Ne yapsam???

cherryblossom

Guru
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
1.290
2
Arkadaşlar çok büyük bir ikilemdeyim.

Erkek arkadaşımla birlikteliğimizin ilk dönemlerinden itibaren yurt dışında öğrenim görmek istiyorsan baştan söyle ona göre yolun başından döneyim derdi.
kendisi daha önce bunu birçok kez tecrübe etmiş ve beklemeye karar vermiş ama sonra yıpranan o olmuş. hep bitmiş ilişkileri ve adeta bir sendrom oluşmuş onda haliyle.
ben de o zamanlar belki gitmeme gerek kalmadan biter, ya da hemen bir iş bulurum yüksek lisans yapmam, ya da türkiye'de yaparım diye düşünüp geleceği nereden bilebilirim ki düşüncesiyle üstüne gitmedim konunun.
ama düşündüklerim olmadı (sonuncusu hariç), iş bulamadım mesela.
şu anda çok çok güzel bir ilişkimiz var, ileriye yönelik planlar dahi yapıyoruz.
ama ben yurt dışında yüksek lisans için başvuruda bulundum ve şehir dışına mülakata çağırıldım.
şimdi büyük bir stres yaşıyorum.

1. ona belli etmeden oraya nasıl gideceğim??
2. kabul edilirsem (düşük bir ihtimal bence) ne olacak??

oraya gitmem gerek. bu bursa ihtiyacım var, ailem de bu yönde teşvik ediyor beni.
ama ona yalan söylemem gerekecek.
çünkü dediğim anda biter... belki kabul de edilmem iyice kötü bir durum olur yani..
yalan söylesem ne yalanı söyleyeceğim??

bilemiyorum

bilemiyorum..

kendimi çok kötü hissediyorum...

ona sevgiden çok saygı duyuyorum ama bu durum ailem-o ve geleceğim arasında büyük çıkmazlara sokuyor beni..

tavsiyeniz var mı bana?

Son düzenleme:
kendinizi yalan söylerek cikmaza sokacaginiza,
dogrulari söyleyip de cikmaza soksaniz daha iyi olmazmi.
yalan eni sonu ortaya cikar diye diyorum.

eğer gerçekten seviyorsa beklemeyi dener.
beklemeden bitireceğine, beklerse belki bitmeyeceğinden denemeyi tercih etmesi gerekir.
ya devam etmezse diye ilişkiyi sonlandırmak kaçak güreşmektir.
açık olun bence.

sakın kararınızdan vazgeçmeyin demeyeceğim öyle bir ihtimal zaten sunmamışınız çünkü..

Arkadaşlar çok büyük bir ikilemdeyim.

Erkek arkadaşımla birlikteliğimizin ilk dönemlerinden itibaren yurt dışında öğrenim görmek istiyorsan baştan söyle ona göre yolun başından döneyim derdi.
kendisi daha önce bunu birçok kez tecrübe etmiş ve beklemeye karar vermiş ama sonra yıpranan o olmuş. hep bitmiş ilişkileri ve adeta bir sendrom oluşmuş onda haliyle.
ben de o zamanlar belki gitmeme gerek kalmadan biter, ya da hemen bir iş bulurum yüksek lisans yapmam, ya da türkiye'de yaparım diye düşünüp geleceği nereden bilebilirim ki düşüncesiyle üstüne gitmedim konunun.
ama düşündüklerim olmadı (sonuncusu hariç), iş bulamadım mesela.
şu anda çok çok güzel bir ilişkimiz var, ileriye yönelik planlar dahi yapıyoruz.
ama ben yurt dışında yüksek lisans için başvuruda bulundum ve şehir dışına mülakata çağırıldım.
şimdi büyük bir stres yaşıyorum.

