Özel Kreş açmak istiyorum, fikir verebilir misiniz ?

egmond

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2009
3
0
40
Merhaba arkadaşlar, benim sorunum şu;

ankaradayım ve özel kreşlerin karlılık oranları gözüme çarptı... 0-6 yaş öğrenci olan özel kreşler öğrenci başına 400-500TL aylık para kesiyorlar, belki daha fazla... genelde kreş mevcutları 15 öğrenciden başlayıp 30-40 hatta çok kapsamlıları 50-60 öğrenciye kadar çıkıyor... araştırmama göre bir sorumlu müdür (ünv. çocuk gelişimi mezunu ), 1 sorumlu öğretmen ( 2senelik ünv. yeterliymiş, asgari ücretli ), 1 tanede aşçı ile 20-30 kişilik küçük bir özel kreş açılabiliyor... yani 3 çalışan personel...

ankara gibi bir yerde elektrik, su, kira, aidat,, telefon ve 3 personelin aylıklarınıda hesapladığımızda aylık gideri 5 ila 7milyar arası değişiyor, hadi 8milyar diyelim aylık 8 milyarlık gideri 16 öğrenci rahatlıkla karşılıyor,

1. sorum şu;
30 öğrenci kapasiteli bir kreş açsam ve 16 öğrenci gideri tamamladığına göre aylık 20 öğrenciyi kayıtlı bulundurabilir miyim ve kayıtları 20 öğrencinin üzerine çıkarabilir miyim ???

**yalnız önemli bir not düşmek isterim, sorduğum soruda ki 20 öğrenci kreşin kuruluşundan itibaren değildir, kuruluştan sonraki 6 ay yada 1 yıl sonraki süre zarfındadır, ilk açılışta böyle birşeyi beklemek tabiki gülünç olur ama 1 yıl sonrasını göremiyorum...

konuştuğum deneyimli kreş yöneticilerinin verdiği bilgiye göre '' ilk 1 sene birşey kazandırmaz, belki aylık kendini amorti eder belkide zararına açık kalır kreş ama 1 yıldan sonra reklamlar, tanıtımlar ve isminin duyulmasıyla yüksek karlar elde edilebilir '' dediler...

2. sorumda şu ;
ben çocuk gelişimi mezunu değilim ve diplomam da yok, biz bu işi 3 arkadaş ortak olarak açmayı düşünüyoruz... biz sadece nakiti basacağız gerisinide deneyimli personellerimiz halledecek, biz sadece hesap kitapla uğraşacağız,
zaten 3ümüzünde belirli bir işi ve geliri mevcut ama biz ileriye dönük olarak sürekli bir iş olmasını istiyoruz.

Yatırabileceğimiz mebla ise 40milyar ile 60milyar arası bir para... tabi sizin yaptığınız yorumlar çerçevesinde ya 40ta kalacak para yada 60'a yükselecek yada sağlam geçerli sebepler sunulduğunda bu işten direk vazgeçilecek... size kalmış yani...

3.sorumda tamamen size özel ;
eğer sizin elinizde böyle bir para olsaydı ve bu iş aklınıza yatmaya kalksaydı ne yapardınız ?? yada bu parayı nasıl değerlendirirdiniz ??

yorum yapan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

arkadaşım işin prosedür kısmını bilmiyorum benim çok yakın bir tanıdığımın özel okulu var ondan edindiğim bilgi şu evet siz işletmeci olarak açabilirsiniz,işin eğitim bölümünü zaten müdür vs.. üsleniyor.
evet aldığınız bilgiler doğru ilk sene kar beklemeyin belki zarara bile razı olun derim amainanın bana misyonunuzu korur reklamı kullanırsanız çok güzel bir iş kurmuş olucaksınız ddiğim gibi yakınımdan biliyorum şu an akıl edemiyeceğiniz paraları kazanacaksınız .elinizde fırsat varken yapın derim nacizane fikrim:eek:

Ben eski bir kreş sahibi olarak size önerim o hesaplar hiç tutmaz yazın tüm çocuklar çıkar 3 ay zor durumda kalırsınız birde alacağınız sorumluluk gözardı edilemez kreş zengin bir muhitte olmazsa çok zor ve 3ortak dahada zor çok zor bir iş hevesini kırmak istemem ama çok meşakatli hesapta olmayan neler oluyor bir bilseniz illede yaparım üstesinden gelirim diyorsanız size başarılar dilerim.

merhaba bende kreş açmayıı düşünüyorum. şuan araştırma aşamasındayım. ama ben çocuk gelişimi mezunu değilim. açmak için illaki çocuk gelişimi mezunu mu olmak gerekli. ben branş öğretmeniyim.

X