Yoğurularak yapılan kısır tarifi arıyorum

sevdemm

ALLAHIMDAN HAYIRLISI
Kayıtlı Üye
5 Mart 2009
2.333
31
Arkadaşlar yoğurarak su koymadan kısır yapan varmı aranızda ben yedim çok lezzetliydi. Dün akşam denedim ama beceremedim yapan arkadaşlardan metotlarını bekliyorum.

Tabii olur ama su konmayacak çiğköfte gibi yoğurularak yapılıyor.

Hemşerim bende maraşlıyım ya aslında ben yaptım denedim olmadı tutturamadım en kısa zamanda birdaha deneyeceğim ama biz kalabalık bir aile olduğumuz için ölçülü değil göz kararı yapıyoruz tarifi bir daha gözden geçirip yazarım en kısa zamanda tamam mı canım ben adana usulu yedim.

ben kendi yaptığım tarifi vereyim, siz susuz istiyorsunuz,kısırlık bulgura domates rendeliyorsunuz biraz bekledikten sonra yoğurarak kıvamını bulursunuz daha sonra diğer malzemeleri koyup afiyetle yersiniz lezzeti süper oluyo deneyin memnun kalırsınız.

Benim annem yapar,herkes te bayılır arkadaşlarım bile gelir annemin kısırını yemek isterler bu da sivas usulü,ince bulguru ve salçayı,tuzu kaynamış suyla ıslatıp bekletiyorsun,15-20 dk.kadar,daha sonra ince ince doğranmış yeşil soğan ve maydonozları ekliyorsun(bazıları kurusoğan da koyuyo ve yağda bi çevirip atıyo içine tercih meselesi tabi)sıvı yağla yoğurduktan sonra limonu da ekleyerek(istersen nar ekşisi de koyabilirsin)yoğurduktan sonra,parmaklarını da yiyebiliyorsun:))) afiyet olsun...

benim rahmetli babam da yoğurarakta yapardı tadı kesinlikle öteki ile farklı. domateste rendelemezdi.
kuru soğanı çok küçük küçük doğrar bulgur salça baharatları ekleyip bi elinin baş ve işaret parmağı c harfi yapar bulguru o eline toplar diğer elinin avucu ile bulguru ovalardı. ama biraz yorucu. babam erkek kuvveti ile bile yorulurdu uzun sürüyo çünkü

bencede olsada yesek ekşi ekşi :))
yarın yapayımda yiyeyim buyrun gelin bekliyorum sizleride...

benim eski oturduğum yerdeki komşum bi kısır yapardı hiç sevmeyen ben birtek onun yaptığı kısırı yerdim öncelikle ince bulguru içine limon tuzu konmuş az sıcak suyla ıslatın üstünü örtüp bekletin arada bi karıştırın bu sırada yeşillikleri minik minik doğrayın onlar bi köşede hazır kalsın daha sonra bulgurun olduğu kabın içine minik minik doğranmış kuru soğan ve sarımsağı katın bi şöyle yoğurun sonra tuz kırmızı pul biber arkadaşım her türlü baharatı katardı ne kadar baharat o kadar lezzet sonra yeşillikleride koyun bir daha yoğurun en son üstüne sıvıyağ dökün ve karıştırın bulgurun bulgur gibi döküldüğünü görceksiniz servis yapıp afiyetle yiyin.

bu arada salçayı unutmuşum salçanın katı olan kısmından 1 tatlı kaşığı yada 1 çorba kaşığı kadar koyun ister biber ister domates yada her ikisinden azar azar koyabilirsiniz ancak dediğim gibi salça sulu olmasın katı olsun.

Suyla bekletilen tarifleri biliyorum ama yoğrulan ilginç geldi. Ama birşey aklıma takıldı domates rendesi yetiyor mu bulguru yumuşatmaya. Bir de domates rendesi bile koymadan yapan varmış, e yoğururken su da mı sepelemiyoruz? Bulgur nasıl yumuşuyor?

Önce ince bulgur ıslatılarak, yarım saat beklenir(bu arada vati değerlendirip; yeşillikler domates,soğan sarmısak,salatalık vs.doğranır),bulgur yumuşayınca katı biber salçası ile yoğurulur.Bunların miktarı tamamen isteğe bağlı.Bulgur ve malzemeler karıştırılır.Zeytinyağ kızdırılır,kızgın kızgın kısırın üstüne dökülür.Nar ekşisi,limon, tuz vs.katılır iyice karıştırılır.Afiyetle yenir.Ağzım sulandı yazarken :)

Önce ince bulgur ıslatılarak, yarım saat beklenir(bu arada vati değerlendirip; yeşillikler domates,soğan sarmısak,salatalık vs.doğranır),bulgur yumuşayınca katı biber salçası ile yoğurulur.Bunların miktarı tamamen isteğe bağlı.Bulgur ve malzemeler karıştırılır.Zeytinyağ kızdırılır,kızgın kızgın kısırın üstüne dökülür.Nar ekşisi,limon, tuz vs.katılır iyice karıştırılır.Afiyetle yenir.Ağzım sulandı yazarken :)

Bu zaten hep yaptığımız kısır tarifi tatlım ama arkadaşlar su konmadan, ıslatılmadan yapılan bir tariften bahsetmiş. Onu merak ettim ben de.

ya su konmadan nasıl kısır yapılır
çiğ köfte gibi sürekli yoğurmak gerekir o zaman..çiğ köfte yapar gibi mi yapılacak

ya su konmadan nasıl kısır yapılır
çiğ köfte gibi sürekli yoğurmak gerekir o zaman..çiğ köfte yapar gibi mi yapılacak

Evet ben de onu merak ettim. Ama çiğ köftede etin ıslaklığı oluyor köfte gibi sonuçta. Bir de arada su sepeleniyor bildiğim kadarıyla çiğ köfte yoğururken. Bizi biri aydınlatsa ne sevineceğim. kaydirigubbakcemile

biraz zor öyle ya bulgur yumuşamazki sende arada yoğururken su serp yada ıslatmadan pişirilerek yapılıyor öyle yap yoksa bulgur mideye oturur valla.

X