Gebelikde bulantı ve kusma

Uzun süre kullandım ama o surede kabız olmadım ilac kullanmadigim bi donem olmustum. Kendimi fazla zorlamaktan hafif bi kanamam bile olmus icerde.sizin de muhtemelen sıvı alımınız az olduğu için kabız olmussunuzdur. Doktorunuza söyleyin suya karistirilip içilen bi toz var onu yazıyor kadın doğumcular genelde. Bir defa icseniz bile rahatlarsıniz.

evet ben 8.haftamın içindeyim 2 gün önce başladı bulantılarım. Otobüste aşırı zorluk çekiyorum. Bol Bol su içiyorum sanki iyi geliyormus hissi veriyo :)

kızlar merhaba bende 7 haftalık hamileyim benimde migdemde gastirit var ve aç kaldıkça migdem çok bulanıyo vede gaz yapıyor geceleri uykularım tamamiyle bozuldu allahtan kusmam yok ama çok bulanıyor en sevdigim yemekleri bile görünce içim kalkıyo keyifsiz bir durum :1no2: sık sık yemek yerseniz bulantılarınıza iyi gelebilir :) bu günler geçer inşallah ama her ayrıntısıyla çook güzel günler :)

selamlar bende iki gündür bulantı yaşıyorum. Ama benimkiler sabah değil öylen gibi başlıyor ve akşam dahada şiddetleniyor. Elimde çubuk kraker dolanıyorum valla. Allah hepimizin yardımcısı olsun. ınşallah uzun sürmez
geçmiş
Özellikle ilk trimesterde 4-8 haftada başlar ve 14. haftaya kadar devam eder. Bazen 22. haftaya kadar uzayabilir. Sabahları daha fazladır ama gün boyu sürebilir. Genelde ilk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde daha şiddetlidir. Sebebi tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Yüksek hCG düzeyleri suçlanmıştır ancak estrojen düzeylerinin artması, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroid bezinin normalden çok çalışması ile ilgili olabilir. Midesinde gebelik öncesinde ülseri olanlarda bulantı ve kusma şikayetleri daha dirençli ve uzun süreli olabilir. Az miktarlarda ve sık aralıklarda yenmesi önerilir. Yemekler sırasında az sıvı almak da iyileşmeye yardımcı olur. Katı, kuru, yağsız ve tuzlu gıdalar önerilir. Amaç, mideyi tamamen boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçınmaktır.

Bazen kusmalar çok şiddetli olup dehidratasyona (aşırı su kaybı) neden olabilir (hiperemezis gravidarum). Bu durumda, annenin depoları yıkılmaya başlar ve bunların yıkım ürünleri kanda ve idrarda artar. Eğer, idrar tetkikinde keton çıkıyorsa annenin beslenemediği ve depolarının yıkılmaya başladığı anlamına gelir ki gebenin hastaneye yatırılıp serum tedavisi gerekebilir. Şiddetli kusma olan olgularda öncelikle bu tabloya neden olabilecek üzüm (mol) gebeliği, idrar yolu enfeksiyonları, pankreas iltihabı, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, apandisit, mide-barsak hastalıkları, mide ülseri, tiroid hormon yüksekliği gibi hastalıkların olmadığının gösterilmesi için genel bir fizik muayene ve uygun tetkikler yapılır.

ALINTIDIR
sizce folik asit migde bulandırırmı.? yoksa sadece bendemi bulanıyor :KK43:

İlk gebeligimde de aynılarını yaşamıştım. Bunda da 6.hafta da bulantılarim bir başladı ama pir başladı. Yemek yeme sıfıra düştü. Su içme dersen hiç yok. Kusmalarim günde en az 10 defa. Çoğu seferde de mide ve yemek borusu kanamaları geçirdim. Tahlillerde kötü çıkıp 8 kilo verince doktor en sonunda hiperemesis tedavisi için hastaneye yatırdı. Ben bi kaç güne toparlarim diye düşünürken 12 gun hastanede yattım. Seruma ilaçları katınca azıcık iyiyim serum bitince yine lavabo başındayım. Açlıktan ve susuzluktan ağlama krizlerine girdim hastanede. Lavaboya gidip musluğa ağzımı dayiyorum suyu yutar yutmaz geri kusuyorum. Hastane psikolojisi de berbat. Allahtan annem emekli hemşire doktora yalvardi serumlari evde takmak için izin istedik öyle çıkış yaptık 1 ay aralıksız gece gündüz serum yiyerek evde azıcık toparladım. 16.hafta da nihayet bulantı lar bitti çok şükür. Tabi şu an başka sıkıntılarla boğuşuyorum. 6.haftada başlayan kusmalarlâ beraber tükürük salgimda aşırı artış başladı. O günden beri elimde bardakla geziyorum. Ağzım musluk gibi sanki birisi açık unutmuş akıp duruyo. ReflÜm azmış durumda bogazim kanamalardan dolayı ödem olmuş sürekli akinti halinde. Allah hepimize sabır güç kuvvet versin bişekilde katlanıyoruz çocuklarımız icin
Aynı şeyleri yaşamışız. Bulantılarınız kaçıncı haftada geçtio_O

Geçecek korkmayın iki hamileligimde de okadar kötü zamanlar geçirdim ki hiç bitmez gibi geliyordu. Yani okadar şiddetliydi ki nasıl geçer nasıl normale dönerim diye çok korkuyordum. Ama çok şükür bitti. Sizinki de bitecek.

