Bebek Beslenmesi Bebeklerimiz İçin Karışık Tarifler

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

UzmaN

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
5.078
10
Balkabağı Çorbası

balkabagicorbasi.jpg

Malzemeleri

* 1 çorba kasesi küçük küp küp doğranmış balkabağı
* 1 küçük doğranmış patates
* 1 halka soğan (lezzet vermesi için)
* 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
* deniz tuzu (1 yaş ve üzeri)
* su

Tarif:

Zeytinyağ hariç bütün malzemeyi üzerini 1 parmak geçecek kadar su ile tencereye koyup, kapağını kapatın. Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Sebzeler yumuşayınca çorbayı tel süzgeçten geçirin. Fazla koyu olmıyan bir bal kabağı püresi elde edeceksiniz. Bu püreyi olduğu gibi bebeğinize yedirebilirsiniz yada bir miktar sıcak su katıp bir taşım daha kaynatabilirsiniz.

Semizotu Çorbası

semizotu.jpg

Malzemeleri:

200 gr semizotu

1 ortaboy rendelenmiş patates

1 orta boy rendelenmiş domates

1 yemek kaşığı kırmızı mercimek

1,5 su bardağı sıcak su

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tarif:

Zeytinyağında domates, patates ve semizotunu bir kaç dakika pişirin. Sıcak suyu katın ve kaynamaya başlayınca mercimekleri çorbaya ilave edin. 15 dakika kadar kaynatın. Çorbanız koyu olursa bir miktar daha sıcak su ilave edin.

İlk aylarda bebeğiniz yeni yemek yemeğe başladığında pütürlü ve katı yiyeceklerden pek hoşlanmayabilirler. Bu durumda çorbayı tel süzgeçten geçirerek yedirmeyi deneyebilirsiniz.

Pirinçli Kabak Yemeği

kabakyemegi1.jpg

Malzemeler:

* 1 küçük kabak
* 1 küçük havuç
* Yarım küçük soğan
* 1 tatlı kaşığı pirinç
* 1 yemek kaşığı zeytinyağı
* deniz tuzu (1 yaş ve üzeri bebekler için)

Tarif:

Küp küp doğradığımız soğanı ve havucu yağda hafif pembeleşene kadar kavurun. Yine küp küp doğranmış kabağı ilave ederek tencerenin kapağını kapatın. Arada karıştırarak 5 dakika pişirin. Yıkadığınız pirinci tencereye koyun ve üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edin. (Yemek çok sulu olmıyacak, pilava yakın bir kıvamda olmalı. Ancak suyunu çekip pirinçler hala pişmedi ise bir miktar daha su ilave edebilirsiniz) Bütün yada çatalla ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

Havuç Çorbası

havuccorbasi.jpg

Malzemeler:

* yarım tatlı kaşığı un
* 3 yemek kaşığı rendelenmiş havuç
* fındık kadar tereyağ
* 250 ml su
* 2-3 yemek kaşığı süt
* 1 tutam tuz - (1 yaş ve üzeri bebekler için uygun)

Tarif:

Havuçları rendenin en ince tarafını kullanarak rendeleyin. Yağı eritin ve unu katarak hafifçe pembeleştirin. Suyu ilave edin ve sürekli karıştırarak topaklanmasını engelleyin. Havuçları tencereye koyun ve kapağını kapatarak havuçlar yumuşayana kadar pişirin. Sütü ilave edin tencerenin altını kapatın.

