Bebek Beslenmesi Kızım için evde yaptığım ek besin tarifleri..(8 aylık dönemi)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
10
TAVUK SUYU ÇORBASI

Bir parça tavuk göğsü
Bir tatlı kaşığı sıvıyağ(zeytinyağ olması tercih edilir)
Bir çorba kaşığından az un
Bir domates püresi yada çok az domates salçası
Bir fiske tuz

Tavuk göğsünü ağzı kapalı şekilde haşlayalım..
Küçük bir tencerede sıvı yağ ve unu şöyle bir kavuralım un kokusunu alalım..Salçayı(yada domates püresi) ilave edip,haşladığımız tavuğun suyundan ekleme yapalım..Çorbamız kaynayıp yavaş yavaş koyulaşmaya başlayacaktır..Bir tutam tuz ve tavuk göğüs etinden de bir parça alıp elde didikleyip,tencereye ilave edip,beş dakika pişmeye bırakalım..
Ilıtıp bebeğinize yedirebilirsiniz..

Not: Ben tüm işlem bittiktedn sonra blendrdan geçiriyorum..Ecrin böyle seviyor..Çok ezilmemesine gayret gösteriyorum ki katı yiyecekleri yerken zorlanmasın diye..
Lütfen teflon tencere değil çelik tencere kullanınız..Bebeğiniz için alacağınız küçük bir ebatta ki çelik tencerede tüm besinlerini hazırlayabilirsiniz..

Son düzenleme:
BALLI YADA PEKMEZLı MEYVE KARIŞIMI

Bir orta boy elma
Bir orta boy havuç
Pekmez(dut / üzüm)

Çok çok iyi yıkanmış elma ve havucun kabuklarını soyunuz..(Biliyorum kabukları vitamin deposu ama o şekilde püre olarak yedirdiğim için,bu tarfi de soyduğumu belirtmek istiyorum)

Yine teflon olmayan çelik tencere de elma ve havucumuzu pişiriyoruz..Yumşayıp ve ılıdıktan sonra ya tel süzgeç ya da blendr vasıtası ile pişen havuç ve elma parçalarını eziyoruz..

Bu işlemden sonra tatlandırmak için bal yada pekmez ilave edip ek besinimizi ara öğün olarak hazırlamış oluyoruz..

Son düzenleme:
TARHANA ÇORBASI

İki çorba kaşığı ev yapımı tarhana
Bir tatlı kaşığı sıvıyağ(yada çok az tereyağ)
Bir tatlı kaşığı domates salçası
Bir tutam tuz

Tencereye aldığımız yağa,salçayı ekleyip şöyle bir çevirelim..İki su bardağı suyu (tavuk suyu yada et suyu) ilave edip,hemen ardından tarhanayı ekleyelim..

Sürekli karıştırarak toplanmamasını sağlayalım..Kaynamaya başlayınca bir tutam tuzu da ilave edip ateşten alalım..
Ilıyan tarhana çorbanızı yoğurt eşliğinde bebeğimize yedirebilirsiniz..

Not: Çorbayı yapacağımız su(tavuk yada et suyu) sıcak olmamalıdır..yerimseniben

KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI

Normal ev için hazırlayacağınız haşlanmış mercimekten yarım su bardağı ayırın..
Çok az tereyağ
Az tuz
Bir parça kıyma
Nane

Tereyağı alın tencereye,içine kıymayı ilave ediniz..Kıyma renk değiştirince,püreleştirilmiş haşlanmış mercimeği ekleyiniz..Bir buçuk su bardağı suyu da ilave edip,tuzunu atınız..

Kaynamaya başladıktan sonra,beş dakika kadar pişmeye bırakınız..Ateşten almadan önce bir tutam naneyi ekleyiniz..