1. ona belli etmeden oraya nasıl gideceğim??
2. kabul edilirsem (düşük bir ihtimal bence) ne olacak??

oraya gitmem gerek. bu bursa ihtiyacım var, ailem de bu yönde teşvik ediyor beni.
ama ona yalan söylemem gerekecek.
çünkü dediğim anda biter... belki kabul de edilmem iyice kötü bir durum olur yani..
yalan söylesem ne yalanı söyleyeceğim??

bilemiyorum

bilemiyorum..

kendimi çok kötü hissediyorum...

ona sevgiden çok saygı duyuyorum ama bu durum ailem-o ve geleceğim arasında büyük çıkmazlara sokuyor beni..

tavsiyeniz var mı bana?

en büyük hatanız ona söylemeden gitmeniz olur.çünkü hiç bir yalan gizli kalamaz,eninde sonun ortaya çıkar,o zaman hem daha önceki konuşmalarını ciddi almadığın için hemde üstüne üstlük yalan söylediğin için onu kaybedersin...açık olman taraftarıyım...

bence sen işim olursa ondan vazgeçebilirim,ama olmama ihtimaline karşılık onu elimde tutmaya devam edeyim mantığında gibisiniz..birde bu açıdan değerlendirin..kendinizi onun erine koyun..elbette güzel bir eğitim almak sizin hakkınız..ama yalan dolan olmadan,bi takım oyunlara başvurmadan yapın bunu..

geleceğiniz için yalan söylemek yerine doğru söyleyin

gitmediniz farzedin 2 ay sonra ayrıldınız ne olacak bence geleceğinizi hiç riske etmeyin seviyorsa zaten bekler bence sakın kararınızdan vacgeçmeyin

neden yalan söyleyeceksin........direk dogruyu söyle........
hem ilişkiniz güzelmiş. bıraz bekliye bilir ve bence ...........ilişkide önemli fakat ilişkiden önce geleceginiz çok daha önemli........
dogruyu söyleyin vicdan azabı yaşamayın.........

işte daha önce üç kere beklemiş giden kız arkadaşlarını ama hep bitmiş, inan denedim çok uğraştım bir değil iki değil üç kere şans verdim ama yoruldum diyor.
bu durumda tamam seni de beklerim diyemem diye açık açık konuşuyor.......

yani söylemem dahilinde olumlu bir cevap alamam.

ama şunu düşünüyorum söylemedim diyelim, bursu da kazanamadım mesela ki böyle bir ihtimal var..
hiçbir kriz yaşamayacağız.

ben onu bırakmak istemiyorum aslında
ama geleceğimi dşününce ve ailemin isteklerini göz önünde bulundurunca bu fırsatı değerlendirmem, şansımı denemem lazım.

zaten bu olmazsa türkiye'de yüksek lisans yapacağım...

karışık işte..

o zaman mülakata gideceğinizi ama kabul edilip edilmeyeceğinizin belli olmadığını anlatın.
eğer de yurt dışına gitme işiniz kesinleşirse oturup geleceğinizi gözden geçirmeyi teklif edin bence..

o zaman mülakata gideceğinizi ama kabul edilip edilmeyeceğinizin belli olmadığını anlatın.
eğer de yurt dışına gitme işiniz kesinleşirse oturup geleceğinizi gözden geçirmeyi teklif edin bence..

en mantıklısı bu tabi ama çok korkuyorum atlatamayacağımız bir sorun yaşamaktan......:a015:
of....

düşüneceğim bugün..:a015:

bu bence onu ne kadar sevdiğiniz ve ona ne kadar değer verdiğin ile ilgili..

yani bunu enine boyuna düşünüp öyle kakar vermelisin ...

1) yalan söylersen ( ki mutlaka ortaya çıkacak) bunu sevgilin kaldırabilir mi

2) doğruyu söyleyip yurtdışına gitmenin senin ve ailen için çok önemli olduğunu söylersen nasıl bir tepki verecek

3) en önemlisi eğer yukarıdaki her iki şık da olumsuz sonuçlanacaksa seçim yapman gerekecek :

a) sevgilinle ilşkine burada kalarak devam etmek
b) sevgilinden ayrılma pahasına yurtdışına gitmek

Bu senin durumunun özeti ..

Eğer yurtdışına gitmeyi gerçekten çok istiyorsan bence onun da oraya gidebilmesi için gerekli olan koşulları araştırıp ona sunman doğru olur diye düşünüyorum.

bu bence onu ne kadar sevdiğiniz ve ona ne kadar değer verdiğin ile ilgili..

yani bunu enine boyuna düşünüp öyle kakar vermelisin ...

1) yalan söylersen ( ki mutlaka ortaya çıkacak) bunu sevgilin kaldırabilir mi

2) doğruyu söyleyip yurtdışına gitmenin senin ve ailen için çok önemli olduğunu söylersen nasıl bir tepki verecek

3) en önemlisi eğer yukarıdaki her iki şık da olumsuz sonuçlanacaksa seçim yapman gerekecek :

a) sevgilinle ilşkine burada kalarak devam etmek
b) sevgilinden ayrılma pahasına yurtdışına gitmek

Bu senin durumunun özeti ..

