Petshopları Hayvan Hakları İhlali İle Nasıl İhbar/Şikayet Edersiniz - Bilgi/Tecrübe

nevbahar

Herkes Olmuş Sahtekar
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2007
3.910
13
39
Merhabalar;

Burada ki çoğu kişi geçtiğimiz ay başıma gelen acı olayı biliyor. Petshop’ta 4 ay bir avuç kafes içerisinde hapsedilen ve hasta olduğu halde tedavi edilmeyen bir kedi yavrusunu oradan kurtarıp tüm tedavilere başlamamıza rağmen meleğimi ellerimin içinde kaybettim. Artık geç kalınmıştı kurtaramamıştık.

ışte o zaman araştırmaya başladım. Aslında veterinerimin beni bilgilendirmesi ve yönlendirmesi ile yapabileceklerimi öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istiyorum. Zira bir hayvan sahibi olmanız gerekmiyor bir petshop’ta hasta ve/veya kötü koşullarda bakılan bir hayvan olduğunu gördüğünüz an bile şikâyet ve ihbarda bulunabilirsiniz. Bu aynı zamanda işini doğru yapmayan veterinerler içinde geçerli.

Bilmeyenler aşağıda ki mesajlardan yaşadıklarım ve ihbar/şikâyet sürecini nasıl geçirdiğimi okuyabilirler.

http://www.kadinlarkulubu.com/5101758-mesaj1.html

http://www.kadinlarkulubu.com/5143263-mesaj53.html

Türkiye’de petshop ruhsatı almak için öncelikle mutlaka petshopa bağlı bir veteriner olması gerekiyor. Bu bağlı veteriner her hafta orada duran hayvanların kontrollerini yapıp gerekli evraklarını doldurmalı ve zamanı gelen aşıları yapmalıdır. Bu kanun maddesi içinde de yer almaktadır.

1 – Petshoptan, bir evcil alıyorsanız size tüm raporlarını ve karnesini vermek zorundalar.

Eğer evcili oradan aldığınızı varsayarsam gelelim şikâyet ve ihbar sürecinin işleyişine;

1 – Evcilinize ait olan faturanız, evcilin karnesi yapılan aşıları ve veterinerden duruma ilişkin raporu(Oradan hastalıklı alındığına dair)

2 – Tüm evraklarınızla beraber ıl Tarım Müdürlüğüne gidiyorsunuz bir de dilekçe yazıyorsunuz. Yalnız dilekçenizde mutlaka “Olayın tespiti ve petshopun ruhsatının iptaline” ibaresini kullanmanızı öneriyorum zira siz belirtmezseniz kurum bunun üstüne gitmiyor.

3 – ıl Tarım Müdürlüğü sizi Çevre ıl Müdürlüğü’ne yönlendirecektir ama bu laflara kanmayın ve üsteleyin. Zira aslında denetim yetkisi bulunmasına rağmen ıl Çevre Müdürlüğü Petshop denetimleri ile ilgilenmiyor. Bunun nedeni ise Devlet’in yıllardır ıl Çevre Müdürlüklerine Denetmen Veteriner Hekim atamamasıdır.

4 – Dilekçenizi verdikten sonra ıl Tarım Müdürlüğü size bilgi-takip numarası verecek ve bu numara sayesinde denetim sonucunu bizzat öğreneceksiniz aksi halde size hiçbir şekilde bilgi vermiyorlar.

Gelelim, evcil almasanız da uygusuz koşullarda tutulan petshopları nasıl ihbar ve şikâyet edeceğinize. Bu kısım çok önemli çünkü hepimizi ilgilendiriyor. Zira bir canın o küçük kafeslerde acı çekmesine kaçımız dayanabiliriz ki!

1 – Petshop’ta sağlıksız veya uygunsuz bakılan bir evcil gördüğünüz de hemen ıl Tarım Müdürlüğünü arayıp Petshopun adını ve adresini bildirip evcilin orada ki konumunu rahatsızlığını dile getirip ihbar edebilirsiniz.

Bu gibi durumlar da arayan kişinin verdiği bilgi ihbar gibi değerlendirilip denetime gidiliyor. Petshop’ta ki tüm hayvanların sağlıkları ve gerekli evrakların düzenleniş şekline hatta petshopa bağlı veterinerin işini düzgün yapıp yapmadığına kadar irdeleniyor.

