(((---Vitamin D ---)))

startuba

bir varmışş bir yokmuşş
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2009
126
0
Kolay gelsin arkadaşşlarr. a.s. Vitamin d (kemik damlası) yi hala kullanan varmı bebeklerin bıngıldakları kapanana kadar mı kullanacaz ??? Blen varmı.......

Doktorumuz bize güneşli günler gelip de dışarıda direk güneş ışığına çıkarabilene kadar kullanacaksın dedi.İlk zamanlar evde pencereden giren güneş ışığında güneşlendirdiğimi düşünüp mutlu oluyordum ben.Meğer arada cam olduğu için D vitaminini alamıyormuş bebeğim.Dışarıya çıkarıp direk güneş ışığı almalıymış.Yazın her gün yapabileceğimize göre vitamin damlayı kullanmaya gerek kalmayacak.

ben 1 yaşına kadar kullanıcam günde 3 damla çok önemli...daha çok raşitizm hastalığını önlemek için verildiğini düşünüyorum

Doktorumuz bize güneşli günler gelip de dışarıda direk güneş ışığına çıkarabilene kadar kullanacaksın dedi.İlk zamanlar evde pencereden giren güneş ışığında güneşlendirdiğimi düşünüp mutlu oluyordum ben.Meğer arada cam olduğu için D vitaminini alamıyormuş bebeğim.Dışarıya çıkarıp direk güneş ışığı almalıymış.Yazın her gün yapabileceğimize göre vitamin damlayı kullanmaya gerek kalmayacak.
Hiç kuşku yok ki D vitamini yetersizligini önleminin en fiziyolojik yolu anne ve bebeklerin yeterli güneş görmesidir..Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.Örnegin güneş koruyucu kremlerin D vitamini sentezini %97 oranında azalttıgı ve camdan geçerek gelen güneş ışınlarının sentez için uygun olmadıgı bilinmektedır.Düşük Dvitamini düzeyine sahip annelerin yaşam şekilleri(ev içinde daha çok zaman geçirmek ,kültürel nedenlerle çocukların ev dışına çıkarılmaması,evlerin balkonsuz olması veya güneş ışınları engelleyen sık apartmanlı mahallelerde yaşamak gibi)bebeklerin de yetersiz güneş görmesine neden olmaktadır.Bu faktörlere kentsel hava kirliligi nedeniyle yeryuzüne ulaşan ultraviyole ışınların D vitamini sentezini saglayacak dalga boyunda olmaması eklenmektedir.Bu nedenle bütün bebekler yaşamın ilk haftasından itibaren D vitamini verilmelidir.Beslenme tarzı ne olursa olsun tüm bebeklere en az bir yaşına kadar,tercihen 3 yaşına kadar 400 ünite/gün Dvitamini uygulanmalıdır.D vitamini yetersizligi çocuklarda raşitizme erişkinlerde ise osteomalaziye yol açmaktadır.Bütün bunların yanı sıra ,son yıllarda D vitamini yetersizliginin şeker hastalıgı ,koroner kalp hastalıgı ve tüberküloz için hazırlayıcı risk faktörü olabilecegi ileri sürülmektedir.

Hiç kuşku yok ki D vitamini yetersizligini önleminin en fiziyolojik yolu anne ve bebeklerin yeterli güneş görmesidir..Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.Örnegin güneş koruyucu kremlerin D vitamini sentezini %97 oranında azalttıgı ve camdan geçerek gelen güneş ışınlarının sentez için uygun olmadıgı bilinmektedır.Düşük Dvitamini düzeyine sahip annelerin yaşam şekilleri(ev içinde daha çok zaman geçirmek ,kültürel nedenlerle çocukların ev dışına çıkarılmaması,evlerin balkonsuz olması veya güneş ışınları engelleyen sık apartmanlı mahallelerde yaşamak gibi)bebeklerin de yetersiz güneş görmesine neden olmaktadır.Bu faktörlere kentsel hava kirliligi nedeniyle yeryuzüne ulaşan ultraviyole ışınların D vitamini sentezini saglayacak dalga boyunda olmaması eklenmektedir.Bu nedenle bütün bebekler yaşamın ilk haftasından itibaren D vitamini verilmelidir.Beslenme tarzı ne olursa olsun tüm bebeklere en az bir yaşına kadar,tercihen 3 yaşına kadar 400 ünite/gün Dvitamini uygulanmalıdır.D vitamini yetersizligi çocuklarda raşitizme erişkinlerde ise osteomalaziye yol açmaktadır.Bütün bunların yanı sıra ,son yıllarda D vitamini yetersizliginin şeker hastalıgı ,koroner kalp hastalıgı ve tüberküloz için hazırlayıcı risk faktörü olabilecegi ileri sürülmektedir.

