Sakallı(kirpi) İpten Mutfak Perdesi Yaptım..

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
10
Sonunda KK dan az biraz fırsat bulup kirpi ipten mutfağımın perdesini tamamladım arkadaşlar..yerimseniben

Malum Karadeniz ve hava kapalı..Bu yüzden fotolar biraz karanlık çıkmış:KK43:

PEMBE MUTFAK PERDEM

perdeyeniev7.jpg

perdeyeni2gb7.jpg

perde3fm8.jpg

perdeae0.jpg

perga7.jpg

Şimdi perde ile ilgili bir takım uyarılarda bulunacağım..sengözlerimebaksanab

Birincisi ipin boyunu iyi ayarlayınız..Perde yaparken bazen uzunlıkları aniden kısalıveriyor..Yani saçakları yaparken ölçtüğünüz boydan bir karış daha fazladan bırakarak kesin ipi..

İkincisi perde yaparken mutlaka ya kullanmadığınız bir odayı tercih edin yada çalışırken altına bir örtü serin..İpler kesilirken çok dökülüyor..

Üçüncüsü perde bitip alt kısım kesildikten sonra o uçlarından sökülme,atma yapıyor..Yani zamanla aşınıp, ip orjinalliğini kaybedeceğe benzer..Bu yüzden uç kısımlarına renksiz oje sürmeyi düşünüyorum..Yada sizden gelen cazip bir fikir olabilir..

Mutfak perdesi diye incik boncuk kullanmadım ama yatak odası yada oturma odası için düşünenler varsa gayet güzel olur..Pembe renk seçtim çünkü mutfağımda ki halım koyu pembe çiçekli:))

Ayrıca kornişe takılan yeri de başka ipden değil,kirpin kendisinden ördüm..Aralıkları çok sık bırakmayın o zaman hem çok ip harcanıyor hemde sıkış sıkış olup,dışarıyı göstermiyor..

Ben küçük inciler hazırladım..(Takı yaptığım için incik boncuk malzemem çok)Yatak odası için düşünürsem kullanmayı düşünüyorum..Ama yakınbir zamanda olmaz gibi..

Oğlumun odası için de bej ve turuncu renkli ip aldım..

Kenarları ve üst kısmı turuncu,orta kısmı bej yapacam..Yatak örtüsü ile uyumlu olsun diye..yerimseniben

Şimdilik bu kadar..

Kısaca ''Perde de yaparım,Kariyer de'' :))))

Yapmak isteyenlere kolaylıklar diliyorum..

Son düzenleme:
Affına sığınıyorum şu üst kısmını bri daha anlatıversn bacım nasıl ördün ipleri aşağı doğru nasıl bıraktın bağladınmı? Yağıştırdın mı? Orayı çözemedim...

Çok güzel olmuş güle güle kullan....

Son düzenleme:
Pek güzel olmuş.
Maharet istiyor bu işler ben hayatta beceremem.-tatlicadiarzu-
Siz çok güzel yapmışsınız:nazar:

Affına sğınıyorum şu üst kısmını bri daha anlatıversn bacım nasıl ördün ipleri aşağı doğru nasıl bıraktın bağladınmı? Yağıştırdın mı? Orayı çözemedim...

Tabi ki açıklarım ne demek..

Şimdi ipi aldım,tek tığı da aldım..Önce enlemesine perde boyunu ölçtüm..O kadar zincir çekip,kutular yaptım..Yani pencere eni kadar zincir çektim..Araya ikişer zincir çekerek kutular yaptım..

Sonra bi sıra daha yaptım..Elimizde iki sıra kutular oluştu değil mi?

Sonra yukardan aşağıya uzunluğunu ne kadar istemişsem(lütfen boyu uzun tutun) ipten kesip,tıpkı atkıların uç kısmına yapılan saçaklar gibi geçirdim..Bir kutu atladım,bir kutuya geçirdim..

Böyle böyle sona kadar vardım..

Kornişe geçecek yere normal korniş düğmesi diktim arkadan..Taktım kornişe, boyuna baktım, istediğim uzunluk da alt kısmı kestim..

Hepsi bu..

Affına sığınıyorum şu üst kısmını bri daha anlatıversn bacım nasıl ördün ipleri aşağı doğru nasıl bıraktın bağladınmı? Yağıştırdın mı? Orayı çözemedim...

Pek güzel olmuş.
Maharet istiyor bu işler ben hayatta beceremem.-tatlicadiarzu-
Siz çok güzel yapmışsınız:nazar:

emegine saglik..cok güzel olmus....

Şöyle hepinize birden, bir de teşekkür edeyim..:asigim:

''Güzel olmuş,güle güle kullan'' diyen dillerinize sağlık.:asigim:

Tabi ki açıklarım ne demek..