2 – ıl Çevre Müdürlüğü’nü de arayarak ihbarda bulunabilirsiniz. Eğer ki size bu konunun kendi alanlarına girmediklerini ifade etmeye çalışırlarsa, kanun maddesinde kendilerinin de yetkisi olduğunu ve bu konuda gerekli denetimi gerçekleştirmezlerse şikâyette bulunacağınızı söyleyebilirsiniz.

Kendi tecrübelerim ile kazandığım ayrıntıları sizlerle de paylaşayım:

- ıl Tarım ya da ıl Çevre Müdürlüğünü aradığınız da önce santral çıkacak ve karşınıza çıkan her kişi olayı soracak, başlayacaksınız anlatmaya sonuna geldiğiniz de ise size “A-aa, o zaman bu konu ile ilgili sizi şu bölüme bağlıyorum hatta kalın” diye bir cümle söylenecek. Ve doğru yere sizi bağlayana kadar 5-6 kişiye aynı olayı tekrar tekrar anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle santrali cevaplayan kişiye direk Denetmen Veteriner Hekimlerinizden biri ile görüşmek istiyorum derseniz sizin için de iş kolaylaşacaktır.

Ve lütfen ama lütfen bu tarz olaylar ile karşılaştığınız da duyarsız kalmayın. Bir can kurtarmaya bir adımda siz atın. Çok zor değil bir telefon ile ihbar etmek.

Ayrıca petshoplardan hayvan almamaya özen gösterin lütfen. Evet, kimimiz çok zor durumda kalan yavruları alıyoruz buna bende karşı değilim asla! Ama evde beslemek için hadi gidip de alalım diyorsanız sokakta binlercesi sizi bekliyor. Bir sıcak yemek bir sıcak yatak ve bir sevgi için ayaklarına kapacak binlerce evcil. Ve en önemlisi bakamayacaksanız evinize bir evcil sokmayın zira yanlışlıkla sizin iyi biri olduğunuzu sanıp size güvenecek ve siz onu sokağa attığınız da bir cana kıymış olacaksınız.

ıl Tarım Müdürlüğünün ve ıl Çevre Müdürlüğünün site adreslerini veriyorum oradan ilinizde ki Müdürlüğün telefon bilgilerini alabilirsiniz.

Çevre ve Orman Bakanlığı Sitesi

T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı

ıl Çevre Müdürlüklerinin ıletişim ve Telefon Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı :: Linkler :.

ıl Tarım Müdürlüğü Sitesi

T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı

ıl Tarım Müdürlüklerinin ıletişim ve Telefon Bilgilerine Buradan Ulaşabilirsiniz!

ıl Müdürlüklerinin ıletişim Bilgileri

ıl Tarım Müdürlüğünde denetmek veteriner hekim yok derlerse size, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden biri ile görüşmek istiyorum diyebilirsiniz. Onlar da ilgileniyorlar.

Hepinize duyarlı ve bol evcilli günler dilerim.

Son düzenleme:
çok bilgilendirici ve yararlı bir paylaşım olmuş nev'im
sık kullanılanlara ekledim,sonra daha detaylıca okuycam,verdiğin linklere bakıcam mutlaka

yaşadığımız her yıkım bize yeni deneyimler kazandırıyor işte:çok üzgünüm:
dilerim ki bir daha kimse asla böyle birşey yaşamaz ama
bu tür acı olaylara şahit olduğumuzda artık nasıl davranmamız,neler yapmamız gerektiğini biliyoruz en azından.... sayende:1hug:
tekrar başın sağolsun
çok öpüyorum seniŞeniz

Teşekkür ederim Talin'cim.

Bu tür bir durumla karşılaştığınız da ben her daim yanınızda olup tüm desteğimi vereceğimden kuşkunuz olmasın.

Bizler susup onlar cana kıydıkça onlar ticarete döktükçe bu böyle gidecek.

En azından bu tür uygusuz koşullar görülen yerler ihbar edilirse yavaş yavaş doğru çalışmaya başlarlar.

Ve minik bir not daha;

Evcillerinize alacağınız mamalar ve sarf malzemeler için her daim hayvan satmayan petshopları tercih edin eğer çevrenizde bu tür bir yer yok ise internetten satın alın, o petshoplara göz açtırmayalım.

