Evli Kadın gibi olmak....

CamasirSuyunaCorba

♥etmiyorum eyvallah♥
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2008
2.511
8
42
bugün arkadaşlarla otururken bir arkadaşım kilo aldığını ve annesinin onu bu yüzden eleştirdiğini falan söyledi..arkadaşımı çok seviyorum, çok iyi bir insan..ama konuşurken ağzından öyle bir laf çıktı ki, ben dumur oldum...kötü bir niyeti yoktu sadece kendinden bahsediyordu..annesi buna demiş ki işte "çok kilo aldın, lambur lumbur oldun falan filan" bu arada arkadaşım benden büyük ve bekar....demiş ki "evli kadınlara döndün"...yani ben evliyim şimdi, biz nasıl oluyoruz ki..evet evle ilgilen, işle ilgilen bazen kendime bakamadığım doğru ama evliler hep şişman ve çirkin mi oluyor...biz evlenince güzel olamıyor muyuz? bir defasında da başka bir arkadaşım yine benden büyük ama bekar birini övüyordu, çok zeki çok güzel falan diye ama ben o kıza on basarım...dedim ki aşkolsun beni hiç böyle övmedin, şakaydı tabi ama onun da yanıtı "ama sen evlisin"oldu..bu ne ya şimdi? kadın evlenince kadın olmuyor mu, güzel olmuyor mu? valla bir anda çöktüm yahu...biraz desteğe ihtiyacım var...

insanların "kalıplaştırma"larından bir örnek daha. "evli kadın gibi", "bekar kız gibi", ... gibi, ... gibi.

sen de biliyorsun ki; bakımlılığın, kilonun, güzelliğin vb evlilik ve bekarlıkla alakası yok. sadece o lafları eden zihniyetlerle ilgili. arkadaşının annesi, evlenmeden formundaydı belki ve evlendikten sonra saldı çayıra mevlam kayıra, ya da etrafındaki çoğu kişi öyleyse, bir de dar bakışlı bir insan sanırım, aman boş veeer!

Son düzenleme:
olur mu öyle şey. angelina jolie de evli.:jeyyar:
işin şakası,böyle bir düşünce var bizim toplumumuz da... kadın evlenince kendini bırakır. hemen kilo alır,nasılsa evlendim,tavrıyla diye...
ama ,tabii, çok saçma bir düşünce bu...
,.

evli ve kendine bakan cok güzel bayanlar vardır...
bence bu sözünde bır sey yok...hanı derler ya genc kızsın kendıne dikkat et....
begenenler olucak....göz önündesin ....kilona dikkat et fılan denır ya....
o da kilo aldıgı için böyle demiştir....
evliler nasılsa eşlerini buldular...ve kendilerini begendirecek kimse yok o anlamda demiştir....

bu demek degildir ki...evlilerde giyip içip .....nasılsa sahıbımız var...anlamınada gelmesin...kişinin ilk önce kendini begenmesi ve kendi için bakması lazım o da baska bir konu....

kadinin kendine bakmasiyla alakali bisey,evli,bekar,dul ne farkederki,
hic ustune alinma boyle laflarin,sen kendini bildikten sonra sanane elalemin zurnasindanşakkıdı

geçen gün aynı şey bana söylendi...ofiste bir arkadaşın doğumgünüydü...herkes var...en küçük kim tartışması oldu ..bi arkadaş benim dedi (aynı yıl doğumluyuz ama o şubat ben kasım ) hayır en küçük benim dedim...patronda tutup demezmi 'sen sayılmazsın sen evlisin' ben hönk diye kaldım...halbuki yani ben ancak yaşımı gösteriyorum evliyim deyince kimse inanmıyo..
yani böyle bi hikaye var evlendin hayatla bütün bağların koptu...o eskidendi bence...

