hormon tedavisi ile tüylerden kurtulmak mümkün..

Gostee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2009
9
1
Az önce aklıma geldi ve biraz araştırdım.bulduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak istedim.

Kadınların vücutlarında görülen aşırı tüylenmeden kurtulmak için, sebeplerini ve tedavi yöntemlerini bilmek gerekiyor.

Cilt güzelliğini bozan pek çok faktör var. Bazı nedenlerle kadınların vücudunda görülen tüylenmeler de bunlar arasında. Tüylenmenin nedenleri araştırılırken önce hormon testleri yapılıp, kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenmelidir. Ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemeler ile varsa yumurtalık veya böbrek üstündeki tümörler tesbit edilmelidir. Vücudundaki tüyler artan insanların mutlaka doktora görünmesi gerektiğini söyleyen Doktor Murat Taşdemir, aşırı tüylenmenin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini anlatıyor:

Normal kıl büyümesi: Kıllar, derinin altında ‘folikül’ adı verilen kökten büyür ve kıl derinin üzerinde kalan kısmı alındığı halde kökü durduğu sürece büyümeye devam eder. Erişkinlerde iki tip kıl bulunuyor. Birincisi kadının yüzünde, göğüslerinde bulunan ince, renksiz ve kısa olan kıllar. İkincisi ise, hem kadın hem de erkeklerin başında, koltuk altında ve cinsel bölgelerinde bulunan sert, uzun ve koyu renkli kıllar. Ön kol ve bacakların dizden aşağılarındaki kılların sayısı hormonal durumdan bağımsızdır.

Yüzde ve vücutta tüylenme: Kandaki androjenlerin (erkeklik hormonu) artması, tüylenmeyi ortaya çıkarır. Androjenler, ince, zayıf ve kısa olan tüylerin, sert uzun kıllara dönüşmesine neden olur.

Menopoz: Kadınların menopoz dönemlerinde, yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde, androjen sentezi devam eder. Bu da, kıllanmaya neden olabilir.

Genetik: Annesinde aşırı tüylenme olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

İlaçların yan etkileri: Erkeklik hormonları veya androjenik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.

Polikistik over hastalığı: Yumurtalıklarda kist oluşup, erkeklik hormonlarının fazlaca üretilmesine neden olur. Aşırı tüylenme, düzensiz yumurtlama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

Yumurtalık tümörleri: Androjen salgılayan tümörler aşırı tüylenme yapar.

Adrenal bozuklukları: Androjenler böbrek üstü bezinde de üretilir. Böbreküstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

Tıbbi tedavi: En çok doğum kontrol hapları kullanılır. Bu haplardaki östrojenler, karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan ‘Spiranolakton’ androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde ise kortizon kullanılır. Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımını engellenerek aşırı tüylenme tedavi ediliyor. Hormon tedavisi ile de yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisi ile dökülmez, tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilir. Hormon tedavisine başlandıktan sonra ortalama 1-2 yıl sonra ilacın dozu azaltılarak tüylenmenin tekrarlaması halinde ilaca devam edilir.

Aranızda hormon tedavisi gören varsa bilgilerini paylaşabilir mi ? sitede bir çok yazı okudum ama ben bu yöntemi kullanarak kalıcı olarak tüylerden kurtuldum diyen sayılı kişi var ve inanasım gelmiyor.Tam olarak bilgim yok ama tüylerin çıkmasını sağlayan hormonlar çalıştığı sürece karınca yumurtası yağı yada bioder gibi ürünlerin ne şekilde bir yararı olur bilemiyorum.yazıda da dediği gibi hormon tedavisine başladıktan sonra bu tür şeyleri kullanmak daha mantıklı bence.

ben bunların hepsini denedim..
Kadın doğuma gittim.. hormon testi yaptı..
Testesteron hormonum yüksek çıktı. başka bişeyler daha vardı adını bilmiyorum..
prolaktin yani süt hormonuda yüksek çıktı..

daha sonra böbrek üstü bezi filmi çekildi.. hiç bişey çıkmadı..
daha snra EMAR istediler.. ondan da bişey çıkmadı çok şükür..
Daha sonra ultrasona girdim.. yumurtalıklarımda da hiç bi sorun olmadııgnı söylediler..

Prolaktinim düşsün diye Dostinex kullandım.. ( bu seferde çok düştü prolaktinm)

daha sonra hormon tedavisine baslayalım dedi doktorum..

Diane35 ve Aldactione verdi..

