Bulaşık makineleri için evde hazırlanan doğal deterjan

Arkadaşlar dün öğrendiğim bir bilgiyi Sizlerle paylaşmak istedim. Mehtap tv bir proğramda iki tane kimya mühendisi bayan kimyasallarla alakalı konuşuyorlardı ve kendilerinin kullandığı bir tarifı verdiler Bulaşık makinası deterjanını kendileri hazırlıyorlarmış daha sağlıklı olsun diye bende hemen yazdım ve Sizlerle paylaşıyorum kendim daha denemedim ama en kısa zamanda denemeyi istiyorum. Tarif şöyle;
Bir fincan Boraks
Bir fincan çamaşır sodası veya karbonat
Bir yemek kaşığı limon tuzu
Bir yemek kaşığı kaya tuzu veya deniz tuzu
Bunları karıştırıyormuşsunuz ve makinada kullanırken bir yemek kaşığı bu karışımdan bir yemek kaşığı arap sabunu koyuyormuşsunuz parlatıcı kısmına ise elma sirkesi
Bu tarifi veren bayan kendisi bunu kullandığı söyledi tamamen doğal olduğunu ve iyi sonuç aldığını söyledi.
Not; Boraks' ı eczanelerden alabilirsiniz eğer ellerinde yoksa Eczacıların bunu Sizin için temin etmeleri daha kolay dedi.
Ayrıca şunu da hemen paylaşmak istiyorum yine oturduğumuz ortamlarda bulunduracağımız bazı çiçeklerin ortamı kimyasallardan temizlediklerini söylediler Bu çiçekler şunlarmış
Bambu çiçeği, örümcek çiçeği,, devetabanı, paşakılıcı, Barış çiçeği, Kauçuk ve areka
arap sabununun sıvısınımı kullanacağız

arap sabunu ile nasıl yıkıyorsunuz bi açıklayabilirmisiniz ne kadar ve ne şekilde konuyor.bu arada sirke konusuna bende katılıyorum gerçekten parlatıyor ayrıca bişey daha sorcam normal bulaşık deterjanı hani elde yıkadığımız deterjandan koysak yıkarmı yoksa makineyi bozarmı hiç deneyen oldumu?

arap sabunu ile nasıl yıkıyorsunuz bi açıklayabilirmisiniz ne kadar ve ne şekilde konuyor.bu arada sirke konusuna bende katılıyorum gerçekten parlatıyor ayrıca bişey daha sorcam normal bulaşık deterjanı hani elde yıkadığımız deterjandan koysak yıkarmı yoksa makineyi bozarmı hiç deneyen oldumu?

arap sabununu makinanın içine koyuyorsun. deterjan gözüne falan değil bir tatlı kaşığı yeter, ben makinayı çalıştırmadan önce bir tatlı kaşığını makinanın içine serper gibi atıyorum.

normal deterjan köpürdüğü için sakıncalı olabilir. arap sabunuda köpürür ama makul düzeyde, deterjanın içinde köpürtücüde olduğundan anormal derecede köpürür. bu benim fikrim tabii

Allahallah bizede söylede öğrenelim canım ben bu bölümü bu gün gördüm ve bir solukta sayfaları okudum çok güzel bilgiler arkadaşlar en kısa zamanda denemek istiyorum bu karışımı makinemde birde benim makinem bardaklarımı hep çizdi bulanık bulanık harita gibiler buna bir çare bulan yokmu yada önerisi olan?

kesinlikle normal el deterjanı kullanmayın ben küçükken evde deterjan kalmayınca yapmıstım makinenin yanlarından heryerinden köpükler çıktı evi köpükle su bastı asla denemeyin anne tta iş yerinden gelmişti halılar her yer batmıştı sonra makine servise gitti birde içindekileri çıkartıp yıkamak vardı ki sormayın normali gibi de yıkayamıyorsunuz felaket derecede köpürmüş olduğundan durula durula geçmiyor sakın deneme:1ninca:yin makinenizi kurtaramazsınız

kesinlikle normal el deterjanı kullanmayın ben küçükken evde deterjan kalmayınca yapmıstım makinenin yanlarından heryerinden köpükler çıktı evi köpükle su bastı asla denemeyin anne tta iş yerinden gelmişti halılar her yer batmıştı sonra makine servise gitti birde içindekileri çıkartıp yıkamak vardı ki sormayın normali gibi de yıkayamıyorsunuz felaket derecede köpürmüş olduğundan durula durula geçmiyor sakın deneme:1ninca:yin makinenizi kurtaramazsınız

çok çok geçmiş olsun :roflol:

kızlar arap sabununu kullanmayın ben denedim bütün bulaşıklarımı busbulanık yaptı ama şu anda parlatıcı gözüne sirke koydum yine deterjanla yıkıyorum bulaşıklarım ışıl ışıl oldu..

kızlar bence hiç böyle şeylerle uğraşmayın ben bir kere düştüm o hataya bir daha düşmek istemem bence böyle şeyler denemeye değmez kar edeyim derken hepten zararlı çıkıyoruz..
bende bir kere arapsabunu nu denemiştim amannnnnnn kalsın asla bir daha denemem öyle bir şey
bulaşıklarımda beyz renkler yaptı ve kaç defa bulaşıkları yıkadımda zor kurtuldum ve bulaşık makinesinide defalarca boş haldeyken yıkadım bulaşıklarım uzun bir süre arap sabunu koktu..
bir daha bildiğimden şaşmam adamlar ne güzel detarjan üretmişler bizde alıp kullanalım değilmi

Arkadaşlar, ilk sayfadaki tarifi uygulayan var mı aranızda?? Tavsiye ediyor musunuz???

X