Nöbet ve Öğretmenlik

nuli

dante gibi ortasındayız..
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2009
24
0
46
ben bir öğretmen olarak nöbet tutulmasına karşıyım...bu angarya işi daha ne zamana kadar sırtlayacağız..2 dakikalık tenefüste öğrenci gözet..olur a bişey olsa ağır sorumluluk..ertesi güne canın çıksın ..ama uslüp bilmeyen amirin seni azarlasın..camdan sarkan öğrenciyi havada kap...valla bu kadar maaşa ancak bu kadar akrobasi yapabiliyoruz...laelaelaelaelae

güzel konu. öğretmenlik zor zanaat. her okula guvenlik görevlisi alınamayacagına göre nöbet de sart

Evet bencede her okula güvenli görevlisi şart aslında ama sanırım bunu yapmazlar, hakikatende nöbet tutulan günler bütün öğretmenler çok yoruluyor, derslerde daha sinirli oluyor...
Öğretmenin normalde görevi bu olmamalı, belki şöyle bişey yapsalar angarya olmaktan çıkar bu nöbet olayı, nöbet tutulan gün için ders ücreti falan ödeseler böylece isteyen öğretmen nöbet tutsa istemeyen tutmasa, bide kimse istemezmiş:) Yok vazgeçtim olmaz bu...
en iyisi okulun genel güvenliğini sağlayacak güvenli görevlileri bulundurmak, gerçekten ihtiyaç yani.

gercekten nöbet işi çok yorucu.artık haftada tek nöbete razıydık,bizim okulda haftada 2 nöbet varrr:kızgın:

pazartesı ve cuma haftanın ılk ve son gunu nöbetcıyım...

artı 4aylık hamıleyım.. cuma gunu sıkıntıdan ve sanırım yorgunluktan burnum kanadı.

nöbette relaxta olamıyorum..

bırıne bırsey olacak dıye kendımı germekten kaskatı kesılıyor vucudum..

bagırdıgım halde duyuramadıgım sesımden dolayı kendmı bazen çooook çaresiz hissediyorum...

Evet bencede her okula güvenli görevlisi şart aslında ama sanırım bunu yapmazlar, hakikatende nöbet tutulan günler bütün öğretmenler çok yoruluyor, derslerde daha sinirli oluyor...
Öğretmenin normalde görevi bu olmamalı, belki şöyle bişey yapsalar angarya olmaktan çıkar bu nöbet olayı, nöbet tutulan gün için ders ücreti falan ödeseler böylece isteyen öğretmen nöbet tutsa istemeyen tutmasa, bide kimse istemezmiş:) Yok vazgeçtim olmaz bu...
en iyisi okulun genel güvenliğini sağlayacak güvenli görevlileri bulundurmak, gerçekten ihtiyaç yani.

para yok diye öğretmen atamıyorlar güvenlik görevlisi mi tutulacak. kötükedihüso şu ifadenin adı da güzelmiş ibretlik :sm_cool:

neden şart..başka mesleklerde nöbet parasıyla bize gelince beleş..okulun bir eşyasına ,bir çocuğa bir şey olunca al başına belayı...sorumluluğu büyük,bizim en önemli varımız sesimiz,yorgun ve tedirgin olunca ses nasıl çıkar..ayrıca nöbetler paralı olunca rağbet seni beni şaşırtır..en azından insanda şöle bir vicdan sesi duyulur;parasını alıyorsun bari helal ettir. sen şart dersen arkadaşım bize daha çok angarya işler çıkar.

Öğretmenin normalde görevi bu olmamalı, belki şöyle bişey yapsalar angarya olmaktan çıkar bu nöbet olayı, nöbet tutulan gün için ders ücreti falan ödeseler böylece isteyen öğretmen nöbet tutsa istemeyen tutmasa, bide kimse istemezmiş:)
katılıyorum...isteğe bağlı olabilir..ve nöbet tutan öğretmene ders ücreti ödenebilir..isteklilerin az olacağını sanmıyorum..sadece yeterli istekli çıkmazsa zorunlu olsa ama mutlaka ücret ödensesırnaşık şey
mesela yarın nöbetim var ve ben bugünden gerginim:sm_confused:

nöette nefret ediyorum gerçekten efret ediyorum.
nöbet karşılığında ücret dahi verseler hayır ben istemiyorum o ücreti isteyene versinler ama ben nöbet tutmak istemiyorum.40 dk boyunc canım çıkıyor ve 10 dk dinlenmek istiyorum bu benim en doğal hakkım.ayrıca ne bin tane elim nede bin tane gözüm var aynı anda tüm öğrencileri kontrol etmek durumunda değilim istesemde yapmam imkansız zaten.buna nasıl bir çözüm bulunur bilmiyorum.görevli tutulmasıda bana matıklı gelmiyor ama ücret verrilerse nöbet tutacak can atack tonla öğretmen olduğunuda eminim.