Geçecek korkmayın iki hamileligimde de okadar kötü zamanlar geçirdim ki hiç bitmez gibi geliyordu. Yani okadar şiddetliydi ki nasıl geçer nasıl normale dönerim diye çok korkuyordum. Ama çok şükür bitti. Sizinki de bitecek.
Ikinciye kac yil sonra cesaret ettiniz peki? Benim korkulu rüyam:KK43: bir de ikincide bu kadar olmaz diyolar olabiliyomus demek ki...

5 yıl sonra cesaret edebildim. Ve malesef ilkinden daha zor geçti ikincisi. Cinsiyet farkliligindan mi kaynaklandı bilemiyorum ama bu 5 yıl içinde yaşadığım mide rahatsizliklarinın da bu durumu tetikledigini düşünüyorum. İkinciye cesaret etmek çok zor ama sırf kızım yanlız büyümesin onun da bi can yoldaşı kardesi olsun istedim.

5 yıl sonra cesaret edebildim. Ve malesef ilkinden daha zor geçti ikincisi. Cinsiyet farkliligindan mi kaynaklandı bilemiyorum ama bu 5 yıl içinde yaşadığım mide rahatsizliklarinın da bu durumu tetikledigini düşünüyorum. İkinciye cesaret etmek çok zor ama sırf kızım yanlız büyümesin onun da bi can yoldaşı kardesi olsun istedim.
Allah tamamina erdirsin saglikla insallahh

Mrb Arzu hanım.Sizin doguma az kalmıs .Acaba tükürük sorununuz gectimi.Ben 23. Haftadayım azalmadı bile.Böyle kalcam diye cok korkuyorum

Mrb Arzu hanım.Sizin doguma az kalmıs .Acaba tükürük sorununuz gectimi.Ben 23. Haftadayım azalmadı bile.Böyle kalcam diye cok korkuyorum
Sizi rahatlatacak şeyler söylemeyi çok isterdim fakat tükürük problemim geçmedi malesef. Tam gaz devam ediyor. Sadece sakız cignedigim zaman iyiyim okadar. Doğumdan sonra da devam eder diye çok korkuyorum acikcasi

Sizi rahatlatacak şeyler söylemeyi çok isterdim fakat tükürük problemim geçmedi malesef. Tam gaz devam ediyor. Sadece sakız cignedigim zaman iyiyim okadar. Doğumdan sonra da devam eder diye çok korkuyorum acikcasi
Umarım dogumdan sonra atlatırsınız .Iyi haberlerinizi bekliyorum.Cogu kisiden doguk sonrası gecicegini duydum.Inanmasi zor tabi bu sekilde

arkadaşlar ben de 8 haftalık hamileyim. çok şiddetli bütün gün süren mide bulantilarim vardı. hiçbir kar etmedi, tuzlu çubuk, ayva, beyaz leblebi ne söylenirse denedim. en son doktorum lady feliz diye bir ilaç yazdı, yurtdisinda çok kullanılıyor Türkiye'ye yeni geldi dedi içinde b6 vitamini ve zencefil var sadece. doğal bir ilaç yani, b6 vitamini özellikle bulantilara çok iyi geliyormuş. 3 gündür kullanıyorum büyük ölçüde faydasını gördüm. doktorunuza danışıp siz de kullanabilirsiniz. bir kişiye bile yardımcı olabilsem çok mutlu olabilirim, yaşamayan nasıl zor olduğunu bilemez bu bulantilarin. hiç yemek yiyemiyordum ben, sırf su istifra ediyordum bıkar gündür az da olsa bişeyler yiyebilmeye başladım çok şükür. inşallah size de yararı olur

arkadaşlar ben de 8 haftalık hamileyim. çok şiddetli bütün gün süren mide bulantilarim vardı. hiçbir kar etmedi, tuzlu çubuk, ayva, beyaz leblebi ne söylenirse denedim. en son doktorum lady feliz diye bir ilaç yazdı, yurtdisinda çok kullanılıyor Türkiye'ye yeni geldi dedi içinde b6 vitamini ve zencefil var sadece. doğal bir ilaç yani, b6 vitamini özellikle bulantilara çok iyi geliyormuş. 3 gündür kullanıyorum büyük ölçüde faydasını gördüm. doktorunuza danışıp siz de kullanabilirsiniz. bir kişiye bile yardımcı olabilsem çok mutlu olabilirim, yaşamayan nasıl zor olduğunu bilemez bu bulantilarin. hiç yemek yiyemiyordum ben, sırf su istifra ediyordum bıkar gündür az da olsa bişeyler yiyebilmeye başladım çok şükür. inşallah size de yararı olur

Merhaba ben de b6 içeren premesis almıştım fiyatı da biraz tuzlu ama pek işe yaramadı :KK43: doktorum herkese göre değişiyor dedi, memnun kalanlar da olmuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
14 haftadayim hala bulantı kusma var iştahım yok aşırı mide yanmam var sanırım olucem. Herkes fazla nazlı olduğumu söyleyip duruyor insan naz için bebeğini aç bırakır mi

14 haftadayim hala bulantı kusma var iştahım yok aşırı mide yanmam var sanırım olucem. Herkes fazla nazlı olduğumu söyleyip duruyor insan naz için bebeğini aç bırakır mi
Her hamilelik farklı sonuçta bende su an ikinciye hamileyim ilkinde hiç sıkıntım yoktu su an içte kanama olmuş sürekli yatıyorum. Herkes yorum yapıyor işte kulak asma bence.

X