Şimdi ipi aldım,tek tığı da aldım..Önce enlemesine perde boyunu ölçtüm..O kadar zincir çekip,kutular yaptım..Yani pencere eni kadar zincir çektim..Araya ikişer zincir çekerek kutular yaptım..

Sonra bi sıra daha yaptım..Elimizde iki sıra kutular oluştu değil mi?

Sonra yukardan aşağıya uzunluğunu ne kadar istemişsem(lütfen boyu uzun tutun) ipten kesip,tıpkı atkıların uç kısmına yapılan saçaklar gibi geçirdim..Bir kutu atladım,bir kutuya geçirdim..

Böyle böyle sona kadar vardım..

Kornişe geçecek yere normal korniş düğmesi diktim arkadan..Taktım kornişe, boyuna baktım, istediğim uzunluk da alt kısmı kestim..

Hepsi bu..

Heeee tamam şimdi oldu anladım teşekkür ederim...

Aslında çok marifetliyimdir bu konularda ama bugünlerde algılama güçlüğü çekiyorum azıcık...

Sevgiler....

Hangi arada yaptin kac elin var nerelere yetisiyorsun böyle :1shok: Masallah tabiki nazar boncugumuda koyayim :nazar:
Ama ne yaparsan yap hakkini veriyorsun, cok cok güzel olmus ellerine saglik uzmanimŞeniz

Heeee tamam şimdi oldu anladım teşekkür ederim...

Aslında çok marifetliyimdir bu konularda ama bugünlerde algılama güçlüğü çekiyorum azıcık...

Sevgiler....

Rica ederim..Şeniz

çok şeker görünüyor :):)

Çok teşekkürler..Şeniz

Hangi arada yaptin kac elin var nerelere yetisiyorsun böyle :1shok: Masallah tabiki nazar boncugumuda koyayim :nazar:
Ama ne yaparsan yap hakkini veriyorsun, cok cok güzel olmus ellerine saglik uzmanimŞeniz

Sana da yapacağım tatlım..Sen renk belirt yeter..Verdim mi kargoya bir haftada elinde olur..yerimseniben

Üyelerimizi bizi hep uyarı veren ban yapan müdüreler olarak tanımasınlar bizim başka yeteneklerimizde var değil mi ama..:jeyyar:

Dediğim gibi;

''Perde yaparım,Kariyer de'' :))))

Sevgiler..

çok güzel olmuş eline emeğine sağlık harika görünüyor .ben bu ipten kapı süsü yapmayı düşünüyorum hani şu buncuklu aşağı doğru sarkanlardan varya işte ondan ama birbirine dolanırda emeğim boşa çıkar diye yapmadım .uzmancım bu konuda beni bilgilendirirsen sevinirim perdede çok güzel olmuş ama perde yapacak kadar sabrım yok ki benim .
ha unutmadan uçları için fikir demişsin ojede iyi fikir ama uçlarını dikkatli bi şekilde yaksakta olur gibime geliyor

tekrar eline emeğine sağlık iyi günlerde kullanman dileklerimle

çok güzel olmuş eline emeğine sağlık harika görünüyor .ben bu ipten kapı süsü yapmayı düşünüyorum hani şu buncuklu aşağı doğru sarkanlardan varya işte ondan ama birbirine dolanırda emeğim boşa çıkar diye yapmadım .uzmancım bu konuda beni bilgilendirirsen sevinirim perdede çok güzel olmuş ama perde yapacak kadar sabrım yok ki benim .
ha unutmadan uçları için fikir demişsin ojede iyi fikir ama uçlarını dikkatli bi şekilde yaksakta olur gibime geliyor

tekrar eline emeğine sağlık iyi günlerde kullanman dileklerimle

Bir tanesinde denedim yakmayı,denediğim ipin ucu karardı sakın yapma derim..Görüntü kötü oldu..O yüzden oje geldi aklıma..

Kapı süsü derken sineklik gibi olandan bahsediyorsun galiba..

Olur neden olmasın..
Ben olsay şöyle yapardım..Kapının enine göre yine zincir çeker,iki sıra kutucuk yapardım..

Kutunun birine bu ipten diğerine boncuktan olan geçirirdim..Hatta balık misinesi varya şeffaf onlara geçir boncukları grülmesin ip kısımları.Yani sakallı ipin arasında sanki bişeyle tuutrulmamış gibi görünsünler..

Bunda korniş yada korniş düğmesine gerek bile yok..İki ucundan küçük çivi yada raptiye gibi şeylerle tutturabilirsin..Aslında tarifler çok da yazarak anlatmak,detay vermek zor oluyor..

Bir kaç gün içinde oğlumun odası için yapacam ama onu farklı yapacam ..Yanlar farklı ortası farklı olacak şekilde..