Eğer yurtdışına gitmeyi gerçekten çok istiyorsan bence onun da oraya gidebilmesi için gerekli olan koşulları araştırıp ona sunman doğru olur diye düşünüyorum.

onun burada çok iyi bir işi ve kariyeri var..
hem ingilizcesi de çok iyi ama gitmemin muhtemel olduğu ülkenin dilini bilmiyor.

şöyle bir durumdayım şu an

kalbim kesinlikle onunla kal diyor, gitme
asıl önemli olan mutlu olmak hayatta
aşkı bulmak

ama

ya biterse ihtimali her zaman için var her zaman için!!

ve bizim ilişkimizde gitmem dahilinde devam etmesi gibi bir durum da yok maalesef

bir yıldan beri tekrarlanan bir şey bu onun tarafından

işin içinden çıkamıyorum ben de

sanırım gizleyeceğim ondan mülakata gittiğimi:a015:
umarım anlamaz!!!:1no2:
kazanamazsam da sorun yaşamayız diye düşünüyorum.... of...senağlama

yani sanırım çok kötü ama yalan söyleyeceğim.

Son düzenleme:
Bu erkekler nasil görüyor kendinde bu hakki anlamiyourm....:nazar:

Senin gelecegin söz konusu...senin egitimin ilerde iyi bir meslek sahibi olman söz konusu hangi hakla seni tercih yapmak konumuna sokuyorki??:kahve:

Hadi esin olsa bir nebze söz hakki var diyecegim ama erkek arkadasinin buna bence ne hakki nede sifati var..ve kesinlikle kendini baski altinda hissedip yalan söyleme...:nazar:

Hayallerinin pesinden kos simdi hersey elinde daha..bir daha buna imkanin olacakmi?

Ben böyle böyle yapicam de...gerisini kendi düsünsün:kahve:

Seni gayet iyi anlıyorum...

ben olsaydım hayallerimin peşinden giderdim... şimdi mesela zamanında yurtdışına gitmediğim için çok pişmanım ..şimdiki aklım olsaydı kesin giderdim..

ne olursa olsun bence yalan söyleme

ayrıca mülakata gideceğini söylediğinde zaten bu konu tekrar açılmış olacak ve herşeyi tekrar gözden geçireceksiniz..(ki sonucu zaten biliyorum diyorsun )

o halde dediğim gibi onu da yurtdışına götürmenin yollarını araştırmayı teklif et ona
yabancı dil öğrenmek zor değil

yaşadığınız büyük bir ikilem benneyaptımki
birinden birini seçmek durumda kalacaksınız buna mecbursunuz açıkçası
elbette sevgilinizin sizin geleceğiniz hakkında hüküm vermeye hakkı yok
ama bunu en baştan söylemiş size ve bu durumda hükmü siz vermiş oluyorsunuz
sizin açınızdan baktığımda ben şunu gördüm :1closedeyes:
eğer kabul edilirsem üzüleceğim ama çok değil
ama kabul edilemez ve bu durum için ayrılırsam daha çok üzüleceğim
sevgilinizi elinizin altında bulundurmuş gibi hiçte tasvip edilmeyecek bir durum yaratmış oluyorsunuz
şöyle düşünün sevgilinizden gizli gittiniz ve kabul edilmediniz
herşeye kaldığınız yerden devam ediyorsunuz ve gün geldi bu mülakata gittiğinizi sevgiliniz bir şekilde öğrendi
sizce bu olaya tepki göstermeyecek mi eğer kabul edilseydin ne olacaktık biz beni yedekte mi tutuyordun demeyecek mi
bir işe kalkışıyorsanız ve olur olmaz bütün ihtimalleri değerlendiriyorsanız bunuda değerlendirin bence
unutmayın hiç bir gerçek sonsuza kadar saklı kalmaz
en kötü en can acıtıcı doğru bile en hafif ve masum yalandan iyidir
siz dürüst olun olanı biteni anlatın sizi anlamıyorsa eğer bırakın gitsin
döner geri gelirse senindir yok eğer gelmezse hiç senin olmamıştır a.sa.s

X