Smearda HPV virüsü LSIL CIN 1 çıkan varmı

HAWAI

Çek elini memleketimden!!
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2008
199
4
Arkadaşlar 1 aydır morelim bozuk çünkü smear testinde anormal hücreler görülmüş biyopsi yaptılar LSIL CIN 1 dediler. Yani rahim ağzı kanserine dönüşebilen hücreler görüldü. Bir doktor Rahim ağzını kazımayı önerdi. Bu işlemden sonrada çocuk doğurmak sakata geliyor. Doktor rahmin ağzını dikeriz hamileyken dedi. Ama bir doktorda çok sakıncalı çocuk düşebilir ameliyata gerek yok ilaçla tedaviye gideriz dedi. Bu şekilde bir rahatsızlığı olanlardan yardım bekliyorum. Yani yol göstermek açısından....senağlama

bence önce ilaçla tedavi ol.cin1 çıktı diye hemen ameliyatmı olman lazım..

Hücrelerde anomali tespit edilmişse ameliyat olmanız gerekir. Geçen sene ben oldum. Bana da kazıma yani Leep yapıldı.

Geçen ay yaptırdım smearı şükürki iyi çıktı. her sene yaptırın lütfen.

arkadaslar öncelikle sunu söyleyeyim; CIN1 çıktı diye her zaman operasyon yapılacak diye bir kural yok.
Ayrıca kazıtmadan ziyade genellikle CIN2 ve CIN3 tanımladığında yapılan işlemin adı leep veya konizasyondur; bu de rahim ağzının çok ufak bir kısmı (ucunun) koni şeklinde alınmasıdır. Özellikle doktoruma sordum ve eğer lezyonlar çok miktrada değil ve aşırıyayılma yoksa rahim ağzının sadece çok minik bir kısmı alınacağı için gebeliğe mani kesinlikle değil ve düşük riski de yaratmıyor. İlerlemiş lezyonlarda eğer rahim azından alınması gereken parça daha büyük ebatta ise erken doğum gibi riskleri var , fakat onu da hamile kaldığınız dönem sşırı hareketten sakınarak ve normal hamilelerden daha fazla dinlenerek önleyebiliyorsunuz.
CIN1 gibi bir sonuçta hekimlerin genel görüşü leep ya da konizasyondan ziyade sık aralıklarla periyodik takip ve ameliyatsız tedavidir.
Sizlere nacizane tavsiyem; HPV tiplemesi adı verilen testi biran önce yaptırıp; mevcut hpv tipinizi öğrenmenizdir. Eğer benimki gibi kanser öncüsü olan tehlikelilerden birini taşıyorsanız yılda bir smear ve takip yeterli olmayacaktır ki; CIN varlığında doktorunuz da daha sık aralıklarla sizi görmek isteyecektir.
Tehlikeli bir HPV nin varlığında; öncelikle uzmanlık alanı Jinekolojik Onkoloji olan bir hekim bulmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır kanısındayım. 2 yıldır hpv m var, ve daha önceki doktorların eksik bilgilerndirmesi nedeniyle kendimi bulaşı ı hastalıklı, iğrenç biri gibi görüyordum fakat yeni hekimimin (ki jinekolojik onkoloji dalında birçok araştırması yayınları olan bir doçent) gerek tip, gerek riskler gerek operasyonlar hakkında detaylı bilgilerndirmesi sonucu benimkinin bulaşıcı olmadığını sadece benim için kanser riski taşıdığını öğrendim ve bilinçlendim. Bizi tam anlamıyla bilinçlendirip bilgilendirecek iyi bir hekim kesinlikle iyi sonuclu kesin tedavinin ön koşulu bence.

merhaba arkadaşlar ben bir şey sorcam,
bende cin1 teşhis edilmişti 6 ay önce ve bi hafta önce kontrol amaçlı ve bebek istediğimiz için yine doktoruma gitmiştim yapılan smear sonucunda doktorum aradı ve daha ileri bir şeylerin olduğunu ve yine biyopsi yapmamız gerektiğini söyledi 6 ay öncede biyopsi yapılmıştı. şimdi cin1 6 ay gibi kısa zamanda bu kadar ilerler mi? ödüm kopuyor reglim bitince gidicem doktora ayrıca allahtan doktorum jinekolojik onkoloji dalında uzman ama yinede korkuyorum sonuçlardan.

merhaba arkadaşlar ben bir şey sorcam,
bende cin1 teşhis edilmişti 6 ay önce ve bi hafta önce kontrol amaçlı ve bebek istediğimiz için yine doktoruma gitmiştim yapılan smear sonucunda doktorum aradı ve daha ileri bir şeylerin olduğunu ve yine biyopsi yapmamız gerektiğini söyledi 6 ay öncede biyopsi yapılmıştı. şimdi cin1 6 ay gibi kısa zamanda bu kadar ilerler mi? ödüm kopuyor reglim bitince gidicem doktora ayrıca allahtan doktorum jinekolojik onkoloji dalında uzman ama yinede korkuyorum sonuçlardan.

