Almanyanin egitim seviyesi

Gxuxlsxuxm Sultan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2007
6.201
42
Merhaba arkadaslar.....

Bircogunuzun bildigi gibi PISA Studie dedikleri avrupa kapsaminda yapilan okul seviyesi ve egitim performansi testlerinde Almanya en kötü sonuc alan ülkeler arasindaydi...:kahve:

Buna gerekce olarak bazi egitimciler yabanci uyruklu cocuklari en cokta türk cocuklarini gösterdiler....Siniflarin ögrenme seviyelerini düsüren onlarmis...:nazar:

Danimarka ve Finnlandadan gelen cevap söyleydi...Bizim siniflarimizdada yabanci uyruklu cocuklar var...türk cocuklarida var...fakat biz en iyi sonuc alan ülkeler arasindaydik demekki sorun türk cocuklari degil...sorun almanyanin 40 yil sonra bile türkleri imigrasyon etmeyi basaramamasi...:kahve:

Sizin düsünceleriniz nedir? Okula giden cocuklariniz var...memnunmusunuz burdaki egitimden...yoksa sizcede almanyanin egitim kalitesi bu denli düstümü?CADIARZU
Türk cocuklarindada alman cocuklarina verilen sanslar veriliyormu?:sm_confused:

Kendimde almanyada okula gitmis bir insan olarak hicmi hic almanyanin egitimininden memnun degilim.. Bizim türk genclerimiz siniflarda mesela en zekileri olurdu ama yinede haklari yenirdi.. Benimde cok hakkim yendi. Ha iyi ögretmenlerde vardi, ayrim gayrim yapmayan.. Lakin almanyanin ortaya koydugu iddia cok sacma. Helal olsun Danimarka ve Finnlandaya iyi agzinin payini vermisler..

Bende burda okula gittim...simdide kizim gidiyor...:nazar:

Sana katiliyorum sevigicim bende hic memnun degilim...

Hatta bence eskiden türk cocuklarina daha ilimli daha motive edici yaklasilirdi...simdi ise cok az seyler yapiliyor...benneyaptımki

Hala ilk okul ögretmenime minnettarim dogru düzgün almancam yoktu...ders yapmak nedir bilmezdim cünkü annemin babaminda bana yardim etmek icin yeter almancalari yoktu...her zaman anlayisla yaklasti her zaman hatalarimizi düzelti...:1rolleyes:

Artik öyle ögretmenler cok azinlilkta...dil problemi olan...biraz farkli olan cocuklar hemen dislaniyor...degisik okullara yollaniyor..bu cocuklarin yüzde 60 da türk malesef...:nazar:

benim cocuklarim da okula gidiyor kizim 4 üncü sinifa oglumda 1 inci sinifa gidiyor ve hic memnun degilim egitim sisteminden düpedüz ayrimcilik yapiliyor ve cocuklarimizin haklari yeniliyor
en ufak seyde haketmedigi okullara gönderiliyor gülsümün dedigi gibi bunun yüzde 60 malesef türkler
ALLAH sonumuzu hayir eder insallah

benim cocuklarim da okula gidiyor kizim 4 üncü sinifa oglumda 1 inci sinifa gidiyor ve hic memnun degilim egitim sisteminden düpedüz ayrimcilik yapiliyor ve cocuklarimizin haklari yeniliyor
en ufak seyde haketmedigi okullara gönderiliyor gülsümün dedigi gibi bunun yüzde 60 malesef türkler
ALLAH sonumuzu hayir eder insallah

Vallaha Biricigim burda bircok Anne ile görüsüyorum karsilikli fikir alisverisi yapiyoruz ve bircoguda memnun degil...Türk olsun Alman olsun...:nazar:

Hort dedikleri yerde ders yapma geregi bile duymuyorlar cocuklarla...Buna bir mecburiyetimiz yok..evde yapsinlar ödevlerini diyorlar...bütün gün disari atiyorlar cocuklari..yada resim boyayin diyorlar...benneyaptımki

Bize cok büyük görev düsüyor..veliler olarak kesinlikle hep takipte olmamiz gerek...cocuklarimizin haklarini yedirmememiz lazim...bircok türk ailesi malesef ilgisiz kaliyor...halbuki karsisinda disli anne baba gören ögretmenler ve okullar cocugada cok farkli davraniyor...:kahve:

ya bence bu gercektende yetiştirmeyle alakalı bişey tamam çogunlugu degil ama bizim orda oturan Türk gençleri genelde mafya takılmayı seviyorlar anladınızmı beni.. yok alman cocukları dövmek istemeler bıraz gercektende şımarık oluyorlar sanki.. ben ögretmenlerimden hep ilgi ve yardım gördüm haklarını yiyemem.. ama yinede çok uyuz oldum almanyanın bu nu sebep göstermesine..

