İzmir Alsancak sokak modası

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.809
60
İzmir Sokak Modası olarak ,gerçekleştirilmesi düşünülen araştırmamızın ilk adımına Alsancak Sokak Modası diye başladık ve Alsancak 'ı kendi içerisinde giyim stiline göre iki bölgeye ayırdık.Bu iki bölge arasındaki sınırı da sevinç pastanesi olarak kabul ettik.
Kıbrıs Şehitleri ve Gül sokak olarak ayırdığımız bölgelerde araştırmamızı gerçekleştirirken;bazen eğlenceli,bazen ise düşündürücü anlar yaşadık....
Araştırmamıza Kıbrıs Şehitleri'nden başlamaya karar verdik .İletişim kurmaya çalışırken,çok zorlandığımızı düşünüyoruz..Özellikle gözümüze ilk çarpan asi,isyankar ve aykırı renklerin kullanıldığı bir giyim tarzının hakim olduğu yönündeydi.Böyle bir giyim tarzının yanında;Kıbrıs şehitlerinde bay ve bayan ların giyimlerini görüntülemenin gerçekten zor olduğunu anladık.Kesinlikle hiçbir şekilde fotoğraf çektirmeyi kabul ettiremedik ve sonuç olarak bu davranışlarının temelinde güvensizlik olduğu kanaatine vardık.
6b.jpg
Oysa araştırmamızın en başında;Kıbrıs şehitlerini gezen kişilerin,Gül Sokak Bölgesine göre daha ılımlı,insancıl ve girişken olabileceğini düşünmüştük....
Kıbrıs şehitleri bölgesinden sonra,Gül sokağa doğru ilerlemeye başladık.Değişimi adım adım izlerken,Gül sokaktaki bay ve bayanların daha ılımlı giyindiklerini fark ettik.Giyimde aykırı renk ve tarzın olmadığı,daha klasik ve daha sofistike bir tarzın hakim olduğunu anladık.İletişim kurmaya çalıştığımız kişiler,bize daha yakın davrandı ve araştırmamızın amacını anlattıktan sonra görüntülenmekten çekinmediler.Oysa Kıbrıs şehitlerinde bunu kabul ettirebilmek zor olmuştu....
Belirlediğimiz her iki bölgede de ; çok net olarak farklı tutum ve davranışlar,apayrı giyim tarzları ve renklerin kullanıldığını gözlemledik.Gerçi bu farklılığın çeşitli etkenlere bağımlıdır.Özellikle maddiyat bizce çok belirleyici bir unsurdur ve giyim tarzına etkisi tartışılamaz.Diesel giyen bir bayanla Colin s giyen bir bayanın dışa yansıması çok farkl olabilir.Ancak tabi ki para güzel giyinmenin tek unsuru olamaz.Öncelikle kişi biraz zevkliyse; çok az para ile uyumlu renkleri ve kıyafetleri çok güzel taşıyabilir.
Moda ve Giyimde de bizce; Farklılığı oluşturan sosyo ekonomik bir çok neden var....

HAZIRLAYANLAR:

KERRY BORG- ARZU TÜRKEL

2b.jpg

izterkon.org.tr

üstteki kızda pek hoşmuş. tevekkeli değil,izmir kızlarının güzelliği dillere destan. maşallah valla...

İzmir adı geçince yorum yapmadan geçmek olmaz diye düşündüm.
Çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık kendi adıma teşekkür ederim.

yaaa izmirin harika hatunları bu kadar mı

bir izmirli olarak devamını bekliyorummmm

kusura bakmacanim ama ben yazidaki su cumleni elestiricem. diceksin ki niye ustune aliniyorsun? sorduklarin arasinda ben yoktum tabiki ama fotograf cekilmesini istememek guvensizlik olarak nitelendirilemez bence. sonucta kim kimdir nedir sokakta gordugun rastgele biri senin fotografini cekmek istese kabul edermiydin ? izin vermeyenlerin cogunlukta olmasi normal bence

Üstteki kız tam benim tarzımdan giyiniyor. Genelde ızmir kızları hep bu tarz giyiniyor ztn... Devamını bekliyoruz...

süper ama izmirli kızlar bukadar değil daha fazla resim bekliyoruz

izmirimin alsancağının modası sadece 2 elbisemi arkadaşım ha gayret çeşit bekliyoruzzzzz senden bulaştın artık bu işe:lepi::eek:

kusura bakmacanim ama ben yazidaki su cumleni elestiricem. diceksin ki niye ustune aliniyorsun? sorduklarin arasinda ben yoktum tabiki ama fotograf cekilmesini istememek guvensizlik olarak nitelendirilemez bence. sonucta kim kimdir nedir sokakta gordugun rastgele biri senin fotografini cekmek istese kabul edermiydin ? izin vermeyenlerin cogunlukta olmasi normal bence

elif ablanın hazırladığı ve yazdığı bir yazı değil bu arkadaşım alıntı olduğu belirtilmiş hazırlayanların isimleri yazıyor zaten.
Bu hazırlayanların bir yorumu elif ablada silmeden buraya koymuştur.
yanlış anlaşılmayı düzeltmek istedim

ızmırın kızları..korku yok kıtabında..dıŞıdır anadır efedır...

hıÇbrı topuk tıkırtısı bu kadar davetkar Çalamaz:)))

ahh ızmırım

Bunlar neki birde cıkın bakın neler neler var :))

ızmir gibiisiiii varrrrrrrr mııııııııııı yaaaaaaaaa opuyorumnanaktan
ızmir'im benim

X