İmmunoloji - Allerji ve Bağışıklık Hastalıkları Allerji testi yaptırdınız mı?

edenizzz

Ne Mutlu Türküm Diyene!
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2008
626
1
oğlumun allerjisi var ama neye allerjisi olduğunu kendimiz bulmamız gerekiyormuş(7 yaşında) .doktorumuz allerji testlerinin net çıkmadığını yediği bir şeyde hapşurmaya ve öksürmeye başlıyorsa buna dikkat etmemiz gerektiğini ve evde su filtreli süpürge kullanmamızı önerdi. biz dikkat ediyoruz ama net buna alerjisi var diyemiyoruz .eğer siz yaptırdıysanız ve memnun kaldığınız allerji testi yapan yer varsa nerde yaptırdığınızı yazarsanız sevinirim. teşekkürler:enbuyukkk:

Benim oğlumdada büyük ihtimalle allerji var
Dr umuz allerji testinden sonra kesin bir şey söyleyecek..Bulunduğumuz yerde çocuk allerjisi bölümü olmadığı için henüz yaptırmadık,diğer testlere dr güvenmediğini söyledi.
Yaza inş yaptırırız.
Sizin içinde en güvenilir şekil olabilir.Yaşadığınız yerde veya imkanınıza göre çocuk allerjisi bölümünde allerji testi yaptırabilirsiniz.Ona göre önleminizi alırsınız.Genelde büyük üniversite hastanelerinde allerji testi yapılıyor olabilir.
Geçmiş olsun.

alerji testi bende kızıma yaptırdım...toza karşı alerjisi çıktı....genelde büyük hastanelerde yapılıyor...senin hangi ilde yaşadığını bilmiyorum ama ben istanbulda yeni mahallede yaptırdım...çocuk alerjisi bölümünde gerek duyulursa yapılıyor...

arkadaşlar teşekkür ediyorum, bende yaptırdım, küfe karşı alerjisi çıktı Allahtan evim güneş alıyor küflü değil, toza karşı çıkar diye çok korkuyordum. bende çocuk alerji ve astım uzmanına yaptırdım ,

gecmis olsun,alerji testi nasil yapiliyor ?
sağol canım, testi sırttan yapıyorlar, batırdıkları küçük iğnelerle ama iğneler belli olmuyor ve kanatmıyor , bastırıyorlar neye alerjin varsa orada küçük kabarcıklar oluşuyor .oğlum ilk başta korktu ama sonradan can yakmadığı için fazla sorun olmadı .bizim yaptırdığımız yerde beşer beşer çıt çıt gibi tene temas ettitiriliyor neye alerjisi varsa sivrisinek ısırmış gibi kabarıyor ve aynı gün geçiyor. test kısa sürüyor ve neticeyi hemen öğreniyorsun.

edenizzz canım benim kızıma sırtından değil kolundan yaptılar alerji testini:1shok:ben ilk defa duyuyorum sırttan yapıldığını...

belinaycığım ben sırttan yaptırdım ,arkadaşımda kızına yaptırmış prof. dr çocuk alerji ve astım uzmanına bana önerdi bende özel muayenehanesinde yaptırdım. diğer arkadaşımta fakültede prof. yaptırmış ona da sırttan yapmışlar. neye alerjisi varsa sırtında ki kabarcıktan belli oluyor

aa çok ilginç bizim doktorumuzda astım,alerji uzmanı,hatta başhekimi...şimdi yine hastaneden alerji polikinliğinden geliyorum herkese koldan yapıyorlardı...her neyse demekki alerji testi hem koldan hem de sırttan yapılıyor...

bende ilk başta koldan yapıyorlar sanıyordum arkadaşımdan tlf. alıp randevu almıştım test için, arkadaşım sırttan yapıyorlar deyince ben de senin gibi çok şaşırmıştım. hayırdırdır belinaycığım dr. gelmişsin bir sorun mu var?

evet canım dün doktordaydım kızımda alerji testinde toza karşı alerjisi çıkmıştı ya doktorumuz alerjik astım demişti,sürekli kullandığı şurubu ve iki tane spreyi vardı,kızım birkaç gündür yine hastalandı ve doktorumuz kullandığı ilaçları değiştirdi,onun için gitmiştim hastaneye canım...

evet canım dün doktordaydım kızımda alerji testinde toza karşı alerjisi çıkmıştı ya doktorumuz alerjik astım demişti,sürekli kullandığı şurubu ve iki tane spreyi vardı,kızım birkaç gündür yine hastalandı ve doktorumuz kullandığı ilaçları değiştirdi,onun için gitmiştim hastaneye canım...
geçmiş olsun canım , acil şifalar