Dianeyi 15 gün kullandım ama alt üst etti bni.. her gün gülen yüüzmü sanki kanser olmuşumda hayattan bıkmış rengim yüzüm bembeyaz olmuş bi halde dolaştm :S

ara ara kanamalar oldu bende.. reglm düzensizleşti.. ki hep düzenliydi.. (ultrasonu çeken adam ztn dmeişti yumurtalıalrnda hiç bi sorun yok kullanırsn kist kitle vs şeyler yapar ayrıca adetn düzensizleşir.. kullanma dedi. çokda kıllı değilsn takma kafana lazer yaptrırsn ilerde fln dedi)

tabi gercek doktoruma gittim o hemen bunları yazdı..
aldactione 1 kutusunu bitiriştim..
Diane35 tende 15 tanemi ne içebildim beter etti benii..:kızgın:

anlıcağın yarıda bırakıverdim.. burda da okduugm kadrıyla kılı tüyü biten olmamış bu ilaçlardankaydirigubbakcemile3

başka yöntemlere başvurdum bende şimdilk gayet memnunum kaydirigubbakcemile3

Son düzenleme:
Aranızda hormon tedavisi gören varsa bilgilerini paylaşabilir mi ? sitede bir çok yazı okudum ama ben bu yöntemi kullanarak kalıcı olarak tüylerden kurtuldum diyen sayılı kişi var ve inanasım gelmiyor.Tam olarak bilgim yok ama tüylerin çıkmasını sağlayan hormonlar çalıştığı sürece karınca yumurtası yağı yada bioder gibi ürünlerin ne şekilde bir yararı olur bilemiyorum.yazıda da dediği gibi hormon tedavisine başladıktan sonra bu tür şeyleri kullanmak daha mantıklı bence.

Her tüylü insan hormon bozukluğundan şikayetçi olmayabiliyor.

Veya hormondan öte PCOS hastaları da tüylenmeden şikayetçi olabiliyor ki bu ha diyince tedavi edilebilen birşey de değil.

Hormon ölçümü elbette yapılmalı ve sıradışı bir durum varsa önlem alınmalı ama demişsiniz ki "tüylerin çıkmasını sağlayan hormonlar çalıştıkça hiç yöntemden sonuç alınabileceğini düşünmüyorum."

Tüylerin çıkmasını sağlayan hormonun düşüklüğü de bir dengesizliktir.Eğer bunda bir aşırılık varsa tedavi edilmelidir.Hormonun normal seviyesini bozarak tedavi edilemez zaten tüylenme.

Ben bir yöntem deneyerek tüylerimden kalıcı şekilde kurtuldum diyenlerdenim.Hala uygulamam devam ediyor,ve hala fayda görüyorum.Ve PCOS'luyum.

Hormon ölçümü elbette yapılmalı ve sıradışı bir durum varsa önlem alınmalı ama demişsiniz ki "tüylerin çıkmasını sağlayan hormonlar çalıştıkça hiç yöntemden sonuç alınabileceğini düşünmüyorum."

unuttuğun bir yer var. tam olarak bilgim yok ama yazmıştım başına :) ama hatırladığım kadayırla sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlarda hormonların çalışma şeklini değiştirerek sivilceye engel oluyordu.zaten normal olarak çoğu insanda belli bir yaştan sonra sivilce çıkmıyor.ergenlik döneminde çıkanlarıda bu şekilde tedavi edebiliyorlar.tüylenmede aynı şekilde değil mi ? yaş ilerledikçe daha da kılsızlaşıyoruz.erkeklerde bile azalma oluyor.belli bir süre hormonların çalışmasını yavaşlatsak (sivilce tedavisindeki gibi) bir sorun olmaz sanırım. tabi bu benim düşüncem.en iyisini doktor bilir ama onlarda tam bir çözüm sunmuyorlar :KK43:

ayrıca ağdanın belli süre kullanımdan sonra tüyleri azalttığı söyleniyo. bende ne azalma yaptı nede çoğalma. sadece acısı var :) eşimde kıllı olmayı sevmiyor ben ne kadar karşı çıksamda.güzellik merkezinede yaptırmaya utanıyor doğal olarak bu yüzden internetten ağda seti aldı ve evde kendisi yapıyor acı da olmadığını söylüyor kafamçokkarıştı ilk kullanımdan sonra bacaklarındaki kıllar çok azaldı. bünyeye bağlı bir şey mi acaba bu?

slm kızlar benımde yuzumde ayva tuylerı war 2 yıldır lasere gıdıyorum az kaldı ama bıtmedı hıc bı dr ıstemıstı yenı dr um test ıstedı hersey normal cıktı ama dıane ve aldacton werdı bana kadın dogumcu off sasrıdım waala madem normal neden hap werdı sıkıldım yaa her ay para ödemektenn

Her tüylü insan hormon bozukluğundan şikayetçi olmayabiliyor.

