Bulaşık makineleri için evde hazırlanan doğal deterjan

nevban

Guru
Kayıtlı Üye
30 Mart 2007
162
0
Arkadaşlar dün öğrendiğim bir bilgiyi Sizlerle paylaşmak istedim. Mehtap tv bir proğramda iki tane kimya mühendisi bayan kimyasallarla alakalı konuşuyorlardı ve kendilerinin kullandığı bir tarifı verdiler Bulaşık makinası deterjanını kendileri hazırlıyorlarmış daha sağlıklı olsun diye bende hemen yazdım ve Sizlerle paylaşıyorum kendim daha denemedim ama en kısa zamanda denemeyi istiyorum. Tarif şöyle;
Bir fincan Boraks
Bir fincan çamaşır sodası veya karbonat
Bir yemek kaşığı limon tuzu
Bir yemek kaşığı kaya tuzu veya deniz tuzu
Bunları karıştırıyormuşsunuz ve makinada kullanırken bir yemek kaşığı bu karışımdan bir yemek kaşığı arap sabunu koyuyormuşsunuz parlatıcı kısmına ise elma sirkesi
Bu tarifi veren bayan kendisi bunu kullandığı söyledi tamamen doğal olduğunu ve iyi sonuç aldığını söyledi.
Not; Boraks' ı eczanelerden alabilirsiniz eğer ellerinde yoksa Eczacıların bunu Sizin için temin etmeleri daha kolay dedi.
Ayrıca şunu da hemen paylaşmak istiyorum yine oturduğumuz ortamlarda bulunduracağımız bazı çiçeklerin ortamı kimyasallardan temizlediklerini söylediler Bu çiçekler şunlarmış
Bambu çiçeği, örümcek çiçeği,, devetabanı, paşakılıcı, Barış çiçeği, Kauçuk ve areka

hımmmmm cok tuaf deıl zaten bazı arkadaslr arap sabunu kullanıyoo suda erıtıp deterjan bolmesıne koyuyooo parlatıcı bolumune elmasırkesıde kullanıyolar bunu bılıyorummm

benim dikkatimi çekti canım ama bulaşık deterjanı almak bana daha kolay geldi..çünkü zaten çalışıyorum, bir de bunlarla uğraşmam çok zor...tabiherşeyin doğalı güzel ama valla o kadar yükün altında bulaşıkları yıkayıp yerine yerleştiren bir makine bulsam onu alırdım...

Boraks denilen şey ne merak ettim doğrusu :1shok:..deterjan kullanmaktan daha iyidir bence.......hemde eminim daha ucuza gelir kaydirigubbakcemile5

60' sıcaklıkta yıkanıyo ama yinede bardak vs. üzerinde deterjan kalıntısı oluyodur mutlaka.. ( bardaklar çoğu zaman bulanık kalıyo çünkü..:kızgın:)...

acaba deneyen varmı içinizde kızlar bu tarifi merak ettim
makınanın deterjanları dediniz gibi lekeler bırakıyo bardak tabak v.s lerde
deneyenler varsa bizimle paylaşırlarsa seviniriz

canım teşekür ederim çok güzel bence deneyelim bakalım,ben de en pahalı deterja nı kullanıyorum ama menmun değilim.

nevban siz denediniz mi?
tarif için teşekkürler,
deterjanım bitmesine yakın boraks alıp denemeyi düşünüyorum inşallah.

bende merak ettim kızlar denerseniz lütfen sonuçlarını yazın. bizleri bilgilendirin bizde yapalım.

bulaşıklarımı makinede arap sabunuyla arada yıkıyorum. parlatıcı henüz bitmediği için sirkeyi denemedim. yalnız çok kirli bulaşıkları çıkartmıyo...bende ozaman bulaşık deterjanı kullanıyorum.
çok kirli olmayan bulaşıklarda sonuç iyi.....Boraksı duymadım..eminim güzel sonuç veriyordur.denemek lazım.

nevban siz denediniz mi?
tarif için teşekkürler,
deterjanım bitmesine yakın boraks alıp denemeyi düşünüyorum inşallah.[/QUOhay

haydimutfaga, ben kendim daha alıp kullanmadım çünkü makina deterjanım daha bitmedi ben bu tarifi yüksek kimya mühendisi bir bayandan duydum kendisi kullanıyormuş ve çok memnunmuş öncelikle diğer deterjanlardan çok daha sağlıklı olduğunu söyledi kullanınca tecrübelerimi sizlerle paylaşırım inşallah

banada ilginç ve güzel geldi şu sıralar bebeğim gelcen uğraşamam belki ama en kısa sürede bende denicem.deneyince yazarım sonucunu

bende makinamda deterjan kullanmıyorum artık.
yaklaşık bir yıloldu.

