Doğuma Hazırlık oğluma kuranda geçen isim güzel isim arıyorum

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
bence ahmet burak
tarık kuranda süre olarak geçiyor.. hemen de insanın oluşumu anlatıyor..

evlilik aklımda bile değilken hep bir oğlum olursa adını ahmet burak koyacağım derdim.hamile değilim ama bu iki ismi birleştirmeyi istiyorum hala..kısmet:))bence çok güzel

onlarca peygamber ismi var, yüzlerce sahabe isimleri var bildiğimiz. bir kısmı Kuranda da geçiyor.
onlardan biri yerine alelade arapça bi isim koymak doğru mu bacılar:?
bi akrabamız Kuranda geçiyo diye torununa "hazel" ismini koydu. fil suresinde geçer ya "hazelbeytillezi.." çok istemiş babannesi koymuş. hazelin anlamı ne biliyomusunuz? "bu" demek. hani işaret sıfatı olan "bu" varya, işte o. haza bu demek, beyt yani ev manasına gelen kelimeyle yanyana gelirken el takısı birleşme yaşar: hazelbeyt olur. bizim değişik isim sevdalısı babanne de bu çekilmiş "bu"yu alır torununa koyar. anlamı ne diye soruyolar kadına söleyemiyo. ben atlayıp sölesem tartışma çıkacak "önemli olan niyet" diye.

kısacası gerek yok o kadar insan ismi varken nolur siz de aynı hatayı yapmayın.
mesela talha ismi güzeldir ama manası için değil, o ismi taşıyan sahabe talha bin ubeydullah yüzünden güzeldir. cennetle müjdelenen on sahabeden biridir.

onlarca peygamber ismi var, yüzlerce sahabe isimleri var bildiğimiz. bir kısmı Kuranda da geçiyor.
onlardan biri yerine alelade arapça bi isim koymak doğru mu bacılar:?
bi akrabamız Kuranda geçiyo diye torununa "hazel" ismini koydu. fil suresinde geçer ya "hazelbeytillezi.." çok istemiş babannesi koymuş. hazelin anlamı ne biliyomusunuz? "bu" demek. hani işaret sıfatı olan "bu" varya, işte o. haza bu demek, beyt yani ev manasına gelen kelimeyle yanyana gelirken el takısı birleşme yaşar: hazelbeyt olur. bizim değişik isim sevdalısı babanne de bu çekilmiş "bu"yu alır torununa koyar. anlamı ne diye soruyolar kadına söleyemiyo. ben atlayıp sölesem tartışma çıkacak "önemli olan niyet" diye.

kısacası gerek yok o kadar insan ismi varken nolur siz de aynı hatayı yapmayın.
mesela talha ismi güzeldir ama manası için değil, o ismi taşıyan sahabe talha bin ubeydullah yüzünden güzeldir. cennetle müjdelenen on sahabeden biridir.

sana sonuna kadar katılıyorum arkadaşım..Kur'an da geçiyo die anlamını bilmediğimiz isimler koyma peşindeyiz hep aleyna aybüke falan gibi..oysa aleyna nın anlamı bile yok bize demek..ben de oğlan bekliyorum muhammed hamza ile ibrahim muaz isimleri arasında kaldık eşim muhammed hamza yı çok istiyor daha hamile kalmadan oğlan olursa adı bu olcak diyodu bende çok istiyorum..ibrahim muaz ismini de düşünüyürum.sizce hangisi??

ecrin_krks kardeşim ikiside çok güzel isimler. rabbim yavrunuzu razı olunanlardan (rıdvan) eylesin. güzel isim yavrularımızın bizden ilk hakkı ben ibrahim ismini çok seviyorum ve muhammed ismini de. ama muhammed hamza diyorum. peygamber efendimiz gibi yumuşak huylu hz.hamza gibi de yiğitlerden olsun inş.

merhaba hureyre huzeyfe bunlar peygamber efendimizin arkadaş ve ashabından aybaşında hastanedde duydum oğluşuna ikisinden birini koyacaktı bir hamiş tabiki önemli olan hayırlı olması allah sağlıkla kavuştursun inşallah

ecrin_krks kardeşim ikiside çok güzel isimler. rabbim yavrunuzu razı olunanlardan (rıdvan) eylesin. güzel isim yavrularımızın bizden ilk hakkı ben ibrahim ismini çok seviyorum ve muhammed ismini de. ama muhammed hamza diyorum. peygamber efendimiz gibi yumuşak huylu hz.hamza gibi de yiğitlerden olsun inş.