Veya hormondan öte PCOS hastaları da tüylenmeden şikayetçi olabiliyor ki bu ha diyince tedavi edilebilen birşey de değil.

Tüylerin çıkmasını sağlayan hormonun düşüklüğü de bir dengesizliktir.Eğer bunda bir aşırılık varsa tedavi edilmelidir.Hormonun normal seviyesini bozarak tedavi edilemez zaten tüylenme.

Ben bir yöntem deneyerek tüylerimden kalıcı şekilde kurtuldum diyenlerdenim.Hala uygulamam devam ediyor,ve hala fayda görüyorum.Ve PCOS'luyum.

epaq kalıcı olarak kurtuldum demişsiniz
acaba nasıl kurtuldunuz bu sorundan, paylaşabilirmisiniz bizlerle

unuttuğun bir yer var. tam olarak bilgim yok ama yazmıştım başına :) ama hatırladığım kadayırla sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlarda hormonların çalışma şeklini değiştirerek sivilceye engel oluyordu.zaten normal olarak çoğu insanda belli bir yaştan sonra sivilce çıkmıyor.ergenlik döneminde çıkanlarıda bu şekilde tedavi edebiliyorlar.tüylenmede aynı şekilde değil mi ? yaş ilerledikçe daha da kılsızlaşıyoruz.erkeklerde bile azalma oluyor.belli bir süre hormonların çalışmasını yavaşlatsak (sivilce tedavisindeki gibi) bir sorun olmaz sanırım. tabi bu benim düşüncem.en iyisini doktor bilir ama onlarda tam bir çözüm sunmuyorlar :KK43:

ayrıca ağdanın belli süre kullanımdan sonra tüyleri azalttığı söyleniyo. bende ne azalma yaptı nede çoğalma. sadece acısı var :) eşimde kıllı olmayı sevmiyor ben ne kadar karşı çıksamda.güzellik merkezinede yaptırmaya utanıyor doğal olarak bu yüzden internetten ağda seti aldı ve evde kendisi yapıyor acı da olmadığını söylüyor kafamçokkarıştı ilk kullanımdan sonra bacaklarındaki kıllar çok azaldı. bünyeye bağlı bir şey mi acaba bu?

Muhakkak bünyeye bağlıdır.

Genetik faktör malesef kıl tüy ve hormon işlerinde başı çekiyor.

Babaannem 70 yaşında,bembeyaz bir ten üzerinde simsiyah kılları var.Bir tanesi bile dökülmeye niyetlenmemiş.

Bende babaannemin aynısı olduğum için geleceğim belli.

Dökülmeden umudu kestim ve savaşıyorum o yüzden.

Bünyeye bağlı olarak epilasyonla kılları azalanlar şanslılar baya.

Eğer tüylenmeniz hormonal sebeplere dayanıyorsa,verilen ilaçlar sadece ve sadece 'oluşacak'olan(çünkü hormonlar bozulunca kıl kökleri uyarılıyor siyah sert kıl oluşumu başlatıyor) kılı önlüyor,oluşmuşlara birşey yapılamıyor lazerden başka...Ben de çok tetkikten geçttim,doktor öyle söyledi,ve birçok doktordan da böyle duydum..bilginize...DIANE35 Almanyada yasaklanmıs diye duydum..gerçekten çok depresif etkiler yapan bir ilaç..ben iyiki kullanmamısım..kullananlar da hiç memnun değil..normal adet döngüsü olup da bu ilacı kullananlar bile adet düzensizliği yaşamış..

Diane ve diger dogum kontrol/hormon haplarini lutfen kulanmayin gerekmedikce!
Ben Hollandada kaliyorum, ve burda cikan haberlere gore bu haplar gogus kanserini 25% ile artiriyor!
ve ailesinde kanser olanin bu oran daha yuksektir.
bazi doktorlar diane35 i yazmiyorlar bile,, yani dusunun nekadar zararli oldugunu!
bu hapi 19 yasindan once icerseniz ilerde kanser olma riski daha yuksek. Ve hap vucudunuzdan tamamen 10 sene sonra cikiyormus..

Diane 35 Almanya'da yasaklanmış diye duydum ama duyduğum kaynağa şimdi ulaşamıyorum.

Burada bazı doktorların asprini gibi artık Diane.

Şu an kullanan biri olarak öbür ay başka hapa geçmenin mümkün olup olmadığını araştırıyordum bende,mesajınız üstüne geldi.

