliğine, kalpte ritim bozukluğuna, çarpıntıya, göğüs ağrılarına, soluma güçlüklerine, ani kalp durmasına, krizlere, şok ve komaya sebep olurlar.

4 diyet hapları
Bunlar ABD’de büyük bir endüstri oluşturmaktadır. Kilo verme çabalarında en rağbet edilen yöntemlerdir.
Diyet hapları doktorlar tarafından verilen reçetelerle alınabiliyor. Reçetesiz satılanları da vardır ki bunlar diyete takviye edici diye nitelendirilirler.
Reçete ile satınalınabilen diyet hapları obez kişilere verilir. Kilo vermede kamçılayıcı rolü vardır. Bunun sebebi, içeriğinin besin ve ilaç kurulu tarafından belirlenip düzenlenmesi ile daha etkin olması ve tıbbi gözetim altında kullanılmasıdır. Ama reçetesiz satılan türlerine ya da diyet haplarının kişisel kullanımına bağımlılık sağlığınız için zararlı olabilmektedir.
Diyet hapları iştah kesici ilaçlarının, kafein tabletlerinin ve bitkisel katkı maddelerinin etkilerine sahiptirler. Örneğin Phenylpropanolamine ve Ephedra çok revaçta iştah kesicilerdir ve kişiye güzel bir canlılık kazandırarak sinir sistemine zindelik verirler.

Diyet haplarının tehlikeli yan etkileri:
Gerginlik, yüksek tansiyon, uykusuzluk, aşırı aktivite, yorgunluk, bulantı..
kalbde ritim bozuklukları (ki bunlar kalbin kan pompalamasının etkisinin düşmesi gibi bozukluklardır) ve kalb, nabız atışlarının düzensiz ve çabuk olması…
Baş ağrıları, kusma, ağız kuruluğu, beyin kanaması, bulanık görme, ateş, idrar yollarında enfeksiyon, saç dökülmesi, seks hayatında gerileme, göğüste daralma, el ve ayaklarda karıncalanma ve sağlıksız dışkılama.
Daha da ciddisi, diyet haplarında doz aşımı ya da bu ilaçların devamlı kullanımı ölümle sonuçlanabilmektedir.

* * *

Tehlikeli kilo verme yöntemlerini kullanan insanlarda artış gözlemleniyor. Ama bunun çok tehlikeli bir yol olduğunu unutmayın. Ve aklınızdan çıkarmayın ki fazla kilolardan kurtulmanın kalıcı olması bu yöntemlerin günlük kalori alımını düşürme ve egzersizleri arttırma gibi diğer yöntemlerle karışık sürdürülmesiyle mümkün olabilir. Bütün bunlar insana şu soruyu sorduruyor: Neden sağlıklı beslenme ve egzesiz yapma gibi eski usüllerle kilo verilmesin? – Tabi eğer gerçekten kilo vermede başarının sırrı bu ise..

Eğer bu tehlikeli kilo verme metotlarını kullanmışsanız veya halazırda kullanıyorsanız ya da bunları yapan kişiler tanıyorsanız size ısrarla tıbbi yardım araştırıp bulmanızı tavsiye ederiz. Zayıf kalmak uğruna şuursuzca sağlığınızı tehlikeye atmanız hiçbir riske girmeye değmez.

Not: Bunlar yurdumuzda fazla görülen şeyler olmayabilir ama madem ABD’de çok yaygın, her an bizde de böyle şeyler baş gösterebilir.

Etiketler: anogzerya, anoxeria, diyet hapları, diyet ilaçlarının tehlikesi nedir, diyetin zararları, idrar söktürücü ilaçların zararları, iştah kesici ilaçlar, müshil zararı, sağlıksız diyet, tehlikeli zayıflama

Son düzenleme:
Mehalim, yanlış zayıflama tercihleri konusunda sorumluluk bilinci ile en çok çaba sarfedenlerden birisin gördüğüm kadarıyla. Seni tebrik ederim canım.a.s. Ama bizim ülkemizin bir alışkanlığı mıdır nedir çoğumuz bu tür uyarıları es geçiyoruz. Çok az kişi dikkate alıyor. Onun için gelişmiş ülkeler bu ürünleri üretiyor ama o kadar obezite yaygın olduğu halde bizim gibi ülkelerde satış patlaması yapıyor o ilaçlar. Kendi insanları neden almıyor acaba? 2 yıl önce bu sitede araştırma görevlisi de kendi araştırmasını yazmış, sonuçta zararlarını da yazmış, hiç ilgi görmemiş. Sen yazmışsın, ben de birkaç kez yazdım. İnsanlar başkalarının uyarılarılarından veya yaşadıklarından ders almıyor.:1no2: Kendi başımıza gelince (hem de defalarca) ders alıyoruz. Seni sabrından dolayı da kutluyorum çünkü ben birkaç kez uyarı anlamında yazdım - bir iki kişiden başka- haklısın veya haksızsın diyen olmadı. Ben de bugün başka bir konu açıldığında son kez bu konuda yazıyorum dedim ve bitirdim. Her nehir kendi mecrasında akıyor. Sana kolaylıklar diliyorum.:1rolleyes:

Tşkler yeni ay canım. sözlerinde çok haklısın ancak bildiğin gibi her zaman kolaya kaçmak gibi eğilimlerimiz oluyor ilaçlar yada yan ürünler bizlere hep mucizeler sunuyorlar ve tabi beraberinde büyük hayal kırıklıklarıyla bunu ancak yaşayarak tecrübe etmek mümkün.
Haklısın insan bazen umutsuzluğa kapılıyor gereken ilgiyi görmüyor diyoruz ancak yılmamak lazım neden biliyor musun?
Burada yazılanları sadece belli yaşın üstündeki bayanlar değil gelişim çağındaki gencecik hatta çocuk yaşta denecek bedenleriyle mutsuz kızlarımızda takip ediyor onların yanlış yönlendirlmesini asla istemiyorum bunu düşündükçe irkiliyorum.Bir öğretmenim dahada önemlisi bir anneyim bir kişiye bile ulaşsam benim için bir kazançtır.