evli kadından daha çok evde oturan kadın evhanımı kastedilmiştir bence.. maalesef evdeyken insan kendine pek vakit ayıramıyor herhalde. ben çalışırken haftada 2 gün mutlaka sabah 7.30 da kuaförde olurdum. şimdi düşündümde 5 ay olmuş kuaföre gitmeyeli. gündüzleri kadın programı yapıyorlar hanımlar evde boş boş oturmayın diye mesaj veriyorlar. bende ona tilt oluyorum bende becerikliyimdir el işinde ama sanki eski bi kazağa 2 tüy tutturmak çok matah bişey ... kadın kadını eziyor herzaman bu anlamda..

ya ben aslında insanların bu laflarına çok takılmayan hatta bu laflara çok takılmamasını insanlara söyleyen bir kişiyim ama yine de bir hönk oldum açıkcası...yani genelde kadınların bile evli kadınlara bakış açısı bu mudur yani diye düşündüm....bir de son zamanlarda koşturmaktan kendimi çok ihmal ettim, bunun da etkisi var mutlaka....

ayy ne alakası varr
bir sürü evli bayan varr çokta güzel ve bakımlı
tamam insan evlenince biraz kilo alıyor (ben 10 kilo aldım)
ama bu bakımsız olduğumuz anlamına gelmez
sonuçta yeni bir hayata başlıyoruz
evimiz düzenimiz herşeyimiz değişiyor
adaptasyon sorunu yaşıyoruz
ben 1,5 yıllık evliyim daha yeni yeni bir şeyleri oturtmaya,düzene alışmaya başladım
şimdide aldığım kilolarımı vermek için uğraşıyorum
evlendim nasılsa diye salmıyorumki kendimi

genelde çoğunluğun kafasında aynı düşünceler var,
evli bayanlar,bekar bayanlar gibi kendilerine bakmazlarmışmışda
aşırı kilolar alınır,çocukda oldumu o kilolar verilmezmişmişde
ev işi çamaşır yemek derken bakım kaçıncı pşkanda kalırmışmışda
iştee bu çoğunluk yüzünden kalıplamış düşünceler oluştu insanların kafasında
hatttaaa ve hattaa sen evlisin öyle giyemessin,sen evlisin aşırıya kaçma
falan filaann.........
bu düşünceleri insanların kafasından atmak çok zor
oysakii evli bayanlar her daim şık,bakımlı,alımlı olabilirler
çocukda yaparlar kariyerde:dilcikar:[/
B

Son düzenleme:
demek ki çevrelerindeki evli kadınlar hep öyle ki,kızını da onlara benzetmiş...
ama ben çok üzüldüm,bu tip kelimeleri kızına kullanmasına...
belki biraz kilolu olabilir ama onun da söyleniş biçimi vardır,
belki birazcık destekle kızını başka aktivitelere yönlendirebilir...
evli kadın imajı,nedense hep bakımsız,belki kilolu gibi...
ama bazı çevrelerde...
aslı tabi ki öyle değil...bizler evli grubundayız ama lambur lumbur değiliz...
bence hiçde kafanızı takmayın,arkadaşınıza da söyleyin o da üzülmesin ve
annesi bu tür laflar söylediğinde tepkisini koysun,çünkü çok çirkin...
sevgiler...

ben de 1.5 yıllık evliyim ve yapım itibariyle biraz dikkat çeken biriyim..eşimde çok kıskanç "dikkat çekme" deyip durur..onun için de çok dikkat ediyorum giydiklerime, evlendikten sonra kilo da aldım ama bu evlenmeden önce de olabilirdi...ay ne bileyim işte..bir de masa da en küçük bendima hem de tek evli olan tek ben vardım...garip oldu biraz.....