Kakolu Krep

cikolatalikrep.jpg

Malzemeler:

2 su br. Un
2 su br. Süt
3 adet yumurta
1 çorba kş. Kakao
1 paket vanilya
2 çr.kş. şeker
1 çr. Kş. Sıvıyağ
1 tutam tuz

Tarif:

Yumurtayı çırpın sütü ilave edin.Kakao ilave edin. çok az yağ atın.Sonra tavaya krep yayarak içine dökün.Krep olduktan sonra muzu üzerine pudra şekeri döküp kreple beraber servis yapın.Afiyet olsun…

Vitamin Deposu Çorba

vitamindeposu.jpg

Malzemeler:

1 adet kereviz
1 adet iri havuç
1 adet pırasa
1 adet patates
1 adet soğan
5 çorba kaşığı sıvıyağ
1 adet yumurta
1 su bardağı süt
6 su bardağı et suyu
tuz

Tarif:

Kereviz, patates, havuç soyulur, pırasa temizlenir, birkaç parçaya kesilir. Sebzelerin üzerine az miktarda su konur, orta ateşte yumuşayana kadar pişirilir. Kevgirden ya da mutfak robotundan geçirilerek ezilir. Diğer yanda ince kıyılmış kuru soğan ve sıvıyağ kavrulur. Üzerine sebze püresi katılır 1-2 dakika kavrulur, et suyu ve tuz eklenir, 1 taşım kaynatılır, yumurta ve süt çırpılır, çorbaya katılır, sürekli karıştırarak bir taşım pişirilir.

Havuç Çorbası

havuccorbasi.jpg

Malzemeler:

* yarım tatlı kaşığı un
* 3 yemek kaşığı rendelenmiş havuç
* fındık kadar tereyağ
* 250 ml su
* 2-3 yemek kaşığı süt
* 1 tutam tuz - (1 yaş ve üzeri bebekler için uygun)

Tarif:

Havuçları rendenin en ince tarafını kullanarak rendeleyin. Yağı eritin ve unu katarak hafifçe pembeleştirin. Suyu ilave edin ve sürekli karıştırarak topaklanmasını engelleyin. Havuçları tencereye koyun ve kapağını kapatarak havuçlar yumuşayana kadar pişirin. Sütü ilave edin tencerenin altını kapatın.

Bu çorba tarifini akşam kızıma yaptım gerçekten tadı harikaydı..Çok da güzel yedi bir kase dolusu çorbayı Ecrin hanım..

Ben denedim,yapmanızı öneriyorum arkadaşlar..

Pirinçli Kabak Yemeği

kabakyemegi1.jpg

Malzemeler:

* 1 küçük kabak
* 1 küçük havuç
* Yarım küçük soğan
* 1 tatlı kaşığı pirinç
* 1 yemek kaşığı zeytinyağı
* deniz tuzu (1 yaş ve üzeri bebekler için)

Tarif:

Küp küp doğradığımız soğanı ve havucu yağda hafif pembeleşene kadar kavurun. Yine küp küp doğranmış kabağı ilave ederek tencerenin kapağını kapatın. Arada karıştırarak 5 dakika pişirin. Yıkadığınız pirinci tencereye koyun ve üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edin. (Yemek çok sulu olmıyacak, pilava yakın bir kıvamda olmalı. Ancak suyunu çekip pirinçler hala pişmedi ise bir miktar daha su ilave edebilirsiniz) Bütün yada çatalla ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

tarifleriniz için çok teşekkür ederim.Çok uğraşmışsınız ellerinize sağlık.:lepi:

merhaba; tarifleriniz gerçekten çok güzel helede benim gibi ne yapacağını bilemeyen anneler için.benim oğlum 5 buçuk aylık bunları yiyebilirmi acaba?bu konuda ceap yazarsanız sevinirim

merhaba; tarifleriniz gerçekten çok güzel helede benim gibi ne yapacağını bilemeyen anneler için.benim oğlum 5 buçuk aylık bunları yiyebilirmi acaba?bu konuda ceap yazarsanız sevinirim

Canım ek gıda vermeye başladıysan şimdilik verebilecen sebzeler şunlar.
-havuç
-patates
-balkabağı
-enginar
-bezeliye
-ıspanak.Bunlara alıştıktan sonra yeşil fasuliye,kerevis,maydanoz,prası diyer sezonlu sebzelerle devam edebilirsin.