bana ebeler ilk 4 ay demişti...
madem bu kadar faydalıymış ilk 1 yıl kullanırım bende...
teşekkürler ...........:enbuyukkk:

ben 1 yaşına kadar kullanıcam günde 3 damla çok önemli...daha çok raşitizm hastalığını önlemek için verildiğini düşünüyorum

evet raşitizm hastalığını önlemek amçlı kullanılan bi damlaymıs hemşire demişti ama ilacın süresi hakkında hep farklı şeyler söyleniyor dk hemşirenın dediği zamanlar bile farklı
bilmiyorum hangisini yapcaz :uhm:

ben yıllar önce oğlumda günde 6 damla kullanmıştım 1 yaşına akdar...

kızım şu anda 3 aylık ve 4 damla kullanmaya başladık.bebek buyudukçe damla sayısı artıyor.

Canım bize de ebeler de doktorumuz da 1 yaşına kadar kullanmamız gerektiğini söylediler. Raşitizm hastalığını önlemek için veriliyor. Biz de baştan beri 3 damla kullanıyorduk doktorumuz bu hafta 4 damlaya çıkardı. Sakın ihmal etmeyin...

bende 1 yaşına kadar kullanıldığını biliyorum. Doktor günde 4 damla ver demişti, ben şimdi 5'e çıkardım çünkü kaşıkla veriyorum ve kaşıkta mutlaka kalıyor :KK43: hepsini almıyor sıpalar.

banada sağlık ocağı 3 damla demişti ne garip herkes farlı bişi söölüyo bu doktorları hemşireleride anlamak zor valla :)

Bize de 3 damla dedi.Bence herkes doktoruna danışıp kullanmalı.
Benim kızımın kafatası hala yumşakmış o yüzden ayda bir takviye devit ampul kullanacakmışız.Bugünkü doktor kontorlümüzden sonra ilk devit ampülümüzü içtik.Arada güneşe çıkarmamız gerektiğini de söyledi.
Bir arkadaşımın bebeği için de doktoru deviti bırakmalarını söylemiş.Bebeğinin kemik gelişimi çok hızlıymış.Bıngıldağın hızlı kapanması da beyin gelişimini kötü yönde etkileyebiliyormuş.
Bu yüzden doktorunuz kaç damla diyorsa o kadar kullanın.

canım bizde 3 damlayla başladık.şimdi 4 damla kullanıyoruz.aşılara giderken ebeye sorun.bizim 2 ayımız biter bitmez 4 damlaya geç dedi.demek bir bildikleri vardır.bebek buyudukçe damla sayısı artıyor.:ecrin_bebek:
banada sağlık ocağı 3 damla demişti ne garip herkes farlı bişi söölüyo bu doktorları hemşireleride anlamak zor valla :)

kizlar yurtdisindayi dr bize k vitaminini uc ay boyunca gunde 5 damla
ektra yaninda d vitaminini uc yil boyunca gunde 10 damla vermemizi onerdi
bizim gibi k ve d vitaminini ayni anda kullanan varmi?

doktorlar sanıırım herkesin bebeğine göre farklı söylüyorlar, bir arkadaşın dediği gibi bizede güneşli havalara çıkana kadar yani havalar güzelleşene kadar kullanmamızı söyledi ve günde 3 damla veriyorum,zaten ben güneş gördüğm gibi yawrumu giydirip balkona çıkıyorum bir 5 dakika güneşleniyoruz:KK66:

X