Prolaktin hormonu ykseklii nelere sebep olur?

slm arkadaşlar ben daha 15 yaşlarında ıken ailem regl olmuyorum diye benidoktora gösterdiler mr lar tahliller derken hipofiz bezi tümörü oldgunu ogrendık husrev hatemı özer acbay ahmet colak necmettın pamır kayhan kuzeylı acıbadem yıne baska bı doktor adını hatırlayamadıgım pek cok doktora gozuktum amelıyat istemedı babam dostınexe basladım haftada ıkı kez le basladım ılk olarak 1877 ıdı prolaktın ve o zamanlar ben nıye kullanıyorum bu ılacı bılmıyorm lıse 1 e gıdıyodum ılacı bıraktıgım gıbı hızla hormon yukselıyodu zaten vucut artık ılaca tepkı vermemeye basladı kısa sure ıcınde hergun kullanmya basladım ılacı rapor da cıkardım. 17 yasında 1 sene duzenlı regl oldum sonra daha olmadım uzun suredır ılacı kullanmıyorum artık dayanamıyorum ılac gordugum anda mıdem bulanıyo dostınex yuttugum gıbı cıkarıyorum beynım allak bullak oluyo 21 yasındayım istanbul da anadolu yakasında oturuyorum öğrencıyım artık buyudum ve cocuk sahıbı olmak ısteyecem evlenmek ısteyecem tedavısı neyse olmak ıstıyom prolaktın sevıyem bınbır zorlukla 150 ye dusmustu 6 sene uzerıne su anda ne kadar bılmıyorum uzun zaman once bakmıstım bu yazımı baska konularada yapıstırcam bana akıl verın doktor hastane onerın sırınevlerde oturuyom istanbulda öğrencıyım bana en uygun en yakın yerde tedavıme baslamak ıstıyom ayrıca kılo vermek zorundaym 60 kılo fazlam var ıns. yenı bı hayata duzene gırıp saglıgıma kavusucam yardımcı olun lutfen...

slm arkadaşlar ben daha 15 yaşlarında ıken ailem regl olmuyorum diye benidoktora gösterdiler mr lar tahliller derken hipofiz bezi tümörü oldgunu ogrendık husrev hatemı özer acbay ahmet colak necmettın pamır kayhan kuzeylı acıbadem yıne baska bı doktor adını hatırlayamadıgım pek cok doktora gozuktum amelıyat istemedı babam dostınexe basladım haftada ıkı kez le basladım ılk olarak 1877 ıdı prolaktın ve o zamanlar ben nıye kullanıyorum bu ılacı bılmıyorm lıse 1 e gıdıyodum ılacı bıraktıgım gıbı hızla hormon yukselıyodu zaten vucut artık ılaca tepkı vermemeye basladı kısa sure ıcınde hergun kullanmya basladım ılacı rapor da cıkardım. 17 yasında 1 sene duzenlı regl oldum sonra daha olmadım uzun suredır ılacı kullanmıyorum artık dayanamıyorum ılac gordugum anda mıdem bulanıyo dostınex yuttugum gıbı cıkarıyorum beynım allak bullak oluyo 21 yasındayım istanbul da anadolu yakasında oturuyorum öğrencıyım artık buyudum ve cocuk sahıbı olmak ısteyecem evlenmek ısteyecem tedavısı neyse olmak ıstıyom prolaktın sevıyem bınbır zorlukla 150 ye dusmustu 6 sene uzerıne su anda ne kadar bılmıyorum uzun zaman once bakmıstım bu yazımı baska konularada yapıstırcam bana akıl verın doktor hastane onerın sırınevlerde oturuyom istanbulda öğrencıyım bana en uygun en yakın yerde tedavıme baslamak ıstıyom ayrıca kılo vermek zorundaym 60 kılo fazlam var ıns. yenı bı hayata duzene gırıp saglıgıma kavusucam yardımcı olun lutfen...

