portakal suyu ve sağlıklı gebelik...

cucu-pete

Sana Emanetiz Rabbim...
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
8.441
27
Portakal Suyu ile Sağlıklı Gebelik
Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED)'ne göre, hamile ya da hamile kalmayı planlayan kadınlar için portakal suyu tüketimi, doğum bozukluklarının önlenmesinde etkili.. Türkiye Spina Bifida Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Çocuk Cerrahı Uzm. Dr. H. Murat Mutuş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; hamilelik döneminde hücre bölünme hızının yüksek olması nedeniyle ****bolizmada folik asit ihtiyacının arttığını, doğumsal anomalilerin başlıca sebeplerinden biri olan demir eksikliğinin, yeterli ve dengeli beslenme ile tamamlanabileceğini belirtti.

Portakal suyu cilt çatlaklarını da önlüyor
Hamile kadınlar günde 400-800 mikrogram folik asit almalıdır. Folik asit B9 vitamin olarak da bilinir. Bir bardak portakal suyu (200 cc.) ile gebelik döneminde günlük C vitamini ve folik asit ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir. Ayrıca, önemli bir antioksidan kaynağı olan portakal suyu, içeriğindeki bioflavin maddesi sayesinde damarları ve kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engelleyerek gebelik döneminde çarpıntı hissini azaltıyor, aynı zamanda içeriğindeki yüksek oranda bulunan potasyum ile de tansiyonu dengeliyor. Potasyum cildin kurumasını önleyen özelliği ile de hamilelik sırasında kadınların büyük problemi olan deri çatlaklarının oluşmasını da en aza indiriyor.

Spina bifida nedir?
Spina Bifida ayrık veya açık omurga anlamına gelir. En sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisidir. Spina bifida başta myelomeningosel olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde görülebilir. Genel anlamda omurilik, sinirlerden meydana gelmiş kapalı bir tüptür. Bu sinirler kaslarınızdaki sinirlere beyninizden gelen emirleri ileterek kasların hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda bu sinirler hissetmemizi de sağlar. Bebek, spina bifidalı doğmuşsa omurilik denen bu tüp kapanmamış demektir. Bu nedenle, omuriliği örten omurga ve deri de kapanmamış demektir. Bebek, sırtında bir açıklıkla doğmuştur ve sinirlerinden emirlerin geçmesinde bir güçlük vardır. Sinirlerle beyin arasında düzgün bir bağlantı olmadığı zaman da, değişik derecelerde felçler (hareket etme ve hissetme kaybı veya yetersizliği) ortaya çıkar.
Son yıllardaki çalışmalar gebelik öncesi dönemde alınan folik asit vitamini ile bu hastalığın önemli ölçüde önlenebileceğini göstermiştir. Günümüzde birçok gelişmiş ülkede tüm anne adayları daha gebe kalmadan önce folik asit almaya başlamaktadır. Çünkü anne gebe kaldığını öğrendikten sonra artık spina bifidayi önlemek için zaman geçmiş olmaktadır. Bu durumda bebeğin spina bifidalı olup olmadığını anlamak için hamileliğin 16-18. haftaları arasında bir kan testi (AFP) ve Ayrıntılı Ultrason incelemesi yapılması gerekmektedir.

alintidir...a.s.

Ben yaklaŞık 2 aydır folık asıt kullanıyorum ve henÜz hamıle kalamadım ve arada portakal suyu ıÇıyorum ve yaklaŞık 1haftadır kalp Çarpıntılarım baŞladı acaba bunu nedenı folık asıt ve portakal suyu olabılırmı bu yazıyı okuduktan sonra kafam karıŞtı ve baya bı rahatsız edıyo Çarpıntılar yardımcı olursanız sevınırım

bitanem carpintilarinin sebebinin folik asit ve portakal suyundan kaynaklandigini düsünmüyorum acikcasi..yazidada belirtiyor,kalbi ve damarlari güclendirip,carpintilari engelliyor..
ama bence gözardi edilecek bir konu degil,doktoruna danismalisin..

ya bende hamile kalmayı düşünüyorum kızlar acaba folik asite başlamalımıyım?

ya bende hamile kalmayı düşünüyorum kızlar acaba folik asite başlamalımıyım?

Canım bence başlamalısın bende hamile kalmadan önce kullanmaya başladım şuanda hamileyim daha çok yeni 4,5 haftalık ve dr beni erkenden kullanmaya başladığım için tebrik etti.

mrb. günlük 1 su bardağı suya 1 yada yarım limon sıkıp içiyorum bu nedenle merak ettim portakal suyundaki aynı vitaminleri limon suyu yada sıcak suya yarım limon sıkılmış kant ta bulabilirmiyiz acaba? Aynı etkiyi gösterirmi acaba

cucu canım çok güzel bi konu açmışsın.
Ben her akşam portakal suyu sıkıp içerim.
Ama böylesine faydalı olduğunu bilmiyodum.
Paylaşımın için çok sağol.

Forumda arkadaşın birine doktor, portakalı posasıyla tüket, suyunu sıkıp içersen sadece şekerini alırsın demiş. Birinin dediğini diğeri tutmuyr, neye inanacağımızı şaşırdık.

canım verdiğin bilgiler için teşekkür ederiz çok güzel şeyler yazmışsın

CANIM ELLERINE YUREGINE SAGLIK...
ben hamıle kaldıımdan berı hemen hemen hergun ıkı gunde bır içioırum mutlaka portakal suyunu,karısık meyva suyu sıkıp içiorum taze taze..bu denlı yararlı olduunu bılmıordum valla ne yalan solıım...hatta hiç çatlağım yok sukur 8.ayımızı işlioruz goğüslerım de var sadece catlak göbişimde yok:))portakal suyunun etkısı vardır belkı....sewgıler

bundan sonra bende içiyorum benimde hamileliğimin 29.günü neler yemeliyim daha çok araştırdım ama bulmadım yardımcıolurmusnuz

aaa demek folik asit portakal suyunda da var....
bak bunu yani duydum..
paylaşım için çok sağol canım...

Arkadaşlar gerçi zamanı geçti denebilir ama kurufasülyede ciddi folik asit vardır.Portakal suyuna gelince bir arkadaş deyinmiş,kesinlikle katılıyorum;hamilelikte portakalın suyundan ziyade bütünü tüketilmelidir.Çünkü bizim kabızlık gibi yaşamamız muhtemel bir soruna karşı bol lifli ve posalı gıdalar tüketmemz gerekli.Bu yüzden tümü yenilmeli kanısındayım.Bunun yanında sezon meyve ve sebzelerinin daha çok tüketilmesi,demir açısından zengin ıspanak,lahana gibi besinlerin yanında,protein açısından zengin et ve kurubaklagil tüketmek,toksoplazma riskine karşı ilk üç ayda salam,sucuk,sosis ve türevinden şarküteri malzemeleri ve çiğ köfte kesinlikle yenilmemeli,kalsiyum oranları açısından süt,yoğurt,peynir,kaşar,eski kaşar(kalsiyum emilim oranları bu sırayla gittiçe artmakta) tüketilmeli ve her anın keyfini çıkarmalıkaydirigubbakcemile3.

bana dr portakal suyunu çok önermemişti
çok abartmamak kaydı ile içebilirsin dedi.
sebebi ise bebek aşırı gazlı doğarmış.
portakal gaz yaptığı için direk bebek alıyormuş o gazı.
bende aklıma geldikçe ayda 2 kez anca içmişi
mdir.

X