translokasyon belası hayattan yaşamdan vazgeçirdi artık

slm arkadaşlar cuma günü son ümidim olan transfer sonucum da negatif çıktı.9 yıllık evliyim .eğitimciyim şimdiye kadarki bütün yaz tatili 15 tatillerim hem merkezlerde geçti.bütün birikimizi buraya yatırdık.
4 aşılamanın üzerine 3 tüp bebek denedik olmadı bunun üzerine başta yapılması gereken genetik tarama yapıldı.şimdiye kadar hep bana yapılmıştı.eşimde 1 ve 5 nolu kromozomlarda resiprokal TRANSKLOKASYON olduğunu öğrenmemizle hayatımızın kabusu başladı.eşimde sperm sayısı normal fakat morfolojik bozukluk ve hareketsizlik var denmişti hep.üstelik dr.lar bizim ısrarımızla yaptılar genetik taramayı. sonrasında pgt ile 4 defa daha PGT ile tüp bebek denedik.en sonununcusu bu ay uzun protokal genartta denedik sonuç yine negatif.yani 4 aşılama 3 tüp bebek 4 pgt ile tüp bebek denedik şu 9 yılda.hayatım kabus oldu.ne evliliğimi anladım ne yaşamı.yaşamımın en güzel yılları bu kabusla hep ümitle gfeçti.şimdi yine elimde neagtif sonuç.ben evliliği çocuk için isteyenlerdendim.imtihan bu işte.evlatlık asla düşünmüyorum.düşünemiyorum.dr.lara göre vaktimiz paramız çokca çok ümit etmemekle beraber denemeye devam edecekmişiz.yine dr.lara göre problem belli olduktan sonra 4.tüp bbek denmesinden sonra sonuç pek değişmiyormuş arkadaşlar en üzücüsü bu.ve biz maalsef bu memlekette memuruz sadce en çok ihtiyacımız olduğu dönemde devlette elini uzatmıyor artık.pgt üstelik çok pahalı bir tedavi.ben artık herşeyden kendimden bile vazgeçtim ne hayalim ne hayata tutunacak ümidim kalmadı.translokasyonda hangi kromozom olduğu çok önemli eşimde ki maalsef en büyük kromozomlar ve kırlma değil parça değişimi var yani imaknsız artık ..bunları arkadaşların zaman kaybetmemesi ve paylaşack kimse olmadığı için yazıyorum.çünki bu derdi yaşamayan bilemz.inanın anlamz bile...

ben 21 yasinda hamile kaldim...cok istiyorduk bi tane bebisimiz olsun diye....11 haftalik hamile oldugumda bebegimin özürlü dogacagini söylediler ben inanmak istemedim...benim yasimdakiler gezmek eglenmekle gecirirken benim günlerim gecelerim aglamakla gecti....bebisim 3 ay erken geldi...8 ay yogun bakimda kaldi...ben ve esim ailemden uzaktik...kimsemiz yoktu...ben evimden ciktim hastaneye yakin bi yere tasindim...sirf bebisime yakin kalim diye...öyle zaman olduki..bi oda vardi...aglama duvari gibi oraya gider aglardim...doktorlarin sorulari...devammi yoksa makineler kapansinmi diye sorulari beni ne kadar yipratti biliyormusun...ben daha 21 yasindaydim...3 günlükken ilk ameliyat 3 ay icinde 4 ameliyat daha..3 defa ölümden döndü...suanda Rabbime sükürler olsun evimde bebegim ama normal cocuk gibi degil...görmiyor yürümiyor yemek yiyemiyor 24 saat oksijene bagli...4 ayda tekrar yogun bakima girdi..cigerlerini üsütü öldü ve tekrar geri döndü...düsün canim bunu ceken bi bebek..daha 1,5 yasinda kücücük bi bebek...ama esimle ben hep sükrediik hep hamdettik Rabbime...cünkü oda bize bi imtihan..cünkü Rabbimin hediyesi ve melegimiz...esim bana bir defa olsun senin yüzünden bunlari cekiyoruz demedi...hep destek oldu...herseyi basarcagiz dedi...bebegim fazla yasamicak...doktorlar öyle diyor ama hergünümüzü dolu dolu geciriyoruz. kizimizi normal bi bebis gibi yetistirmeye calisyioruz...
Pgt bende denedim...ve Allahima sükürler olsun hamileyim...bizde umutsuz basladik ama duamizla bebegimiz geldi...bize tutundu...yeni umudumuz oldu...
Allah herkesi ayri ayri imtihan ediyor...esinde böyle olmasini kesin kesin istemezdi...cünkü insan kendisini cok suclu hissediyor...siz birbirinize destek oldukca hersey daha iyi olcak..

