Ovulasyon (Yumurtlama) Testleri Hakkında Merak Ettikleriniz

DIPTISDIPTIS

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
6.393
3.601
İDRARLA YAPILAN OVULASYON TESTİ

Döllenmenin gerçekleşmesi için, cinsel ilişkinin zamanlanması büyük önem taşır. Çünkü, yumurtanın ömrü sadece 24 saat; spermin kadın vücudunda canlı kalabildiği süre ise en fazla 3-4 gündür. Yumurtanın döllenebilmesi için, ovülasyon döneminde, fallop tüplerinde mutlaka sperm bulunmalıdır. Bir kadının hamile kalabileceği gün sayısı, periyod dönemi boyunca ortalama 5-6'dır. LH hormonunun sıçrama yapması, önümüzdeki 24-36 saat içerisinde Ovülasyon olacağına işaret eder.

Ovülasyon civarı (Ovülasyon günü ve bir gün öncesi) gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönemdir. Ancak sperm ve yumurtanın canlı kalma süresi düşünüldüğünde Ovülasyona yaklaşan günler ve Ovülasyonun hemen ertesi de, gebe kalma ihtimalinin yüksek olduğu zamanlardır. Bu dönem, Östrojen hormonunun seyri izlenerek tesbit edilebilir.
Ovulasyonun zamanını tespitte en çok kullanılan ve en basit olanı LH yükselmesinin (idrarda yapılan test) testpitidir.

LH (Luteinise Hormon), yumurtayı harekete geçiren hormondur. Yumurtlamadan 24 ila 36 saat öncesi LH-konsantrasyonu 10 ila 20 kat artmaktadır. OVULASYON TESTİ idrarda bulunan bu hormonu tespit etmektedir. LH'nin artması ile yumurtlama başlangıcı, yani gebe kalma süreci başlamış olmaktadır. Kadınların büyük çoğunluğu bir düzen içersinde yumurtlamasına rağmen bazı kadınlar adet döneminin herhangi bir gününde yumurtlayabilir. Bu istisnayi durumu tespit edebilmek için adetin bittiğinin ertesi günden başlayarak diğer adetin başladığı güne kadar her gün bir test yapılmalıdır.

İdrarda Yapılan Ovulasyon Testi hamilelikten korunma için de kullanılabilir mi ?

Hayır. OVULASYON TESTİ sadece yumurtlama (ovulasyon)'nun 24-36 saat öncesini göstermektedir. Ancak spermler, vücudun içersinde 72 saat kadar daha yaşayabilirler. Örnek olarak : 28 günlük bir siklus olduğunu varsayarsak, yani yumurtlama 14. günde gerçekleşiyorsa, cinsel birleşme ise 11. siklus gününde yapılırsa döllenme meydana gelebilir. 1. test gününüz, 12. siklus gününüzdür. Bundan dolayı hamilelikten korunma için kullanılması sakıncalıdır.

Hangi faktörler test sonuçlarını etkiler ?

Alkol ve çoğu bilinen ilaçlar test sonuçlarını etkilemez. Ancak fazla miktarda alınan sıvı (mesela su), LH konsantrasyonunu inceltir. Bundan dolayı testten 4 saat öncesine kadar mümkünse hiç içecek alınmamalıdır.

Yanlış sonucun sebepleri ne olabilir ?

Hamileyseniz, kısa süre önce hamilelikten çıktıysanız veya menopoz dönemindeyseniz, bu yanlış sonuç almanıza sebep olabilir. Aynısı, şayet gebe kalmak için tedavi görüyorsanız ve buna bağlı LH (Luteinise Hormon) veya hCG (Humanes Chorion Gonadotropin) arttırıcı ilaç alıyorsanız da geçerlidir bu konuyla ilgili olarak önce hekiminize sorunuz. Clomifen ihtiva eden ilaçlar sonucu etkilemez, ancak siklus süresini etkileyebilirler. Bunun sonucunda bir paket daha alıp kullanmanız gerekebilir.

Yakın zaman önce korunma haplarını bıraktım. Test sonuçlarına etkili olabilir mi?

Korunma haplarını veya başka bir hormonal korunma metodlarını bıraktıktan sonra, regl döneminin normale dönmesi birkaç gün alabilir. Bundan dolayı 2 dönem, siklusun normale dönmesini bekleyip, daha sonra test'e başlamanız daha mantıklı olur. Bunun avantajı, doğal siklus süresini öğrenmeniz ve ilk test gününüzü daha kesin belirlemenizdir.

Aşağıdaki tabloda teste başlamanız için en uygun günleri regl uzunluğunuza göre tespit edebilirsiniz. ÖR:
Tabloya göre Siklus uzunluğu 21 gün süren birinin teste başlaması gereken zaman adetin 5 günüdür.

