dibi tutan tencere nasıl temizlenir

meltem44

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2008
638
37
Kızlar dün akşam incir tatlısı yapıyordum sütü ve inciri tencereye koydum, koyuş o koyuş ikizlerime daldım ve sütü unuttum kokuya gittim tencerenin dibi simsiyah su koydum ve bol tuz attım sabaha kadar bekledi ama gitmedi, yemek yanığı olsa tuzla hemen gidiyor ama süt çok zor ne yapabilirim:uhm:

bende sirkeli suyla kaynatıp tahta kaşıkla kazıyorum tekrar kaynatıp kazıyorum enson cifle süngerin sert kısmıyla temizliyorum tertemiz oluyo

canım süper bi yöntem sana çamaşır deterjanı koyup kaynat toz olandan yani işe yaradığını göreceksin

yaaa kızlar olmaz öyle. ıııııı bakın tencereye biraz çamaşır suyu dökün o dibi tutan kısım kapansın sonra çif krem ya da hangi marka kullanırsanız ben bimden mr bee alıyorum çok iii. bunu da döküp bir gece bekletin sabah yıkayın normal telle o kadar

bende başka bişey önereyim burdan okumuştum yine sanırım bulaşık makine deterjanı atıyosunuz kaynatıyosunuz dimi çok fazla tutmuş bile olsa çok güzel çıkarıyo görüceksiniz

kısa sürede yanıkları çıkarmak istiyorsan yapacağın tek şey tencere veya tavanın içine biraz su koyup biraz da yağ çöz koyup kaynatmak 5 dakika sonra yanıklardan iz miz yok yıkadığında. özellikle süt ısıtırken ben de çok unuturum ve ben böyle çıkarıyorum hemen. dene istersen

bulaşık deterjanı + kir çöz + tel + sımsıcak = su bi kaç dakikada temizlenir canım opuyorumnanaktan

çamaşır suyu. dibi tutan, yanan tencerelerime çamaşır suyu koyuyorum ama SAKIN BIRAKIP GıTMEYıN SAKIN !!!! tencere dibin kara seninki benden kara olursunuz mazallah :))) şaka bi tarafa 2-3 dk başında bekliyorum temizlendiğini görüyorum zaten. unutursanız delik deşik olur tencere aman dikkat

dibi tutan tencereye sıcak su+yağ çöz koyup bekletmiştim ovmama bile gerek kalmadan tertemiz oldu, bu kadar kolay olmasına inanamadım.

merhabaa bende bugün ocakta tencereyi unttum ve dibi çok fena tuttu yaa cifle deterjan katıp kaynattım çıkmadı. karbonatlı tuz ekleyip kaynattım yine olmadı çöpemi atcam yaaa... başka çaresi yokumudur bunun ???

merhabaa bende bugün ocakta tencereyi unttum ve dibi çok fena tuttu yaa cifle deterjan katıp kaynattım çıkmadı. karbonatlı tuz ekleyip kaynattım yine olmadı çöpemi atcam yaaa... başka çaresi yokumudur bunun ???

önceki sayfada Sımalyıldızı arkadaşımızda yağçöz ve sıcak suyu tavsiye etmiş. bende böyle yapıyorum. kesin çözüm. deneyin isterseniz.

denenmiş iki yöntem
1 yanan kısma hiçbişey uygulamadan biraz su ve iki kaşık kadar ÇAMAŞIR DETERJANI koy kaynat
yanık kalıp kalıp kalkar
2 DİASA nın yağ çözücüsünü yanığın üstüne sık 5 dakika sonra yıka

benım uyguladıgım ıse tencere bosken ocakta ıyıce ısıt sonra altını kapat hemen soguk su tut ıcıne bıraz beklesın hemen cıkıyor by

1) Tencereyi su ile doldurun. İçine biraz bulaşık deterjanı ekleyin ve kaynamaya bırakın. Fokurdamaya başladıktan sonra birkaç dakika daha tutun ve ocaktan alın. İçindeki suyla birlikte bir saat kadar bekletin.

2) Tencereyi birkez daha temizleyin.

3) Hala yapışmış yemek kaldıysa, tencerenin dibine karbonat serpip, üstüne su ekleyin. Bir gece o şekilde kalsın. Ertesi gün 2 yemek kaşığı kadar sirke ve su ekleyip, bir kez daha kaynatın. 10 dakika kadar fokurdasın. Yemek artıkları iyice çıktıysa, son temizlemeyi yapabilirsiniz. Aksi taktirde, içindeki karışımla bir gece daha bekletip öyle temizleyin.

alıntıdır

Teflon tencere için de geçerli mi bu dediklerinizarkadaşlar:KK14:

Süt kaynatmıştım dibi tutmuş:KK5:

Kızlar dün akşam incir tatlısı yapıyordum sütü ve inciri tencereye koydum, koyuş o koyuş ikizlerime daldım ve sütü unuttum kokuya gittim tencerenin dibi simsiyah su koydum ve bol tuz attım sabaha kadar bekledi ama gitmedi, yemek yanığı olsa tuzla hemen gidiyor ama süt çok zor ne yapabilirim:uhm:
Canım ben de nohut yemeğini unuttum yandı bulaşık deterjanini koyup kaynattim eskisinden daha iyi oldu yanık yerin üzerine geçene kadar koydum bir tablet attım 10 dakika kaynattim bir gece beklettim eser kalmadı ne cif ne başka birsey nede telle ovaladim sungerle yikadim gitti

X