Rabbim yardimcin olsun....bizler imtihan ediliyoruz...

Son düzenleme:
acaba erkeklerde olunca dahamı zor olluyor bende 3 tup gecırdım bunlardan sonra kromozon yaptırdım bende resıplokal transklakasyon cıktı arkadaslar ve suanda 2 dondurulmusum var bence ıllakı pct yaptırmadıysam bunlar sasglıksız olcak dıye bı sey yok ama ben 4.u pct le yapmayı dusunuyom ama bunlarıda ıptal ettırmıcem cunku bılıyosunuzkı cok zor bu ısler ama doktorlar benden bastan ısteseydıde 3 nude pct yaptırsaydım kızlar valla ne yapsam hala karar veremedım dusuncem bu kızlar sız olsaydınız ne yapardınız bı de hanı cok parca kopmus az parca kopmus bunların onemı var mı benım cok az parca kopmus kızlar cok ufakmıs bıde sadece 2 tane hamısımız var bırı dogurmus ama bu kromozonu bozuk olup cok zormu hamıle kalınabılıyor nıye bu kadar az anlamadım doktorlar bana bu sekılde cok hamıle kaldıgını soylemıstı sızlerı okunyunca nıye bu kadar az var ya

tomrıs zaten transklakasyon bır parcanın dıgerınıne tutunması degılmı bamna doktorlar oyle dedı hangılerı daha basıt oldugunu bılıyomusun benım 20 le 11 acaba ıyı olanmı yoksa budamı kotu

kızlar bıde hangı kromozonlarımızda sorun varsa onuda yazabılırmıyız zummın senın hangı kromozunun bozuktu

karamelcim bu hakkaten zor bir tedavi, arkadaşlar boşuna yazmıyor.. senin daha önceki başarısız denemelerin genetik sorun nedeniyledir emin ol.. mesela bizde eşimde 13-14 robersonian translokasyon var, raporun devamında sağlıklı bebek şansı %15 diyor.. beni bunu yeditepede cem hocaya sordum, bana 20 tane embriyo elde edersek 3 tane sağlıklı bulacağımız anlamına geldiğini söyledi.. gerçekçi yaklaşırsak bir kişiden 10-15 yumurta topluyorlar onda da iki tane ancak sağlıklı embriyo bulunuyor, onların sağlıklı olması embriyonun kaliteli olması anlamına da gelmiyor, yani hem genetik açıdan sağlıklı oalcak hem de günü günüe saati saatine tam olarak bölünmelerini gerçekleştirecek.. bu yüzden başarı oranları yapılan araştırmalarda %30 gibi görülüyor.. işin içine kadında ya da erkekte genetik bozukluğun dışında sorunlar girerse (kistler, rahimde yapışıklıklar, tüpte su birikmesi vs vs) şans daha da azalıyor..
canım ama içini karartacak bir durum da yok, Rabbim isterse herşey olur, erkekte olunca daha zor diye bir şey de olmadığı gibi mantıken de bu doğru olamaz, bana doktorun söyleği de aynı doğrultuda.. kadında sınırlı sayıda yumurta üretilebiliyor, ama erkekte bir seferde milyonlarca sperm elde edebiliyorlar
Rabbim nasip ederse biz de şubatta başlayacağız, tüp bebeği bizler taşıyıcı olduğumuz için mecburen pgt ile yaptırmamzı gerek yoksa hiç bir anlamı yok, doktor sana embriyo yerleştirir o da sağlıksız olur ya düşer ya da düşmez sakat çocuğun olur Allah muhafaza etsin..
sen doktoruna güveniyorsan güvenilir bir yerde pgtni yaptır, olmuyorsa da olmaz her işte bir hayır vardır..
önlemini al gerisini Allaha bırak, tevekkül et canım
hayırlıysa zaten olur.. bak dün gene bir haber vardı yine şükrettim halime, yenibosnadan gebzeye düğünden dönerken tekerleri patlamış, kazada 7 ,5 hamile anne ayrıca baba ölüyor, 7 yaşındaki kızı kurtuluyor, kadının karnından amliyatla bebeği alıyorlar ve küvözde yaşıyor şuan.. hamile olmak çocuk sahibi olmak güzel de dünyanın binbir türlü hali var, onları böyle hem öksüz hem yetim de bırakabilir insan..
o yüzden bir şeyi öyle tutku derecesinde ısrarla istemenin anlamı yok, insan isteği doğrultusunda çağın imkanlarına göre elinden geleni yapar, olsa da olmasa da Allaha sığınır..
yoksa hepimiz deli oluruz bunları düşünürsek.. Rabbim herşeyin hayırlısını versin inşallah
herkese selam ve sevgiler