para olunca işin ucunda eminim herkes haftada 2 de tutar 3 de tutar siz de dahil. paranın çekiciliğine kapılmışsınız çünkü başka hiç birşey umurunuzda değil! öğretmenliği severek yapsaydınız para için yapmasaydınız zaten şimdi nöbet için ek ders isteriz diye yakınmazdınız.
arkadaşım,senin branşın ne bilmiyorum ama ben ingilizce öğretmeniyim...derste oturabildiğim tek vakit 2 dk. ders defteriyle yoklama kağıdını doldurduğum vakit..türkçenin kurallarını bilmeyen çocuklara ingilizce öğretmeye çalışıyorum...üstelik kalabalık sınıflarda..ve üstüne de nöbet...paranın çekiciliğine kapılmışsınız diyorsun..sana nöbet için para verseler red mi edeceksin?yapma allah aşkına..fena mı olurdu yani?zaten aldığımız üç kuruş..evet,bu mesleği sadece Allah rızası için yapmıyoruz..hayır hayır,sen de öyle yapmıyorsun..ama sevmesen asla yapılamayacak ender mesleklerden biridir öğretmenlik..
ben nöbet tutmak için öğretmenlik yapmıyorum ki..bırak nöbeti...yazılı kağıdı okumaktan ve not işleriyle uğraşmaktan da nefret ederim.._bak onlar için para talep etmiyorum:teytey:_ ama benim öğretmenlikten haz aldığım konu başka...hiç bilmeyene bişiler öğretmek,emeğinin karşılığını onların sevgisiyle almak bambaşka.."ben de sizin gibi bir öğretmen olacağım"diyorlar ya hani.."tamamdır,"diyorum..olay budur.
lütfen ama lütfen nöbet tutmak istememeyi öğretmenliği sevmemeye vardırmayın..fazla ağır kaçıyoryasakkelime

arkadaşlar ben bu sayfayı açarken beni destekleyin veya muhalif olun diye açmadım..hiç bir yerde dile getiremediğimiz şu nöbet işinin ne kadar insanı yıpratığını haykırmak ve düzgün cümlelerle bu işin ne kadar angarya oldugunu paylaşmak...kimi beni kınamış ,ağır sözler falan...bakın dün aradaşımın nöbetini hamile diye ben tuttum,5.ders lise 2 talebeleri koridorun bir başında cetvelle şakalaşırken biri diğerinin gözünün retinasını çizmiş bende bu sırada koridorun diğer ucunda idim..sürekli gezinmeme rağmen sadece saniyede gerçekleşen bu olay bize öyle sıkıntılar açtıki vallahi ücret değil maaş verseler yapılmaz..nöbet tutulan bazı mesleklerde (o meslek çalışanları ile herhangi bir sorunumuz yok oyüzden zikretmiyorum)nöbet karşılığı para veriliyor çünkü ekstradan bir performans...peki bizimki ne öyle değilmi...ben çözümü ücret karşılığı yapılırsa isteyen tutar şeklinde düşündüm...

ağabeyim doktor,yorgun olunca nöbetini arkadaşına veriyor tabii nöbet parasınıda..bu arada öğrencimizin gözü için ilaç verildi,düzelir dediler, ben çok yıprandımda hamile arkadaşım dokuz doğurdu..hamile olanlar bilir kalbi güvercin kalbi gibi hızlı atarken kasıklarını ovuşturup duruyordu..

Sene 1999....Okulun arka bahçesindeki salıncağı müdür ön bahçeye aldırmak ister ve yerinden söktürür.Ön bahçeye gelişigüzel yerleştirilir ve boyanmaya başlanır.Derste kız öğrenci tuvalete gitmek için izin alır ve hemen aşağıya inerek salıncağa oturur.Sallanırken sabitlenmemiş salıncak devrilir ve demir kızın başına düşer.Hemen hastaneye götürülür fakat kız ölmüştür.Okula polisler gelir ve kim suçlanır? Müdür ve nöbetçi öğretmenler.Nöbetçiler derste olduklarından,sınıf öğretmeni de bir şekilde kurtulur.Müdür de görevden alınır.Ya o öğretmenin birinin o an dersi olmasaydı?... Bir başka olayda da öğrenci tuvalet için izin alır ve öğretmen vermez,sonunda çocuk altına yapar.Ailesi şikayette bulunur,okula kameralar gelir ve yine bir sürü olay...Bu iki olayı bugün tenefüste dinledim,şimdi biz izin verelim mi,vermeyelim mi? Öğretmenliği kolay bulanlara soruyorum.Nöbet olayına gelince,niye bu kadar sert çıkışlar oldu,anlamadım.Şikayetçi olan bir sürü kişi vardır ama dile getirmezler,meslekle ilgili birşey söylendimi de topa tutarlar ve bu sadece öğretmenlikte vardır.Bir avukat mesleğiyle ilgili konuşsa bir şey olmaz ama biz konuştuk mu kutsallıktan başlanır eleştirmelere.Nöbetin nerde tutulduğu önemli.Ben doğu görevindeyken ilin en belalı lisesinde de nöbet tuttum,mütevazı bir ilçede anadolu öğretmen lisesinde de.O kadar farklı ki,düz lisede yorulduğumun onda birini yorulmadım öğretmen lisesinde.Öyle öğrencilerle uğraşıyoruz ki 1 ay tatil az bile.Niye herkesin gözüne bu tatil fazla görünür,bilemiyorum