Diyana 35 buralarda yasak falan degil ben yurt disindayim ayrica simdi daha ucuz ve diyanayla ayni icerikde olan femina hapi var kendinizi hemen kanser diye kaptirmayin burda herkes kullaniyor:kahve:

Diyana 35 buralarda yasak falan degil ben yurt disindayim ayrica simdi daha ucuz ve diyanayla ayni icerikde olan femina hapi var kendinizi hemen kanser diye kaptirmayin burda herkes kullaniyor:kahve:

Kendimizi kanser diye kaptırmadık arkadaşım,""kanser olma ihtimalini yükseltiyor""dan bahsediyoruz.

Herkesin kullanması,bu ihtimali düşüren bir faktör değil malesef.

benim gögsümde fibredenom var yani kist var...tüylenmeden dolayı hormon ilaçlarından verecekti kadın dogum doktoru, ama kist oldugundan veremedi..çünkü hormon ilaçları kistleri büyütürmüşş,kansere cevirebilme olasılıgı yükselirmiş..seneye evlencem dogum kontrol haplarından kullanamıycam hiç bişklde..kistleri olanlar kullanmasın arkadaşlar çok zararlıymışş...

banada ultrason çeken doktorum yazmadı bu diane35 falan.. nedenide kist yaptıgı kistlerinde kötüsü kanserdir yani .. göğüste veya yumurtalıklarda kist , kitle gibi şeyler yapıyomuş çok zorda kalmadıgn sürece böyle ilaçlar kullanma dedi.. sebep aşırı tüylenmeyse hiç kullanma dedi . gerek yok yani sağlığımızdan oluruz Allah korusun.. zaten nette okudklarımdan iyice parnoyak oldumm içtiğim sürede dk başı kontrol ediyodum kitle oluştumu falan dıye kaydirigubbakcemile3

hazelnoot ciddimisin yaa.. kansermi yapio bu haplar :S:S

ben bu haplari nerdeyse 9-10 aydir kullaniyorum..

Ayyy cok korktum simdii Allah korusun yaa ustelik 19 yasinda bile degilim :KK43:

Bana bu hapi internist yazmisti asiri tuylenmeden dolayi ( turkcesini bilmiyorum kusura bakmayin)
haftaya o doktorla randevum var.. ben bi sorayim bu kanser olayini.. bile bile kansermi oluyorum simdi

Ciddiyim, tabiki kanser olma riski bazi factorlara bagli. Yani her kulanan kanser olmaz ama riski var.. Ve bence bu kulanmamaya yeterli bile.
Bide trombos olma ihtimalide var,, yani kanin koyulasmasi.
Hatta haplarin yaninda kulanma sekli kilavuzu oluyor ya, orda bile yaziyor "dogunkontrol hapi kulananlarda kanser riski biraz daha fazla belirtildi" diye!

Dunya Saglik Kurumu trombosun bu haplarla ilgili bi kac arastirma yapmis
Hormon haplarini kulanan 2-3 ten daha fazla trombosa yakalnma riski var.
Bu haplar kandaki koyulasma dengesini bozuyor, mesela proteïne–S, bu kanin koyulasmasini engeliyor, ve bu haplar bu proteini azltiyor ve bu nedenle trombos olma riski yukseliyor.

Bazi doktorlar kurumlar vs. bunun risicosu olmadigini soyluyor, ama dusunun buyuk farmatoz sirketler bu haplar sayesinde trilyonlar, bilyonlar kazaniyor!

Son düzenleme:
kızlar ibrahim saraçoğlunun adet düzensziliği ve tüylenmeye karşı bir kürü var ,kendi sitesinden alıntıdır

Adet düzensizliğine ve tüylenmeye karşı
Üç-dört gram (bir tatlı kaşığı) kurutulmuş testere dişli arslanpençesi kaynamakta olan bir bardak (150-200 ml) klorsuz suya atılır. Kısık ateşte on dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır ve ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca her gün bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra bir hafta ara verilir. Bir hafta aradan sonra aynı şekilde bir aylık kür tekrar edilir. Ve kür sonlandırılır. Kürün en uygun içim zamanları sabah kahvaltısından iki saat sonra veya öğleden sonra aç karnına içmektir.

ıleride adet düzensizliği tekrar ederse, kür 1 aynı şekilde tekrar edilir.

BEN DıANE HAPI YÜZÜNDEN AKUT GASTRıT OLDUM.ÖLDÜM ÖLDÜM DıRıLDıM MıDE AĞRISINDAN ŞıMDı YASMıN KULLANIYORUM.DAHA PAHALI 15 TL ıDı.AMA ÇOK DAHA SAĞLIKLI.Çok üzgünüm çoook

ibrahim saraçoğlunun bu kürü çok etkiliymiş ve 1 ay kullanmak yeterli olabiliyormuş çoğu kişide
yukarıdaki bilgiler kendi sitesinden alıntıdır..

X