Sevili cicekcik,

öncelikle kafandaki endişeleri sil lütfen, CIN1 CIN2'ye dönüşebilir fakat korkmana gerek yok, çünkü rahim ağzı kanseri yavaş ilerler ve sen periyodik kontrollerini aksatmadığın için kormana gerek yok. CIN2 veya CIN3 e ilerlediyse bile leepkonizasyon ile rahim ağzının çok küçük bir bölümü konik şeklinde alınmak suretiyle riski sona erdirmek mümkün ayrıca genel kanı olduğu gibi bu işlem ileride düşük riski doğurmuyor, sadece alınan kısım büyük ise hamile iken çok fazla yorulmamanız ve normal hamilelerden daha çok dinlenmeniz öneriliyor.

merhaba sevgili BaByGiRl74,
teşekkür ederim bilgilendirdiğin için aslında biliyorum ama insan yinede endişeleniyor. burda okudukça gördükçe rahatladım tekrar saol sen nereye kime gidiyorsun bilmiyorum ama ben anadolu sağlığa gidicem şimdilik memnunum doktorumdan da işte hayırlısı. aslında cin2 yada 3 olması normalde bu kadar hızlı olması şaşırttı beni iki ay önce cin1le uyumluyken birden uuf neyse şişirmiyim kafanızı. saol ilgilendiğin için. cümlemizin şifa bulması dileğiyle.

teşekkür ederim bilgilendirdiğin için aslında biliyorum ama insan yinede endişeleniyor. burda okudukça gördükçe rahatladım tekrar saol sen nereye kime gidiyorsun bilmiyorum ama ben anadolu sağlığa gidicem şimdilik memnunum doktorumdan da işte hayırlısı. aslında cin2 yada 3 olması normalde bu kadar hızlı olması şaşırttı beni iki ay önce cin1le uyumluyken birden uuf neyse şişirmiyim kafanızı. saol ilgilendiğin için. cümlemizin şifa bulması dileğiyle.

Çiçekçiğim
Doktor cin 1 var sende dediği zaman vucuduna yeni girmiş olmuyorki. Belki 5-6 aydır bu sende vardı. Ne zaman vucuduna yerleştiğini bilmiyorsunki? Benim doktorum Class 3 evresini anlattı. Clas 3 de Cın 1 cın 2 cin 3 olduğunu bunlardan sonra rahim ağzı kanserinin anca oluşabileceğini söyledi. Bazı Cin 1 vakalarının %60 ı kendiliğinden iyileşirmiş. O yüzden ameliyata gerek yokmuş. Kolposkopik bir aletle baktıkları zaman o hücrelerden hangisinin kanser olucağını anlıyorlarmış. Ben şimdi Sinan Berkmana gidicem randevu aldım. Bu hoca istanbulun bütün jinekoloji onkoloji doktorlarının başıymış öğretmeniymiş. Bu profesor Çapada bu kolposkopik muayeneyide ediyormuş. SSK lılara ücretsizmiş. Yanlız 2 hafta sonrasına gün veriyorlar. Bence sende bu doktora git derim. Çünkü bu ametiyat için bir doktor bana dediki ameliyattan sonra rahmini diktirmen lazım ama ya bu olay esnasında kanaman olursa ya bebek büyüdükce rahmin yetersiz kalıpta düşük olursa diye korkuttu. O yüzden ameliyat olursam eğer birdaha çocuk yapmak için girişmem herhalde. Çünkü korkarım bu olaylardan. Birtane oğlum var zaten. Onun için riske atmam kendimide bebeğimide.

Sevgili cicekcik,

ben Anadolu Sağlık'a gidiyorum Fatih Bey'e. Özellikle tercih etmemin sebebi uzmanlığının Jinekolojik Onkoloji olması ve hastalarını inanılmaz bilgilendiriyor. Hem bak, güzel haber, bu sabah yeniden araştırdım, leep/konizasyon sonrası hastaların hemen hemen hepsinde pap-smear sonucları negatif çıkıyor. Ayrıca HPV tiplemesi yaptırmadıysan onu da öneririm, çünkü eğer tip 16 veya 18 değilse sendeki hpv, yaş kaç olursa olsun yaptıracağın HPV aşısı seni en tehlikeli olan bu iki türe karşı 4 yıl boyunca koruyacaktır.
sevgiler.