Son düzenleme:
nöbetten geldiğim günler hele birde o gün aksiyonda olmuşsa eve asık surat geliyorum...bu hemen evin içine yansıyor..ama malesef evdeki nöbetde çok yorucu..yemek yap,ortalığı toparla büyük kızın ödevini yaptır,diğerinin kartonunu yapıştır,eşinin basket topu gibi sağa sola attığı çorapları bul-tatlicadiarzu-,klozeti fayla lavaboyu fırçala,misafir gelirse ne kadar mutluyum edası ile onları karşıla....bu liste uzar gider yanlız evdeki nöbette birisine birşey olsa soruşturma falan yok..bu yüzden rahat rahat çayını içebilirsin...kaydirigubbakcemile3

amma alevlenmiş burası arkadaslar..nöbet olayını çoktan aşmış..öğretmenlik maalesef yeri gelince küçümsenen(iyi bari hiç değilse öğretmen olmuşsun gibi..)yeri gelince tatili problem edilen tartışmalı bir meslek..bende gönüllülük esasıyla çalışan bir öğretmenim..sınıfımın peteklerini tamir ettik,çivilerini çaktık,hergün bir elimde süpürge bir elimde bez sınıfımı temizledim,iki dakika çay içeyim dedim öğrenciler dertleri için çagırdı onu bile içemedim..nöbetimi ise oturamadan tutuyorum(okulda çoğu kişinin tuttugu bile belli olmuyor da)
ve eminim benim gibi birçok öğretmen var,unutulmamalı ki öğretmende insan,melek değil..yorulur,öfkelenir,hata yapar ve düzeltir.
işinden çıkan kişiler evine gelir uzanır dinlenir ama öğretmen yok ertesi gün konuya hazırlık(etkinlik,sunu,çalışma kagıdı,sınav)yok dosya işleri,okulun önemli haftaları derken yataga nasıl gittigini bilemez..konuyu yazan arkadasımız bir derdini anlatmış ve fikrini söylemiş,onu yargılamak gerekmez,onun meslek ahlakını irdelemek yanlış..
ama açıkçası nöbet günlerinden bende korkuyorum,birine bişey olacak diye.geriliyorum o gün..eklem romatizması var bacaklarımda çok zor oluyor ama en zoru okulun her yerini bir çift gözle takip edememek..umarım daha saglıklı bir fikir gelir birgün..

Arkadaşlar lütfen karşılıklı konuşma ve tartışmaya girmeyiniz...
Güzel paylaşımlar dilerim...

Son düzenleme:
yarın nöbetim var ve ben şimdiden strese girdim bilee zor zanaat zor

bugün de benim nöbetim vardı. çok yoruldum valla. ama uyuyamıyorum çünkü uyursam gece yatamıyorum ve sabah erkenden kalkmak zor oluyo.
geçen hafta bahçe nöbetimde kız öğrencinin birisi kafa üstü düştü.yazık çok ağladı başı ağrıyordu.bir yandan kıza üzüldüm bir yandan da korktum çünkü bütün sorumluluk bana ait.sürekli gidip kontrol ettim kızı Allah tan bişey olmadı.
Arkadaşlar nöbetin zorluğu önemli değil ama sorumluluğu çok fazla.
Ayrıca derste gülümsediğim şaka yaptığım öğrencilerime tenefüste surat asıp hizaya sokmaya çalışmak çok zoruma gidiyor.

Nöbet günleri en nefret ettiğim günler. Bir de ben cuma günü nöbetçiyim. haftanın bütün yorgunluğu üstüne bir de nöbet olunca pilim bitiyor.

Birileri para verilse herkes tutar gibi bir laf söylemiş. Evet şimdi zorunlu olduğumuz için tutuyoruz ama paralı olsa yine "zorunlu olduğu için" tutan birçok meslektaşım çıkar. Zorunluyuz çünkü manevi anlamda ne kadar doyum alsak da maddi anlamda doyum alamıyoruz. Evet buna da şükür milyonlarca işsizin olduğu bir ülkedeyiz ama bizler eğitimciyiz ve mesleğimize her anlamda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bütün angarya işleri öğretmenlere yaptırmaya çalışan zihniyeti de kınıyorum ayrıca...

Yarın çalıştığım ilçede çevre temizliği yapılacakmış.Ve kimler zorunlu görevli biliyor musunuz? Öğretmenler....
Hani önemliydi bu meslek, hani milli eğitim bakanlarının her biri çıkıp öğretmenler daha fazla çaba göstersin diyorlardı.Ne kadar da çabuk unutuyorlar bu sözleri. Yarın tüm gün ders olmayacak? Neden? Çöp toplamak için?

Şimdi diyeceksiniz ki öğretmenler topluma örnek oldukları için onlar görevlendirilmiştir... Madem biz öğretmenler topluma öncülük edecek madem örnek olacak kadar önemli bir görevi yerine getiriyoruz o halde mesleğimize gereken önemi her anlamda göstersinler.

X