canım senin neler yaşadığını en iyi ben ve ablam anlar bizde 15 yaşından beri drlara giden iki kardeşiz ikimizde hiç adet olamadık ablamda senleaynıoda ameliyat olmadı aynen babam istemedi ben ise evlendim beni bu şekilde kabul eden insan karşıma çıkınca ablamdan önce evlendim ve evliliğimin 1.ayında adet oldum her ay her ay adet oldum kendime inanamadım nasıl bir heyecan anlatamam derken 1 sene oldu bebeğim olmadı ben çocuğumun olmayacağını düşündüğüm için hiç korunmadım yıllardır tedavi gördüğüm hastaneye tekrar gittim ve doktorumu buldum hormon testleri derken hiçbir sorunumun olmadığı ortaya çıktı doktorum şok oldu nerde tedavi oldun dedi hiç biyerde dedim kadın inanamadı neyse sorun yok eşine bakılsın dedi eşimdede sorun yok 6 ay daha denedik ve halen yok 2.5 yıl geçti böyle ben 23 yaşındayım ablam 25 inanırmısın ablamla tedaviyi aynı anda bırakmıştık ben 18 ablam 20 yaşındaydı bıraktığında ve ablam 1 yıldır adet oluyor tabi düzenli değil bazen 3 5 ay iyi gidiyor bazende aylarca bekleyip sadece 1 günlük kanama görüyor.
şimdi yine tedavi için doktoruma gittim testesteron yüksek çıktı bu da bende yıllardır tüylenmeye sebep ve yine yükselmiş ama doktorum bana bebeğinizin olmama sebebi bunlar değil ikinizdede sorun yok sebepsiz inferfilite merak etme ama halletcem ben bunu dedi.
sana tavsiyem şirinevlerden çapaya otobüs kalkıyor vakıf gureba hastanesi bütün doktorları çok iyi bize çok iyi davrandılar ve biz tedaviyi sıkılıp bıraktığımızda sürekli arıyorlardı doktorlar lütfen gelin diye inş seninde bu sorunun ortadan kalkar canım her türlü yardımcı olurum tatlım

aman aman.. benimde prolaktin yüksek.. doktor bana stresten yüksek olur, kafanı birşeye takarsın, vs demişti.. en son 57 çıktı.. 3 ay dostinex kullandım.. heray adet oluyorum.. düzensizlik yapmadı bende..

yaklaşık bir yıldır iki göğsümde adet başlangııcndan diğer adet başlangıcına kadar hep sızlar.. ağrır.. meğer bu yüzdenmiş:KK43:

bakalım.. önümüzdeki ay kontrole gideceğim yine.. dostinex kullandıktan sonra 2 ay rahatlamıştım.. yine başladı sızılar, ağrılar..mafoldumben

--------------------------------------------------------------------------------

(arkadaşlar bu yorumu başka bir başlığın altına daha yazmıştım şimdi bu başlığa da ekliyorum) herkese merhaba. bütün yorumları okudum ve ben de hikayemi paylaşmak istedim. yaklaşık 1 yıldır 2 ayda bir adet görüyorum, bu yüzden muğlada özel bir hastanede kadın doğum doktoruna gittim (adetin 5. günü). 5li hormon tahlili istedi, sonucunda prolaktin değerim: 92.7 çıktı. doktorum bu hormonun yüksek olduğunu, beynin ön kısmında bulunan hipofiz bezinin bu hormonu salgıladığını ve yüksek olmasının nedenini araştırmak için beyin cerrahına sevk etmesi gerektiğini söyledi. beyin cerrahı doktorum, stresten ve anlık olarak da bu hormonun yükselebileceğini ama ne olursa olsun mr çektirmesi gerektiğini söyledi. mr sonucumda hipofiz bezimde 10 x 60 mm boyutunda kistik lezyon saptandı. muğladaki doktorum: ' şuan ilaçla tedavi ya da ameliyat kararını ben vermek istemiyorum, en iyisi üniversite hastanesinde bir profesörün bunu görmesi ve karar vermesi ' , dedi. Üniversitesi hastanesi profesöründen özel randevu aldım (ücreti, doktorun ve hastanenin adını isteyene söyleyebilirim, sadece muayene özel oluyor, tahlilleri filan devlet karşılıyor). Doktorum urun içine doğru kanamış olduğunu (tam olarak ne demek olduğunu bilmiyorum) ve göz sinirleme zarar vermiş olabileceğini eğer vermişse ameliyatla uru alacağını ve bunun basit bir işlem olduğunu, vermemişse ilaçla kontrol altında bir tedavi uygulayacağını söyledi. görme alanı testi yapıldı, temiz çıktı. sadece gözlerimde numaralanma var ama sanırım bunun urla bir alakası yok ki ilaçla tedaviye başladık. 3 ay boyunca haftada 2 kez(pazartesi perşembe) tam doz dostinex kullanacağım ve 3 ay sonunda gidip tekrar mr çektireceğim. urun durumuna göre tedavi şekli belirlenecek. burda okuduğum yorumlara göre çoğu kişiden mr istenmemiş ve ilaca başlanmış, bunun ne kadar doğru olduğu kafamı kurcaladı. hiç kimseye de ameliyatla ilgili bir şey söylenmemiş. ameliyat burundan girilerek yapılıyormuş. sonuç olarak boşlamamak gerekiyor ve araştırılıp doktora da öyle gidilmesi gerekiyor. şuan ilacı henüz 2 defa kullandığım için etkililiği hakkında size ancak 3 ay sonra haber verebileceğim. şunu da ekleyeyim henüz evli olmadığım için çocukla ilgili bir durumum yok. ek tedavi olarak abimin yurtdışından araştırıp gönderdiği aloe vera suyunu kullanıyorum ( stres giderici, bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirici, alerji giderici özellikleri olduğu saptanmış ) , daha yeni başladım, bakalım iyi gelecek mi. inşallah yazdıklarımla biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. insan ilk duyduğunda araştırmak için direkt internete dayanıyor çünkü. 3 ay sonra sonuçlarımı tekrar ileteceğim.