Kizlar bu traslokasyon nasil anlasiliyor. Bilmiyorum ama benimde kafami gurcaladi bizimde 20 senedir cocuk olmuyor.6 kez migro denedik ama esimin spermi bulundu migroteseyle ama dr cok kaliteli oldugunu soyledi.Fakat acaba neden tutmuyorki bizim acaba boyle bir seymi var.Bize kanda genetik yapildi ikimizede hic bir sorun yok dediler.traslokasyonda spermi inceleniyor? Merak ettim dogrusu kafamçokkarıştı

kandan genetik test yapılıyor ordan anlaşılıyor.. size yapmışlar birşey çıkmamış zaten sen içini rahat tut canım.. ama sende translokasyon olmaması demek bebekte de olmayacak demek değil.. ya da embriyo sağlıklı demek genetik açıdan hasta değil demek değil.. erken dönem düşüklerin büyük nedni bebekteki kromozom bozuklukları.. ayrıca sizin gibi ardarda başarısız tüp bebek denemesi olanlara kendilerinde genetik hastalık taşıyıcılığı olmasa bile yerleştirilecek embriyolara PGT yöntemi ile bakılıyor ve genetik olarak normal olanlar rahme yerleştiriliyor..
siz deneme yapacaksanız yine doktora embriyolara PGT yapılıp yapılmamasını sorun o sizi aydınlatacaktır
İnşallah özleminiz biter hayırlısıyla..
ayrıca sabrınıza hayran kaldım, biz daha tedaviye başlamadan yıldık, siz 29 yıldır uğraşmışsızın..
Allahım emeklerinizi zayi etmesin canım

kandan genetik test yapılıyor ordan anlaşılıyor.. size yapmışlar birşey çıkmamış zaten sen içini rahat tut canım.. ama sende translokasyon olmaması demek bebekte de olmayacak demek değil.. ya da embriyo sağlıklı demek genetik açıdan hasta değil demek değil.. erken dönem düşüklerin büyük nedni bebekteki kromozom bozuklukları.. ayrıca sizin gibi ardarda başarısız tüp bebek denemesi olanlara kendilerinde genetik hastalık taşıyıcılığı olmasa bile yerleştirilecek embriyolara PGT yöntemi ile bakılıyor ve genetik olarak normal olanlar rahme yerleştiriliyor..
siz deneme yapacaksanız yine doktora embriyolara PGT yapılıp yapılmamasını sorun o sizi aydınlatacaktır
İnşallah özleminiz biter hayırlısıyla..
ayrıca sabrınıza hayran kaldım, biz daha tedaviye başlamadan yıldık, siz 29 yıldır uğraşmışsızın..
Allahım emeklerinizi zayi etmesin canım