Çok uğraşmışsın bu konu için.Öncelikle kimsenin düşünemediği birşeyi düşünmemizi sağladığın için teşekkür ediyorum.
İkincisi petshop çılgınlığının sona ermesini isteyenlerdenim.
Petshop yerine barınaklardan, olmadı sokaklardan sahiplenilmesi taraftarıyım.Ya o kadar kişi tanıyorum, petshoptan aldıkları canlılar hep hasta, hep tedavi olmaları gerekiyordu.Çok üzücü bir durum.Hem sattıkları evcil için tonla para alıyorlar, hem de ailesine kavuşana kadar bakımını yapamıyorlar.:eek:klava:

arkadaşlar, bence üzerimize düşen, yukarıdaki mesajdan alıntılar yaparak e-posta yolu ile tanıdıklarımızı da bilgilendirmek.

nevkuşum harikasın... Şeniz :asigim:
Ellerine sağlık..

Çok güzel bir noktaya değinmişsin.. Evcilimiz yoksa bile, karşımıza çıkan her petshopa göz gezdirip, ne yazık ki teşhire (!) sunulmuş hayvancıklara göz ucuyla bakabilir ve iyi bakılmadığına kanaat getirdiğimizde, sıcacık evimize dönüp, telefonumuza sarılabiliriz..

Yani en azından..

Tekrar teşekkürler bilgilendirme için.. a.s.

Öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.. Bende kocaelide yaşıyorum ve benimde bi köpeğim var ve benim için çok değerli.. Analya ya gezmeye gittim ve ordaki petshoplarda gördüklerime inanamadım.. Çok kötü durumda köpekler vardı ve o halde hayvancıkları yüklü bi fiyata satıyorlardı.. O zaman ne yapmam gerektiğini bilmiyordum ama şimdi yazdıklarından sonra ihbarda bulunacağım bende.. Sence ilk önce nereyi arayım ve nasıl bir şekilde konuşmam gerek bilgi verirsen çok sevinirim...

Öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.. Bende kocaelide yaşıyorum ve benimde bi köpeğim var ve benim için çok değerli.. Analya ya gezmeye gittim ve ordaki petshoplarda gördüklerime inanamadım.. Çok kötü durumda köpekler vardı ve o halde hayvancıkları yüklü bi fiyata satıyorlardı.. O zaman ne yapmam gerektiğini bilmiyordum ama şimdi yazdıklarından sonra ihbarda bulunacağım bende.. Sence ilk önce nereyi arayım ve nasıl bir şekilde konuşmam gerek bilgi verirsen çok sevinirim...

1 – Petshop’ta sağlıksız veya uygunsuz bakılan bir evcil gördüğünüz de hemen İl Tarım Müdürlüğünü arayıp Petshopun adını ve adresini bildirip evcilin orada ki konumunu rahatsızlığını dile getirip ihbar edebilirsiniz.

Bu gibi durumlar da arayan kişinin verdiği bilgi ihbar gibi değerlendirilip denetime gidiliyor. Petshop’ta ki tüm hayvanların sağlıkları ve gerekli evrakların düzenleniş şekline hatta petshopa bağlı veterinerin işini düzgün yapıp yapmadığına kadar irdeleniyor.

- İl Tarım ya da İl Çevre Müdürlüğünü aradığınız da önce santral çıkacak ve karşınıza çıkan her kişi olayı soracak, başlayacaksınız anlatmaya sonuna geldiğiniz de ise size “A-aa, o zaman bu konu ile ilgili sizi şu bölüme bağlıyorum hatta kalın” diye bir cümle söylenecek. Ve doğru yere sizi bağlayana kadar 5-6 kişiye aynı olayı tekrar tekrar anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle santrali cevaplayan kişiye direk Denetmen Veteriner Hekimlerinizden biri ile görüşmek istiyorum derseniz sizin için de iş kolaylaşacaktır.

Yazımın içinde bahsetmiştim canıma.s.

1 – Petshop’ta sağlıksız veya uygunsuz bakılan bir evcil gördüğünüz de hemen İl Tarım Müdürlüğünü arayıp Petshopun adını ve adresini bildirip evcilin orada ki konumunu rahatsızlığını dile getirip ihbar edebilirsiniz.

- İl Tarım ya da İl Çevre Müdürlüğünü aradığınız da önce santral çıkacak ve karşınıza çıkan her kişi olayı soracak, başlayacaksınız anlatmaya sonuna geldiğiniz de ise size “A-aa, o zaman bu konu ile ilgili sizi şu bölüme bağlıyorum hatta kalın” diye bir cümle söylenecek. Ve doğru yere sizi bağlayana kadar 5-6 kişiye aynı olayı tekrar tekrar anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle santrali cevaplayan kişiye direk Denetmen Veteriner Hekimlerinizden biri ile görüşmek istiyorum derseniz sizin için de iş kolaylaşacaktır.