selam kızlar bende senelerdir prolaktin yüksekliği sorunu yaşıyordum gebelik istemediğim içinde hep tedavilerimi yarıda bırakıyordum adet düzensizliğim vardı ordan ortaya çıktı 75 -85 civarında çıkıyordu.Artık gebelik istediğim için yeni bir uzmana gitmeye başladım bu sefer prolaktinim 116 çıktı bunun etkisiyle yumurtlamammda olmuyor tabi.önceden dostineks kullanıyordum ama gebelik istenince dostineks sakıncalı doktor bana pardolel diye bi ilaç verdi ve sorun olmayacağını düşeceğini söyledi bu ilacı kullanırkende hamile kalmakta sakınca yokmuş.Prolaktin neden yükselir diyede sordum belli bir sebebi yok stres yükseltebilir dedi bakalım ne olucak herkese geçmiş olsun

merhaba feryalnur; bir şeyi merak ettim doktorunuz size ne gibi testler uyguladı?

çok çok geçmiş olsun canım, diğer başlığa da atmıştın bu mesajı ona bir cevap yazdım istersen bak, inşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşursun.:Saruboceq:

benim bildiğim kadarıyla tüylenmeye sebep olan prolaktin değil testesterondur.
onu ölçtürdünmü muhakkak o yüksektir kendimden biliyorum ve yüksek olduğu içinde gebe kalamıyorum.
yok be güzelim hiç kafana takma ben bildim bileli en yüksek çıkan hormonum testesterondur ayrıca prolaktin ikinci sırada gelir eeee üç tane arka arkaya doğum yaptım nasıl oluyor bu ozaman önemli olan düzenli adat olmakta bitiyor bence halada yüksektir bu hormonlarım artık hiç tınmıyorum valla her ay adet olurum ama 1 güne biter olsun dr normal diyor napim

canım doktorun 26 normal demiş benimde 24 daha doktorum sonuçlarımı görmedi sence normalmidir yoksa ilaç verirmi banada düşürmek için bu arada yaşımda 23.

benim değerim normalse seninkide normaldir canım benim de yaşım 23 demek istemiyorumbilmiyorumkismile 22 ama dediğim gibi sadece kafam karıştı

hımm sanırım bu konuda sorun yok demekki ben östrojen ve testesteron tedavisi göreceğim.

yok be güzelim hiç kafana takma ben bildim bileli en yüksek çıkan hormonum testesterondur ayrıca prolaktin ikinci sırada gelir eeee üç tane arka arkaya doğum yaptım nasıl oluyor bu ozaman önemli olan düzenli adat olmakta bitiyor bence halada yüksektir bu hormonlarım artık hiç tınmıyorum valla her ay adet olurum ama 1 güne biter olsun dr normal diyor napim

ayy valla şimdi moral oldu bu bana yarın dr a gitcem şimdi dr diyecek oo testesteron almış başını gidiyor( bu arada tte 145.6 )diyecek
benimde adetlerim 2 veye 3 gün sürer ama normal diyor doktorum bana görede normal kanama miktarı falan iyi.
inş bende en kısa zamanda hamile kalırım bari neyse tedavim göreyimde allahın izniyle bebeğime kavuşayım.

