Iki Kadin

Gxuxlsxuxm Sultan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2007
6.201
42
Köyün birinde iki kadin yasarmis....biri namazinda ibadetinde..digeride hayat kadiniyimis bunlar karsi karsiya oturan iki komusuymus.:nazar:

Namazinda olan kadin sürekli komsunun evine dikizlerimis giden gelen erkekleri sayar tüm köye anlattirmis...Hayat kadini ise zaten dislanmis oldugu icin kimseyle görüsmez gelmez gitmezmis hatta evinden bile cikmazmis dogru düzgün...:nazar:

Bir gün namazinda ibadetinde olan kadin rüyasinda sen cehennemliksin diyen korkunc bir ses duymus....bu rüya her gece tekrarlanmaya baslayinca kadin cok korkmaya daha cok ibadet etmeye baslamis fakat yinede bu rüyayi görmekten kurtulamiyormus...Kadin "Allahim ne olur bana neden cehennemlik oldugu söyle, söyleki hatami düzelteyim" diye dua edip uyumus....

Bu sefer rüyasinda kendisini komsunun evini dikizlerken görmüs o anda muhterem bir zat rüyasina gelip komsundan helalik almadigin sürece yaptigin tüm ibadetler kildigin tüm namazlar o kadinin hesabina yazilacak demis...

Kadin hemen uyanmis ve kosa kosa komsunun evine gitmis hayat kadini hemen evine buyurmus.... diger kadin iceri girmis koltukta yatan hasta cocugu ve yerde oturup elindeki islak ekmegi yiyen bebegi görünce aglamaya baslamis aff dilemis .. helalik istemis..Aralarinda cok güzel bir dostluk baslamis bu iki kadinin
Namazinda olan Kadin komsunun cocuklarina bakmaya baslamis diger kadinda hayat kadinligini birakip düzgün bir ise girmis..

O korkunc rüyayida bir daha görmemis...

Bu hikayeyi rahmetli annem anlatmisti bize...kizim sakin ama sakin kimseyi yargilamayin giybet etmeyin ve kinamayin...Yaptigniz ibadetlerin bile allah katinda bir degeri kalmaz...
Unutmayinki allahtan baska kimseye verecek verilecek hesab yoktur...

Son düzenleme:
gülsümcüm harikasın yaaa
ben bunu çok düşünürüm biliyor musun, 5 vakit namazında, orucunda olup başkalarının hakkını yiyen, dedikodusunu yapan insanların ibadeti kabul olur mu diye, orasını allah bilir tabi
benim öz dayım da böyle, hacca bile gitti ama annaannemi dedemi ölümlerine yakın bile az ağlatmadı, o kadar üzülüyorum ki hatırladıkça
hala annemin hakkını yer, hiç çekinmez

gülsümcüm harikasın yaaa
ben bunu çok düşünürüm biliyor musun, 5 vakit namazında, orucunda olup başkalarının hakkını yiyen, dedikodusunu yapan insanların ibadeti kabul olur mu diye, orasını allah bilir tabi
benim öz dayım da böyle, hacca bile gitti ama annaannemi dedemi ölümlerine yakın bile az ağlatmadı, o kadar üzülüyorum ki hatırladıkça
hala annemin hakkını yer, hiç çekinmez

Keske hersey namaz kilmak ibadet etmekle olsa...önemli olan insanin kalbidir degilmi güzelim..?? Sen istedigin kadar ibadet et icin fesat ve kötü olduktan sonra ne yazar??

Bende cok taniyorum öyle Hacca gitmis namazinda ibadetinde olan lakin insanligi ögrenmemisleri...:kahve:

Bu arada yanlis anlasilmasin..namazimiz ibadetimiz bizim borcumuz rabbim hepimize hidayet versin..genelleme yapmiyorum kesinlikle..herkesin günahini sevabini allah bilir..a.s

çok güzel canım ya
düşündürücü
en çok korktuğum şeyler hayatta
büyük konuşmak
hak yemek haksızlık yapmak
bir lafa karışmak

brişeyleri hatırlattı bana
teşekürler paylaşım için.

Kimseyi kınamamak adına, ibret verici bir hikaye..Bu ve buna benzer olaylar hep anlatılır durur, ama gerçek ama uydurma farketmez, verilmeye çalışılan ders çok çok önemli..

çok güzel bir hikaye canım..

bana da annemin anlattığı bir hikayeyi hatırlattı.

Bir köyde 2 adam varmış. Bunlardan birisi sürekli namaz kılar ibadet edermiş. Kıldığı namazları ettiği ibadetleri sayarmış..Hatta namaz kıldığı yer oyulmuş sürekli aynı yerde kıldığı için..

diğeri de bir çobanmış dua etmeyi bilmezmiş.. ama her namaz vakti koyunları otlattığı yerde kendi kendine debelenir yuvarlanır kendi kendine birşeyler söylermiş...
bunları ikisi aynı anda ölmüş ve huzura çıkmış.. önce çoban hesaplarını vermiiş ve cennete gitmiş.. arkasındsan sürekli namaz kılan adama sıra gelmiş.. " sen cehenneme gideceksin" demişler. O da " ama nasıl olur bakın benim namaz kıldığı yer bile ettiğim ibadetlerden oyuldu sürekli namaz kılar dua ederim. o çoban deli gibi debelenir durur,nasıl onu cennete yollayıp beni cehenneme koyarsınız"
melek cevap vermiş " "işte bu yüzden sen cehennemliksin. ettiğin ibadetin hesabını tutuyorsun. o çoban belki namaz kılmayı bilmiyor ama içinden geldiği, kendi bildiği gibi saf ve temiz niyetlerle ibadet ediyor."

