kızlar uzun protokol la kısa protokol arasında ne fark var?

tuxgxbaa

elif sena'm hoşgeldin....
Kayıtlı Üye
8 Mart 2008
228
1
42
kızlar uzun protokol ,kısa protokol arasındaki fark nedir...?yani kısa protokol kimlere uygulanıyor?uzun kimlere?ne kadar süre iğne kullanıyolar?bu konuyu aydınlatalımki yeni başlayanlar bilgilensin:1hug:

canım kısa protokol yumartalık rezervi zayıf olan kişilere uygulanıyor ve adetinin 2. veya 3. günü başlanıyor iğnelere yüksek dozda ilaç vererek yumurtaların büyümesi sağlanıyor ve ortalama bir hafta yada 10 gün sürüyor
uzun protokolde yumurtalık rezervi iyi durumdaki kişilere uygulanıyor ve adetin 21, günü lucrin dediğimiz yumurtalıklarını baskılayıcı iğne ile başlanıyor ve adet olana kadar kullanıyorsun ve adetinin 3. günü diğer iğnelere başlıyorsun yumurtaların istenilen büyüklüğüne gelene kadar bu da ortalama 3 hafta sürüyor.

bir de mikrodoz protokol var ki, daha haziranda 2. denememde başlayacağım.. başlayınca bilgi verebilirim.. olan varsa bana bilgi verebilirse sevinirim:)

iyide bende hiç problem olmadığı halde kısa protokol uygulandı ve 7 yumurtam olmuştu kafam karıştı bak şimdi uzun protokol yumurtalık yada rahminde problem olanlara uygulanıyo diye biliyodum yanlışmıyım cevap kıslar merak ettim yaa

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE UYGULANAN UZUN VE KISA PROTOKOLLER NEDİR?

Tüp bebek uygulamalarında kullanılan uzun ve kısa protokoller hastaya göre değişmektedir. Uzun protokol (long protokol) olarak belirtilen kullanım bir yandan eşit düzeyde ve aynı büyüklükte follikül gelişimini sağlarken, diğer taraftan LH denilen yumurtlamayı tetikleyen hormonun erken ve bizim kontrolümüz dışında yükselmesini önler. Bu tedavi protokolü daha çok yumurtalıklarındaki yumurta sayısı yeterli olan veya beklenenden daha fazla yumurta gelişebilecek hastalara uygulanır. Uzun protokolün diğer bir avantajı tedavi zamanının istenilen şekilde programlanabilmesidir.

Uzun protokolde tedaviye adetin 21. günü başlanır ortalama 10-12 gün süre ile yumurta baskılayıcı ilaçlar kullanılıp, yeni adetin 3. günü yumurta geliştirmeye yarayan diğer ilaçlara başlanır ve yumurta çatlatma iğnesine kadar her ikisine de devam edilir.

Kısa protokol (short protokol) ise yumurtalık cevabı zayıf olan hastalarda tercih edilebilir. Ayrıca zaman problemi olan hastalarda tedavinin daha kısa sürede kolayca tamamlanmasını sağlamak amacı ile de kullanılan bir protokoldür. Adetin 3. günü yumurtayı geliştiren ve büyüten ilaçlara başlanır adetin 6-7. günü ya da yumurta belli bir büyüklüğe eriştiğinde ise çatlamayı önleyici ilaçlara başlanır. Yumurta çatlatma iğnesine kadar her iki tedaviye devam edilir.

Bizim merkez olarak tercihimiz yumurtalık rezervi normal olan ve herhangi bir zaman kısıtlaması olmayan hastalarda öncelikle uzun protokol ile başlamaktır. Ancak her iki protokol ile pek farklı olmayan gebelik sonuçları elde edilmektedir.

çok tatlısın ya :roflol: :roflol::roflol:

teşekkür ederim canım:sm_cool:

buarada anlaşılan bu mikro doz protokol pek yaygın değil, pek uygulanmıyor mudur nedir, neyse bana uygulanınca ben sizi bilgilendireceğim nasılsa:)

kızlar gitmişolduğum merkez bana hiç açıklama yapmadı hep durumun çok iyi dendi ama ben bir türlü tatmin olamadım yanılmadımda ilk denememde negatif oldu şimdi 2. denemeyi yapmadan tabiki herşey allahın takdiri ama nerede hata yaptılar diyede insanız işte merak ediyoruz ve benim eşimde sperm düşüktü bende sorun yoktu yumurtada iyiydi ama kısa protokol uyguladılar ve sonra 9 yumurta bulduk dediler şimdi düşünüyorum ve sizlerdende araştırıyorum ki bana uzun protokol uygulamaları gerekiyordu bence çok şaşkınım ve mutsuz ya yine tutmazsa diye endişelerim var hakkımızda hayırlısı ne diyeyim

Kısa protokol yumurtalığı tek olanlarda (benimki gibi) ya da yumurta üretme gücü az olanlarda uygulanıyor, ilaç dozajı yüksek, zaman kısa.

zeynep26, bana mikrodoz protokol ile ilgili bilgi verebilirmisiniz? buarada hangi merkezdesiniz?