bende fatih beye gidiyorum zaten, 6 ay önce o biyopsi yapmıştı bana ama tip belirlemeye gerek görmemişti sadece 6 ayda bi takip ederiz demişti , takip için gittiğimde bu sonuç çıktı , herhalde perşembe gittiğimde tipini cinsini belirlerler biyopsinin dışında. aşı olayınıda sorucam ona zaten.

sevgili havai ben iki ay önce başka bir yere daha gittim, 6 ayı beklemeden yani dayanamadım smear testi yaptırmıştım orda cin1 le uyumlu çıkmıştı iki ay geçmeden smearde böyle bi sonuç çıkınca şaşırdım yoksa 6 ay önceki sonucun dışında bir durum. hatta iki ay önce bir miyom vardı iki ay sonra iki tane miyom olmuş birde yumurtalığımda kist. herşey sanki üstüme üstüme geliyor kafamda kara bulutla geziyorum sanki.
ama elbette ki çaresiz şeyler değiller allahtan. insan yinede endişeleniyor. allah hepimize kolaylık versin bayan olmak zaten başlı başına zor bu dünyada.

ayrıca sizlerede geçmiş olsun kendiliklerinden giderlerde CIN lerden kurtuluruz inşallah.

arkadaşlar merhaba,
bende de CIN 1 çıktı. Neye uğradığımı şaşırdım hayatım karardı. Dr bana 3 ay sonra gel dedi smear yapalım ona göre karar veririz dedi. Depresyona girdim. sürekli ağlama nöbetleri ve çocuklarımı sanki ortada bırakıp ölecekmişim gibi geliyor.

merhaba bendede cın 1 çıktı.kendi doktorum ameliyat önerdi.lakin ben birde çapada bir profa görünmek istedim ve randevu aldım.şimdi hocaya göre değerlendirme yapacağım.bende garip bir ruh haliyle zaman zaman çocuklarımı bensiz ne yaparlar acaba diye düşünüp ağlarken buluyorum kendimi.sanırım annelik farklı bir duygu katıyor.:dilcikar::dilcikar:

bebegım sımdı yapıcan sey bence ılk olarak once gardesıl dııl cerwılax ın rahım kanserının ılerkı donemlerıne gore ılerlemsın engellemk ıcın ası ol cunku gardesıl bulusatıktan sona etkı wermıo cerwılax ol daha sona ılacla tedawı yontemı olan bısıyı amelyta cewırmeye grek oldunu sanmıorum kı amleyat gbı onemlı bısıyı 5 6 dr danısmalısın ama ılac tedawısı war bu durumun bunuda unutma ıyı dusun sakın ol derım aynısı bısdede wwarrr cunku we ılerleeyen safası

bebegım sımdı yapıcan sey bence ılk olarak once gardesıl dııl cerwılax ın rahım kanserının ılerkı donemlerıne gore ılerlemsın engellemk ıcın ası ol cunku gardesıl bulusatıktan sona etkı wermıo cerwılax ol daha sona ılacla tedawı yontemı olan bısıyı amelyta cewırmeye grek oldunu sanmıorum kı amleyat gbı onemlı bısıyı 5 6 dr danısmalısın ama ılac tedawısı war bu durumun bunuda unutma ıyı dusun sakın ol derım aynısı bısdede wwarrr cunku we ılerleeyen safası

Arkadaşım bu bilgiyi nerden aldın bi söylermisin??? Ne demektir bu gardasil virüs bulaştıktan sonra etki etmiyor ???? Varmı böyle bişi... Gardasil ile Cervarix aşıları arasındaki tek fark şudur... Gardasil 4 tip yani 6-11-16-18 tiplerine karşı koruyucudur, Cervarix ise 16-18 tiplerine karşı koruyucudur. Fiyatlarında ki fark bile bu durumdan kaynaklanır.

Hangi aşı olursa olsun hpv virüsünü kapmış olsanız bile imkanınız var ise aşınızı olun. Aşının korumadığı tipleri almış olmanız zaten büyük şans. Çünki o zaman koruyuculuk virüs sizde olsa bile çok daha fazla.

Ve arkadaşım sanada çok geçmiş olsun. Bende bu virüsü taşıyorum smear testim kolposkopik incelemem temiz çıksa dahi bende yüksek kanser riskli tipi taşımaktayım. Tanıdığım arkadaşım var 25 yaşında ve cin 3 çıkmış. Ve ancak ona bu durumda ameliyat olma ihtimalinden bahsedildi, ki şuan ona bile ilaçla tedavi uygulanıyor. Cin 1 çıktı diye hemen ameliyat öneren doktorunuzla iyice konuşun. Çocuk sahibi olma konusunda ne gibi tehlikesi var iyice konuşun. Ben eminim ki ilaçlada tedavisi vardır bunun. Ve yine diğer bir arkadaşımın dediği gibi, cin1 çıkmış olsa bile ki bu çok küçük bir yerdir. Sadece orası alınır o minik bölge. Ve buda bebek sahibi olmaya etki etmez. Benim doktorumda olaki kolposkopide tehlikeli oluşum görülür ise o bölge temizlenir hemen hiçbirşey olmaz korkma demişti. Arkadaşım sende korkma erken teşhis her zaman tedavidir. Ben eminimki atlatacaksın bu durumu. En önemli şart bunu atlatacağına önce senin inanman. Tedavinin yarısı iyileşeceğine inanmak yarısıda sık ve düzenli kontrol. Bizlerde yanındayız. Çok öpüyorum seni Kal sağlıcakla... a.s.

