Tatlı Tarifi Profiterol-Resimli

bilge85

RABBİ HEBLİ MİNESSALİHİYN
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2008
2.057
9
tarifi okuyan mutlaka denesin..inanın düşünüldüğü kadar zor değil,hele de bi kaç kez yapmadan sonra insanın eli alışıyor,walla hızlı hızlı hemen bitiyor zaten...bi de bu tarifi kime verdiysem tutturdu,hatta tarifi verdiğim kişlerden de tarif istenmiş...tadı çok güzel,pastaneninkiler gibi...en sevdiğim tatlılardan biri...BU ARADA ÇOK UZUN YAZDIM,bütün püf noktalarını yazdım,bu kadar detaylı bulamazsınız,üşenmeden okuyun:)özellikle yapıp yapıp tutturamayanlar varsa,mutlaka bu tarifimi denesin,bu sefer tuttuğunu görceksiniz......

size püf noktalarını verim:
fırını önceden mutlaka 170 derecede ısıtın,soğuk fırına sakın atmayın,bi de özellikle ilk 20 dk. hiç açmayın...hatta hiç açmadan dışardan gözlemlerseniz daha iyi olur:)çünkü hamurun içi hemen pişmiyor,dışı pişti diye hemen fırından çıkarmayın,fırının ayarını düşürün ve profiterol hamurları içinde kalsın...

HAMURU İÇİN:
1 su b.su
1 su b.un
50 gr.margarin
1 tatlı k.tozşeker
1 çay k.tuz
3 veya 4 adet yumurta
KREMASI İÇİN:
2,5 su b.süt
yarım su b.toz şeker
yarım su brd. un
1 çorba kaşığı margarin
1 limonun rendesi
ÜZERİ İÇİN:
1 paket hazır çikolata sosu

tencereye kaynamış suyu koyun,bir tatlı kaşığı tozşekeri ve bir fiske tuzu ilave ettikten sonra içine margarini atın ve erimesini bekleyin.
unu da yavaş yavaş katarken bir yandan da hızlı hızlı karıştırın.bu şekilde 3-4 dk. hamuru ocakta pişirin..ve ılınmaya bırakın..
hamuru kontrol edin,eğer eliniz dayanıyorsa tamamdır,yumurtaları teker teker kırın,yumurtalar eğer büyükse 3 tane yeter,küçükse 4 kırın..mikserin çırpma telleriyle değil de diğer hamur çırpıcısıyla iyice hamura yedirin..bahsettiğim çırpıcınız yoksa kaşıkla da olur(ben bazen üşenip kaşıkla yediriyorum)..
fırın tepsisini margarinle yağlayın..ve hamuru sıkma poşetiyle tepsiye fındık büyüklüğünde sıkın..ben iki tatlı kaşık yardımıyla yapıyorum,hamurdan kaşığa küçük bi parça alıp,diğer kaşıkla yuvarlayıp tepsiye koyuyorum,şekle çok önem vermeyin,çünkü iki üç misli kabarıp,kendi şeklini alıyor zaten..
170 derecelik ısıtılmış fırına verin..diğer yandan da kremasını hazırlayın,bütün malzemeyi karıştırıp ocağın üstüne alın,kaynayınca kıvamını alınca altını kapatın ve soğumaya bırakın,soğuduğu zaman hamurların içine koymak daha kolay oluyor.
soğuyan profiterol hamurlarını ortadan yarın,(karnıyarık şeklinde,tümüyle değil) ve soğuyan kremayı içine doldurun..çikolata sosunu da paketteki tarife göre yapın, ve ılık şekilde profiterollerin üstüne dökün...
AFİYET OLSUN...

Son düzenleme:
ellerine sağlık canımŞeniz
peki ortalama kaç kişi için bu CADIARZU

ah ah olsa da yesek! tatli krizinin en etkili cozumudur prof! gayet guzel bir tarif ama keske bir de resim olsaymis...

ellerinize saglik. sevgiler...

benim proflarım neden sönüyor kızlar..fırından pişer pişmez çıkarttım söndü...bir keresinde de beklettim hemen almadım gene söndü.nedir bunun püfü....

kızlar resimleri bekleyin,indiriyorum şu anda..bi de tatlı kaşığıyla koyarsanız 30-40 tane ,çay kaşığıyla koyarsanız,nerdeyse iki katı kadar çıkıyor,baya bereketli yani...

benim proflarım neden sönüyor kızlar..fırından pişer pişmez çıkarttım söndü...bir keresinde de beklettim hemen almadım gene söndü.nedir bunun püfü....

pişer pişmez fırından çıkarma,dereceyi kapat,yani fırının ısısını kapat,profiteroller,şöyle bi 15-20 dk. kadar içinde kalsın,sonra çıkar bakalım sönüyo mu:))

kızlar daha ayrıntılı görmek için üzerlerine tıklayın...

Son düzenleme:
teşekkürler denerim mutlaka çokta severim profiterol ama yapmaya cesaret edemedim olmaz diye.bu tarifi kaydettim....

super gorunuyor gercekten insallah deneyecegim.. ellerine saglik!

bu tarifi buraya koymakla hata etmişsin suçlusun kötükedihüso
canım çekti yaaa sana ceza bana yapıp gönderiyorsun şöylee bi tabak bol sosluu a.s.
ellerine sağlık çok güzel görünüyoorr a.s.

canım ellerine sağlık çok güzel görünüyo.bende profiterol tarifi arıyordum.yarın deniycem bildiririm size nasıl olduğunu

tesekkürler canim bemde hep böyle oluyor cok güzel oluyor tarfde ayni saol canim..

bu tarifi buraya koymakla hata etmişsin suçlusun kötükedihüso
canım çekti yaaa sana ceza bana yapıp gönderiyorsun şöylee bi tabak bol sosluu a.s.
ellerine sağlık çok güzel görünüyoorr a.s.

olur gönderirim,aşkolsun...şuan baktıkça tekrar yemek istiyorum ama malesef BİTTİ:KK43:

TARıFı OKUYANLAR,sözüm size:lütfen deneyin ve resimleri koyun...inanın vazgeçilmez tarifleriniz arasına gircek...

ayyyyyyyyy aynen bende denemeye korkuyorum ya tutturamazsam diye yoksa çok seviyorum ama en kısa zamanda denicem kabartma tozu konulmuyomu buna onu merak ettim

X