Tatlı Tarifi Funiyki veya Külah Tatlısı (bulgaristan)-Resimli

emilia

Emina
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
900
3
Güzel bir Göçmen Tatlısı
a3893.jpg

İçine doldurulan krem için;

• 2 yumurta ve hamurdan kalan yumurta sarısı
• 900 ml taze süt
• 1 çorba kaşığı tereyağı
• 1 su bardağı şeker (250-300 gr) azar azar katılır.
• 150 gr un
• 1 vanilya - isteğe göre

Üzerine serpmek için

• 50 gr pudra şekeri
• 80-100 gr çekilmiş ceviz

• 2 yumurta, birinin sadece beyazı kullanılır.
• ½ su bardağı şeker
• 1 su bardağı yoğurt veya 125 gr.
• 1 tatlı kaşığı ekmek sodası (sodyum bikarbonat)
• ½ su bardağı ayçiçeği yağı veya 80 gr.
• 450 gr un

YAPILIŞI : Ekmek sodası çok az sirke (çorba kaşığı) içinde söndürüp, yoğurda katılır. Karıştırdıktan sonra, ayçiçeği yağı ve arkasından bir yumurta ve diğerinin de beyazı ilave edilir. Sonunda unu da ekleyip orta sertlikte bir hamur elde edene kadar yoğurulur. 15-20 dk oda sıcaklığında bekletilir. Elde edilen hamurdan yufka açılır (kolaylık için küçük parçalar kopararak çok az yağladığınız bir zeminde veya sini üzerinde küçük yufkalar açılır. Yufkanın kalınlığı en fazla 1mm olmalı. Bu yufkalardan 1cm genişliğinde şeritler kesilir. Bunları önceden yağlanmış külah kalıplarına dolanır. Sarma işlemi sırasında her şerit birazcık (1 mm kadar) diğerinin üstüne gelmeli, yani hafif üst üste binecek şekilde sarılması gerekiyor. Önceden 180-200 C ısıtılmış fırında hafif kızarana dek pişirilir ve daha sıcakken külahlar kalıplarından dikkatlice çıkartılır. Bir kaba (tepsiye) dizerek soğumaya bırakılır.

Kremin Yapılışı : İlk sırada yumurtalar şekeri azar azar ilave ederek karıştırılır, daha sonra un ilave ederek kısık ateşte karıştırmaya devam edilir. Yavaş yavaş süt, tereyağı ve vanilya ilave ederek muhallebi kıvamında pişirilir. Ateşten alın biraz ılınmaya bırakılır. Biraz soğuduktan sonra külahlara doldurup, külahın açık kısmına çekilmiş ceviz serpilir, külahın yanlarına da, isteğe göre pudra şekeri serpilebilir.

Püf Noktaları : 1) Külah şeritlerini sararken alt kısmında delik kalmamasına dikkat ediniz, krem oradan akabilir.
2) Turuncu veya kırmızı gıda boyası ile ile külahları boyarsınız havuç görüntüsü elde edebilirsiniz.
3) Hamurun yapılışı ile uğraşmak istemiyorsanız, milföy hamurunu 1 mm’ye kadar incelterek, şeritler halinde kesebilirsiniz.
4) Kalıplara şeritleri en alttan başlayarak dolayınız.
5) Külah kalıpları metaldir. Pasta malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

Afiyet Olsun

Son düzenleme:
çok harika bi şey bu ne kadar çok yersen ye doyamıyorsun komşumuz yapardı ilk onda görmüştükböle bi tatlıyı tavsiye ederim kızlar mutlaka deneyin harika bişii bu..

canm cok gzl olmus ya ellerine saglik ama benim kalibim yok kalipsiz yapmazmiyim bide ekmek sodasi ne anlamadim..

ekmek sodası sanırım karbonat.
ben bu tarifi bir yerden buldum haftasonu için yapacaktım bulgar tatlısı olduğunu bilmiyordum. çünkü eşimin dedeleri ordan göçmenler hoş bir tesadüf olacak.
ben dondurma külahı aldım kalıp olarak onları kullanıcam milföy sarıcam üstüne. yoksa kalıpsız tutmaz kayacım. üstüne renkli tatlı süslerinden serptik mi offf :)

wowwwwwwwww harika görünüyo ya ben burdan hep hazirini aliyorum ama aslinda denemek lazim insanin kedi yaptigi gibi olmaz
paylasimin icin tskler canima.s.

canm cok gzl olmus ya ellerine saglik ama benim kalibim yok kalipsiz yapmazmiyim bide ekmek sodasi ne anlamadim..

Teşekkürler canım, Kalıpları pasta malzemeleri satan yerden temin edebilirsin ekemek sodası Karbonat evet doğru

canim ben almanyadayim trde olsam bulurum ama burda bulmak cok zorrrr::KK43:((of yaa bunu yapmaliydimm pastalrin hepsini denemismdirrr ama bu cok gzl gözüküyorr..

canim ben almanyadayim trde olsam bulurum ama burda bulmak cok zorrrr::KK43:((of yaa bunu yapmaliydimm pastalrin hepsini denemismdirrr ama bu cok gzl gözüküyorr..

Almanyada vardır belki canım pasta malzemeleri satan yerler, Dondurma külahıylada yapılıyormuş bildiğim kadarıyla kalıp yerine kullanılıyormuş

canım hazır dondurma külahlarından oluyor. dışına biraz yağ sürersin yapışmasın diye. ben daha az önce dondurmacıdan bi poşet dolusu külah aldım :)

yada kalın alimünyum folyolar var onlarıdan da külah şekli yapabilirsin :dance:

canım hazır dondurma külahlarından oluyor. dışına biraz yağ sürersin yapışmasın diye. ben daha az önce dondurmacıdan bi poşet dolusu külah aldım :)

yada kalın alimünyum folyolar var onlarıdan da külah şekli yapabilirsin :dance:
canim kalin aluminyum folyo derken rulo seklinde olan folyolrdanmi yoksa daha kalinmi var inan su almnydaa hele almncan yoksa bisi bulmak cok zor herke bende gida boyasini gida simlerini göryor biz ilk defa byle seyler göryoruz diolr nerden aldin die soryorlar ama ben hep trde alirimm ablamin vardi bu kulahlardan ancak izine gidince yoksa burda bulmak imkansizz evet hazir dondrma kulahlari var burda pastaneler var dondurmcilar eisladen oraya bakiyimda olmazsa alim bende..yada aluminyum folyo isini anlsam onunla yaparim yardminiz icin saol canim..a.s.

Cok guzel gorunuyor cidden,ellerine saglik a.s.
Sanirim kremasi da akiskan,cok koyu kivamli degil :uhm:
Offff super super cokacimcoook

Son düzenleme:
canım mrb bu tatlıdan yedim çok beğendim netten tarifine bakıyım dedim bende yapıcam ama kalıbım yok evde külah yapmaklada uğraşmak istemyrm ankrada nerden bulablrm bu kalıplardan??

şimdi yapıp denedim güzel oldu çok güzel bi tarif resim eklerim hazır olunca

X