kızlar gitmişolduğum merkez bana hiç açıklama yapmadı hep durumun çok iyi dendi ama ben bir türlü tatmin olamadım yanılmadımda ilk denememde negatif oldu şimdi 2. denemeyi yapmadan tabiki herşey allahın takdiri ama nerede hata yaptılar diyede insanız işte merak ediyoruz ve benim eşimde sperm düşüktü bende sorun yoktu yumurtada iyiydi ama kısa protokol uyguladılar ve sonra 9 yumurta bulduk dediler şimdi düşünüyorum ve sizlerdende araştırıyorum ki bana uzun protokol uygulamaları gerekiyordu bence çok şaşkınım ve mutsuz ya yine tutmazsa diye endişelerim var hakkımızda hayırlısı ne diyeyim

canım evet herşey allahın takdiri.benimde hiçbir problemim yoktu eşimin sperm sayısı düşüktü.banada kısa protokol uygulandı ve 24 yumurtam oluştu.toplamadan sonraki 5. gün 2 adet embriyo transfer edildi.gebelikte elde edildi.(daha sonra bebeğimi kaybettim) şimdi 6. gün dondurulmuş 3 blastım var.onlarla tekrar deneyeceğiz inşallah.yani kısa protokollede fazla sayıda yumurta üretebiliyor vücudumuz.

ya ben tedavi sırasında aceip bi grip oldummu ama berbat böle hiç bişi yiyemiyodum o yüzden 7 yumurta oldu sanırm çünkü hani yumurtlama problemi olupta bu kadar ağır grip geçiren olsaydı valla hiç yumurta olmazdı gibi gelyo bana yine ben iyiymişim bence (((((((Kısa protokol)))))

zeynep26, bana mikrodoz protokol ile ilgili bilgi verebilirmisiniz? buarada hangi merkezdesiniz?

Mikrodoz kısa protokol: Diğer kısa protokollerden farkı, kullanılan GnRh dozunun çok düşük tutulması. Bu amaçla eczaneden alınan ilaç tüp bebek laboratuvarında sulandırılır ve dozu düşürülür. Bu protokol son zamanlarda yumurtalıkları zayıf olan kadınlarda uygulanır.

kızlar benimde kısa protokol oldu ve 7 haftalık hamişim...allah hepimize annelik duygusunu yaşatmayı nasib etsin...

Mikrodoz kısa protokol: Diğer kısa protokollerden farkı, kullanılan GnRh dozunun çok düşük tutulması. Bu amaçla eczaneden alınan ilaç tüp bebek laboratuvarında sulandırılır ve dozu düşürülür. Bu protokol son zamanlarda yumurtalıkları zayıf olan kadınlarda uygulanır.

teşekkür ederim zeynep, smyrna art'ta tedavi oluyorsun sanırım, ben başka bir topikte sanki tüp bebek merkezinde çalışıyormuşsun gibi anladım da yanlış mı anlamışım? o yüzden sordum..
verdiğin bilgi için de teşekkür ederim ama bir sorum daha var, son zamanlarda demişsin bunu derken yumurtalık rezervi ile ilgili mi son zamanlarda olan kişilere uygulanıyor yoksa günümüzde anlamında mı son zamanlarda dedin? birden panik oldum da..bu mikrodoz da bir çeşit kısa protokol o zaman? ne kadar sürüyordur yaklaşık olarak? çok soru sordum ama merak ediyorum çok:uhm::bbo:

canım evet herşey allahın takdiri.benimde hiçbir problemim yoktu eşimin sperm sayısı düşüktü.banada kısa protokol uygulandı ve 24 yumurtam oluştu.toplamadan sonraki 5. gün 2 adet embriyo transfer edildi.gebelikte elde edildi.(daha sonra bebeğimi kaybettim) şimdi 6. gün dondurulmuş 3 blastım var.onlarla tekrar deneyeceğiz inşallah.yani kısa protokollede fazla sayıda yumurta üretebiliyor vücudumuz.

slm canım benım sana bırkac sorum olacak cevaplarsan sevınırım

slm arkadaşlar bende ıkı başarısız tup bebek denemesi gecırdım ıkısıde uzun protokoldü ama ıkısıde negatıf sonuclandı,bende de eşimdede hıcbır sorun yoktu 16 yumurtam olustu ve 10adet embrıyo oluştu bunun 8i 1.kalıte 2tanesi 2.kalıtede dedıklerınden,yani dollenmedede sorunumuz olmadı ma yınede tutmadı ve şimdi tamammen yıkılmış bır durumdayım3.deneme ıcın kendımı hazır hıssedemıyorum ama cocuk ozlemıylede yanıp tutuşyorum,korkyorum ya tekrar aynı acıyı yaşarsam:KK43:((((

bir de mikrodoz protokol var ki, daha haziranda 2. denememde başlayacağım.. başlayınca bilgi verebilirim.. olan varsa bana bilgi verebilirse sevinirim:)

selam,

Ben de mikrodoz protokoli ile tedaviye başladım. Tecrübeni anlatırsan sevinirim canım..

X