Kusura bakma lütfen bikaç şey yazınca kafam karıştı hangisini aramam gerek diye.. Tekrar paylaşımın için teşekkürler.. Hoşçakal..
hihoyyyt

burda bu yazıyı görünce bende kendi başımdan geçen bi olayı paylaşmak istedim. 2 sene önce kadiköyde bulunan çok büyük bir petshoptan (isim vermek yasak olabilir die isim vermiyorum ) bi köpek aldım.aldığım yerden bana karne verdiler ve bi sözleşme imzalattılar anlaşmalı olduğumuz veterinere gitmek zorundasınız dediler. başka veterinere gidemezsiniz dediler.ve 2 sene önce 1 buçuk milyara aldım oğlumu :S(keşke hayatta olsaydıda daha çok para harcasaydım ama nası bi ticaret olduğunu anlayın die yazıorum) ewe getirdiğim ilk gün öksürüyoddu aradım bişey olmaz eve alışma sürecinde olur dediler.o hafta anlaşmalı olduları veterinere götürdüm ilk aşısını yaptılar ama oğlumun öksürüğü hiç geçmedi.senağlamasonra oğlum o hafta kusmaya başladı hemen anlaşmalı olduğu veterinere götürdük. tahlil yaptılar bişeyi yok dediler ama serumda bağladılar. 3 gün serum vericez dediler sabahları götürüp akşamları evime getiriyodum. çok fazla uzatmak istemiyorum sonuç olarak 1 hafta sağlıklı olarak evde 1 haftada hasta olarak hayatını geçirdi ve 2 hafta sonunda öldü.senağlamasonra öğrendikki bize hastalıklı olarak satmışlar .:mymeka: bişey olmaz hayvan bu yenisini verelim dediler tabiki kabul etmedim. ve başladım araştırmaya. oraya bişey yapmalıydım insanlar ordan hayvan alıp üzülmemeliydi. :mymeka: bütün gazetelere telefon açtım yazı gönderdim. ilgilenmediler. sonra ankara hayvan hakları derneklerini aradım fakslar çektim. böle olaylar çok oluyo engelleyemiyoruz çok şikayet geliyo deyip gene ilgilenmediler. nereye başvurduysam hiçkimse hiçbirşey yapmadı. bu arada şunuda sölemeliyimki anlaşmalı oldukları veteriner meğersem oranın sahibiymiş orda tam bi ticaret dönüyomuş. ne olur ama ne olur petshoptan hayvan almayalım benim için çok acı bi tecrübe oldu bu.senağlama birsürü insana bunu duyrmak için çoğu forumada yazdım. ve ben oğlum için hiçbirşey yapamadım. 2 hafta içinde oğlum gitti. biri bu ticarete dıur desin artık...

Son düzenleme:
Çok üzgünüm kaybınız için bir de lütfen aklınız da bulunsun, bağlı olan veterinere gitmek gibi bir zorunluluk yok olamaz böyle bir saçmalık.

Sadece sizi kandırmışlar işte para almak için. Keşke ozaman il tarım müdürlüğüne elden dilekçe ile başvursaydınız ruhsatı alıp kapatmaya kadar giderdi.

Çok acı bir olay yaşamışsınız geçmiş olsun, keşke tüm petshoplarda ki masumları kurtarsakta bir daha yerine yenisi getiremeseler. Sizi o kadar iyi anlıyorum ki o nedenle diyecek pek lafım yok.

Onların mal olmadığı hepsi anlasa keşke keşke keşke...

nevbaharcım gerçekten verdiğin bilgiler işime yarayacak.
çünkü benim de bildiğim ve bir önceki hasta kuşumu aldığım(malesef sadece bir kaç ay yaşatabildim. ve sürekli ilaçlarla) yeri şikayet etmeyi düşünüyordum ama nereye olacağını bilemiyordum. sağol

nevbaharcım gerçekten verdiğin bilgiler işime yarayacak.
çünkü benim de bildiğim ve bir önceki hasta kuşumu aldığım(malesef sadece bir kaç ay yaşatabildim. ve sürekli ilaçlarla) yeri şikayet etmeyi düşünüyordum ama nereye olacağını bilemiyordum. sağol

Kaybınız için çok üzüldüm. Bunların peşini bırakmayalım yoksa ufacık canlar o kodeslerle acı çekerek yaşama veda etmeye devam edecekler.