hem türkiy de hem de almanya da ögretmenlik yapmis biri olarak tek kelimeyle almanya egitim sisteminin kötü oldugunu söylemek zorundayim. hem sistem kötü hem de ögretmenler yetersiz. tr deki ögretmenlerle almanya daki ögretmenlerin brans bilgisi, yaklasimlari tartisilamaz bile. özünde de tr de 4 yada bransa göre göre 5 yilda tek bir bransi ögreniyor olmamiz oldugunu düsünüyorum. almanya da bu süre icinde ögretmenler 2 ya da 3 alanda yetistirilmeye calisiliyor. tabiki sonucta ayni sürede 1 bransi ögrenen ögretmenin üstünlügü tartisilmaz. en azinda kendim ile alman brans arkadaslarim arasinda daglar kadar fark oldugunu, benimle bransim konusunda tartimaya bile girmeye cekindiklerini hatirliyorum....

ikinci bir konu da disiplin eksikligi. ögretmenlerin yaptirim gücü yok ve bu da büyük bir disiplinsizlige sebep oluyor...

konu türk alman yunan ögrenci konusu degil tamamen alman egitim sisteminin ve egitimcilerinin yetersizligidir.... süprizzzzz

hem türkiy de hem de almanya da ögretmenlik yapmis biri olarak tek kelimeyle almanya egitim sisteminin kötü oldugunu söylemek zorundayim. hem sistem kötü hem de ögretmenler yetersiz. tr deki ögretmenlerle almanya daki ögretmenlerin brans bilgisi, yaklasimlari tartisilamaz bile. özünde de tr de 4 yada bransa göre göre 5 yilda tek bir bransi ögreniyor olmamiz oldugunu düsünüyorum. almanya da bu süre icinde ögretmenler 2 ya da 3 alanda yetistirilmeye calisiliyor. tabiki sonucta ayni sürede 1 bransi ögrenen ögretmenin üstünlügü tartisilmaz. en azinda kendim ile alman brans arkadaslarim arasinda daglar kadar fark oldugunu, benimle bransim konusunda tartimaya bile girmeye cekindiklerini hatirliyorum....

ikinci bir konu da disiplin eksikligi. ögretmenlerin yaptirim gücü yok ve bu da büyük bir disiplinsizlige sebep oluyor...

konu türk alman yunan ögrenci konusu degil tamamen alman egitim sisteminin ve egitimcilerinin yetersizligidir.... süprizzzzz

Canim bunlari bir egitimciden duymak cidden beni düsüncelerimde dogruladi...bende burdaki ögretmenlerin bircogunun yetersiz oldugnu düsünüyorum.:nazar:

Ugras yok..cabba yok...ister ögrensin ister ögrenmesin....25 cocuk onlara fazla geliyor ben hepsinle ugrasamam hepsine ayni ilgiyi veremen diyorlar ...türkiyede olsalar ne yapacaklar acaba.?? 35-40 cocuk bir sinifta...minicik siralarda...benneyaptımki

Bilmiyorum ama biran evvel bu sistemde birseyler degismesi gerek..yoksa bircok insan cocuklarini özel okula yollamaya baslicak....fiyatlar can yakiyor...gecende bir Anne ile konustum gidip kredi cekicem yinede bu yetersiz okulda birakmicam cocugmu diyor....benim cocugmun gelecegi söz konusu...:kahve:

Vallaha Biricigim burda bircok Anne ile görüsüyorum karsilikli fikir alisverisi yapiyoruz ve bircoguda memnun degil...Türk olsun Alman olsun...:nazar:

Hort dedikleri yerde ders yapma geregi bile duymuyorlar cocuklarla...Buna bir mecburiyetimiz yok..evde yapsinlar ödevlerini diyorlar...bütün gün disari atiyorlar cocuklari..yada resim boyayin diyorlar...benneyaptımki

Bize cok büyük görev düsüyor..veliler olarak kesinlikle hep takipte olmamiz gerek...cocuklarimizin haklarini yedirmememiz lazim...bircok türk ailesi malesef ilgisiz kaliyor...halbuki karsisinda disli anne baba gören ögretmenler ve okullar cocugada cok farkli davraniyor...:kahve:

evet canim sana aynen katiliyorum tabiki anne ve baba cok önemli her sekilde gerekli ilgiyi göstermek lazim bunu gücümün yettigi yere kadar yapiyorum ve de yapmaya devam edicem
gecen gün esimin sinav kagitlarina baktik berabar ve inanin sadece bir yanlisa 2- vemisler
bütün sinav kagitlarida hemen hemen ayni :eek:klava:ben de sasirdim kaynanamlar ilgilenememisler deyim cünkü dogru dürüst almanca olmayinca olacagida bu zaten esim de diyoki simdi bakinca benimde cok zoruma gitti diye ama cocuklarimin herzaman arkasindayim insanlah