Böyle çıkarımlara gülerim sadece.Evlisi ,bekarı yok bu işin.Evleneli birkaç ay oldu,ama ne kilo aldım,ne de çirkinleştim.Nereye girsem güzel iltifatlarla karşılanıyorum.
Belki arkadaşınız sizden büyük olduğu,buna rağmen evli olmadığı için kendini o şekilde avutuyordur.Bekarlık konusunu içten içe kendine dert ediyorsa tabii

geçen gün aynı şey bana söylendi...ofiste bir arkadaşın doğumgünüydü...herkes var...en küçük kim tartışması oldu ..bi arkadaş benim dedi (aynı yıl doğumluyuz ama o şubat ben kasım ) hayır en küçük benim dedim...patronda tutup demezmi 'sen sayılmazsın sen evlisin' ben hönk diye kaldım...halbuki yani ben ancak yaşımı gösteriyorum evliyim deyince kimse inanmıyo..
yani böyle bi hikaye var evlendin hayatla bütün bağların koptu...o eskidendi bence...

seninki bence patronun tavlanacak çıtır listene alınamayacağını kastetmiş olmasın

hiç katılmıyorum bu kişiyle alakalı birşey
genelleme yapılarak bir konuşma yapılmamalı
benim 2 arkadaşım var evli
biri evlendikten sonra çok daha güzel oldu daha alımlı oldu daha bakımlı oldu ki zaten her zaman kendine özen gösteren bakan biriydi hiç salmadı kendini...
diğer arkadaşım da evlendi ama o pek önemsemez süsü kendine bakmayı pek ilgisi yoktur
şimdi birde çocuğu oldu geçen gittim tanıyamadım nerdeyse o kadar değişmiş salmış bırakmış kendini
yani evlilikle alakası hiç yok kişinin kendiyle ilgili istedikleri kadar konuşsunlar....

sanırım kadınlar evlenince ohhh nasıl olsa o adam artık benim diyip kendini salıyor..
ne de olsa onunla evli ve o adam artık onun malı,o adam kimseye bakmaz

ben de 1.5 yıllık evliyim ve yapım itibariyle biraz dikkat çeken biriyim..eşimde çok kıskanç "dikkat çekme" deyip durur..onun için de çok dikkat ediyorum giydiklerime, evlendikten sonra kilo da aldım ama bu evlenmeden önce de olabilirdi...ay ne bileyim işte..bir de masa da en küçük bendima hem de tek evli olan tek ben vardım...garip oldu biraz.....

bebem kıskanıyorlar seni :dilcikar:

demek ki çevrelerindeki evli kadınlar hep öyle ki,kızını da onlara benzetmiş...
ama ben çok üzüldüm,bu tip kelimeleri kızına kullanmasına...
belki biraz kilolu olabilir ama onun da söyleniş biçimi vardır,
belki birazcık destekle kızını başka aktivitelere yönlendirebilir...
evli kadın imajı,nedense hep bakımsız,belki kilolu gibi...
ama bazı çevrelerde...
aslı tabi ki öyle değil...bizler evli grubundayız ama lambur lumbur değiliz...
bence hiçde kafanızı takmayın,arkadaşınıza da söyleyin o da üzülmesin ve
annesi bu tür laflar söylediğinde tepkisini koysun,çünkü çok çirkin...
sevgiler...

bir de işin o boyutu var tabi...onu fazla konuşamadık...annesinin onun iyiliğini düşünmesi çok güzel tabi ama biraz ağır gitmiş galiba...sabah 38 beden pantolonu çok zor olmuş, giyerken annem görmesin diye çok uğraştım falan gibi şeyler söyledi...gerçi ben annesini tanımıyorum, belki çok iyi niyetli bir bayandır ama demek ki bayanların kafasında bekar ve evli kadın olmak üzere iki imaj varve evlilik biraz olumsuza giriyor..peki bayanlar neden evlenin evlenin diye ısrar ediyor...size abartısız birşey söyleyim, ben evlenmeden önce bana "evlensene, bak şu asker seni beğenmiş, gel seni şunla tanıştırayım diyen biri, ben evlendikten sonra "sen niye evlendin ya, daha da gençtin dedi

X