Bebeğin 40'ı çıkınca ne yapılır ?

mugumugu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2008
268
2
Merak ediyorum bebeğimin kırkı çıktı . Yapılan özel bişeyler var mı ?
Neler yaptınız en uzak yere götür derler , yok yıkama suyuna altın at derler :)
Ben daha bişey yapmadım bilmiyorum ki :)

batıl bile olsa ben sevıyorum yaa... kültür zengınlığımız bunlar...

batıl inanç olabilir ama yöreden yöreye de değişiyor.adet haline gelmiş.yapmasak bak bak kırkını bile çıkarmamış denir:)))benim yanımda görümcem vardı o gün.40 tane zeytin yaprağı,40 tane çakıltaşı koyduk yıkama suyuma.ben yıkanırken 40 zeytin yaprağı,40 çakıltaşı daha toplanıp bebeğimin suyu hazırlandı.sonra hemen emzirdim ve uyudu.böylelikle ikimiz de kırklanmış olduk..herkes farklı şeyler söylüyor bu konuda.dediğim gibi yöreye göre de değişiyor.sevgiler.......

annem yıkama suyuna 40 çakıltaşı attı(hamileyken toplamıştım) o suyla yıkandı.bende yıkandım artan suyu etrafa serptik sonra gezmeye gitik( evde kalırsan 40 basarmış:)) taşlarını hala saklıyorum bide suya az kaya tuzu attık.batıl ama eğlenceliydi :)))

ayy bayılazaaam yakında...
yarı 40 diyede bir şey varmış,haberiniz varmı?

bence böyle batıl şeylerele uğraşacağına kuran okut daha hayırlıdır.....

ben bazı "adet"leri çok saçma buluyorum.
bir de sanki doğru birşeymiş gibi ısrarla yaptırtmaya çalışan büyüklerden ve özellikle "kayınvaldeler"den çoooooooook şikayetçiyim.
çoğumuz üniversite mezunuyuz, kör cahil değiliz, internette bilgiye şıp diye ulaşıyoruz..

40ı çıkınca şu yapılır bu yapılırlar arasında öyle saçma sapan şeyler varki, çıldırıyorum.
kimse kusura bakmasın, bari gençler lütfen cahil cahil işler yapmayın...

kırk mevlutu yapılır derler ama ben 26 gunlukken dısarıda bır yemek davetı vererek bebek mevlutu olayını bıtırdım
kırkımıs bayramda cıktıgı ıcın her gun oldugu gıbı o gunde yıkadık ama suyunun ıcıne annem yuzuk, altın ve ıgne attı
ben ve oglum yıkandık sabah erkenden
aksamına kocıs bızı gezmeye goturdu
bunların hepsını olagan olarak yasıdık hıcbırını ozellıkle bugun kırkı dıye yapmadık

biz hiçbirşey yapmadık walla
banyo günü değildi, yıkamadık bile çocuğu
gezmeye de gitmedik
uğraşamam ben öyle şeylerle, ama isteyen yapar tabi, eş dost akrabayla eğlenceli oluyor
biz eşimle yalnızdık, yapmaya kalksam eşim yaptırmazdı zaten:))

Ehh bencede hep batil inanc bunlar...Evet birseymi yapmak istiyorsun,en guzeli ve hayirlisi kurani kerim ookut evinde...

Arkadaşlar batıl matıl diye düşünmeyin bunlar bebeğin sağlıklı sıhhatli ir şekilde en kritik günlerini atlatması nedeniyle düzenlenen bir seremonidir. her dinde buna benzer seremoniler vardır. kültürümüzü devam ettirmek adına yapılır ve iyi niyetli olarak düzenlenir. Allahaşkına arkadaşlar gökten bir yıldız kaysa o yıldızın dileğimizi yerine getireceğine elbette inanmayız ama yinede olmasını umut eder dileriz. Bu da onun gibi bir şey Bir inanç ve umuttur. Medetummak değildir. Mesela 40 suyuna altın bir şey atılır ki altın gibi kalbi olsun diye, taş atılır kaya gibi sağlam kuvvetli olsun diye. bir parça pamuk atılır pamuk gibi kalbi olsun kimseyi kırmasın diye. Bu dileklerin kimseye zararı yok küçümsenecek bir yanıda yok. Bunları kalabalıkla yaptığın zaman oldukça eğlenceli ve güzel bir şey. Bu tarz seremonilerden korkmayın keyfini çıkarın derim.

X