dedım seyın arkadsındayım cunku bu bılgıyı bana dr bızzat soledı wırusu kapmadan once gardesıl yaptırmalıydın dedı ılk asamada 4 wuruse karsı hpw nın 6 we 11 tıpını ılk asamasını koruyo dedı cerwılax denen ası 2 wuruse karsı hpw nın hem 6 11 oda koruyo ama cerwılax bu wurus kaptıktan sona hpv 16 18 korunmak belıtmek ıstedım budur hpv yuksek tıperı we kanser olma olasında ıkısde aynı etkıye sahıp dıll koruma olarak ewt koruo ıkısde ama onemlı olan yuksek tıplerınden korunmak

Canım benim sen istediğin kadar dediğinin arkasında ol, bildiğin şey yanlış çünki.

Alıntı yapayım yine de:

I. Gardasil
Merck firması (MSD) tarafından geliştirilen "Gardasil" quadrivalan bir aşı olup HPV tip 16,18,6,11’e benzer partikülleri içerir ve serviks kanserleri ile prekanseröz lezyonları haricinde dış genital bölgede bulunan siğilleri (condyloma accumulata) de önleyicidir.

II. Cervarix
GlaxoSmithKline firması tarafından üretilen "Cervarix" ise bivalan bir aşıdır ve HPV tip 16 ile 18’e benzer partikülleri içerir. Özellikle servikal kanser ve prekanserleri önlemeye yöneliktir. Oluşan antikor tiresi uzun süre yüksek seviyelerde kalıcıdır.

Sevgiler....

sidelya evt banada doktorum aşıyı önerdi lakin ben yeni doğum yaptım.bebek emziriyorum önce bebeği sütten kesmek gerekiyormuş.ben 1. doğumumdan sonra rahim yaralarım bir türlü kapanmadı yakma ve dondurma işlemi çok sayıda ilaç tedavisi gördüm ama olmadı.çünkü hamilelik diyabetim vardı yaralarım iyileşmedi.doktorlar yeni doğum yapıp emziren annenin bu virüsü kapması bağışıklığının zayıflığını gösterir dedi.risk faktörüm yüksekmiş yani.6 ayda bir rutin kontrollerimide yaptırıyorum yıllardır.5 ay önce temizdi.ama 9 haziranda çapadaki hoca ne diyecek bakalım hayırlısı..

sidelya evt banada doktorum aşıyı önerdi lakin ben yeni doğum yaptım.bebek emziriyorum önce bebeği sütten kesmek gerekiyormuş.ben 1. doğumumdan sonra rahim yaralarım bir türlü kapanmadı yakma ve dondurma işlemi çok sayıda ilaç tedavisi gördüm ama olmadı.çünkü hamilelik diyabetim vardı yaralarım iyileşmedi.doktorlar yeni doğum yapıp emziren annenin bu virüsü kapması bağışıklığının zayıflığını gösterir dedi.risk faktörüm yüksekmiş yani.6 ayda bir rutin kontrollerimide yaptırıyorum yıllardır.5 ay önce temizdi.ama 9 haziranda çapadaki hoca ne diyecek bakalım hayırlısı..

Evet tatlım aşılar emzirme döneminde önerilmiyor. Bebeğini allah analı babalı büyütsün bu arada. Tebrikler bitanem. Anne olmak çok güzel. Tip tayini yaptırdın mı bilmiyorum canım sanırım yaptırdın ve ona göre riskim yüksek diyorsun değil mi? Ama Tipini bilmiyorsan bile bu virüsle enfekte olmuş birinin 1-2 sene bende 6 ayda bir smear testi yaptırması taraftarıyım. Çok şükür temiz çıkıyormuş ne güzel. Çok sevindim buna canım. Sen kalbini ferah tut canım. Yine çok güzel çıkacak testlerin hocalarda birşey demiyecek :))) Çok geçmiş olsun tatlım. Bebişinle birlikte mutlu huzurlu sağlıklı günleriniz olsun inş. a.s.

sidelya güzel dilek ve mesajın için teşekkür ederim.umarım dediğin gibi herşey güzel olur.Allah hepimize şifa versin.

X