İlk meyveler ise elma,kayısı,armut,şeftali,ayvmuz olmalıdır,daha sonra mandalina,portakal,ananas ve diyer mevsim meyvelerle devam edersin.

Tahıllar ise ilk pirinş olabilir.Ancak 6 aylı olduktan sonra mısır, buğday ,irmik gibi tahılları verebilirsin.7 aylık olduktan sonra mercimek,nohut vermeye başalayabilirsin.

ET. 7 aylık 3 kez çekilmiş dana etle başlanır haftada 3-4 kez birer tatlı kaşığ ile başlanır.Bir gün sebzeli çorbasına eklersen sonraki güne ekleme böyle iki hafta alıştırma yapalır.Daha sonra tavuk etle iki hafta alıştırma yapılır sonraki ise demekki 8 aylıkken balık etle bu şekilde alıştırmalısın.

Etli çorba yapacan zaman sabah kahvaltısına fazla yumurta verme.Ben sabah yumurtasını yemese o zaman çorbasını etli yapıyorum eğer yerse o zaman çorba sadece sebzeli yaparım.
Kolay gelsin.cokacimcoook

merhaba canım benim bebeğim erken doğdu 28 haftalık doğdu şu an 8 aylık ama ben doğması gereken takvimden hareket ediyorum buna göre 5.5 aylık oldu ama kaşıkla yemiyo ağzını resmen kitliyo dudak ucundan tadına bakıyo severse açıyo ağzın ve sadece armut püresine ağzını sonuna kadar açılıyo meyve suyu veriyorum armut elma ve havuç suyunu sıkıp veriyorum kaşıkla yemeği reddetmesi beni düşündürüyo acaba biberona fazla alıştıda bu yüzden mi yemiyo soksa henüz erken mi siz ne dersiniz biraz daha zorlasammı kaşıkla yemesi içincokacimcoook

canım parmağınla dene istersen belki alır bizimki de bazen istemiyo kaşıkla ama parmağımı dudağına değdirince açıyo veriyom hemen:)

sağol canım doğrusu hiç denemedim bunu yarın bi deniyim bakalım alışır inşallahcokacimcoookkafamçokkarıştı

sağol canım doğrusu hiç denemedim bunu yarın bi deniyim bakalım alışır inşallahcokacimcoookkafamçokkarıştı

benimkide o zamanlarda ağzını kitliyordu resmen babası karşısında oyuncakları ile oyunlar oynayıp şarkı söylüyordu yada dişlemeyi sevdiği oyuncaklarından birini ağzına yaklaştırıyorduk o ağzını açınca yemek içeri. ama yinede birşey yemiyordu yavaş yavaş alıştı dr. larda hep dediki sakın zorlama ara ara dene zorlarsan bıkar.
kolay gelsin

teşekkür ederim bu paylaşımlarınız için. benim kızımde 4.5 aylık yakında ek gıdaya geçmeye başlıcaz. neler yedirmem gerektiği konusunda kafam hep soru işaretleri ile dolu...... meğersem annesütü ile beslemek ne kadar kolaymış!!!!!

bişi sorucam kızım 9 aylık,pırasa püresi verdim yemek istemedi.acaba pırasa için çok mu erken?bi de doktorumuz evde kendimize yaptığımız dolma içlerini önerdi.ama onu da reddetti.ağır mı geldi acaba?

verdiklerinde yediyebilir,dolmayi sevmeye bilir ilk bastan biraz yogurtla karistirip vermeye dene benimki oyle yer.Bide her yeni gida bebek ne kadar buyuk olursa da olsun ilk gunleri gibi azar azar verilmelidir.Dolamadaki malzemeler daha onceden bebege verilmis ise korkmada bebegin istedigi miktarda verebilir.Ama redediyorsa bu tadina alismadigi icin redediyordur,onun icin zorlamadan vermeyin birkac gun tekrar deneyin gorceksiniz sonraki sefer biraz daha yer ve birkac denemeden sonra bir dolma bitirir.

X