arap sabunu
boraks
soda
karbonat

hepsini kullanıyorum.
bazen karıştırıyorum, bazen hangidi varsa ondan koyuyorum

deneyerek kendi ymnteminizi bulabilirsiniz.

detrjanın bir makine bulaşıktan çıkması için 6 ton su gerekliymiş. unutmayın

Başka bir bölümde arap sabunu bulaşıklara sıvaşıyor diye yazmışlardı başka deneyen yokmu arkadaşlar benim içim hiç rahat değil zaten deterjan kalıntısı kalıyodur diye birde bunları kullanırken makinaya tuz kuyuyormusunuz

sizleri okudukdan sonra bende sıvı arabsabunu ve elma sırkesını makınada denedım harıka cok begendım.daha onca makınamdan cızık cıkan bardaklarım pırıl pırıldı cızıkler kayboldu bundan sonra arabsabunu ve elma sırkesı deterjanım deneyın yanılmazsınız.

deterjan kısmını bilmem ama parlatıcı yerine sirke koymayın zamanla makinenin içindeki parçaları eritebiliyormuş bunu makine servisine gelenler söylemişti

deterjan kısmını bilmem ama parlatıcı yerine sirke koymayın zamanla makinenin içindeki parçaları eritebiliyormuş bunu makine servisine gelenler söylemişti

canım parlatıcı ve deterjan elleri bile mahvediyor değilki makinanın parçalarını hal böyleyken sirkeyi nasıl koymayın derler anlamadım deterjan satmak için korkutmak amacıylada yapılıyor böyle şeyler, ben pek ihtimal vermedim ama sen bilirsin,

sağlığım makinasan önemli ama karar senin tabii

Başka bir bölümde arap sabunu bulaşıklara sıvaşıyor diye yazmışlardı başka deneyen yokmu arkadaşlar benim içim hiç rahat değil zaten deterjan kalıntısı kalıyodur diye birde bunları kullanırken makinaya tuz kuyuyormusunuz

makinaya tuz dediğin saf nacl zaten yani başka değişik bir kimyasal değil.

tuz kirce karşı konuyor ihmal etme makinandan. pahalısında olmasınada gerek yok

Arkadaşlar dün öğrendiğim bir bilgiyi Sizlerle paylaşmak istedim. Mehtap tv bir proğramda iki tane kimya mühendisi bayan kimyasallarla alakalı konuşuyorlardı ve kendilerinin kullandığı bir tarifı verdiler Bulaşık makinası deterjanını kendileri hazırlıyorlarmış daha sağlıklı olsun diye bende hemen yazdım ve Sizlerle paylaşıyorum kendim daha denemedim ama en kısa zamanda denemeyi istiyorum. Tarif şöyle;
Bir fincan Boraks
Bir fincan çamaşır sodası veya karbonat
Bir yemek kaşığı limon tuzu
Bir yemek kaşığı kaya tuzu veya deniz tuzu
Bunları karıştırıyormuşsunuz ve makinada kullanırken bir yemek kaşığı bu karışımdan bir yemek kaşığı arap sabunu koyuyormuşsunuz parlatıcı kısmına ise elma sirkesi
Bu tarifi veren bayan kendisi bunu kullandığı söyledi tamamen doğal olduğunu ve iyi sonuç aldığını söyledi.
Not; Boraks' ı eczanelerden alabilirsiniz eğer ellerinde yoksa Eczacıların bunu Sizin için temin etmeleri daha kolay dedi.
Ayrıca şunu da hemen paylaşmak istiyorum yine oturduğumuz ortamlarda bulunduracağımız bazı çiçeklerin ortamı kimyasallardan temizlediklerini söylediler Bu çiçekler şunlarmış
Bambu çiçeği, örümcek çiçeği,, devetabanı, paşakılıcı, Barış çiçeği, Kauçuk ve areka

ben bu tarifi kullanıyorum şu an memnun kaldım deneyin

yanlız karışımı hazırladıktan sonra bekleyince kristalleşip sertleşiyor toz halinde kalmıoyr. sizi yanılmasın ayrıca ben burdaki ölçülerin yarısını koyuyorum her yıkamad fazla koyarsanız belki durulanmaz az koyun fazla gelebir

bir arkadaş aman ne uğraşcam bununla yazmış biride hazır almak kolay hazır alın demiş,
biz bilinçliinsanlarız bu szöleri hiç yakıştıramadım. deterjanın zararlarını anlatmaya gerek varmı artık???????

X