Hamur İşleri En pratik Mantı nasıl yapılır?-Resimli

su35

bir varmış bir yokmuş
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2007
1.932
1
45
merhaba kızlar
bu tarif benim hani bugün birşey yapsamda çabucak oluverse dediğim zamanlarda aklıma gelen yemeklerden biridir.yapım aşaması ve pişme süreside dahil en fazla 35 dkk nızı alacak kadar da kısa süreli ve pratik bir yemek..

şimdi gelelim meşhur mantımızın hazırlık aşamasına;
bu mantının özelliği bildiğimiz içli mantılar gibi fazla vakit almadan çok kısa sürede hazırlanabilmesidir.tabi burda marifet bende değil tamamen kesme ruletinde:KK66:)
yani mantımızı yapmak için bir kesme ruleti ve hamuru açmak için birde oklavaya ihtiyacımız var

hamuru için;
3 bardak un
1 tatlı kaşığı tuz
alabildiğince su
ve hamuru kesmek için kesme ruleti

iç malzeme;
250,300 gr kadar kıyma
1 adet soğan
tuz ve baharat

üzerine;
bir kase yohurt,tuz
1 diş sarımsak
30 gr.tereyağ
1 tatlı kaşığı salça
1 çay kaşığı pulbiber

..öncelikle un su ve tuzdan şu meşhur kulak memesi yumuşalıklığı kıvamında bir hamur hazırlıyoruz.(bir taraftan ısıtıcınızda da hemen mantımızın suyunu kaynatmaya başlayın:KK66:
diğer tarafta kıymamızın içine soğanı rendeleyiğ tuz ve baharıtını katıp hemencecik yoguruyoruz.
hamuru iki parçaya ayırıp elma büyüklüğünde bezeler yapıyoruz(benim ölçümden 2 tane beze çıkıyor).merdane yardımıyla fazla ince olmayan büyükce bir yufka açıyoruz
yarısından başlayarak resimlerde de görüldüğü gibi kıyma harcımızı simetrik bir biçimde sıra sıra hamurun üstüne diziyoruz.(eğer hamuru çok unlu açtıysanız kapatmadan önce yapışması için yufkanın üzerine su serpiştirin)
daha sonra hamurun boşta kalan diğer yarısını adeta poğaça gibi kapatıp kenarlarını elimzle sıkıştırarak yapıştırıyoruz, sonrada rulet yardımıyla önce uzun şeritler daha sonrada kareler kesip her iki bezeyide bu şekilde tamamlayıp kaynayan suya atıyoruz..mantımız kısa bir süre sonra pişince hemen servis tabağına alabilirsiniz üzerine hazırladığımız sarmısaklı yohurdu da döktükten sonra tereyağ salça ve pulbiberli kavrulmuş sosumuzuda iyice üzerine gezidirinki şöyle mis gibi koksun..mantımız bittiii.hepinize afiyet olsun..
ben artık çok alıştım en fazla 35 dkk da bu mantıyı hazırlayabiliyorum.(pişen mantılar büyükce bir salata tabağını dolduracak kadar oluyor)sizler isterseniz tek bezeylede süreyi dahada kısaltabilirsiniz.tabi miktarıda azalacaktır. fırınlayarakta deneyebilirsiniz.fında biraz kurutmak da hoş bir aroma veriyor haşlama süresi biraz daha uzayabilir ama oda ayrı bir tat oluyor kızlar tavsiye ederim..

56621219.jpg

fatma hale ne güzel anlatmışsın emeğine sağlık tşk bunu denerim :)

önceden annemde bu şekilde yapardı sonra sonra unutuldu..
eskiyi anımsadım.. eline sağlık a.s

anammmmmmmmmm cok kolaymis bu ellerine saglik, bende kolay ve pratik =ariyordum sagol belki yarin yaparim cok tesekkur etttim guzelim sagol paylastigin icin ...!!!!

94067508.jpg

cokacimcoookcokacimcoookcokacimcoookcokacimcoook
hadi buyurunşutarafagitti

fatma hale ne güzel anlatmışsın emeğine sağlık tşk bunu denerim :)

önceden annemde bu şekilde yapardı sonra sonra unutuldu..
eskiyi anımsadım.. eline sağlık a.s

anammmmmmmmmm cok kolaymis bu ellerine saglik, bende kolay ve pratik =ariyordum sagol belki yarin yaparim cok tesekkur etttim guzelim sagol paylastigin icin ...!!!!

kızlar hepinize yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim çok naziksiniz:eek::eek::eek:
gece gece acıktımda işim yok ya mantı tarifi vereyim dedimkaydirigubbakcemile3
ama anlatırken bile ağzımın suyu aktı ne yalan söylüyeyimcokacimcoook

walla üşenmesem kalkıp yapardım,ellerine sağlık:icecream:

Ellerine ve emegine saglik,ben bir kez bu yöntemi denedim ama eski usülü tercih ediyorum, yaptigin sekil, lokmalar bûyük geliyor kanimca. Küçük mantilari seviyorum ben

Ellerine ve emegine saglik,ben bir kez bu yöntemi denedim ama eski usülü tercih ediyorum, yaptigin sekil, lokmalar bûyük geliyor kanimca. Küçük mantilari seviyorum ben

teşekkürler canım.aslında haklısın onun keyfi bir bambaşka..benimkisi tembel işi:eek:
dediğin gibi bayagı büyük lokmalar oluyor ama olsun sorun değil tat aynı tat, zaman daha kısa, sadece görüntü sorun..cokacimcoook

konu başlığını görünce bende kendi kendime ruletle dedim birde baktım mantılar pişmiş bile zaten diyetteyim niye böyle şeyler yapıyorsunuz yahu açım aç..

konu başlığını görünce bende kendi kendime ruletle dedim birde baktım mantılar pişmiş bile zaten diyetteyim niye böyle şeyler yapıyorsunuz yahu açım aç..

yaa kıyamam valla üzüldüm:çok üzgünüm:
mantının diyeti yokmu acaba ya ben bi araştırayım canım bulursam koyucam sırf senn için:eek:

Ayy cok sevindim bunu gordugume,cok seviyoruz mantiyi ama tek basina yapmak zor oluyor,bu cok pratikmis, tesekkurler a.s.
Aslinda daha ufak kesilirse de guzel olur sanirim cokacimcoook

X