güzel dileklerin için teşekkür ederim arkadaşım..inşallah dediğin gibi Peygamber Efendimiz(s.a.v) gibi yumuşak huylu,güzel ahlaklı olur.Rabbim onun yolunda yetiştirmeyi nasip eylesin..

biz de bi erkek bebek bekliyoruz adını eymen efe koymayı düşünüyoruz. eymen kuranda geçiyo mu bilmiyorum ama anlamı güzel. hayırlı kutlu kimse demekmiş.efe de türkçe bi isim diye hoşumuza gitti.

benmde bi oğlum olacak isminiYUSUF SıRAÇ koymayı düşünüyüruz siraç çok değişik ve anlamıda çok güzel.SıRAÇ: Işık meşale, kandil, çerağ. 2. Nur saçan anlamında Rasulullah için kullanılmıştır.

bende haziran annesi olacaktm ama bebişimmi kaybettim.eğer oğlum olsaydı.furkan enes yada furkan eymen koyacaktım.furkan kuran da sure diğerleride sahabi isimleri.sahabi ismi koyulusa oana şefaat edeceğini biliyorum.canım düşündüğün isimde güzel

benmde bi oğlum olacak isminiYUSUF SİRAÇ koymayı düşünüyüruz siraç çok değişik ve anlamıda çok güzel.SİRAÇ: Işık meşale, kandil, çerağ. 2. Nur saçan anlamında Rasulullah için kullanılmıştır.

a.s.ayusuf isminı cook sevıyorum kuzenımım adı olmasaydı koyardım bende siraçta guzel dedıgın gıbı degısık anlamıda guzelmış Rabbım hayırlısıyla bebışlerımızı kucagamıza almamızı nasıp etsın

bende haziran annesi olacaktm ama bebişimmi kaybettim.eğer oğlum olsaydı.furkan enes yada furkan eymen koyacaktım.furkan kuran da sure diğerleride sahabi isimleri.sahabi ismi koyulusa oana şefaat edeceğini biliyorum.canım düşündüğün isimde güzel

canım cook geçmış olsun benımde ıkı tane dugugum olmuştu cook ıyı anlıyorum senı cook uzuldum

nasıl oldu sebebı neymış

bizim de oğlumuz olacak ALLAH'IN ıZNıYLE AĞUSTOSTA VE YUSUF KAYRA ıSMıNı DÜŞÜNÜYORUZ. YUSUF ıSMı HZ YUSUF'TAN KAYRA ıSE ALLAH'TAN GELEN HEDıYE DEMEKMıŞ YAKIŞTIRMAYA ÇALIŞTIK KENDıMıZCE:)

katılıyorum..peygamber efendimiz anlamının güzel olmasının yeterli olacağını belirtmiştira.sFurkan çok ağır kaçar..Mesela oğluna kızdın ve adını hakaret ederek söyledin Kuran' a hakaret gerçekten çok ağır olur:1no2:İlla dini mana taşıyan bir isim gerekirse Muhammed,Ali vs. koyabiilirsin..bu kişiler isimleri hürmetine kişilerin afolunacağı umulmakta..:dance:

furkan dogru ile yanlisi ayirabilmek anlamina gelir ve hakikaten sahane bir isim,
canim, hakaret edeceksen cocuguna muhammed ismine hakaret veya ofkelenmek de agir o zaman.. olaya kanimca boyle bakmamak lazim, anlami guzel olan isimler bebege de tesir edebilir ve bebek ahirette o isimle cagrilacak ve taninacak... faruk ismi ile furkan isminin arasinda anlam olarak fark yok, ayni kokten turemisler ikisi de..
omer faruk mesela...

emir,eymen,ensar,enes,musab,melik, bende bunları çok beğeniyorum
ama kızım olucak inşallahh....

bende islama uygın bir kız ismi olsun istiyorum
öyle çok moda olan ecrin,ceylin,tuana,aleyna gibi isimler ddeğilll....
çoktda farklı olmayan ama çokta duyulmayan dile kolay gelen anlamı güzel bi isim
yüsra istiyorum ama aileme zor geliyormuş :)

X