REGL DÖNGÜSÜ TESTE BAŞLAYACAĞINIZ GÜN
21 GÜN ................ 5 GÜN
22 GÜN ................ 6 GÜN
23 GÜN ................ 7 GÜN
24 GÜN ................ 8 GÜN
25 GÜN ................ 9 GÜN
26 GÜN ................ 10 GÜN
27 GÜN ................ 11 GÜN
28 GÜN ................ 12 GÜN
29 GÜN ................ 13 GÜN
30 GÜN ................ 14 GÜN
31 GÜN ................ 15 GÜN
32 GÜN ................ 16 GÜN
33 GÜN ................ 17 GÜN
34 GÜN ................ 18 GÜN
35 GÜN ................ 19 GÜN
36 GÜN ................ 20 GÜN
37 GÜN ................ 21 GÜN
38 GÜN ................ 22 GÜN
39 GÜN ................ 23 GÜN
40 GÜN ................ 24 GÜN

TESTİN UYGULANMASI

1. Testi asla sabah idrarınızla YAPMAYINIZ. Testi yapmadan 4 saat önce aşırı sıvı tüketmekden kaçınınız.
2. Temiz bir kaba aldığınız idrara max seviyesine kadar çubuğu batırınız. 5 sn çubuğu idrar içinde tuttukdan sonra çıkarıp düz bir zemine bırakınız.
3. Bir kaç dakika içinde test sonucunu okuyunuz. 5 dk sonraki sonuçları dikkate almayınız.
4. Sonuç negatif (tek çizgi) ise ertesi gün aynı saatte testi tekrarlayınız.
5. Sonuç pozitif ise (çift çizgi) 24-48 saat içinde yumurtlamanız gerçekleşecek demektir. Gebe kalabilmek için ilişkiye en uygun zamandır.
Ovulasyon-Yumurtlama tarihi hesaplama için tıklayınız!

91081431sx0.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
TÜKÜRÜKLE YAPILAN OVULASYON TESTİ

Bir kadının aylık periyodu yaklaştıkça östrojen seviyesi yükselir. Bu da vücut sıvılarındaki tuz seviyesini yükseltir. Kadının tükürüğünün kurumasına izin verildiğinde, kristalleşme oluşur. Kadın ovülasyona ne kadar yakınsa, kristalleşme o kadar yoğun olur ve eğrelti otumsu desen” ortaya çıkar.

nonovul.jpg

Ovulasyon (Yumurtlama) Olmayan

preovul.jpg

Ovulasyon ( Yumurtlama) Öncesi

ovul.jpg

Ovulasyon ( Yumurtlama)Eğrelti Otumsu

slm kızlar kimseden cev alamadım reglimin 8inci günü yumurtlama olurmu

Canım yumurtlama testi yapıp çift çizgi yakaladıysan olabilir ama büyümeden çatlamıştır bence bir jinekologa gitmeni tavsiye ederim :teselli:
slm prenses benmi anlamadım bu siteyi ama kimse cvp yazmıyor nedense

Osmaniyecim ne sormak istiyorsun yardımcı oluyum :asigim:

Canım yumurtlama testi yapıp çift çizgi yakaladıysan olabilir ama büyümeden çatlamıştır bence bir jinekologa gitmeni tavsiye ederim :teselli:

sağol ablacım salı günü doktorum gel dedi

selam bişey sorucam. ben bu tükürük testlerinin hem daha ekonomik hem daha güvenilir olduğunu düşünüyorum. peki çevreden şu marka daha iyi diye duyduğunuz bi marka varmı?

kızlarr merhabalar bende bir soru sormak istiyorum buay bende aldım bu testlerden ve 12gün başladım 13gün yaptım gülen yüz çıkmadı 14gün dışarıdaydık yapamadım 15gün gene gülmedi bu test bana.
sormak istediğim bu test sadece 24-36 saat öncesinden mi gülüyor 15.gün yumurtladıysam aynı gün yaptığım ovulasyon testinin gülmemesi normaldir değil mi?

Dıptıs Dıptıs verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ya bişey sorucam.
Bu testler değişik değişik mi oluyo?
Bazılarında gülen yüz çıkıyo, bazılarında da 2 çizgi mi çıkıyo.
Yani 2 çeşit mi test var?

canım gülen yüz çıkan dijital olan, test çubuğu şeklinde olanlar (ben ondan kullanıyorum) onda aynen hamilelik testi gibi iki çizgi çıkıyor...

Arkadaslar bende bu ay deneyecegim su testleri,bakalim ne olacak. benimki gulen yuzlu olan clearblue. cunku iki cizgi belireni okuyamiyorum :1no2:

bende bu ay ilk kez ovulasyon testi kullanmaya başladım adetimin 15. günü 3 gündür yapıyorum testi.test cubuğndaki çizgilerden biri koyu biri açık renk ikisinin de aynı koyulukta olması gerektiğini biliyorum ama merak ettiğim testte silik çizginin çıkması yumurtlamanın yakın olduğu anlamın da mııkafamçokkarıştıCADIARZUkafamçokkarıştı

silikliğin yoğunluğuna bağlı bu canım
eğer koyulaşmaya başladıysa yakındırhihoyyyt

yani kader arkadaşıyız dıptısım inşalah hayırlı haberlerini alırım. bakalım bu otlar çöpler işe yarıycak mı ben ne zaman yumurtluycam kim bilir

Son düzenleyen: Moderatör:
X