merhaba feryalnur; bir şeyi merak ettim doktorunuz size ne gibi testler uyguladı?

merhaba bir süre giremedim kusura bakmayın valla bi tüp kan verdim tüm hormon galiba tsh falan hepsi vardı

merhaba bir süre giremedim kusura bakmayın valla bi tüp kan verdim tüm hormon galiba tsh falan hepsi vardı

benden sana bir tavsiye, git ve mr çektir. çünkü bu hormonu salgılayan hipofiz bezidir ve bunun bazı sebepleri olabilir, ur gibi... benim prolaktin değerim 92.7 ydi ve mr çekildi ur çıktı. doktorlar nasıl es geçer anlamıyorum ama ihmal etme bence.

kızlar bildiğim kadarıyla yüksek prl gögüs şişkinliğine ve gögüs ağrısına hatta aşırı yüksekliği gögüs ucundan süt gelmesine sebep olur şimdi benim gögüslerim uzun süredir dokununca ağrıyor hele bastırmaya hiç gelmiyor ayrıca adetime son 10 gün kala şişmeye başlıyor çok erken değilmi şişmesi için son 3 4 gün kala neysede 10 gün kala şişmesi bana tuhaf geldi.
ancak tüm bunlara rağmen prl hormonum 24.91 hatta dr um bile prl normal dedi zaten ben bu testi adetimin 8.günü yaptırdım dr da bana demekki 22 lerde falan dedi yani iyi ama gögüslerim neden böyle acaba.

bbildigim kadarıyla evet tüylenme kilo yapıyormuş.zaten farkederseniz kilolu insanların çogunda hormonsal bozukluklar oluyor işin garibide hastalıktanmı kilo alındıgı yoksa kilodanmı bunlar oldugu çözülmüş degil.prolaktinim benimde yüksek çıktı.gebe kalınmada engelmiş.bide polikistik overli hastalarda bu belirtiler oluyormuş.

sanırım tüylenmeye neden olan prl değil tte ben öyle biliyorum benim sadece tte hormonum yüksek ama dr um bu gebe kalamaman için sebep değil dedi.
ayrıca pcos olanlarda elma tipi kilolanma görülür dedi ben armut tipiyim zaten pco değilmişim.
bu arada kızlar kesinlikle erkek dr tavsiye ederim çok güzel açıklama yapıyorlar beni dr um çok iyi aydınlattı.

arkadaşlar birşey soracağımbilmiyorumkismile
prolaktin hormonu hangi günlerde ölçüyorlar
benimde göğüslerimde ağrıvar adetle bitiyor.adetimin bitiminden sonra 5 6 gün içinde tekrarlıyorr...

arkadaşlar birşey soracağımbilmiyorumkismile
prolaktin hormonu hangi günlerde ölçüyorlar
benimde göğüslerimde ağrıvar adetle bitiyor.adetimin bitiminden sonra 5 6 gün içinde tekrarlıyorr...

adetin 8. günü ve 21. günü yapılıyor bu testler tatlım.. yani benim dr um bu günlerde yaptı..göğüs ağrın varsa prolaktin yüksektir ama çok yüksek olmayabilir..

canım benim gögüslerimdede ağrı var ve ben adetimin 8.günü yaptırdım testi ama prl yüksek değil sanırım nedeni başka birşey bunun.

benden sana bir tavsiye, git ve mr çektir. çünkü bu hormonu salgılayan hipofiz bezidir ve bunun bazı sebepleri olabilir, ur gibi... benim prolaktin değerim 92.7 ydi ve mr çekildi ur çıktı. doktorlar nasıl es geçer anlamıyorum ama ihmal etme bence.[/Qilgilendiğin için çok teşekkür ederim canım ama kaç senedir gidiyorum ve özel muayene olsun devlet hastanesi olsun bana gerek yok dediler hep ama senin 92 miş ve ur çıkmış geçmiş olsun bende endişelendim peki tedavi oldunmu şimdi nasılsın

X