Çok doğru düşünüyorsun mehalim. Gençlik çağına girmeyen çocuklar bile mankenlere özenip her türlü yöntemi deniyorlar. Tabii ki bir kişi de kazanılsa kardır. Yalnız ben biraz geveze de olsam kendi kendime konuşmayı sevmiyorum. Karşıdan da bir yanıt gelmeli. iyi akşamlar diliyorum.a.s.

bizim komşumuz var, kızcağız yazık zayıf olucam diye sürekli idrar söktürücü ve müshil alıyo bunun sonucunda da sinirleri harap vaziyette. deliye çıktı adı.

bizim komşumuz var, kızcağız yazık zayıf olucam diye sürekli idrar söktürücü ve müshil alıyo bunun sonucunda da sinirleri harap vaziyette. deliye çıktı adı.

offf yaaaa:çok üzgünüm: bunları duymak beni harap ediyor.allah akıl fikir versin ve sağlığının kıymetiyi bilmeyi nasip etsin

Zayıflama isteği ve düşüncesinde bulunup pamuk dahi yutanların var olduğunu düşündükçe tüm bu yukarıda sayılanlar normal geliyor gözüme, kimbilir ne çok kişi vardır itiraf edemeselerde şurup müshilden medet umanlar aramızda bile vardır eminim.. Bir çok arkadaşımız zayıflama desteği kullanırlarken ilk şikayetleri kalp çarpıntısı oluyor diyor bu da hiç bir ilacın sanıldığı gibi bitkisel ve zararsız olmadığı..

Mehalim teşekkürler şeker..

Arkadaşlar hamileliğim sırasında 18 kilo verdim ve bir daha veremeyeceğimi düşündüm. Sonra arkadaşımın tavsiyesiyle uyumadan önce su ie dolu bir su bardağına 2 tane gün kurusu kayısı koydum.sabah kalkarkalkmaz suyu içip kayısıyı yedim ve bol yürüyüş yaptım ve 4 ayda 16 kilo verdim..bunun dışında herşeyi yedim..malum emziriyordum

Arkadaşlar hamileliğim sırasında 18 kilo verdim ve bir daha veremeyeceğimi düşündüm. Sonra arkadaşımın tavsiyesiyle uyumadan önce su ie dolu bir su bardağına 2 tane gün kurusu kayısı koydum.sabah kalkarkalkmaz suyu içip kayısıyı yedim ve bol yürüyüş yaptım ve 4 ayda 16 kilo verdim..bunun dışında herşeyi yedim..malum emziriyordum

Canım zaten emzirmek günde 500 kaloriyi tüketmene yarıyor ama buna kapılıp yedim de verdim dersen yakında metabolizmanı bozabilirsin bir arkadaşımız aynen öyle davrandı nasıl verdiğine hayret ediyorduk ama şimdi takılıp kaldı a.s.

bencede herşey yenilmeli ancak doğru ölçüde olmalı bu. yoksa kısıtlamalı yasaklı diyetlerle insan bir yere varamıyor yada tam hedefe ulaşamıyor.

Ellerine sağlık mustang cım :) tam yerinde bir konu şahsen konu başlığına ışıklı bir ok lazım :) anlamıyor biz obezler cidden anlamıyoruz. . Mesela ben geçen sene dr nin verdiği diyet ve ilaç la iyi kg verdim . Ama şuan ilaç almama rağmen pek kalıcı bir kg veremiyorum sebebi aç bırakıyorum. . Musil e gelince hemşire bir arkadaşımın anlattığını yazacağım gece acile bir kadın gelmiş kadının karnı aşırı şişmiş ve sancılar içinde dr ye anlatmış kadın kg vermek için sinameki tüketiyormuş bağırsakları işlevini kaybetmiş cerrahi operasyon geçirmiş . .ve diyetler sanırım buraday di ilk geldiğm aylarda bir kız portakal ları dilim dilim yapıp yutup başka birşey tüketmiyormus kız hastanede yatıyordu en son duyduğum da. . Şok diyet ilginç çin üretimi haplar ve nice şeyler. . OBEZLER Girişimcilerin gözünde altın yumurtlayan tavuk sağilacak inek afedersiniz ama böyle SAĞLIK ONLAR IÇIN ÖNEM SIZ . . geçen sene Kuşhan gözetiminde ölen genç kız ve eski sınama oyuncusu necdet tosun nun oğlu gürdal tosun bunlarda büyük örnekler ama biz ibret almayız. .

Malesef evet, formumuza kavuşmaya çalışırken hayatımıza "sihirli bir değnek" dokunsun istiyoruz ama maalesef bu böyle değil , aslında bunu da hepimiz gayet iyi biliyoruz.Sabıra ve emeğe ihtiyaç var herşey de buna gerek olduğu gibi ...

X