Amin canim aminnnn cok zor ama ne yapalim ALLAH KERIM ARTIK KENDIMI ONA TESLIM ETTIM O OLDERSE OLACAK INSEALLAHH:Emir buyuk yerden maalesef bize pgt yapilamiyor.Cunku yumurtam cok az yani yumurta rezervim cok az bunca senedir ugrasiyorum ALLAH IZIN VERIRSE IKI HAFTA SONRA TURKIYEDEYIM:7. migroma baslicam ümidim var asla pes etmedim etmicemde.INANIYORUMKI RABBIM BU EMEKLERIMIZI BOSA CIKARMAZ sinavdayiz bir kere olsun isyanim olmadi. HEP SUKRETTIM: BUNDADA VARDIR BIR HAYIR DEDIK:BIZ cok zor bir hastayiz esim azo bende rezerve az rabbimin yardimiyla o zoru basaracaz inseallah hic bir sey mevlam icin zor degil yeterki ol desin ALLAHIM SIZLEREDE HAYIRLI SALIH EVLATLAR VERSIN INSEALLAH RABBIM BU UGURDA UGRASANLARIN ELLERINI KUCAGINI BOS BIRAKMASIN AMINNNNNNN:emir_bebek::kaydirigubbakcemile5

canım çok geçmiş olsun.Hastanede karşılaştığımız bir abi anlatmıştı bunu bize.Üstelik ikiside sağlıkçıydı.Ve kendisinde genetik bir sorun olduğunu 6 aşılama ve 3 tüp bebekten sonra sonuca ulaştıklarını söyledi.Üstelik izmirde yaşamalarına rağmen transfer istanbulda bir doktor tarafından yapılmış.keşke ismini alsaydım.belki bir yardımım dokunurdu sana.Ama en azından moralini bozmayıp sizin gibi sorunlar yaşayıp olumlu sonuç alanlar oldugunu unutma.Zaten bu hayatta herşeyimizi çocuklarımız için yapmıyormuyuz.Kendinizi ayarlayın ve umutsuzluga kapılmayın.Yeniden dene şansını canım.Allah emeklerini boşa çıkarmasın.

Üstelik bunu anlayıncaya kadar kendilerine sürekli sizde hiçbir sorun yok demişler ve senelerini harcamışlar ama malesef sonuç genetikmiş. şimdi eşi 5 aylık hamişmiş.Sakın moralini bozma.

canım tek ihtiyacımız olan şey moral... biz bir vesile ile daha hiç ne aşılama ne tüp yaptırmadan iki normal yolla düşük sonrası genetik test yaptık ve ne olacağını öğrendik.. şansımızı, işin nasıl yapıldığını vs vs herşeyi bu süreçte beklerken araştırdık.. belki biraz da bunun rahatlığı var, hani balıklama atlamadık birşeylere.. ama arkadaşların çoğu böyle işte, öğrenene kadar başlarına gelmedik kalmıyor ve bu arada vücut harap oluyor..
ben diyorum kendime, zaman ne gösterir belli olmaz ama üç deneme diyorum, Allahın hakkı üç diyorum.. hayırlısı ile verir Rabbim İnşallah.. tabi zaman ne gösterir belli de olmaz..
Rabbim dert verip derman aratmasın kapı kapı, zor hakikaten... İnşallah bebek uğruna emek veren kimsenin emeği boşa gitmez, hayırlı evlatlar verir Rabbim.. Herşeyin hayırlısını O bilir.. veriyorsa da vermiyorsa da bir hayır vardır.. Ona sığınmaktan başka çare yok canlarım
dua ile selam ile

Sanırım herkes daha yeni PGT yaptırmak üzere lütfen sonuçlarımı birbirimizle paylaşalım.Umut olur en azından yada üzüntüleriizi paylaşırız...Önümüzdeki ay reglimle birlikte başlıyoruz tedaviye umarım bukez rabbim yüzümüzü güldürür...

nargile canım eyetkiner pgt ile anne oldu, zümmin de hamile.. simge ise transfer sonrası bekleme sürecinde şuan..
AŞAĞIDAKİ BAŞLIKTAN GÖREBİLİRSİN
PGT yöntemi ile başarılı Gebelik elde eden var mı?
sizin hangi kromozomlarda sorun var canım?
sana da tedavinde kolaylıklar diliyorum
sevgiler

Canım bizde 2 ve 6 . kromozomlarda dengeli translokasyon var.3 kez düşük yaşadıktan sonra öğrendik bunu.Umarım hepimiz için en iisi olur..

