Gebelikde bulantı ve kusma

DIPTISDIPTIS

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
6.393
3.601
Özellikle ilk trimesterde 4-8 haftada başlar ve 14. haftaya kadar devam eder. Bazen 22. haftaya kadar uzayabilir. Sabahları daha fazladır ama gün boyu sürebilir. Genelde ilk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde daha şiddetlidir. Sebebi tam olarak ortaya çıkarılamamıştır. Yüksek hCG düzeyleri suçlanmıştır ancak estrojen düzeylerinin artması, annenin psikolojik sıkıntıları, B6 vitamini eksikliği, gebeliğe bağlı mide-barsak sistemindeki değişiklikler, tiroid bezinin normalden çok çalışması ile ilgili olabilir. Midesinde gebelik öncesinde ülseri olanlarda bulantı ve kusma şikayetleri daha dirençli ve uzun süreli olabilir. Az miktarlarda ve sık aralıklarda yenmesi önerilir. Yemekler sırasında az sıvı almak da iyileşmeye yardımcı olur. Katı, kuru, yağsız ve tuzlu gıdalar önerilir. Amaç, mideyi tamamen boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçınmaktır.

Bazen kusmalar çok şiddetli olup dehidratasyona (aşırı su kaybı) neden olabilir (hiperemezis gravidarum). Bu durumda, annenin depoları yıkılmaya başlar ve bunların yıkım ürünleri kanda ve idrarda artar. Eğer, idrar tetkikinde keton çıkıyorsa annenin beslenemediği ve depolarının yıkılmaya başladığı anlamına gelir ki gebenin hastaneye yatırılıp serum tedavisi gerekebilir. Şiddetli kusma olan olgularda öncelikle bu tabloya neden olabilecek üzüm (mol) gebeliği, idrar yolu enfeksiyonları, pankreas iltihabı, safra kesesi ve karaciğer hastalıkları, apandisit, mide-barsak hastalıkları, mide ülseri, tiroid hormon yüksekliği gibi hastalıkların olmadığının gösterilmesi için genel bir fizik muayene ve uygun tetkikler yapılır.

ALINTIDIR

çok saol canım bu bilgiler için bende yaşayan biri olarak şunu söyleyebilirim kronik mide ülseri olan biriyim şu an 7 haftalık hamileyim.inanılması güç denecek durumda bulantı ve kusmalarım var. bunu engelleyebilmek için ne yaptılar ne verdilerse kar etmiyor.yemek aralarında sıvı tüketiminden uzak kalmak gerektiğini benim doktorumda söylüyor ancak bu zamanlar dışında mümkün olduğunca bol sıvı tüketilmeliymiş. çünkü kusmalar esnasındaki sıvı kaybı dayanılmaz baş ağrılarına sebep oluyor.bununda sebebi o esnadaki gerilmeler ve beyin zarının sıvı kaybından dolayı kuruma yapması.

merhaba arkadaşlar.ben kulübe yeni katıldım.12 haftalık hamileyim ve 5.haftadan beri mide bulantısı çekiyorum arada istifralarım oluyor.bütün yiyecekler midemi bulandırıyor en çok sevdiğim şeyler bile artık istifra etmeme sebep oluyor ve yeterince iyi beslenemediğimi düşünüyorum.fakat aç kaldığım zamanlar mide bulantılarım daha da fazlalaşıyor.umarım en kısa zamanda geçer çünkü bu beni psikolojik olarak da etkiliyor.diğer anne adaylarına sağlıklı hamilelikler dilerim.

cok sagol canim bu bilgiler icin bende 7 haftalik 5 gunluk hamileyim ve bir haftadir basadigi bulanti ve sidetli kusmelerim beni cok etkilemis herbisey yemez oldum geceleri zor uyuyorum ve bilmiyorum ki agzim cok sulanyo bu nedir arkadaslar bilmiyorum

bende 14 haftalık hamileyim.6. haftamdan sonra sürekli bulantım ve istifram oldu hatta 2 kilo verdim.ancak 12 .haftamı doldurunca bıçakla kesilir gibi kesildi bulantılarım cok şükür.hiç bitmeyecek gibi gelmişti.sabredin kızlar bitio allah ın izniyle.bende hala kilo alamadım ona üzülüyorum işte.allah yardımcmız olsun:Saruboceq:

bende hamileliğimin 5 haftasındayım ve neredeyse 2 haftadır sabahları bulantım oluyor ama çok şükür kusmam yok.inşallah kolay atlatırız arkadaşlar.Allah hepimizin yardımcısı olsun..