Allerji düşündüren şikayetleri olan hastalarda erken allerjik reaksiyonun tanısı için kullanılan en hassas testtir.
Allerjik rinit (Allerjik nezle) Hapşırık, burun akması ya da tıkanıklığı, burun kaşıntısı
Allerjik astım - Gıcık tarzı öksürük, tıkanma, hırıltı
Allerjik konjuktivit - Gözlerde kaşıntı, kızarıklık
Ürtiker ( Kurdeşen ) , Atopik dermatit - Ciltte kaşıntı , kızarıklık, kabarma …. gibi Yakınmaları olan hastalarda alerjik deri testleri yapılır.

Allerji yaptığından şüphelenilen veya alerji yapma olasılığı yüksek olan ev tozu akarlarının proteinleri, hayvan tüyleri, ağaç, çiçek tahıl polenleri, , küf mantarları gibi birçok alerjenden hazırlanan solüsyonların çok küçük miktarları, ön kolun iç yüzüne özel aplikatörlerle uygulanır. Paslanmaz çelik ucu üzerinde bulunan disposeble (tek kullanımlık) steril, can yakmayan 5’li alerjenlerin uygulandığı 35 adet solunum, 35 adet gıda alerjenine bakılan iki ayrı alerjen paneli ile yapılmaktadır. 20 dakika içinde, allerjenin damlatıldığı yerde allerjik reaksiyonun şiddetine göre hafif bir kızarıklıktan oldukça büyük sertlik ve şişmeye kadar varan bir deri reaksiyonu görülür. Özellikle çocukları korkutmayan, iğne uygulaması olmadan , can acıtmayan ve kısa sürede uygulanabilirliği açısından Quintest aplikatör kullanımı eskiden kullanılan çizme ve lansetle delme tekniklerine göre hekim ve hastaya büyük kolaylık sağlamıştır.

Testin doğru sonuç vermesi için test gününden geriye 7-10 günlük süre zarfında, allerji ilaçlarının (antihistaminikler) ya da anti-histaminik içeren öksürük şurubu antigripal ilaçlar gibi diğer ilaçların kullanılmamış olması gereklidir.
Astım ve Alerji

benimde kolumdan yapmıslardı ucunda küçük iğnelerin oldugu iki grup vardı birini sag biri sol koluma yapmıstı dr polene toza alerjim var benimde ve bugünlerde resmen işkence cektiriyr bana benim alerjim 17 yasından sonra basladı ilk bu yıla kadar her yıl alerji dönemlerimde hem agızdan hem burundan aldıgım spreylerim vardı ancak bunlar zamanla elde titreme yapmaya basladı özellikle burun spreyi kullanan arkadaslar dikkatli olsun bu yıl inat ettim gitmiyrm dr sprey vercek die

benim de iki oğluma kolundan alınan 5 tüp kan alınarak alerji testi yapıldı,

her türlü toza akara, fındık-ceviz-portakal-muz-çileğe
kedi-köpek-kuş
buğday-arpa-çim-çimene

akla gelecek herşeye nerdeyse alerjileri var, doktor zamanla vücudun bazılarına bağışıklık kazanacağını söyledi, bu kadar alerjenle nasıl başedeceğimi bilmiyorum

kedi-köpek-kuş
buğday-arpa-çim-çimene

akla gelecek herşeye nerdeyse alerjileri var, doktor zamanla vücudun bazılarına bağışıklık kazanacağını söyledi, bu kadar alerjenle nasıl başedeceğimi bilmiyorum
geçmiş olsun
Allah yardımcınız olsun...........

kedi-köpek-kuş
buğday-arpa-çim-çimene

canım alerji olduğun besinleri 3 ay hiç yemezsen bir çoğuna alerjin kamayacaktır,3 ay uzun gelebilir ama geri kalan zamanı düşün.Aklına gelebilecek her türlü hastalığın kökeni alerjik aslında ama çoğu farkında değil.Bence dene.

canım alerji olduğun besinleri 3 ay hiç yemezsen bir çoğuna alerjin kamayacaktır,3 ay uzun gelebilir ama geri kalan zamanı düşün.Aklına gelebilecek her türlü hastalığın kökeni alerjik aslında ama çoğu farkında değil.Bence dene.

çok teşekküler kızlar,

canım alerji ben de değil oğullarımda var, gerçi ben de var ama benim ki ağaç-polen-toz vb. etkenlere karşı, yiyeceklere karşı alerjimi vücut yendi galiba, darısı oğullarıma..

X