Peygamberimiz "ameller niyetlere göredir" demiş.. Benim anladığım din kavramının özü buna dayalı.. ınsanın içinde kötülük olduktan ya da yaptığı iyilikleri saydıktan sonra isterse 5 şartı aksatmadan yerine getirsin boş..

bu paylaşımın için teşekkürler canımm..a.s.

toplum hayatını düzenleyen,allahın koyduğu kurallar var.bu kurallar dahilinde iyi birer insan olabiliriz. ama allaha daha yakın olmak istiyorsak ibadet ederiz.sadece ibadet etmekle cennetlik olunsaydı..
şöyle düşünmek gerek: allah ibadet etmezseniz sizi cehenneme atacağım demiyor. ibadetinize muhtaç değilim ,siz bana yakın olmak istiyorsanız ibadet edin diyor.
ama kesin kuralları var: dedikoduyu yasaklıyor...
bu hikaye bunu çok güzel özetlemiş emeğine sağlıka.s.

İşte bazen bilmeden,anlamadan insanları nasıl da yargılıyoruz di mi?
Oysa hiç bir zaman hiç bir şey göründüğü gibi olmuyor ki..:nazar:
Çok güzel bir hikayeymiş..a.s.
Nur içinde yatsın anneciğin inşallah:Saruboceq:

bir ayet vardır ki çok severim;

"Kimi ne ile kınadıysanız aynısını yaşamadan can vermezsiniz..."

yüreğine sağlık gülsüm, anlayana çok şey anlatıyor bu hisse...

çok güzel bende duymuştum buna benzer bir hikaye çokta doğru
Allah razı olsun tekrar hatırlattığın için

nasıl ibretlik bi hikaye insanları bilmeden yargılamamak adına:nazar:
Peygamberimizde hadis-i şerifinde dediği gibi gıybet etmek ölü kardeşinin eti yemek gibidir demiş.
Allahım bizi bu gıybet hastalığından korusun:Saruboceq:

çok güzeldi teşekkürler!a.s.insanları yargılamadan önce anlamak lazım ve kimseyi kınamamak!...

aynı hikayeyi canım annecğim anlatmıştı bana ada önce
saol canım emeğine sağlık
bilip bilmeden kimseyi yargılamamak lazım:nazar:

İşte bazen bilmeden,anlamadan insanları nasıl da yargılıyoruz di mi?
Oysa hiç bir zaman hiç bir şey göründüğü gibi olmuyor ki..:nazar:
Çok güzel bir hikayeymiş..a.s.
Nur içinde yatsın anneciğin inşallah:Saruboceq:

Amin Laalem allah razi olsunŞeniz...Annemin bize daha kücücükken ögrettigi birseydir bu...yargilamayin..o yüzden cok dikkat etmeye calisirim bu konuda...dedigin gibi hic birsey göründügü gibi degil...:nazar:

bir ayet vardır ki çok severim;

"Kimi ne ile kınadıysanız aynısını yaşamadan can vermezsiniz..."

yüreğine sağlık gülsüm, anlayana çok şey anlatıyor bu hisse...

Sagol gülüm....evet bu ayeti bende biliyorum...ve inanki gurbik ciddende öyle buna birkac defa sahit bile oldum.

çok güzel bende duymuştum buna benzer bir hikaye çokta doğru
Allah razı olsun tekrar hatırlattığın için

Rabbim cümlemizden razi olsun...bu hikayelerin hepsi ibret olmali bize...belki biz o Namazinda olan kadin kadar sansli olamayiz...hic olmazsa ona hatasini düzeltmek icin firsat verildi...a.s

nasıl ibretlik bi hikaye insanları bilmeden yargılamamak adına:nazar:
Peygamberimizde hadis-i şerifinde dediği gibi gıybet etmek ölü kardeşinin eti yemek gibidir demiş.
Allahım bizi bu gıybet hastalığından korusun:Saruboceq:

Efendimize (s.a.v.) sormuslar "Ya Resul hangisi daha kötü giybetmi zina mi? Efendimiz giybet diye cevap vermis...nasil olur Ya Muhammed diye sorduklarinda...Zina eden adam tövbe eder allaha yalvarir ve birdaha yapmaz...lakin giybet edenin giybetini ettigi kisi ona helalik vermedigi sürece günahi bagislanmaz...Rabbim hepmizi bundan korusun insallah:Saruboceq:

kimseyi anlamadan dinlemeden yargılamamak gerek!!!!

evet...lakin malesefki helede türk toplumu yargilamayi cok seviyor..:nazar:

çok güzeldi teşekkürler!a.s.insanları yargılamadan önce anlamak lazım ve kimseyi kınamamak!...

ben tesekkür derim canim...a.s

aynı hikayeyi canım annecğim anlatmıştı bana ada önce
saol canım emeğine sağlık
bilip bilmeden kimseyi yargılamamak lazım:nazar:

Ben tesekkür ederim canim...a.s.

X