Benim oglum önümüzdeki sömstr 1. sinifa basliyor. Sanirim daha önccede foruma yazmistim ama o zamanlar daha bu kadar icine girmemistik olayin. Bana 1. sinifta ve daha sonra yasanan sorunlardan bahsedebilirmisiniz? Genelde baktim herkes kötü egitim otorite boslugu demis ama benim 3 yil kindergartenda gördügüm cocuklar gayet düzgün hazirlaniyorlar ilkokula. Benim ogluma hiperaktif bu yerinde durmuyor dedikleri halde sorunu cözdük cok sakin 1 saat konsantrasyonunú koruyabilyor su an ayrica almancasida cok cok iyi . Benim sorun diye gördügüm bu ikisi bunun disinda yasadiklariniza bana örnek verirmisiniz? Bilmedigim dikkatli olmam gereken neler olabilir?Tesekkür ettim.

Benim oglum önümüzdeki sömstr 1. sinifa basliyor. Sanirim daha önccede foruma yazmistim ama o zamanlar daha bu kadar icine girmemistik olayin. Bana 1. sinifta ve daha sonra yasanan sorunlardan bahsedebilirmisiniz? Genelde baktim herkes kötü egitim otorite boslugu demis ama benim 3 yil kindergartenda gördügüm cocuklar gayet düzgün hazirlaniyorlar ilkokula. Benim ogluma hiperaktif bu yerinde durmuyor dedikleri halde sorunu cözdük cok sakin 1 saat konsantrasyonunú koruyabilyor su an ayrica almancasida cok cok iyi . Benim sorun diye gördügüm bu ikisi bunun disinda yasadiklariniza bana örnek verirmisiniz? Bilmedigim dikkatli olmam gereken neler olabilir?Tesekkür ettim.

Merhaba meltemcim....vallaha canim bence bircok seyde yetersizlik var...gerek ödev yardimi gerek yabanci cocuklarin Förderung dedikleri olayda...:kahve:

Ayrica artik eskiye ragmen simdi cok daha fazla yükleniyorlar cocuklara....düsünki cocuk kindergartenden geliyor ve hemen okula adapta olmasini istiyorlar...her cocugun ayri bir temposu var..fakat onlar hepsinin ayni tempoda olmasini bekliyorlar...cocugun birazcik bunun disinda oldumu cok farkli bakiliyor...:nazar:

Ve bence yabanci cocuklara helede türk cocuklarina almanlara verdikleri sansi vermiyorlar...tabiki genelleme yapamam sadece kendi gördüklerimi ve duyduklarimi aktariyorum...alman bir cocuk yazmada okumada hemen o tempoyu tutamiyorsa olsun biraz daha zamana ihtiyaci var diyorlar...lakin türk cocuklarinda hemen yetersiz damgasi vuruluyor...:nazar:

Oglun hiperaktifse okula basladigi an ögretmeni ile irtibada kalmani öneririm...cocugunun yaptigi her olumsuz birseyde bu önüne sürülebilir...dikkatli olman gerek...kesinlikle ögretmenin her sundugna ammennah deme...her zaman ilersini düsün canim...:kahve:

Sevgiler

kizlar size güzel bir haber vereyim. bugün haberlerde duydum. ögretmen sayisindaki büyük eksikligi kapatmak amaciyla yabanci diplomali ögretmenlerin diplomalarini kabul etme konusu tartisiliyormus... dua edin de türkiye de ögretmenlik yapmis ama diploma gecmedigi icin almanya da ögretmenlik yapamayan iyi ögretmenler sizlerin cocuklarina ögretmen olsun :lepi:

bunu düsünmeye baslamalarinin asil sebebi de saniyorum ki su siniflari kücültme projesi. proje hayata gecerse ögretmen acigi cok daha büyüyecek ve ister istemez yabanci diplomalari kabul etmek zorunda kalinacak...:teytey:

Konu gercekten cok önemli arkadaslar.
Oglum Grundschule bitirmeden notlari cok iyi oldugu halde sinif ögretmeni Empfelung olarak Hauptschule yazmisti ve söylemisti.
Biz Realschule ye kaydettirdik oglum basarili masallah...
Kizimda da cok ugrastirdilar bizi sinifini ve ögretmenini degistirdim kizim da Realschule de ve notlari cok iyi masallah.