benmde esimde 13 ve 14 uncu kromozomlarda dengeli robertson translokasyon var
2 senedir hic korunmadim ama hicte hamile klamadim
yeni ogrendik esimde problem oldugunu
ne yapicaz artik biz bile bilmiyoruz
derdi veren allah dermaninida verie

eyetkiner teşekkürler iyi niyetin için canım.ama senin durumun farklı sizde problem sende sanırım kadından kaynaklanan translokasyonda ist.da bir örnek var sadce pozitif sonuç alan oda memorialde 2 yıl önce ama başka yok maalsef.tıbbi olarak kesinleşmessede erkekten kaynaklanan translokasyonda iş sdaha zor yani pozitif sonuç yok.üstelik translokasyonun hangi kromozomda olduğu ve kırılma mı parça değşimi mi olduğu çok önemli.ilk kromozomlar daha büyük ve genelde parça değişimi oluyor sağlıklı bebek asla dünyaya gelemiyor maasef.sanırım sizde parça değişimi değil kırılma var.istandaki örnek öye mesala.siz şanslı gruptasınız.allaha ne kadar şükretseniz az.

bu kadar karamsar olma....
Bıttım dedıgın andan ıtıbaren bılkı daha bıtmedın cunku allah var

slm arkadaşlar cuma günü son ümidim olan transfer sonucum da negatif çıktı.9 yıllık evliyim .eğitimciyim şimdiye kadarki bütün yaz tatili 15 tatillerim hem merkezlerde geçti.bütün birikimizi buraya yatırdık.
4 aşılamanın üzerine 3 tüp bebek denedik olmadı bunun üzerine başta yapılması gereken genetik tarama yapıldı.şimdiye kadar hep bana yapılmıştı.eşimde 1 ve 5 nolu kromozomlarda resiprokal TRANSKLOKASYON olduğunu öğrenmemizle hayatımızın kabusu başladı.eşimde sperm sayısı normal fakat morfolojik bozukluk ve hareketsizlik var denmişti hep.üstelik dr.lar bizim ısrarımızla yaptılar genetik taramayı. sonrasında pgt ile 4 defa daha PGT ile tüp bebek denedik.en sonununcusu bu ay uzun protokal genartta denedik sonuç yine negatif.yani 4 aşılama 3 tüp bebek 4 pgt ile tüp bebek denedik şu 9 yılda.hayatım kabus oldu.ne evliliğimi anladım ne yaşamı.yaşamımın en güzel yılları bu kabusla hep ümitle gfeçti.şimdi yine elimde neagtif sonuç.ben evliliği çocuk için isteyenlerdendim.imtihan bu işte.evlatlık asla düşünmüyorum.düşünemiyorum.dr.lara göre vaktimiz paramız çokca çok ümit etmemekle beraber denemeye devam edecekmişiz.yine dr.lara göre problem belli olduktan sonra 4.tüp bbek denmesinden sonra sonuç pek değişmiyormuş arkadaşlar en üzücüsü bu.ve biz maalsef bu memlekette memuruz sadce en çok ihtiyacımız olduğu dönemde devlette elini uzatmıyor artık.pgt üstelik çok pahalı bir tedavi.ben artık herşeyden kendimden bile vazgeçtim ne hayalim ne hayata tutunacak ümidim kalmadı.translokasyonda hangi kromozom olduğu çok önemli eşimde ki maalsef en büyük kromozomlar ve kırlma değil parça değişimi var yani imaknsız artık ..bunları arkadaşların zaman kaybetmemesi ve paylaşack kimse olmadığı için yazıyorum.çünki bu derdi yaşamayan bilemz.inanın anlamz bile...
Suan ne durumdasin canim.bendede bu tavsiye edildi yeni okuyorum buna gerek duyulunca yeni farkketim.insaallah suan buyumus bi evladin vardir

Canım bizde 2 ve 6 . kromozomlarda dengeli translokasyon var.3 kez düşük yaşadıktan sonra öğrendik bunu.Umarım hepimiz için en iisi olur..
bu mesajın sahibinin tüm mesajlarını okudum arkadaşlar. eşinde 2 ve 6 . kromozomlarda dengeli translokasyon var ve doğal yoldan sanırım (cünkü süpriz hamilelik) yaşadığını yazmış 2 sağlıklı cocuğu var.. okuyanlara umut olur belki diye yazmak istedim..

X