Umarım yardımcı olabilmişimdir..yerimseniben

saol canım hem yardımcı hemde iyi fikir verdin bana ben boncuklara ip geçirmeyi düşünmüştüm misina aklıma gelmemişti bak bana iyi fikir oldu bu.teşekkürler .yakmayı bende yapmam ozaman oje en iyisi uçları için bende ojelerim artık .
oğluşunun odasına yapacağın perdeyide bizlere sunarsın umarım onuda merakla bekliycem

maşallah canımsın yaa
gerçekten maharetlisin çocuklar k.k vede örgü perde
ellerine kollarına sağlık güle güle kullan çook güzel olmuş:lepi:
yapayım diycem ama nerde bende o..

uzmancım ellerine emeğine sağlık canım ne kadar guzel olmuş böyle... gule gule kullan hayatım..
sana nacizane bir tavsiyem var perdenin uçları için... hiç bişey yapma guzelim.. ciddiyim! biliyorsun aynı perdeden bende var ve uçlarına hiçbişey yapmadım.. ilk gunlerde benimde aklıma yakma, oje ve şefaf tutkal surmek geldi ama yapmadım ilk gunler dediğin gibi uçlarında dökulmeler oluyor fakat ilk yıkmaya kadar.. sonrası çok rahat oluyor hiç bir sorun kalmıyor.. birde dikkat ettim senin perde altında peteğin var, o yuzden iplerin uçları permalı gibi kıvır kıvır olur veya olacak :) buda uçların dökulmesini önler merak etme yerimseniben

Yıkanınca ipler özelliğini kaybedermi acaba ? tel tel duruyor ya o bakımdan soruyorum ?

maşallah canımsın yaa
gerçekten maharetlisin çocuklar k.k vede örgü perde
ellerine kollarına sağlık güle güle kullan çook güzel olmuş:lepi:
yapayım diycem ama nerde bende o..

Teşekkür ederim tatlım..Şeniz

Çok beğendim mükemmel olmuş....
Ellerine sağlık :lepi:

Yıkanınca ipler özelliğini kaybedermi acaba ? tel tel duruyor ya o bakımdan soruyorum ?

Teşekkürler canım..Sersoy arkadaşım daha önce nasıl yıkanması gerektiğini,tekniğini anlatmıştı ve hatırladığım da yıkamıştı..Galiba sorun olmuyordu..Bence de olacağa benzemiyor..Aslında kolalı suyu da denemek gerekir..yerimseniben

Son düzenleme:
uzmancım ellerine emeğine sağlık canım ne kadar guzel olmuş böyle... gule gule kullan hayatım..
sana nacizane bir tavsiyem var perdenin uçları için... hiç bişey yapma guzelim.. ciddiyim! biliyorsun aynı perdeden bende var ve uçlarına hiçbişey yapmadım.. ilk gunlerde benimde aklıma yakma, oje ve şefaf tutkal surmek geldi ama yapmadım ilk gunler dediğin gibi uçlarında dökulmeler oluyor fakat ilk yıkmaya kadar.. sonrası çok rahat oluyor hiç bir sorun kalmıyor.. birde dikkat ettim senin perde altında peteğin var, o yuzden iplerin uçları permalı gibi kıvır kıvır olur veya olacak :) buda uçların dökulmesini önler merak etme yerimseniben

Çok teşekkürler hayatım..Şeniz
Hee tamam şimdi anladım Sersoy'um..Uç kısımlarına elleşmiyoruz,kendiliğinden kıvır kıvır oluyor..Hatta olmuş bile tatlım..

Ben bu kirpi ipten perdeyi aylardır araştırıyor ve netten bulabildiğim ne kadar örnek varsa pc'me kayıt ediyordum..En sonun da senin perdeyi görünce kollları sıvadım..
Hatta fotolara imzamı da attım:jeyyar:

Peki tamam senin önerin benim için bulunmaz nimet arkadaşım aynen uyguluyorum..

Sırada oğlumun odası ve yatak odam var..Onları iki renkten yapmayı düşünüyorum ama karışık olarak değil..

Yanlar koyu tonda fon olarak,orta sısım açık tonda yapayım diyorum..Ufak incik boncuklarla da(ip rengine uygun) süslerim..Ama fazla cıngıllı işi sevmiyorum:))

Öneri ve güzel düşüncelerin için teşekkürler..

:1shok:Aman Allah'ım sen hem perde yap hemde kariyer:) Bizde buradan bakınalım böyle bön bön:1shok:

Valla hayran hayran baka kaldım yemin ederim yerimseniben

Bende yapıcam banane banane,perdede yapıcam,kariyerde.....

Anlatımını bir daha bir daha okudum,yapımı kolay gibi görünsede uğraştırıcı biraz sanırım..

Ellerine sağlık Uzman'ım,iyi günlerde kullanman dileklerimlea.s.

X