Arkadaslar benim kusmalarim yok ama bulantim var, 5.haftada basladi benimkide..
kokulara karsi asiri duyarliyim ve cok keskin bir koku aldigimda bulantim basliyor ve surekli aclik hissi var sizde de oluyormu ??
Ins benimkide sizlerinki gibi en kisa surede kesilir yaaa

kızlar merhaba bende 7 haftalık hamileyim benimde migdemde gastirit var ve aç kaldıkça migdem çok bulanıyo vede gaz yapıyor geceleri uykularım tamamiyle bozuldu allahtan kusmam yok ama çok bulanıyor en sevdigim yemekleri bile görünce içim kalkıyo keyifsiz bir durum :1no2:

selamlar bende iki gündür bulantı yaşıyorum. Ama benimkiler sabah değil öylen gibi başlıyor ve akşam dahada şiddetleniyor. Elimde çubuk kraker dolanıyorum valla. Allah hepimizin yardımcısı olsun. ınşallah uzun sürmez

selamlar bende iki gündür bulantı yaşıyorum. Ama benimkiler sabah değil öylen gibi başlıyor ve akşam dahada şiddetleniyor. Elimde çubuk kraker dolanıyorum valla. Allah hepimizin yardımcısı olsun. İnşallah uzun sürmez

ay canım ya bende senin gibiyim bende 6+4 hamileyim ama benim sabah az oluyor ama aman allahım akşam oldumu canım mutfaga girmek istemiyor ne yapıcam bilmiyorum valla akşam canım balık istedi aldım ama kızartınca bakalım yiyebilecekmiyim :tomato:

selam arkadaşlar bende 8 haftalık hamileyim ve bulantıdan ölmek üzereyim balık ve et yiyemiyorum özellikle balık derken bile midem bulanıyor ne yapmam lazım ???

kızlar birkaç günlük bulantıdan sonra bıçak gibi kesildi valla. ınşallah sizin bulantılarınızda kesilir kızlar. O birkaç gün bile beni mahvetti. Allah yardımcınız olsun canlarım

ben 21 haftayı bitirdim hala bulantılarım var haftada bir iki kez istifra etmeye devam ediyorum herkes 3 ay bitince kesilir demişti ama maalesef şiddeti bir nebze olsun azalsada hala devam edip çalışma hayatımı çok olumsuz etkiliyor

bende gebeliğin ilk başlarında kusma değilde tüm gün süren bulantı vardı. ve bulantıyı bastırmak için sürekli bişeyler tıkınıyordum. ve bundan dolayı da ilk aylarında biraz fazla kilo aldım ne yazık ki... Ama şu an da bulantı değilde Reflüden dolayı kusmalarım başladı ara sıra oluyor maalesef...

Reflüden dolayı kusma yaşayan varmı aranız da ??

merhaba arkadaşlar bende 7+2 günlük hamileyim benimde başlarda hiç olmadı bu hafta hafif hafif bulantım başladı canım hiç bir şey yemek istemiyor ama istifraya kadar varmadı şükür inş bu kadarla kalır bi arkadaşım bebeğin kol ve bacak gelişiminde olur kimisinde dedi .geçen hafta bi kanama vakası geçirdim progestan kullanıyorum kesede bi bozulma yoktu ama yinede doktor ıstırahat verdi 1 hafta sonra kontrole gidicem inş her şey yolundadır herkese sağlıklı mutlu hamilelikler

X