Callanetics mi pilates mi?

senza

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Mart 2008
513
4
bana temmuz ayında ankilozan spondilit teşhisi kondu (suna pekuysal, ahmet mete ışıkara'nın hastalığı dersem daha iyi anlaşılır sanırım). ve bu hastalığın kesin bir tedavisi yok, ilaçlar sadece ağrıları azaltıyor; en önemli tedavi egzersiz yapmak.benim henüz nadiren olan ağrılarım dışında fiziksel bir değişimim yok ama zamanla hareket kısıtları, kamburluk,ve nefes sorunlarıyla karşılaşma riskim var.doktorlar yüzmenin çok etkili olacağını söylüyorlar.
ama yüzme dışında da altenatifler arıyorum. şu anda herhangi bir insan kadar duruş bozukluğum var. açıkcası hem duruş bozukluğumu düzeltmek ve korumak hem nefes egzersizleri yapmak istiyorum, aynı zamanda ağrılarıma da faydası olursa ne ala..

pilates bunları sağlıyor anladığım kadarıyla; ama callanetics de omurgayla ilgili bir hastalığı olan biri tarafından geliştirildiği için güvenilir geliyor ve yine istediğim özellikleri sağlıyor.
ancak şöyle bir durum var, ben şu anda 36 bedenim.1,68 boy 53 kilodayım.kilomdan ve beden ölçümden memnunum kesinlikle kilo vermek istemiyorum-yapısal olarak da olduğum kilodan daha zayıf görünüyorum insanlar 48-49 falan sanıyorlar.göbeğim kalçalarım biraz şekillense,bacaklarım daha diri görünse bana yeter.
callanetics yaparak kilo kaybı olmadan 2 beden incelmek mümkün diye duydum( 2 beden küçülmek gibi bir niyetim kesinlikle yok) pilateste de böyle mi?

bu durumlar göz önüne alındığında sizce pilates mi yapmalıyım yoksa callanetics mi?( (her ikisini de videolarla kendim yapacağımı belirteyim)
özellikle profesyonel arkdaşların yardımını bekliyorum.

doktoruna sor demeyin, en son "pilates yapmak iyi gelir mi" dediğimde "o nasıl bişey ki" demişti fisfisfis

ah canım çok geçmiş olsun ben profosyenel değilim bir şey diyemem şunu yap diye ama ben callanetics yapıyorum.çok sıkılaştırıyor.hatta pilatesten daha etkili diyorlar.ben pilates hiç yapmadım bilmiyorum.callanetics dediğin gibi omurga sorunu olan callan pinkley geliştirmiş.pilatesinde rehabilitasyon amacıyla çıktığını biliyorum ben.bu durumda ikiside işine yarar.ama cal..dahada inceltir seni bence.çok geçmiş olsuna.s.

öncelikle cok gecmiş olsun canım. bende bu konuda cok deneyimli değilim ama kendi çapımda pilates yapıyorum. yemene dikkat ettiğin sürece yani herhangi bi diet falan yapmadığın sürece eğer pilates yaparsan kilo vermiyorsun ama vücudun sıkılaşıyor. daha fit duruyorsun (bkz. ebru şallı). galiba seninde istediğin böyle birşey. pilatesde de kas grubları üzerine oynadığından dolayı iskelet yapında bi rahatlama ve uzama söz konusu oluyor yani yapı bozukluğu ortadan kalkıyormuş canım. tercih senin.

MERHABA geçmiş olsun..4 ay plates yaptım faydası çok inceliyorsunuz kilonuz aynı kalıyor.callanetics için birşey söyleyemeyeceğim.ben internetten callanetics cd si indirmiştim güzel değildi canım sıkıldı yapamadım ama 2007 buldum internette hard dickim yetersiz yeni alıcam ve indiricem ve ilk iş buaraya koyacağım inşallah hep beraber yaparız:))

bana temmuz ayında ankilozan spondilit teşhisi kondu (suna pekuysal, ahmet mete ışıkara'nın hastalığı dersem daha iyi anlaşılır sanırım). ve bu hastalığın kesin bir tedavisi yok, ilaçlar sadece ağrıları azaltıyor; en önemli tedavi egzersiz yapmak.benim henüz nadiren olan ağrılarım dışında fiziksel bir değişimim yok ama zamanla hareket kısıtları, kamburluk,ve nefes sorunlarıyla karşılaşma riskim var.doktorlar yüzmenin çok etkili olacağını söylüyorlar.
ama yüzme dışında da altenatifler arıyorum. şu anda herhangi bir insan kadar duruş bozukluğum var. açıkcası hem duruş bozukluğumu düzeltmek ve korumak hem nefes egzersizleri yapmak istiyorum, aynı zamanda ağrılarıma da faydası olursa ne ala..

