sebze çorbası

aslihanxx

Canım oğlum
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2007
577
2
43
tecrübenize ihtiyacım var. artık bende sebze çorbası vericem nasıl yapıldığını anlatabilirmisinz
tuz konmuyor bildiğim sanırım yağda

canım küçük bir tencereye küçük bir patates yine küçük havuç, 2-3 tane taze fasulye varsa ondan koyabilirsin çok azda pirinç az suda pişir ya süzgeçten yada blenderden geçir tuz felan koyma püre haline gelmiş çorbaya 1-2 damla zeytinyağı koyabilirsin hiç bir sakıncası yok hemde kabız olmasını engeller.. bizim doktor kabız durumu varsa bir çay kaşığı zeytinyağı verebilirsin demişti.. sebzeler ilk etapda biraz kabız yapabiliyor önce yağ koymadan bir dene kabız olursa bir dahaki sefer iki damla zeytinyağı koyarsın...
ben böyle yapıyorum..

ıspanakları iyice yıka tatlım küçük bir tencerenin içine at bir tane kabak kabuklarını soy halka şeklinde çok kalın olmayacak şekilde doğra biraz brokolide koy pirinçde koy ama çok değil hepsini haşla kapatmadan önce 1 tatlı kaşığı zentinyağı ama saf olcak ekle içine sonra altını kapat mikserden geçir ve boncuğuna içir afiyet olsun.....

ben kaynayan suya küçük bir havuç
küçük bir patates rende halinde birazda pirinç koyuyorum
pişere kadar kaynatıyorum
piştikten sonra süzgeçten geçiriyorum
birkaç damla zeytin yağı damlatıyorum
yemedikleri zaman çok az tuz atıyorum
çok az varla yok arasıııı

ıspanakları iyice yıka tatlım küçük bir tencerenin içine at bir tane kabak kabuklarını soy halka şeklinde çok kalın olmayacak şekilde doğra biraz brokolide koy pirinçde koy ama çok değil hepsini haşla kapatmadan önce 1 tatlı kaşığı zentinyağı ama saf olcak ekle içine sonra altını kapat mikserden geçir ve boncuğuna içir afiyet olsun.....

bu mevsimde kabak kullanmak doğru olmaz sanırım
yazın olsa olabilir
birde mikser kullanılmamalıdır diye okudum ben kitapta

bu mevsimde kabak kullanmak doğru olmaz sanırım
yazın olsa olabilir
birde mikser kullanılmamalıdır diye okudum ben kitapta

banada doktor tel süzgeç kullan dedi. robot yada blender olmaz dedi. birde irmiği ne zaman koyuyoruz:uhm:

ırmık nıÇın canım
ben bılmıyorum
neye koyuluyoooo

A yok canım ben bılmıyorum onu
bızımkı demedı Öyle bıŞı
duymadımda hıÇ kımseden

Sebze Çorbası:

Meyve suyuna başlandıktan iki hafta kadar sonra öğle öğününde verilmek üzere patates, havuç, pirinç ve taze sebzelerden günlük olarak hazırlanır. Bir iki tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş arttırılır. Dört haftalık bir süre içinde tam sebze püresine geçilir.

1. Hafta (sebze çorbası): 3-4 su bardağı su, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45 dakika kapaklı kapta pişirilir. Tel süzgeçle hiç ezmeden suyu bir başka kaba alınır. Bir çay kaşığı irmik ilavesiyle tekrar 5-10 dakika pişirilir. Sıvı miktarı 200 gram olacak şekilde ayarlanır.

2. Hafta (basit sebze püresi): Aynı şekilde pişirilir. Havuç ve patatesler tel süzgeçten tamamen ezilerek püre olarak geçirilir. Bu pürenin içine yine irmik katılarak mamanın hazırlanması tamamlanır.

3. Hafta (karışık sebze püresi): Havuç ve patatesin yanına 1 çay kaşığı pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler eklenir. Örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydanoz, ertesi gün maydanoz ve bir kaç yaprak ıspanak, sonraki gün ilaveten dörtte bir enginar, daha sonra dörtte bir domates gibi .. Tel süzgeçten ya da blenderden geçirilerek elde edilen püreye yine bir çay kaşığı irmik eklenerek 5 dakika daha pişirilir.

4. Hafta (tam sebze püresi): Ayrıntılarıyla anlattığım şekilde hazırlanan püreye 1 çay kaşığı zeytin yağı veya pastörize tereyağı katılır.

Altıncı aydan itibaren sebze çorbası ya da püresine 1 yemek kaşığı kıyma (3 kez çekilmiş yağsız sinirsiz dana) eklenmelidir. Daha erken dönemde sebze çorbasına başlanmış olan bebekler için kuzu ciğeri tercih edilir.

yarasın kuzucuklara :nazar: burda yazanları döküman halinde sağlık ocağından vermişlerdi.ben de tesadüfen bir sitede aynı yazıyı buldum :)) gayet güvenilir tarifler yani :KK66:

bende tarif çok,isteyene her zaman verebilirim arkadaşlar,nette de çok tarif var ama üşenirseniz yardımcı olurum :KK66:)

bebeklere maydanozlu çok sık bişiy vermeyin maydanoz zyıflatıyormuş doktorumuz sölemişti

yaa bu ne karışık bi durum . kafam patladı sabahtan beri okumaktan. nette herkes başka bişey yazmış çorba hakkında. Şimdi
1-irmik, çorba püre halinde iken koyulcak ya kaynayacakmı kaymayacakmı?püre nasıl kaynasın yaw. ben tel süzgeçten geçirip veriyodum.irmiği nsıl eklesem bilemedim.
2-mevsim sebzesi vermek şart. bu yüzden kabak olmaz. havuç brokoli patates veriyorum ben ıspanak ta nitrat varmış olmazmış diye okudum doğrumu?başka ne koysamki?
3-buharda pişrimek en uygunuymuş vitamin kaybı olmazmış diye okudum tencere aldım daha da lezzetli oluyo hakkaten.
4-tuz ve şeker asla yok ama ayçiçek yağı 1 çay kaşığı konabilirmiş bende öyle yapıyorum.

X