Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: calcimax d3 lütfen cevaplayın

1. Konu Sahibi : alperender #1

calcimax d3 lütfen cevaplayın

ben calcimax d3 ü 12 haftalık kullanmaya başladım. ancak bunun gebelerde henüz kullanılmadığını bu gün öğrendim. meğerse dr un bana yazdığı ilaç calcium sandoz ancak eczacı hatası sonucu ben calcimax kullanmışım. bunu öğrenir öğrenmez şikayette bulundum ama bebeğim olumsuz etkilendimi bilmiyorum. bu günden beri soruşturuyorum kimi kemik erimesinde kullanılır diyor kimi 6. aydan sonra hamileler kullanabilir diyor. şu an 32 haftalığım. kesin bilgisi olan varsa lütfen bana cevap yazabilir mi?

2. Konu Sahibi : alperender #2
    merhaba kullandığın ilacı ktupharmacology.com a danışabilirsin.Kullandığın gün ve miktarı belirtmen yeterli

3. Konu Sahibi : alperender #3
    bende hamileliğimde kullandım ama kaçıncı haftada başladığımı hatırlamıyorum hiçbir sorun olmadı şu an bebeğim 6,5 aylık çok sağlıklı

4. Konu Sahibi : alperender #4
    Giriş tarihi
    Jan 2008

I love KK

canım netten bulduğum ilaç prospektüsünde yazanları aynen aktarıyorum:ecrin_bebek:
    korkulacak bir durum yok merak etme:1hug:önemli yerleri kırmızı ile işaretledim a.s.

CALCIMAX D3
    Efervesan Tablet
    Basel
    Etken Madde(ler):
    Kalsiyum karbonat 2500 mg, Vitamin D3 (Kolekalsiferol) 880 IU
    Piyasa Şekilleri:
    40 efervesan tablet içeren polipropilen tüplerde.

Kullanım Şekli:
    4-8 yaş arası çocuklarda günde 1, erişkinlerde ve yaşlılarda günde 1-2 efervesan tablet kullanılır. HRT (Hormon Replasman Tedavisi) uygulanan menopozlularda günde 1, HRT uygulanmayan menopozlularda günde 1-2, osteomalazide günde 1-3 efervesan tablet kullanılır. Gebelik ve laktasyonda günde 1 efervesan tablet kullanılır.
    Endikasyonları:
    Menapoz sonrası (tip I) osteoporoz, senil (tip II) osteoporoz ve osteomalazinin önlenmesi ve tedavisinde, kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin takviyesinde endikedir.
    Kontrendikasyonları:
    Bileşenlerinden herhangi birine alerjisi olanlarda, hiperparatiroidizm (primer ve sekonder), D vitamini hipervitaminozu, hiperkalsemisi olanlarda, böbrek fonksiyon bozukluğu ve/veya böbrek taşı ile birlikte veya tek başına ciddi hiperkalsiüresi olanlarda, fenilketonüride, hiperkalsemi ve hiperkalsiürinin eşlik ettiği uzun süreli immobilizasyon durumlarında kontrendikedir.
    Uyarılar:
    Arteriyoskleroz ve kalp hastalığı, hafif ve orta derecede böbrek yetmezliği, hafif hiperkalsiürisi veya böbrek taşı hikayesi olan hastalarda dikkatli kullanılması, idrar ve plazma kalsiyum düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi önemli olabilir. Hamilelik esnasında ve emziren annelerde kullanılabilir. Ancak günlük doz uygulamasında, kalsiyum için 1500 mg, D vitamini için 600 IU düzeyi geçilmemeli, hamilelik esnasında kolekalsiferol dozunun aşılmasından kaçınılmalıdır. Çok yüksek D vitamini dozlarında bebeklerde gelişme geriliği ve bazı anomaliler görülebilir, bu nedenle tavsiye edilen dozdan yüksek dozlarda kullanılmamalıdır.
    Yan Etkileri:
    Kalsiyum destek tedavisi uygulandığında nadir olgularda hafif gastrointestinal rahatsızlık görülmüştür.
    İlaç Etkileşimleri:
    Aşırı miktarlarda alkol, kafein ve tütün yanında kepekli ve tohumlu ekmekler ile tahılla hazırlanan kahvaltılıklarda bol miktarda bulunan lif ve fitatlar kalsiyum emilimini azaltır. Bazı antikonvülzanlar (ör. fenitoin) ile etkileşebilir. Bu nedenle her iki doz arasında 1-2 saatlik bir ara verilmelidir. Aynı durum sodyum florür veya oral tetrasiklin için de geçerlidir. Özellikle kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda alüminyum veya magnezyum içeren antasitlerin birlikte kullanılması alüminyum veya magnezyumun kan düzeylerini artırabilir. Diüretikler (özellikle tiyazid grubu diüretiklerle) birlikte uygulanması hiperkalsemiye sebep olabilir. Bu nedenle uzun süreli tedavide serum kalsiyum konsantrasyonlarının dikkatle izlenmesi gereklidir. Estrojen, kalsiyum emilimini artırabilir. Kardiyak glikozit kullanan hastalarda, hiperkalsemi oluşturarak kardiyak aritmilere neden olabilir.
    Doğada bulunan dört element : Ateş , Su , Toprak , Püskevit!!!