pilates bunları sağlıyor anladığım kadarıyla; ama callanetics de omurgayla ilgili bir hastalığı olan biri tarafından geliştirildiği için güvenilir geliyor ve yine istediğim özellikleri sağlıyor.
ancak şöyle bir durum var, ben şu anda 36 bedenim.1,68 boy 53 kilodayım.kilomdan ve beden ölçümden memnunum kesinlikle kilo vermek istemiyorum-yapısal olarak da olduğum kilodan daha zayıf görünüyorum insanlar 48-49 falan sanıyorlar.göbeğim kalçalarım biraz şekillense,bacaklarım daha diri görünse bana yeter.
callanetics yaparak kilo kaybı olmadan 2 beden incelmek mümkün diye duydum( 2 beden küçülmek gibi bir niyetim kesinlikle yok) pilateste de böyle mi?

bu durumlar göz önüne alındığında sizce pilates mi yapmalıyım yoksa callanetics mi?( (her ikisini de videolarla kendim yapacağımı belirteyim)

doktoruna sor demeyin, en son "pilates yapmak iyi gelir mi" dediğimde "o nasıl bişey ki" demişti fisfisfis
canım ben platese iki hafta önce başladım plates zayıflatmıyor sadece bölgesel incelme ,sıkılaşma ve kemik yapısında güçlenme sağlıyor yanlız plates sanıldığı gibi kolay değil yanlış harekette sakatlanmalara yol açıyormuş o yüzdende ilk önce profesyenel yardımla başlamanda fayda var bende bel fıtığı var doktorum önerdi doğrusunu yapmadığın taktirdr faydadan çok zararı olur kesinlikle kendi başına yapmaya kalkma

herkese çok teşekkür ederim arkadaşlar.. henüz yapmaya başlamadım ama sanırım pilates yapacağım gibi görünüyor.

spor salonunda platese gitmedim ben ismekin plates kursuna gittim açıkçası çıokta işe yaramadı bende call i yeni duydum bu hafta baslayacagım onada görüşlerimi yazarım daha sonra:KK59:

kalça, göbek, bacak inceltmek sıkılaştırmak için kesinlikle callanetics ama sırt sorunları için kesinlikle pilates derim bende her iki sorunda var dolayısıyla ikisini birden dönüşümlü yapıyorum:) call belki omurga sorunu olan birisi tarafından bu amaçla geliştirilmiş olabilir ama mevcut call videosu(10years 10 hours olanı) direk incelmeye yönelik hareketler yaptırıyor. ilk call yaparken pilatesi bırakmıştım ama yokluğunu çok hissettim özellikle skolyoza bağlı yaşadığım düzelen sıkıntıları yeniden hissettim bu nedenle şimdi ikisinide dönüşümlü yapıyorum.

nası doktormuş sizinki pilatesi bilmiyor. ben dizim için ortopedi uzmanına gittiğimde callanetics yapabilirmiyim diye sorduğumda bilmişti nasıl bir egzersiz olduğunu, ki pilatesin yüzde biri kadar bile yaygın değil şu anda.

selam, peki cevabı ne oldu?

yeni gördüm sorunuzu kusura bakmayın.
yapabilirsin zararı yok demişti. yani pilates olsun callan olsun sanıldığı kadar vücuda zarar veremez. aşırı ters yapsak bile yapılan hareket zaten sınırlı. kaale dahi alınmayacak derecede. tabi aşırı kilolu insanlar için durum değişiyosa bilemem, ben 60 kiloyum. bacağımın taşıdığı o kadar yani :)

merhaba, benim de annem ankilozan spondilit hastası, ben de onun için alternatif egzersiz planları arıyorum da, durumu biraz daha değişik onun çünkü 50'sinde başladı hastalığı, iki yıl kadar oldu başlangıç evresinde henüz yani. ankilozan da egzersiz yapıldığı sürece daha az hasar veren hastalık hani, ileri yaşlarda daha rahat hareket etmesi için pilates mi callanetics mi yoga mı diye alternatifleri araştırıyodum. callanetics'i geliştiren kadının da skolyozu varmış kendisi gibi omurga rahatsızlıkları çekenler için geliştirmiş ya bu hareketleri, o yüzden callan'ı önermeyi düşünüyorum şimdi, siz de benzer bi soru sormuşsunuz, denediyseniz eğer diye bir bilene sorayım dedim:) hangisini denediniz, hangisinin yardımı dokundu size?

Son düzenleme:
ikisinide yapsak olmaz mi ki??
mesela ben pilatesin sirt hareketlerini cok seviyorum .. call.de cok faydali sIkIlasma konusunda.. ikisinide gün icinde yapsak? ... yada birini bi hafta digerini bi hafta yapsak olmaz mi ki ??

kızlaaaar yardım edin :KK43: yükleyemiyorum sürekli hata veriyor try again diyorum ve tekrar aynısı oluyoorrr :KK43:

X