Hamur İşleri Tuzlu Hamur Kzartmas (mayasz)

Banan

Eşine Sırılsıklam Aşık..!
Kayıtlı Üye
23 Temmuz 2008
580
3
sıkıştığınızda yapabileceğiniz kolay bir tarif

yağı kızdırın

12 tepeleme yemek kaşığı un
6 yemek kaşığı susuz tarafından yoğurt
2 yumurta (oda sıcaklığında)
1 çay kaşığı tuz
2 yemek kaşığı peyaz peynir
kabartma tozu
kızartmak için sıvı yağ

tüm malzemeleri karıştırıp, pohaça hamuru kıvamında bir hamur elde ediyorsunuz.. bunu da 1 parmak kalınlığında merdaneyle açıp, kızgın yağa atıyorsunuz..inanılmaz derecede kabarıyor ve çok güzel oluyor..
not: arkadaşlar unu yemek kaşığına tepeleme alacaksınız un kesinlikle az gelmiyor. arkadaşlarımdan biri 12 yemek kaşığı un az gelir demiş sanırım. tepeleme alırsanız, un az gelmiyor...

Son düzenleme:
Peyniri hamurun içine mi katıyoruz canım.
Buna benzer bir tarif bende yapıyorum.
Ama merdana ile açtığım hamurun içine bölüm bölüm peynir koyup, üstüne diğer açtığım hamuruda kapatıp kare şeklinde kesiyorum ben...

peynirini hamurun içine atıyorum ben.. beyaz peyniri hamurun içine elimle üfeleyip, yoğuruyorum.. çok güzel oluyor.. peyniri istemeyenler katmayabilir içine.. peynirsiz de güzel oluyor..

hmm anladım canım, bir daha ki sefere bende hamura katayım bakalım nasıl olacak.
Umarım peynir, eriyipte yapışmaz...

Tarif Esra.dan fotoğraflar benden kızlar...kaydirigubbakcemile5
Yalnız Esracım ben nerden baksan 23-24 kaşık un koymuşumdur... 12 kaşık yetmedi yani bana...
Ben çıtır çıtır sevdiğim için hamuru ince açtım kızlar...
Ama yine de baya kabardı bana göre
Pişirirken yediklerimle birlikte bu kadar çıkıyor...kaydirigubbakcemile3
pic0001o.jpg

Ve yağları iyice süzülsün diye genelde böyle dik yerleştirim...
Zaten çokta yağ çekmiyor...cokacimcoook
pic0002h.jpg

şimal harikasınnnnn.... ellerine sağlık şekerciğim...

Tuzlu hamur işlerine bayılırım. Bu göbek, bel, basen de ben yedikçe şişmese ne güzel olacak ya... cokacimcoook

esr2 tarif icin cok tskler canim
ilgimi cekdi denicem insallah
simalcigim ellerine saglik canim harika görünüyolar vallahia.s.canim cekdi yacokacimcoook

çok güzel görünüyorlar arkadaşlar
ellerine saglık şimal
ama ben anlamadığım şey
nasıl kare kare oldu
tüm açık kare karemi kestin canım.

Evet canım, merdana ile yuvarlak açıp daha sonra kare kare kesip pişirdim... :nazar:

ay resim süper..iştahımı kabarttı..yarın mutlaka yapmalıyım yoksa bi yerim şişecek..delikafadulden

bende yaparım aniden misafir geldiginde çay olana kadar hemen oluyo çokda güzel herkeze tavsiye ederim

bende yapcam birazdan esime bakim nasil olcak, insallah yapabilirim iki cocukla bi seyyapmak zor oluyor, biri agliyor biri bagrio :hehehehe :KK70:

Dün yaptım bu tarifi tek kelimeyle harikaydı. Çok pratik ve bir o kadarda leziz oldu. Yalnız unu az geldi ben biraz daha ekledim, çok güzel kabardılar, birazda dinlendirdim 20 dak. kadar.

canim ben aynen bu malzeme ile, sigara boregi yapiyordum bir zamanlar..burada yufka bulamiyordum da :))) ama deneyin, citir citir oluyor sigara boregi de..

Bizde bunu çok yaparız ama ben peynir yemediğimden peynir koymayız. :) Bide içine kuru nane koyun muhteşem oluyo kesinlikle. Şişti Pişti diyorum ben buna bizdede öyle anılır :KK70:

Çok pratik bir tarif, içine konabilecek şeyler zevke göre değişebilir, gerçekten çok lezzetli.

Tarif Esra.dan fotoğraflar benden kızlar...kaydirigubbakcemile5
Yalnız Esracım ben nerden baksan 23-24 kaşık un koymuşumdur... 12 kaşık yetmedi yani bana...
Ben çıtır çıtır sevdiğim için hamuru ince açtım kızlar...
Ama yine de baya kabardı bana göre
Pişirirken yediklerimle birlikte bu kadar çıkıyor...kaydirigubbakcemile3
pic0001o.jpg

Ve yağları iyice süzülsün diye genelde böyle dik yerleştirim...
Zaten çokta yağ çekmiyor...cokacimcoook
pic0002h.jpg

emegine saglik cok guzel olmus

bu saatte yapılır mı yapılır
yenir mi yenir o kadar güzelki kalkıpta foto çekesim bile yok :21:
yengem yapardı ama gözkararı ölçülü olmasını sevdim çok yemeyeyim diye yarım ölçü yaptım
ölçü tam tuttu teşekkkürler :81:

X