Bu konuyu yazma amacım da zaten izlenecek yolları paylaşmaktı, çok zorlanarak yazdım ellerimle Balım'ı kaybettikten sonra ama başka Balım'ların ölmesini önleyelim:a015:

hayvan ticaretinin ve bu masum hayvanların petshoplaeda çektikleri rezillerin bir an önce bitmesini en çok isteyenlerdenim.her petshop gördüğümde oradaki hayvanların hepsini alıp götüresim geliyo ama maalesef buna imkanım yokbenneyaptımki.bazıları temiz,sağlıklı koşul sağlıyorlar ama ben o hayvanların günlerce kafeste durmasına bile dayanamıyorum.bizde şirinimizi bir petshop tan almıştık.durumu çook kötüydü.veterinere götürdüğümüzde parayla onu aldığımıza şaşırmıştı ama bi can kurtarmışsınız emişti.bizimde sevincimiz buydu zaten.şimdi şirinimiz çok sağlıklı ve güzel bir kedicik oldu.veterineri bile şaşırıyor.ama maalesef hepsini böyle kurtarmak mümkün olmuyor :KK43:
verdiğiniz bu bilgilendirme için çok teşekkürler.uzun zamandır duymak istediğim şeydia.s.

hayvan ticaretinin ve bu masum hayvanların petshoplaeda çektikleri rezillerin bir an önce bitmesini en çok isteyenlerdenim.her petshop gördüğümde oradaki hayvanların hepsini alıp götüresim geliyo ama maalesef buna imkanım yokbenneyaptımki.bazıları temiz,sağlıklı koşul sağlıyorlar ama ben o hayvanların günlerce kafeste durmasına bile dayanamıyorum.bizde şirinimizi bir petshop tan almıştık.durumu çook kötüydü.veterinere götürdüğümüzde parayla onu aldığımıza şaşırmıştı ama bi can kurtarmışsınız emişti.bizimde sevincimiz buydu zaten.şimdi şirinimiz çok sağlıklı ve güzel bir kedicik oldu.veterineri bile şaşırıyor.ama maalesef hepsini böyle kurtarmak mümkün olmuyor :KK43:
verdiğiniz bu bilgilendirme için çok teşekkürler.uzun zamandır duymak istediğim şeydia.s.

Sizler gibi duyarlı insanlar bunu okudukça eminim ki petshoplar ile başa çıkacak kişi sayıları artacaktır. Elimden gelse hepsini kapattırırdım. Petshoplar sadece evcil sarf malzemesi satmalılardır.

kendi adıma elimden geleni yapacağım.dediğiniz gibi inşallah sadece ürün satmak için olur petshoplar:içelim:

geçen gün evimizin önünden hızla geçen bi araba gözümüzün önünde 1.5 aylık yavru bir köpeği ezdi öyle çok bağırıp ağladıki yüreğim parçalandı arabayla geçen insanın duymaması mümkün değildi bütün mahalle ayağa kalktı veterinere götürdük geçvakit ağayı kırılmış diyinceçok üzüldük sonra veteriner kaburgasının kırık olduğunu ve iç kanamadan o gece öleceğini söyleyince yıkıldım ... veteriner acı çekiyo diye iğneyle uyuttu:KK43: köpek öldü ezen kaçtı.. insanlar gerçekten çok duyarsız bırakın yavru köpeği bebeklerini ne hale getiriyolar insan insana neler yapıyor:KK43:

nevbahar'cım yazdıklaraın bana ilaç gibi geldi.kedime mama almak için gitmek zorunda olduğum bi wet war we her gittiğimde gözlerim dolu dolu çıkıyorum.kafeslerine hapsedilmiş ''arkadaşlarımızın'' nefes alış şekilleri bile durumlarından rahatsız oldukalrının bir ifadesi.her gittiğimde uyarıyorum we bizzat kedime aldığım mamadan önlerine koyuyorum ama nafile.WETERıNER BEYıN gözlerinde o yawrucaklara karşı sewgisizliğini we ticari kaygıyla yaklaştığını görebiliyorum.nasıl ne şekilde we nereye şikayet edeceğimi bilmiyordum,yarın ilk işim orasını şikayet etmek olucak.yürekten kutluyorum seni örnek olduğun için.sewgiyle kal...opuyorumnanaktan

X