Ilıdıktan sonra bebeğinize yedirebilirisiniz..yerimseniben

YOĞURT ÇORBASI

3 Yemek kaşığı yoğurt(süzme yoğurt ise iki kaşık)
1 Yemek kaşığı un
1 Yumurta sarısı
Bir çay bardağı tel yada arpa şehriye
Tuz ve nane(isteğe bağlı)

Tencereye yoğurtu alınız,unu,yumurta sarısını ve tuzu ilave edip iyice karıştırınız..
Bir yandan karıştırıp bir yandan soğuk su ilave ediniz..(su 4 su bardağı yaklaşık,göz kararı ayarlayabilirsiniz)

Ocağa alıp,içine şehriyeyi ilave ediniz.. Sürekli karıştırarak kaynamasını bekleyiniz..Şehriye çabuk pişer ve çorba koyulaşır..Çok az naneyi de ekleyip,çorbayı ocaktan alınız..
Çocuğunuz için çorba hazırdır..

Not: Yoğurt çorbası pişirilip ocaktan alınınca ağzı kapakla kapatılmaz,kapatılırsa çorba kesilir..yerimseniben

tarifler harika çok teşekkür ederiz.. bebişine de afiyet olsun.. cokacimcoook

dip not olarak bal , salça, tuz ve baharat kullanımına dikkat.. bebeklere yasak diye biliyorum..

1 yaşından küçük çocuklara bal verilmesi kesinlikle yasak arkadaşlar dikkatli olalım bebişler sindiremiyor..

bende katılıyorum arkadasa bal olmaz cocuğun bünyesı kaldımaz alerjı olma rıskıde var

evet, 1 yaşından önce bal kesin olarak verilmemeli.. Lütfen dikkat...

tuzda verılmemelı degıl mı ama cok cok az bır cımdık atabılırız nadıren tadı tuzu olmayan yemeklere.

ıcınde ztn havuc fln oldugunda tadı guzel oluyor

tarifler çok güzelmiş yapıp kendim yiyesim geldi :eek:.
ancak bir sorum olacak.tarhana çorbasını vermek uygun mu? bizim doktorumuz tarhana çorbası içirmeyin demişti.

tarifler çok güzelmiş yapıp kendim yiyesim geldi :eek:.
ancak bir sorum olacak.tarhana çorbasını vermek uygun mu? bizim doktorumuz tarhana çorbası içirmeyin demişti.

7 aylık bebeklerte verebilir ama acısız baharatsız ev yapımı olursa daha iyi.

Ben tarhana çorbası bu şekilde yapıyorum.

Bir su bardağı suda bir çorba kaşığı tarhana yarım çorba kaşığı yasız dana kıyıması bir tatlı kaşığı pirinç ekliyorum.Kısık ateşte pişiriyorum.20 dk kadar hazır oluyor.Sonra bir çay kasığıu zeytin yağı katıyorum.Çorba hazır.

Ben tarhana çorbası bu şekilde yapıyorum.

Bir su bardağı suda bir çorba kaşığı tarhana yarım çorba kaşığı yasız dana kıyıması bir tatlı kaşığı pirinç ekliyorum.Kısık ateşte pişiriyorum.20 dk kadar hazır oluyor.Sonra bir çay kasığıu zeytin yağı katıyorum.Çorba hazır.

bilgi ve tarif için teşekkürler deneyeceğim.

Son düzenleme:
Ben de bebişime hazırladığım kahvaltıyı paylaşmak istiyorum;

-Formül mama veya süt (bebeğiniz ne kadar yerse)
-Birkaç tane bebe bisküvisi (veya kek veya ekmek içi)
-Labne peyniri ( bir tatlı kaşığı kadar)
-Bir yumurtanın sarısı
-Birkaç parça ceviz içi(veya fındık)

Bu karışımı blenderdan geçiriyorum.Oğlum çok severek yiyor.

evvet madem öyle bende yoğurtlu çorba yapıyorum demek ki bugün.tesekkürler canım

Ben de bebişime hazırladığım kahvaltıyı paylaşmak istiyorum;

-Formül mama veya süt (bebeğiniz ne kadar yerse)
-Birkaç tane bebe bisküvisi (veya kek veya ekmek içi)
-Labne peyniri ( bir tatlı kaşığı kadar)
-Bir yumurtanın sarısı
-Birkaç parça ceviz içi(veya fındık)

Bu karışımı blenderdan geçiriyorum.Oğlum çok severek yiyor.

Süt ürünleriyle, içinde demir ihtiva eden gıdaları birarada kullanmamak gerekiyor. Çünkü süt ürünleri demiri öldürür. şutarafagitti

X