Kıdem ve Ihbar Tazmınatımı alamıyorum Yardım Lütfen

Amorous

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Nisan 2007
143
2
37
Avukat arkadaşlar merhaba ,

Özel bir şirkette kadrolu olarak 1 yıl 4 ay çalıştım.Şirket küçülmeye gittiği için işten çıkarıldım.Habersiz çıkardığı için ihbar tazmınatım var.Yaklaşık 7 ay oldu ödemediler.
Ne yapmam gerekiyor? yardımlarınızı rica ediyorum

İş mahkemesine başvurmanız gerekiyor....
Ama zaten 1 yıl 4 ayın fazla bir tazminatı olmaz...
Aylık brüt maaşınızın 2000 lira olduğunu varsayarsak
Kıdem tazminatı : 2650 ytl
İhbar tazminatı: 1575 ytl
Avukat ve dosya masrafına değmez. Zaten hiçbir avukat bunun peşine düşmez çünkü %10 yada %15 pay alıyorlar. Ve bu durumda onun payına 450 ytl tutar ki bu para için hiçbir avukat dava takip etmez...
Siz bireysel olarak mahkemeye başvurabilirsiniz. onun da sonuçlanması uzun sürer.

canım şirket küçülmeye gittiğinde ihbar tazminatı hak kazanılıyormu? hak kazanıldığına emin misin? hemen çıkardılar diyorsun..her durumda ihbar tazminatı verilmez.yani iş akdini fes ettiği andan itibaren de seni çıkartabilir ve ihbar tazminatı ödemez işveren..burada gerekçe önemli anlayacağın..

Ayenen arkadaşın dediği gibi.
Ben avukatın yanında çalışıyorum ve biz almayız böyle bir davayı bacım.
Mebla az ve fazla iş günün yok. sadece avukata verecen para 2.000-3.000 civarıdır.
Noterdne bi ihtarname gönderebilirsin.

Ayenen arkadaşın dediği gibi.
Ben avukatın yanında çalışıyorum ve biz almayız böyle bir davayı bacım.
Mebla az ve fazla iş günün yok. sadece avukata verecen para 2.000-3.000 civarıdır.
Noterdne bi ihtarname gönderebilirsin.

canım benim öyle diyorsun da bazen de gurur işi oluyor bu..benim eşimde 2 yıla yakın çalıştı..işten çıkartıldı hiç bir suçu olmadığı halde ve kıdem tazminatı ödenmedi..aslında toplasan ödenecek para 1500 tl gibi bişi...ayrıca onların yüzünden işsizlik parası da alamadık.. o yüzden dava açmak istiyoruz..artık parasında falan da değiliz..gurur meselesi oldu bu...sonuçta ortada haksızlık var...

Nesrincim, İşveren iş akdii fes ediyorsa yani işten çıkartıyorsa işsizlikten yararlanabilirsinz. Ne sebeple yararlanamadığınızı anlamadım, bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz.
Ayrıca işten çıkartılma durumunda kıdem tazminatına otomatik olarak hak kazanırsınız. Ayrıca çalıştığınız süre ile orantılı olan bir ihbar süresi vardır. Bu süre kadar seni çalıştırmak zornda, yada hemen çıkarmak istiyorsa ihbar tazminatını ödemek zorunda...

Yaa arkadaşlar siz uzayda falan mı yaşıyorsunuz? Bu davayı alacak ve hakkıyla takip edecek pek çok avukat meslektaşımız var. Sizce 400-500 lira tr koşullarında çok az bir para mı? pek çok avukatın kira parası bu. Eğer tazminatlarınız ödenmezse bir avukata başvurun ve dava yoluyla tazminatlarınızı alın.

X