Sahte altın nasıl anlaşılır?

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.778
60
Aldığınız altın markalı ise mutlaka patenti vardır. Eğer markalı bir ürün almıyorsanız güvendiğiniz bir kuyumcudan almayı tercih edin.
Sahte olup olmadığı konusunda şüpheleriniz varsa altını sert bir cisimle çizin. İçinden çıkan renk sarıysa altınınız gerçek, kahverengiyse altınınız sahtedir.

Gerçek altının rengi daha koyudur.
22 ayarın sesi tok, sahte altının sesi tiz gelir.
Altının ayarı nasıl anlaşılır?
Altını siyah mihenk taşına sürdüğünüzde, kalemle çizilmiş gibi izler oluşur. Bu çizgilerin üzerine özel hazırlanmış asitler sürülür. Altının çizgisinin silinmediği asit hangi ayara tekabuül ediyor ise altın o ayarın üstündedir. Yani her ayar için farklı kuvvette asit vardır.
Altınınızı nasıl saklamalısınız?
Altının tozla ve nemle temas etmemesi önemli. Hava nem ve toz biraraya geldiğinde altın oksitlenir ve takıların üzerindeki kir oluşmasına neden olur. 24 ayar altında bu olmaz.

Mücevher kutuları ve çantaları altın müceverleri muhafaza etmek / taşımak idealdir. Havadaki tozu içine almayacak şekilde herhangi bir örtünün içinde de saklayabilirsiniz ama kullandığınız örtünün tüysüz olmasına dikkat edin.
Altın sizin için bir yatırım aracı ise kasalar en güvenli yerdir.

Çok saçma bilgiden yoksun bir açıklama.Sahte altın yapılırsa rengi sarı olacağından sürtsenizde anlayamazsınız.En güvenli yol kuyumcularda bulunan mihenk taşıdır ama bunu normal vatandaş uygulayamaz.Altın özgül ağırlık bakımından ağırlığı en yüksek değerlere sahip madenlerden birisidir.Ağırlığından çok kolay anlaşılabilir.

bana düğünümde bırı altın takmıştı kuyumcuya gittik sorduk altın değilmiş altın suyuna batırılmış sahte dedı aynı küçük altına benzıyordu ama bız zaten evde anlamıştık çok çok yumuşaktı fiyatı 3 tl imiş

düğünde sahte altın takacagına hiç takılmasın daha iyi ya..hala duyuyorum sırf düğünde gösteriş olsun diye ya sahte altın takıyorlar yada kuyumcudan iki günlügüne kiralıyorlar..çok ayıp ya insanın degeri altınlamı kıyaslanırki..konu ile bi alakası yok ama söyleyim dedim kıslar:)

kızlar benim düğünümde eşimin dayısı sahte takmıstı sanki durumları kotu oyle cok gosterişli bişi alcagna git adam akıllı bişi al sahte takıp rezil olmaktan iyidir....
ya ben anlamıyorum bu insanları ya eşim çok utanmıştı ama onun ne kabahati var ki........

kızlar benim düğünümde eşimin dayısı sahte takmıstı sanki durumları kotu oyle cok gosterişli bişi alcagna git adam akıllı bişi al sahte takıp rezil olmaktan iyidir....
ya ben anlamıyorum bu insanları ya eşim çok utanmıştı ama onun ne kabahati var ki........

oluyor malesef cnm böyle şeyler o isan kendine yakıştırdıysa önemli değil gün olur sıra onada gelir .)sakla onu bence takarsın :)

Çok saçma bilgiden yoksun bir açıklama.Sahte altın yapılırsa rengi sarı olacağından sürtsenizde anlayamazsınız.En güvenli yol kuyumcularda bulunan mihenk taşıdır ama bunu normal vatandaş uygulayamaz.Altın özgül ağırlık bakımından ağırlığı en yüksek değerlere sahip madenlerden birisidir.Ağırlığından çok kolay anlaşılabilir.

benimde düğünümde takılmıştı bariz fark var hafif ve küçük

anlaşılmıyo pazarlarda bile var ben ki o kadar altın meraklısıyım çok ilgiliyim ayırt edemiyorum alıp takıcan burgulu burgulu düğünlerde o olcakzemuszemus

benim arkadaşımın annesinde vardı sahte set anlamamıştım söleyene kadar çok gerçek duruyo hakikaten gösteriş için değil kadınlar sever ziynetii takmayı alıp bulundurmak lazım olmayanlar için :KK70:
ayrıca onların fiyatlarıda 50tlden başlıyo pek ayırt edilmesin die

Bana dÜĞÜmde kım olduĞunu kestıremedıĞımız bırı taktı sahte altını...
TaŞ ÜstÜne atınca sesı tız Çıkıyor...
Altının sesıyle Çok farkı var..bız bÖyle anlıyoruz..
Ama artık o kadar ıyı taklıtler yapılıyorkı hıÇ anlaŞılmıyor dıŞardan bakmayla

Bir arkadaşın düğününde adamın biri bir küçük altın taktı, iki gün sonra ''ben o altını yanlışlıkla attım, verin altınımı'' diye geri istemiş, tabii ne bilsinler vermişler....sonra takılardan bir sahte altın çıkmış! böyle çeteler de var dikkat etmek lazım :)

arkadaşlar benim alyansımda da siyah küçük noktalar çıktı. acaba sahte olabilir mi? Gerçi cumartesi günü aldığımız yere götüreceğim ama bilgisi olan var mı bu konuda??

valla eşim kuyumcu hemde imalatçı kendi yapıyor kendi satıyor sahteden yana korkum yok eşimden alıyorum altını ama sahte altın şu günlerde çok dolanıyor bizimkiler kezaba batırıyor altın degilse anında eriyormuş altınsa zati ışıl ışıl oluyor

X