Almanya'nin egitim performansini gelistirmek icin saniyorum okulun koridorlarini kitaplari dizmisler ama o kitaplarin sayfasini acan yok,
yani ben görmedim...
Cocuklarin ilk okullari öyle bir okuldu ki cok basimiz agridi gercekten....

Bizlere de cok isler düsüyor bunu da göz ardi etmemeliyiz, her seyi okuldan, beklememeliyiz. Yabancilarin cok kalabalik ve ic ice olmasi ögretmenlerin de, anne-babalarin da islerini zorlastiriyor.

Almanya'da yasayan cocuklar kücük yaslarda bile yasadiklari bu ülkeyi disladiklarini defalarca gördüm.
Önce burayi sevmeleri ki seviyorlar ama anne-babadan duyumlarindan ya da bir sekilde dislanmayi hissettiklerinden burayi sevdiklerini ifade edemiyorlar bile.

Bu yil baslamak üzere Hauptschule egitimi tarihe karisacak, artik Realschule egitimi ise yarayacagina inanmak istiyorum. Aslinda radikal bir degisiklik yapilsa cok cok iyi olacak da ....
Cok tembellestiler bu almanlar :çok üzgünüm:

Endise edilecek bir durum yok...Herseyi oluruna birak.. Ben sahsen hicbir problemle karsilasmadim.

Su an büyük oglum 7.sinif Gymnasium ögrencisi ve derslerinden de, ögretmenlerinden de memnunuz...

selam gülsüm sultan cok güzel bir konuya deginmissin.bu kadar kötü bir egitim sistemini almanyaya hic yakistiramiyorum.her sene cok kötü secilen alman egitim sistemini düzeltmeye cailitikca almanya dahada batiyor,hatta bunu cocuklarimizdan cikariyorlar.yabancilarin hakki yeniyor bu dogru ,cevremde bunu yasayan cok var,yabancilarin caliskan olmasini hazmedemeyen cok egitimci var malesef.benim kizim bu sene okula basliycak bazi testlerden geciriyorlar ve mektupla haber verdiler cocugumuzdan sikayetleri yani test sonucuna göre kizim kalem tutmasini beceremiyormus,boya yapmayi beceremiyormus,10 a kadar sayamiyormus vs vs ....ben mektubu görünce sok oldum benim kizim daha okula baslamadan ondan cok sey bekliyorlar,daha o oyun cocugu sinir oldum acikcasi. bakalim bizi daha neler bekliyor

selam gülsüm sultan cok güzel bir konuya deginmissin.bu kadar kötü bir egitim sistemini almanyaya hic yakistiramiyorum.her sene cok kötü secilen alman egitim sistemini düzeltmeye cailitikca almanya dahada batiyor,hatta bunu cocuklarimizdan cikariyorlar.yabancilarin hakki yeniyor bu dogru ,cevremde bunu yasayan cok var,yabancilarin caliskan olmasini hazmedemeyen cok egitimci var malesef.benim kizim bu sene okula basliycak bazi testlerden geciriyorlar ve mektupla haber verdiler cocugumuzdan sikayetleri yani test sonucuna göre kizim kalem tutmasini beceremiyormus,boya yapmayi beceremiyormus,10 a kadar sayamiyormus vs vs ....ben mektubu görünce sok oldum benim kizim daha okula baslamadan ondan cok sey bekliyorlar,daha o oyun cocugu sinir oldum acikcasi. bakalim bizi daha neler bekliyor

Baharcim merhaba...inanki seni merak eder oldum...nerelerdesin sen ya?? fisfisfis

Görüstügmüze cok sevindim tekrar...Şeniz
Aynen bende katiliyorum canim...benim kizimda gecen sene okula basladi bu yaz 2 ci sinifa devam edicek okula basladiktan 3-4 ay sonra Centlerle hesap yapmaya basladilar inanamadim...:nazar:

Ben 1 ci siniftan itibaren tüm egtimimi almanyada baslamis biri olarak cidden sok oldum biz birinci sinifa giderken hersey cok daha farkliydi...:uhm: Tamam degismeyen tek sey degisimin kendisidir fakat ne bileyim henüz sayilari ögrenmeye calissan cocuklarla centle euro ile hesap yapmak bana cok mantiksiz geldi...:kahve:

Insallah hersey gönlünce olur canim...ama sunu söyleyim kesinlikle evladinin pesinde ol sakin hicbir konuda hakkini yedirtme...bir Anne baba olarak seni ne kadar ilgili alakali görürlerse cocugunda o kadar önemseniyor...a.s

Sevgilerimle canim görüsmek üzere insallah:1hug:

X